PER TELEGRAAF. Z. K. [1. prins Frederik is lieden ochtend ten 8 ure per Rijnspoor, met gevolg, naar Neuwied vertrokken. De minister van binneniandsclie zaken zal morgen geen gehoor ver kenen. Naar men verneemt heeft het collegie van curatoren over het stedelijk gymnasium zijn ontslag aan den gemeenteraad ingezonden. Eene mededeeling van den burgemeester nopens de spoorwegverbinding van den Haag met Schcvcningen, in de laatste raadszitting gedaanhield in dat de Ilollandsche spoorwegmaatschappij zich ijverig bezighoudt met het beramen van plannen om die verbinding tot stand te brengen. Zij heeft zelfs een plan aan de beoordeeling van burg. en weth. en van de commissie j van fabricage onderworpen, volgens hetwelk de spoorlijn zou loopen langs de duinen en het station zou worden gebouwd voor het /'hotel garni". Burg. cn weth. en de commissie hadden evenwel gegronde bezwaren tegen dat project en hebben het dus aan de directie van de Iloll. spoorwegmaatschappij teruggezonden, met verzoek een gewijzigd plan in te dienen. Door het prov. geregtshof in Zuidholland is gisteren de 19-jarige H. B.olieslagersknecht te Leiden (die vroeger reeds eene veroordeeling voor diefstal ondergaan had), wegens het ontvreemden van een stuk koperen ge- wigt uit een winkelj, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. BUlTbNLAlNDSClIE BEHIGTEN. E N E L A N B, LONDEN 25 Junij. In het lagerhuis ving Dingsdag 11. de derde behandeling, discussie over de artikelen, aan van het wets-ontwerp tot regeling en beperking van den arbeid van vrouwen en kinderen in sommige fabrieken en werkplaatsen. Met een betrekkelijk geringen tegenstand slaagde de regering er in de be handeling in die zitting geheel te doen atlocpen, waarin de minister van binneniandsclie zaken, Cross, aanleiding vond om aan het huis bijzonderen dank te betuigen wegens de getoonde welwillendheid. FRANKUIJH. De Frnngais zegt te kunnen mededeelen dal de meerderheid der com missie van dertigen niet gunstig gestemd is ten aanzien van het voorstel van het linker-centrum, en de verwerping van dat voorstel door die com missie derhalve te verwachten is. Aangaande het voorstel van den heer de Larochefoucauld en andere legitimisten betreffende het herstel der monarchie wordt in hetzelfde blad medegedeeld, dat de commissie voor het initiatief, welke daarover verslag heeft te doen, haar rapport denkelijk met zoo veel spoed zal opmaken, dat de discussie daarover te gelijk met die over het rapport der commissie van dertigen over het ontwerp van het linker-centrum zal kunnen plaats hebben. In le Salut Public wordt het advies medegedeeld van den staatsraad over het voorstel van den minister van financiën om liet tekort op het budget voor 1875 te dekken door de heffing van een halven opcent op ver schillende indirecte belastingen. De staatsraad kan zich niet vereenigen met het voorstel in zooverre het geldt eene verhooging ten bedrage van 42 mil- lioen, daar er slechts 24 millioen noodig zijn om in de leemten te voorzien, voortgesproten uit de verwerping der voorgestelde belasting-voorstellen. Daar de voorgestelde heffing van den halven opcent ook op de reeds zoo zeer verhoogde rcgislratieregtcn in de hoogste maate bedenkelijk is en alleen door eene volstrekte cn dringende noodzakelijkheid kan worden gewettigd, meende de raad dat dit onderdeel van het voorstel (de halve opcent op de regislraticregtcnop 16 millioen opbrengst geraamd) niet aannemelijk is. Tegen de andere onderdtelen van het voorstel heeft de staatsraad echter geen bezwaar, weshalve hij tot de aanneming daarvan adviseerde. Naar men verzekert heeft de minister van binnen), zaken maatregelen genomen om de verspreiding van photographische afbeeldingen van den kei zerlijken prins legen te gaan. De heer Jules Janin heeft zijne aanzienlijke bibliotheek vermaakt aan j Saint-Elienne. zijne geboortestad. De boekerij telt zes a zeven duizend dcelen, waaronder allerprachtigste exemplaren der dichtwerken uit de 15e, lGe en 17e eeuw. D tr I T S C II L A IV D. Volgens de Kreuszeit. is de doopplegtigheid in de familie van den I vorst von Wied, die door den keizer zal worden bijgewoond, bepaald op 30 Junij. De Bank- und fland.-Zeit. berigt, dat de directeur-generaal der pos terijen, de heer Stephan, naar 'sGravenhage is vertrokken, ten einde een postovereenkomst met de Nederlandsche regering te sluiten. Door den president van policie is bekend gemaakt, dat volgens een j besluit van de bevoegde regtbank de algemeene Duitsche werklieden-vereeni- ging voorloopig is opgeheven. VERSAILLES, 25 Junij. De verschillende fracties der linkerzijde hebben besloten de kamer voor te stellen een verzoek te rigten aan de commissie van dertigen om haar arbeid te bespoedigen, indien zij talmt met de indie ning van het rapport over het voorstel van Parier. Minister Magne heeft voor de budget-commissie zich stellig verklaard te"en eene vermindering der amortisatie van de schuld aan de bank; hij zou daarvan een portefcuille-quaestic maken. Hij verzocht de commissie andere belastingen te zoeken, als zij niet aannam die, welke hij heeft voor gedragen. FULDS, 25 Junij, 'savonds. De bisschoppen-conferentie heeft, naar men uit woede' bron verneemt, heden, den tweeden dag van hare bijeenkomst, behandeld de vraag: welke kerkwetten voorwaardelijk of onvoorwaardelijk zouden kunnen aangenomen worden Van hetgeen besloten is weet men niets. ROME, 25 Junij. Een groote volksmenigte heeft zich onder het roepen: "Leve de koning van Italië!" naar het Vatikaan begeven, doch vond den weg door troepen bezet en ging op aanmaning van deze ïustig uiteen. WASHINGTON, 24 Junij. Door het instorten eener kerk te Syracuse zijn 14 menscltcn gedood en 100 gewond. 1! X ft E 7. 41 ,V K X. Gisterenavond werd bij het concert van het muziekcorps der dd. schutterij op Musis Sacrum aangekondigd uat op Zondag 28 Junij a. s. een militair concert zal gegeven worden, aanvangende des avonds ten 7 ure, en wel een concert dat den leden wordt aangeboden door den kastelein der ver- i eeniging. Dit bericht gaf aan iedereen veel genoegen en vooral bij de leden uit den burgerstand; want is het matinee, dan kunnen vele vrouwen niet van huis, omdat, zoo zij zeggen, dan de heele pot in de war is en het voor velen te laat is om eerst ten 5 ure te eten, waarom dus velen wegblijven en van het genot der muziek zijn verstoken. Alle leden mogen dus wel den kastelein der vereeniging dank zeggen voor deze poging om allen genoegen te geven en trouwens, de "kastelein doet zeer veel om Musis Sacrum een bevallig voorkomen te geven. Immers de vele heesters en gewassen zijn door hem ter versiering aangebracht, bij nog zoo veel wat den leden tot gemak en verpoozing kan dienen. En nu zal het Zondagavond muziek zijn en zal het bestuur en de kaste lein de ervaring vinden, dat ieder die lid is van zijne aanbieding zal ge bruik maken. Het geven van muziek op Zondagavond heeft zeer veel goeds in zich; immers des Zondags gaan alle burgers gaarne wandelen, zij ververschen zich in een of ander buiten-koffijhuis, waar de waar dikwijls veel te wen- schen overlaat en men niets tot amusement vindt. Nu het muziek op Musis Sacrum zal zijnzullen alle leden met hun huisgezin na de wandeling daar heen trekken om van het aangeboden genot gebruik te maken, want daar toch zit men gerust, men hoort er geen walgelijke taal en wordt niet afge trokken door indelicate handelingen van het mindere publiek, met vrouw en kinderen geniet men ongestoord en vooral wanneer het gunstig weer is, smaakt men een groot genot met de zijnen, terwijl men er goede ver- verschingen vindt tegen billijken prijs. Laat ons dus door onze opkomst toonen, dat wij erkentelijk zijn voor dit aangeboden concert en twijfelen wij dan ook niet of deze proef zal den kastelein aansporen om meerdere concerten op Zondagavond te geven en zeker zal het aanleiding geven dat velen, die voor hun lidmaatschap be dankt hebben omdat zij in tie week niet kunnenweder zullen toetreden. d. R. Tot ons leedwezen vinden wij ons verpligt de plaatsing van eenige dicht regelen van den heer J. M. E. üereksen, get. »De Hoogewoerdspoort te Leiden", uit te stellen tot een volgend nommer. PiiOOUAMMA VAN til ZlEKVSTVOERINCjEN. Musis Sacrum. Zondag 28 Junij, des avonds ten 7 ure. door het Muziekcorps van het 4e Reg. Infanterie, onder directie van den heer A. Grentzius. 1' Afd.: 1. Marsch, Christophc; 2. Ouverture: »Nabuchodonosor", Verdi; 3. "Ein Mahrchen aus schoner Zeit", Walzer, Faust; 4. Potpourri de l'opéra: "Anne Boulen". Donizetti; 5. Trompeler-Stückchen, Polka, Bcrder. 2e Afd.: 6. «Das Leiden der Licbe". Marsch, Muller; 7. Ouverture: "line Fête champèlre", Labory; 8. "Am schonen Rhein gedenk ich Dein", Wal zer, Strauss; 9. Air du Stabat Mater, Rossini; 10. Fantaisie sur l'opcra: "La Fille de Made Angot", Le Cocq. AKADEMIE-NIEIIWS. PROMOTIEN AAN DE LE1DSCHE IIOOGESCHOOL. *Den 2G»1'" Junij de heeren L. A. de Fillieltaz-Bousquet geboren te Samarang. eri C. van Eysinga, geboren te Irnsum, beiden in de regten, met stellingen. AI»V KKTRNTIKN. Bevallen van een Meisje 1). SCHMIER TRUFFINO. Leiden, 26 Junij 1874. Eenige kennisgeving. Tot droefheid van ons, hare broeders en zusters en verdere betrekkingen, na voorzien te zijn geweest van de Heilige Sacramenten der Stervenden, overleed heden onze zeer geliefde jongste Dochter ELIZABETH CATHARINA, in den ouderdom van zes en dertig jaren en negen maanden. P. VAN HUGTEN. Leiden, 26 Junij 1874. M. S. VAN HUGTEN, geb. Knoors. Visites kunnen niet worden afgewacht. Heden overleed mijne innig geliefde Echtgenoote en onze lieve Moeder ALIDA VAN DEVENTER, in den ouderdom van vijfenzestig jaren. Uit aller naam, Putten, 27 Juni 1874. J. 11. BENSCHOP. Ieder die iets te vorderen heeft van of schuldig is aan de nalatenschap van den lleer B. J. TJEENK WILLINK, Student in de Regten aan de Hooge- school ialhier, op den 21steD dezer te Zutphen overleden, gelieve daarvan vóór den 15Jel1 Juli] e. k. opgave te doen aan den Heer F. S. VAN DE PAVORD SMITS alhier. Leiden, 26 Junij 1874. VERLOREN een gouden Potloodkokertje, waarin ongeveer 1/3 van een Faber- potlood; de eerlijke vinder wordt verzocht hetzelve terug te brengen aan het Bureau van Policie alhier. r MrïTe eeuwfeest. Ten behoeve van het. Clcdenkboek der viering van het derde eeuwfeest van Lcidens Ontzet, door J. M. E. DERCH§EN wordt beleefdelijk toezending verzocht van één exemplaar van alle uitgaven, feestliederen, programma's, opstellen, enz. enz. dat feest betreffende, aan het adres van de Uitgevers DE BREUK SMITS.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3