Z0MERZ0RG. GROOT!. SölttÉE 91USICALE, MUZIEKSCHOOL. PER TELEGRAAF. PFL AGING'S Concert- en Operetten-Gezelschap, woordige aangaat, bescliermen tegen de vreeseljjke gevaren die het bedrei gen, behouden wij ons voor bij de beraadslaging in de kamer eene derge lijke oplossing voor te stellen en baar te verdedigen met alle kracht, die in ons is. Wij zullen ons nooit aansluiten bij een wels-ontwerp, hetwelk direct of indirect de ontkenning der monarchie in zich sluit. Op het budget van het dep. van financiën voor 1875 komt een post voor ten bedrage van 3 mill. fr.de eerste termijn der restitutie aan de schatkist van voorschotten ter zake van de onteigening van lucifers-fabri- ken. Die onleigenings-operatie is nog niet geheel afgeloopen, maar loopt toch ten einde. Van de 123 erkende fabrikanten bebben 67 een minnelijk vergelijk aangegaan en 56 hebben hunne zaak voor de jury gebrast. De aan 98 gedepossedeerde fabrikanten toegekende schadevergoedingen bcloopen 14 mill. Ir.; behalve de erkende of toegelaten fabrieken bestonden er 789, die zonder magtiging waren opgerigt. Van deze hebben 601 tegen een gezamenlijk bedrag van 7 mill. fr. overeenkomsten gesloten. Uit Toulon meldt men dat het in de Roode zee gestrande Nederland- sclie stoomschip Tromp aldaar geheel is hersteld en dat dit vaartuig daaren boven nog vele verbeteringen heeft ondergaan. Ten gevolge van het met de Engelsche //Peninsular and Oriental Company", die de redding van het vaartuig voor hare rekening en risico genomen heeft, getroffen accoord, is het in het bezit van de oude reeders overgegaan en zal het alzoo Toulon weder onder Nederlandsche vlag verlaten. DiriTSCHIiAlVD. De minister van eeredienst heeft volgens Pósener Zeit. den landraad von Masscnbach tot administrator van het aartsbisdom Posen, en den land raad von Nollau tot administrator van het aartsbisdom Gnesen benoemd. De gewezen Pruissische minister von der Heydt heeft in zijn testament een millioen thaler beschikbaar gesteld voor een stichting ten behoeve van waardige burgers, die door ouderdom ongeschikt zijn geworden om in hun onderhoud te voorzien. De Weslf. Merkur deelt het volgende mede: Sedert eenigen tijd had dc beroemde schilder Settegast een aanvang gemaakt met de voortzetting van zijn groolen arbeid: de muurschilderingen in de St. Aegidiuskerk te Munster. Terwijl hij, om zijn werk op eenigen afstand te beschouwen, achterwaarts trad, had bij het ongeluk te ver te gaan, zoodat hij van een aanmerkelijke hoogte op den grond tuimelde. Aanvankelijk beschouwde men hem als verloren; het bloed vloeide met stroomen uit mond, neus en ooren; later bleek het dat dc heer Settegast nog leefde; bij onderzoek erlangde men de overtuiging, dat hij zware kneuzingen had ontvangen, een dij breuk en nog andere ernstige kwetsuren, maar dat er hoop op zijn behoud beslaat. VEBSAILLES, 22 Junij. De bureaux der linkerzijde hebben besloten zich niet te verzetten tegen de derde lezing van de gemeentewet. ROME, 22 Junij. Gisteren werd op het Valicaan eene schitterende re ceptie gehouden. De Paus prees, in zijn antwoord aan de vertegenwoordi gers der Italiaansche diocesen, den arbeid van het congres te Venetië, en spoorde de Italianen aan. met volharding voor de goede zaak te ijveren. BERLIJN, 22 Junij. Prins Wilhelm en prins Heinrich, de oudste zonen van den kroonprins, zullen in den loop van Julij naar Schevcningen ver trekken, om daar de baden te gebrniken, De conlerentie van de bisschoppen te Fulda zal Woensdag, Donderdag en Vrijdag duren. VERSAILLES, 22 Junij. Bij de voortzetting der beraadslagingen over de gemeentelijke organisatie is een amendement van een der afgevaardigden, volgens hetwelk dc gemeenteraden bij besluit van den president kunnen ont bonden worden, maar uiterlijk drie maanden na de ontbinding van een gemeenteraad nieuwe verkiezingen moeten worden uitgeschreven, verwor pen met 366 stemmen tegen 341. De kamer heeft besloten nader tot de derde lezing der wet over te gaan. LONDEN, 22 Junij. liet lagerhuis heeft met 328 tegen 39 stemmen bij derde lezing aangenomen de wet betreffende den verkoop van sterke dranken. LONDEN, 23 Junij. De telegraafkabel van Fernambuco werkt voortref felijk. en wordt morgen teil gebruike voor het publiek beschikbaar gesteld. VERSAILLES, 23 Junij. Burggraaf Daumas, boezemvriend van den graaf van Chambord, is hier gekomen, om met de Iegitimistische afgevaardigden te beraadslagen en hun aan te toonen in hoeverre de graaf kan bewilligen in de constitutionele waarborgenwelke men van hem verlangt. MUNCllEN. 22 Junij. Op last des konings zijn heden rijtuigen, paarden eu dienstpersoneel, allen tot de hofhouding behoorende, naar Kissingen ge zonden, om ter beschikking van prins Bismarck gesteld te worden. SANTANDER, 22 Junij 's avonds. De Carlisten hebben geld en paarden opgeêischt te Arguera en in de dorpen op de grenzen van Asturië. Dorrc- garay heeft uit Guipuzcoa aanzienlijke versterking en geschut gekregen. De Carlisten van Pantadas zijn nabjj Miranda verschenen, doch werden met verlies terguggeslagen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Ofschoon een vijand van in polemiek te treden met inzenders van stukken in couranten, die, om welke reden dan ook, daaronder hunne namen niet stellen, wil ik echter het ingezonden stuk in uwe courant van Vrijdag 19 dezer en ondcrleekend X, niet onbeantwoord laten. De schrijver verklaart, dat aan de Morsch p. m. dertig kinderen zijn, die de lagere school zouden kunnen bezoekenwaarvan er zeven de lagere school aan den Rijndijk bezochten, doch dat voor dezen die school is ge sloten. omdat het gemeentebestuur van Oegstgeest in geen onderhandeling met dat van Voorschoten, onder welke gemeente die school behoort, wil treden lot meerdere tegemoetkoming in de kosten van het onderwijs, dan door de ouders dier kinderen daarvoor werd verstrekt. En waarom heeft de gemeente Oegstgeest dit niet gewild? Ware X. met de plaatselijke gesteldheid dezer gemeente, met hare finan- tiën, met hetgeen hier voor onderwijs, volksgezondheid, wegen, enz., enz., wordt gedaan, bekend, dan had hij zelf zich die vraag kunnen beantwoor den, en zoude dan misschien het door hem gestelde stuk en portefeuille behouden hebben. De afstand van de Morsch tot de openbare school dezer gemeente is onge veer een half uur; die van de singels van Leiden, den Marendijk cn Poel geest ook weder p. m. een half uur van daar. Begint het gemeentebestuur aan de Morsch eene school te bouwen, dan kunnen de bewoners van die andere gedeelten, waar evenveel kinderen als aan de Morsch gevonden wor den, op dezelfde gronden het regt vindiceren om eene eigene school te heb ben, en zoedoende zouden er drie of misschien meer scholen moeten zijn, eik met een twintig-, dertig- of veertigtal kinderen. Zal 'iet gemeentebestuur de kosten, door Voorschoten gevorderd wordende, ad /20 'sjaars voor eiken leerling (de ouders betaalden tot dusverre aldaar geen 50 ets 's weeks, zooals X. aangeeft, maar 6 'sjaars), voldoen, met hetzelfde regt kunnen de ouders, wier kinderen digter bij Leiden, Rhijns- burg of Warmond wonen, de betaling van bet schoolgeld aldaar vorderen, zoodat welligt al spoedig p. m. ƒ2000 op die wijze aan schoolgeld door deze gemeente aan dc omliggende gemeenten zouden moeten worden uitbe taald, boven hetgeen het onderwijs thans reeds aan de gemeente kost, het welk nu het 1/5 van alle hare ontvangsten bedraagt. Voorts mag met regt worden gevraagd: of een afstand van p. m. een half uur, te ver is, om door kinderen van 712 jaar te worden afgelegd? Mogt dit echter zoo zijn. dan geloof ik, dat X. aan de besturen der ge meenten Voorhout, Noordwijk, Noordwijkerhout, Wassenaar en lal van anderen, waar kinderen op veel grooter afstand dc school moeten bezoeken, ernstige verloogen moet rigtenopdat een dergelijke onhoudbare toestand oplioude. Ik betwijfel zulks echter zeer, daar ruim een twintigtal kinderen van de Morsch de openbare school dezer gemeente bezoekende, door hun gezond uiterlijk cn hun vrolijk spelen langs den weg, huiswaarts keerende, daar aan een démenti geven, en voorzeker er niet minder goed uitzien, dan de zes kinderendie uit deze gemeente de schooi aan den Rijndijk bezochten. In de openbare school der gemeente wordt kosteloos onderwijs gegeven; de inrigting dezer school laat niet te wenschen over; tusschen de school tijden kan zich de schooljeugd, op de daarbij zijnde speelplaats, met schom mel, wipplank, hobbelpaard, stelten en inrigtingen voor gemakkelijke gym nastische oefeningen, bezig houden; de noodzakelijkheid tot verplaatsing onzer schooljeugd naar scholen in naburige gemeenten is mij nog niet gebleken. De Morsch is voorts geen verwaarloosd deel der gemeente, getuige de daarbij slaande bewaarschool, waarvan een dertigtal kinderen gebruik maakt, waaronder ook van bewoners van den Rijndijk, de kunstwegen naar Leiden en deze gemeente aangelegd, de gelegenheid, welke sedert gepas- j seerde jaar op verschillende plaatsen aldaar wordt gegeven om gezuiverd Rijnwater kosteloos te bekomen, enz. En hiermede stap ik van dat onderwerp af, na alvorens den Heer X. mrjnen dank te hebben betuigd voor zijne anders zoo welwillende en gunstige bcoordeeling van het bestuur dezer gemeente. De Burgemeester, H. D. T E R W E E. AJ> VBHTKUTi V Heden beviel door Gods goedheid, zoo gelukkig als voorspoedig, van een welgeschapen Zoon S. M. E. BAilLER, veel geliefde Echtgenoote van P. G. GALLANDAT flUET, Leiden, 21 Junij 1874. oud-Geneesheer, Volstrekt eenige kennisgeving. Metal, en Zilv. Schutt.-K'.-Ger. Voorspoedig bevallen van een Dochter Vrouwe J. A. E. WIJNMALEN VAN PELLECOM. Den Haag, 20 Juni 1874. Bevallen van een Meisje M. G. DE MUNN'IK FELIX. Leiden, 22 Junij 1874. Tot liet doen inschrijven van nieuwe Leerlingen wordt men verzocht zich vóór 1 Juli a. s. schriftelijk aan te meiden bij den Onder- geteekenden Commiss.-Secretaris Leiden, 23 Juni 1874. J. HOOG. XVOENSD AG cn X iil.lBAG 34 en 36 JUNI 1874, te geven door met medewerking van Miss LOTTIE IVALTONi. Woensdag 24 Juni, 2,er Acte aus der Oper: „der Frelschlitz", Romantischer Oper van C. M. von Weber. Tot slot: „Irren ïst menschlich", Komische Ope rette in 1 Act von Möhrensliiger. Vrijdag 26 Juni, „Flotte Bursclien" oder lleidclbergcr Studenten, Grosse Ope rette in 1 Actvon F. von Suppé. Aanvang 7 uur. Entree 49 Cents.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3