en knoppen te genieten aan. liet gras staat schraal op de weilanden hooggelegen stukken beginnen reeds te verdorren. De hooibouw is gunstig. Er wordt over het algemeen voordeelig gemaaid en het hooi voorspoedig binnengehaald. Zoo onbeduidend als de groeizaamheid was in het grootste gedeelte van Mei, zoowel vergoeding schonk daarvoor het weer gedurende het laaalsle gedeelte van die maand en het begin van Junij, Dit verschillende plaatsen des lands verneemt men klaglen over de schade door de nachtvorsten van Zaturdag en Zondag aan de veldvruchten veroorzaakt. De uitslag van het examen aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht is geweest dat van de 10 geëxamineerden 8 zijn geslaagd. Tot veearts zijn dientengevolge bevorderd de hh. J„ N. Ballanché. 11. de Jong, B. J. C. Hu- benet, A. C. Itlmann, F. G. van Rijsscl, A. J. Vlamings, A. van Charldorp en W. M. Mingels. Door de commiesen der posterijen te Amsterdam zijn adressen inge diend aan den minister van financiën en aan de tweede kamer, waarbij zij aandringen op eene noodzakelijke verhooging hunner tractementen. De paardenmarkt gisteren te Vlaardingen gehouden leverde weinig op. Er was een 90-tal paarden aan de lijn, waarvoor door gebrek aan dieren van goede qualiteit weinig kooplust bestond. Men meldt uit Leeuwarden: De longziekte onder het rundvee blijft, in weerwil van de daartegen genomen maatregelen, bij voortduring in deze provincie heerschen en schijnt zich zelfs meer uit te breiden. In de maand Mei jl. zijn 8 runderen aan die ziekte gestorven en zijn 184 te dier zake afgemaakt. Sedert 1 Januarij tot 1 Junij, dus in vijf maanden, heeft de longziekte in dit gewest niet minder dan 940 offers geëischt. Tot secretaris der gemeente Tietjerksleradeel (te Bergum) is benoemd de heer S. O. J. Crommelin baron van Heeckeren, thans cand.-notaris te Nes (Ameland). Men meldt uit Middelburg: Hel nog jeugdige Nederlandschc dierkundig genootschap hield Zaturdag hier eene vergadering, die door een twintigtal belangstellenden wer<^ bijgewoond. Na afloop der huishoudelijke werkzaam heden namen de wetenschappelijke een aanvang. De waarde dezer laatste werd krachtig verhoogd door de beschouwing eencr allerbelangrijkste ver zameling zeedieren, waartoe onder anderen de hh. dr. J. C. de Man en J. K. Frederiks, alhier, ruimschoots het hunne hadden bijgedragen. Na afloop van het middagmaal zijn de heeren naar Vlissingen verirokken, om ook daar aan de water- en strandbewoners voldoening voor hunne weelgierig heid te vragen. Jammer, dat de weersgesteldheid wel wat te wenschcii overlaat en Fahrenheit slechis 53° teekende. Omtrent de poging tot moord, die dezer dagen te Roermond plaats had, meldt men van daar het volgende: Terwijl de jongste dochter der wed. v. A. in den winkel barer moeder voor de glazen deur de terugkomst van deze laatste slond af te wachten, naderde de gewezen brigadier-veldwachter bij de plaatselijke politie Orisiusthans portier aan de hoogere burgerschool, het huis, opende de deur en loste, zonder een woord te spreken, een revol ver op hel meisje, dat toevallig hare armen voor de borst hield; eene poging om het tweede schot te lossen mislukteen daar oogenblikkelijk hulp toesnelde, ijlde de dader weg, doch werd, eer hij zijne woning had bereikt, door een marechaussée gegrepen en aan de justitie overgeleverd, De kogel heeft de beide voorste vingers der regterhand van het meisje doorboord. De dader schijnt tot deze vreeselijke misdaad te zijn overgegaan uit wraakzucht, vermits de jonge dochter, die sinds jaren eene intime vriendschap met zijne vrouw onderhield zoodanig dat de eene zich bij de andere als te huis be vond, sedert een paar weken die vriendschap had afgebroken, zich hij hare moeder beklagende dat O, in den laatsten lijd de familiariteit te ver had willen uitstrekken en haar onbetamelijke voorstellen had gedaan, waarvan j het gevolg was dat hem en zijne vrouw de toegang tot hare ouderlijke woning, zoowel als die harer geheele familie, werd ontzegd. Sedert dien j lijd had hij het meisje gestadig vervolgd door haar in hare eer te krenken i en haar te belasteren bij hare lamilie en bekenden, zoowel door gesprekken aan dezen en genen, welke gesprekken bij la ter in eene herberg heeft teruggetrokken, als door middel van ongeteekende brieven en paskwillen op hare woning. 's GRAVENI1AGE 23 Junij. Door den minister van koloniën is tot tweeden klerk bij het depart, van koloniën benoemd C. Z. Haak. te 'silage. De minister van marine zal Vrijdag aanst geen gehoor vcrleenen. Z. K. II. prins Alexander is heden ochtend ten 7 u. 40 m. per Rijn- spoor naar Ilanover gereisd, vergezeld van den lieer hofraad Camp, inten dant der opvoeding van Z. K. 11., HUS adjudant kapitein Beijerman en baron de Posson, adjudant van Z. M. den koning. In de zittuig van de tweede kamer van heden zijn de vijf aan de orde gestelde wetsontwerpenmeest met algemeene stemmen, aangenomen, waar onder dat tot goedkeuring van het tractaat tot aansluiting van den Spoor weg Nieuwe Schans—lhrhove. Het ontwerp tot wijziging van hoofdst. V. (binnenl. zaken der staatsbegrooling voor 1873) werd aangenomen met 52 tegen 2 stemmen. Op de vraag, door den heer Idzerda gedaan, of de mi nister van financiën bereid zou zijn de afschaffing van den zeepaccijns alsnog te behandelen, heeft deze, met het oog op de polilieke crisis en de mindere wenschelijkheidom zijnen eventiielcn opvolger te binden, ten aan zien van plannen tot herziening van het belastingstelsel, geadviseerd, om het ontwerp thans niet te behandelen. De heer Idzerda verklaarde daarop nu geen voorstel meer te zullen doen en constateerde tevens, dat de minis ter van binnenlandsche zaken zijne belolte vervu d had tot indiening der wet lot uitbreiding van het spoorwegnet. Na vaststelling van de begroo- ting der huishoudelijke uitgaven voor 1875 is de kamer uileen gegaan. Voor de arrondissements-regtbank was gisteren nader ter verantwoor ding geroepen de persoon van S. II. H. B., oud 24 jaren, van beroep smid en wonende te Dellt, aan wien wordt ten laste gelegd, dat hij in den avond van den 15J'» April jl. aan den m'. smid van de marinewerf te Amsterdam S.die zich toen te Delft met verlof bevond, met een pistool, dat met scherp geladen was, een schot in de linkerborst heeft toegebragt. Den vorigen avond was S. ten huize van B. en diens vrouw en werd eerstgenoemde aangemaand j eenig geld te betalendat men beweerde van hem te moeien hebbenwaaruit eene woordenwisseling ontstond, over en weder verwijtingen werden gedaan, ter wijl vooral de vrouw van beklaagde onaangenaam moet zijn bejegend in te genwoordigheid van haren man. Den volgenden avond ontmoetten de man nen elkander weder weder in een koffijhuis op de Markt en waren oogen- schijnlijk de gemoederen weder bedaard, maar alras bleek het tegendeel. Beklaagden verwijderden zich, terwijl S. en diens gezelschap bleven praten. Eenigen tijd later bragt de koffijhuisjufvronw de boodschap, dat er iemand was om S. te spreken en beneden en op straat komende vond bij daar beklaagde, die weder op het gebeurde van den vorigen avond terugkwam en vroeg of S. bleef bij hetgeen hij toen gezegd had. Op het bevestigend antwoord, dat beklaagde ontving, bragt hij een pistool te voorschijn en loste dat op S., hetwelk echter bet doel miste. Er waren een paar ganzen- hagels, waarmede de pistool geladen was, door de kleederen gedrongen en hadden een wondje ter grootte van een kwartje veroorzaakt, waarvan de verwonde geen letsel heeft ondervonden. Dadelijk nadat het feit gepleegd was, ging beklaagde naar de politie, om van de zaak kennis te geven. Zijn doel was geweest S. te dooden, want hij gat te kennen dat hij a bout portant de pistool had gelost en hij hoopte dat hij hem dood geschoten had, welke bekentenis hij den volgenden dag voor den commissaris van politie in meer bedaarder toestand herhaalde. Dp de teregtzilting van heden trok hij zijne toen gesproken woorden terug; nu luidde het, dat hij enkel om schrik aan te jagen in de lucht had gescholen en volstrekt geen doel had gehad. Het bleek verder, dat de pistool met toebehooren was gekocht voor een gedeelte van het geld, dat hij ontvangen had van de beleening van zijn zilveren horologie. De gehoorde deskundigen waren het eens, dat één hagelkorrel voldoende was eene doodclijke wond toe te brengen, maar dat alleen aan de verkeerde lading van de pistool de mindere kracht was toe te schrijven. De subsiituul-officier van justitie eischte eene veroordeeling tot cellulaire gevangenisstraf van één jaar en zes maanden benevens 25 boete. Nadat beklaagde te zijner verdediging o. a. had aangevoerd dat dé eer zijner vrouw was aangetast en elk echtgenoot zou gehandeld hebben zooals hij ge daan had, mogelijk zelfs meer zou gedaan hebben, werd de uitspraak op aanstaanden Maandag bepaald. HilTKlNLANDSCllE KKHIGTKiY ENGELANl). LONDEN. 22 Junij. Een extra-nommer van het blad de Tribune meldt uit Central-City (in Colorado), van 21 Mei: Groote spanning heerscht in gehee' Central-City en den omtrek. Een hevig vuur woedt in de handelswijk van Central, dat on mogelijk kan bedwongen worden zonder eerst het grootste gedeelte der stad' te hebben in de asch gelegd. Het grootste deel der handelshuizen aan de oostzijde der Mainstraat is reeds verbrand en al de handwerkers-gebouwen aan de overzijde der straat staan in vlam. Een vreesselijke angst heeft de ingezetenen bevangen. De menschen trachten enkel hunne goederen te red den, daar het onmogelijk is de vaste eigendommen te behouden. Het vuur zet zijne verwoestingen voort in de rigting van de Bank. F li A N K li IJ 1L Het lUém. dipl. zegt dat het votum der nationale vergadering over het voorstel van den heer Casimir Périer eene zaak is van groote politieke be- duidenis, en ook buitenslands in dit licht wordt beschouwd. De geschillen over het getal der uilgebragte stemmen ziju van weinig belang; de hoofd zaak is deze dal een zeer aanzienlijk gedeelte van de vergadering zijn vast besluit heeft te kennen gegeven om het zevenjarige gezag van den maar schalk Mac-Mahon op constitutionele grondslagen te vestigen. De ware be- teckenis van het votum komt eerst aan het licht, wanneer men er de aan dacht op vestigt dat alle partijen zonder uitzondering, hoe zij ook verdeeld zijn en hoe tegenstrijdig hare beginselen ook mogen wezen, daarin overeen stemmen dat zij in hare voorstellen den maarschalk Mac-Mahon kiezen tot de spil, waarop haar stelsel rust; deze blijven getrouw aan den man, wien zij op 24 Mei 1873 verkozen en wiens gezag zij op 20 November 1873 be vestigd hebben, gene trachten hel daarhenen te leiden dat zij den beroem den krijgsman, thans den eersten magistraatspersoon van Frankrijk, om zoo te zeggen voor hare plannen kunnen winnen. De twee aangewezen feilen teekenen den tegenwoordigen toestandhier heeft men den wensch om de meest mogelijke bestendigheid aan het zevenjarige presidentschap te geven, ginds dien om den persoon des presidents te verbinden aan de verlangde instellingen. Wie politiek doorzigt bezit zal erkennen dat deze twee feiten iu een overigens duisteren stand van zaken een helder licht verspreiden, en de beste hoop geven op eene aanstaande, en door Frankrijk met ongeduld verlangde definitive oplossing. De commissie van dertigen heeft met eene geringe meerderheid (17 tegen 12 stemmen) besloten dat er voortaan geene mededeelingen aan dag bladen zullen worden gedaan van de in hare vergaderingen gevoerde dis- cussiën. De commissie, in welker handen de stukken betreHende de ter dood veroordeeling van den afgevaardigde Ranc zijn gesteld, heelt besloten aan de nationale vergadering de vervallen-verklaring van het mandaat als afgevaardigde van den veroordeelde voor te steilen. Zij was nog niet tot de bepaling gekomen van hel oogenblik, waarop de vacature moet geacht worden te zijn ontslaan. Men verneemt echter nog dat in de jongste zit ting der commissie eene levendige beraadslaging is gevoerd. Lucien Brun van de uiterste regterzijde zou, uit naam zyner geestverwanten, de vol gende verklaring hebben afgelegd: Daar wij overtuigd zijn dat alleen de monarchie voor de toekomst Frankrijk redden kan en het, wat hel tegen-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2