LEIDSCHE COUR A IT. w. 146. 1874 DONDERDAG 25 JUNIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 35 {blad 38) der Handelingen van den Gemeenteraad. STADS-RER1CHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van a. Johannes Jacobus Dool Junior, meubelmaker, wonende alhier, waarbij hij verzoekt om in zijne werkplaats aan de Lan- gegracht n°. 78 eene vuring te mogen doen plaatsen; en b. Josefii Meijer Gobus, vleeschhouwer alhier, houdende verzoek om het perceel in de Koe- steeg n°. 7 tot slachtplaats te mogen doen inrichten; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad 11". 19); Doen te weten, dat lot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeenteop Maandag den 29"'» Juni aanst. 'svoormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Leiuen, 24 Juni 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Rurgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 24 Junij. Bij de in bet kiesdistrict Amersfoort gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der stateii-generaal zijn ingekomen 1918 stembillet- ten. De uilslag was dat er eene herstemming moet plaats hebben lusschen jhr. in». M. M. van Asch van Wijck, die 908, en mr. W. baron van Golt- stein, die 822 stemmen verkreeg. De heer m'. G. M. van der Linden be kwam 148 stemmen. Gisteren morgen hebben drie jongens, oud 19. 14 en 13 jaren, in de Kiarensteeg alhier, diefstal gepleegd, door middel van insluiping, en hebben aldaar uit een toonbanklade ongeveer 4 aan zilvergeld weggenomen; aan de policie, spoedig van het voorgevallene in kennis gesteld, mogt liet gelukken de driejongens, nog in het bezit van het gestolene, aan te houden. Men schrijft ons uit den Krimpenerwaard: De toestand der hoai- en weilanden in den Krimpenerwaard is bijzonder gunstig; men berekent dat er ongeveer 1/3 meer hooi zal gewonnen worden dan verleden jaar. De vruchtboomcn beloven veel, vooral de appel- en perenboomen. Hier en daar is men begonnen met het delven van vroege aardappelen, welk product den landman mede voldoet. Ofschoon de hennip dit jaar weinig zal opbrengen, mag de landman zich over het geheel in het vooruitzigt van een rijken oogst verblijden. Door de staatscommissie zijn tot arts bevorderd de bh. M. F. A. Perk, milit. cand.-arts, en B. J. Scholtens, med. doctorandus. De tentoonstelling van aardbeziën, van wege de maatschappij van land bouw «afdeeling Aalsmeer" te houden, zal plaats hebben den 1"'° Julij e. k. Des avonds is er gelegenheid tot bijwoning van een aardbeziën-souper, be nevens muziekuitvoering. De arrond.-regtbank te Rotterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de vroeger vermelde zaak van notaris P. De beklaagde is schuldig verklaard aan het plegen van misbruik van vertrouwen, en veroordeeld tot eene cellu laire gevangenisstraf van 10 maanden, 3 geldboeten van ƒ12.50 of subsidiar 3 dagen celstraf, en bovendien van zijne burgerregten ontzet gedurende 5 jaren na het eindigen van zijn straf. De voorlezing van het vonnis maakte op den beklaagde diepen indruk. Te Amsterdam is gisteren de algemeene vergadering gehouden van de Ned. Indische spoorwegmaatschappij. De vergadering heeft bepaald, dat van de behaalde winst (ƒ309,000) ƒ280,000, of ƒ28 per aandeel, aan de aandeelhouders zal worden uitgekeerd. Men leest in het Hbl.: Er wordt hier ter stede thans over niets zoo veel gesproken, als over de duizenden, die de een heeft gewonnen en dus de ander heeft verloren in /'dividenden handelmaatschappij", waarin een ergerlijke windhandel wordt gedreven. De transactiën zijn niet anders dan spel en berusten op geenerlei reëlen grondslag. Het kapitaal der handel maatschappij is in ongeveer 30000 aandeelen verdeeld en toch worden er dividenden op honderdduizenden aandeelen ter beurze verkocht. Het zijn niet de aandeelhouders, die aldus het te verwachten dividend zoeken te realiserenmaar speculantendie reeds talrijke maanden vóór dat het divi dend bekend kan zijn in den wind koopen en verkoopenom op bepaalde tijden het verschil met elkander af te rekenen. De kolossale omvang, welken deze windhandel in den laatstcn tijd heeft gekregen, en die aan den tijd der Bubbles en van den tulpenhandel herinnert, strekken der Am- sterdamsche beurs tot oneer. Wij gclooven dat het dringend noodig is dat ieder, die iels kan doen tot beteugeling dezer onzinnige speculatiën, welke alligt tot verkeerde praktijken leiden, daartoe medewerke. Wij van onze zijde zullen voorlaan in ons beursberigt geen notering van dividend-han delmaatschappij opgeven. Maar wij gelooven dat de Handelmaatschappij zelve, die aan de speculatiën natuurlijk doodonschuldig is, er veel toe zou kunnen bydragen om het kwaad te verminderen, indien zij bij de aanstaande wijziging der "artikelen van overeenkomst" de maandelijkscbe openbaar making barer balans invoerdegelijk dit bij andere grootc instellingen van dien aard het geval is. Te Wamel heeft Maandag 11. een hevige brand gewoedwaardoor een 20-tal woningen is in de asch gelegd. Hij ontstond in het huis van de» veldwachter. Ofschoon de r. k. kerk gevaar liep, is zij, evenals alle hui zen in de kom van het dorp, behouden gebleven. Volgens de Zto C. kan hel berigt omtrent de aanhouding van de» voormaligen directeur der Overijselsche bank, L. E. J. Scheurleer, bepaald worden tegengesproken. Te 's Hertogenbosch wandelde eergisteren een kindermeisje met een slapend kind van eenige maanden op den arm. Bij ongeluk liep eene vrouw haar tegen het lijf, waarbij het kind aan den arm van het meisje ontglipte; het kind viel met het hoofdje op de steenen en was onmiddellijk dood. 'sGRAVENHAGE, 24 Junij. De officier van gezondheid 2e kl. B. Le'on, dienende aan boord van den monitor Tijger, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den offi cier van gezondheid 2' kl. S. F. Kruyt. De eerste kamer heelt gisteren avond hare werkzaamheden hervat. Een aantal missives van de departementen van binnenl. zaken, financiën, marine, oorlog en koloniën, ten geleide van stukken, bescheiden enz., wer den even als de andere mededeelingen voor kennisgeving aangenomen. Onder deze missives was er eene van het departement van koloniën, waarbij me- dedecling werd gedaan van het ontvangen berigt van den opperbevelhebber en civiel- en regeringscommissaris in Atchin, houdende diens dankbetuiging namens de zee- en landmagt in Atchin voor het votum der kamer den 9«'«a April jl. uitgebragt. De voorzitter deelde nog mede dat andermaal van het dep. van koloniën bescheiden ter zake van Atchin waren ingekomen, die ter griffie zullen worden gedeponeerd; terwijl het gebruik daarvan onder gelijke voorwaarden als vroeger zal plaats hebben. De van de tweede kamer ontvangen wels-onlwerpen werden vervolgens naar de afdeelingen verzon den, die op nieuw zijn zamengesleld. - De afdeelingen van de eerste kamer hebben heden een aanvang ge maakt met het onderzoek van de verschillende wets-ontwerpen haar door de tweede kamer toegezonden. Z. K. 11. prins Hendrik zal morgen de residentie verlaten, om zjjn buitenverblijf te Soestdjjk te betrekken. De prins zal zich langs den Oos terspoorweg derwaarts begeven. IH Ti' EN L A N DSC I IE BEIUG TE N ENGELANK. LONDEN 23 Junij. Te Manchester heelt Zaturdag eene groote demonstratie ten gunste der landelijke werklieden plaats gehad. De werkstakers trokken in eenen op- togt met 20000 leden van onderscheiden werklieden-vereenigingen naar de Pomona-Gardens, alwaar redevoeringen gehouden en resolutiën ten gunste van ;ie beginselen der vereenigingen aangenomen en onderteekend werden. In de dagbladen van New-York wordt verslag gegeven van de lezing, door Rochefort aldaar gehouden. De iuleiding bestond in een onzamenhan- genden aanval op Jules Favre, generaal Trocbu, de katholieken, I.oais Veuillot en zjjn ultramontanen en de generaals van het Fransehe leger. .1'

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1