LEIDSCHE «I K4\T. 1874. 145. WOENSDAG 24 JUNIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cenls. STADS-BE RICH TEN. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat de alpha- betische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 18 toten met den 25 Juniaanst. (de Zondag uitgezonderd), van des voorrniddags 10 tot 'snamiddags te 1 uur, en dat de loting zal plaats hebben in een der lokalen van bet Raadhuis, en wel op Vrijdag den 26 Juni 1874, 's voormiddags te negen uren. Wordende zijwelke na de laatstvoorgaande inschrijving zich binnen deze ge meente metterwoon hebben gevestigd, tot eene naloting opgeroepen, mede op Vrijdag den 26 Juni 1874, 7s namiddags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepenom tot de loting ter voorschreven plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt; terwijl zij, die verhinderd mochten worden zeiven tot de loting op te komen, zich door een gemachtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemachtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd, dat bij de genoemde loting aanteekenirig zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeenen, krachtens het 3de art. der wet, te kunnen aanvoeren: waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrij stelling meenen te hebben, van belang isdoor personeele opkomst, of, bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge machtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet regl op vrijstelling is toegekend, als: 1°. die inet ziekte of gebreken zijri behebt, welke hen tot den wapenhandel, voor het tegenwoordig oogenblik of wel geheel, ongeschikt maken; 2°. die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el (meter) en vijf honderd zeventig stre pen (millimeters); 3°. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4°. de professoren en lectoren aan de hoogescholenaan de athenaea en deseminariën 5°. de studenten in de godgeleerdheid 6°. die den rang van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee hebben bekleed, en door eervol ontslag den dienst verlaten hebben of gepensionneerd zijn, 7.00 lang zij niet in een gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7°. die, wegens verandering van woonplaats, eervol nit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld 8°. die in militairen dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militairen dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn'en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verplichting niet om zich te doen inschrijven; 9°. den broeder van hem, die in persoon voor zich zei ven bij de Schutterij dient; met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot den dienst zal worden opgeroepen strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook. niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van den actieven dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling nochtans, dat zij tot den werkelijken dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op de algemeene en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10°. zij, die tot den dienst der nacht- of brandwachten, en tot dien der brandspui ten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast; 11°. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personeele belasting wordt betaald, waaronder echter niet zuilen worden verstaan werk boden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigden 12°. zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armen-gestichten opge voed of onderhouden worden. En zullen dientengevolge degenen, welke op vrijstelling, oit hoofde van eene der bovengemelde redenenaanspraak mochten vermeenen te kunnen maken, zoowel als zij, die zich in den dienst willen doen vervangen, de bewijzen daartoe vereisebt, moeien overleggen en, in het laatste geval, de personen, rnet welke zij van nom- mer willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Donderdag den 2 Juli aanstaande, des voormiddags tusschen 10 en 1 uur, op hel Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loting niet mocht zijn geschied;zullende op de reclames, zoowel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke men verhangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 16 Juni 1871. E. KIST, Secretaris. Vergadering: van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 25 Juni 1874, 's namiddags te zeven uren. Onderwerpen 1". Verzoek van R. Jesse, om continuatie als gemeente-apotheker. (156) 2°. Benoeming van drie Bestuurderen van het Werkhuis buiten den gemeen teraad. (162) 3°. Voordracht tot vaststelling van de instruction van den Directeur en den Boekhouder der Stedelijke Gasfabriek. (130 en 139) 4°. Idem betrekkelijk de ingebruikgeving van een lokaal van het Caecilia Gasthuis aan Bestuurderen van het Werkhuis. (145) 5°. Verzoek van J. Van der Wiel, ter bekoming in gebruik van gemeente grond. (146) 6". Voordracht betrekkelijk de benoeming van een hoofdonderwijzer aan de Tusscbenschool. 142 en 154) 7U. Idem betrekkelijk den aanvoer van duinwater. (143, 150 en 1E3) 8°. Idem betrekkelijk de slooping van de Hoogewoerdspoort. (80, 86, 118, 144, 155 en 159) 9°. Verzoek van de concessionarissen voor den aan te leggen spoorweg Leiden-Woerden, om verlenging van den termijn van inschrijving. (151, 157 en 161) 10°. Voordracht betrekkelijk den verkoop van het Bonhuis op de Langegracht. (46, 152 en 163) 11". Idem tot onderhandsche verpachting van de tienden onder Leiderdorp. (158) 12". Rekening van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis. over 1073. (147) 13". Idem van het 11. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (160) t4°. Idem vau het Werkhuis. (136) 15'. Benoeming van eene commissie van drie leden in zake de Bank van Leening, naar aanleiding van het verhandelde in de zitting van 11 Juni jl. CINNENLANDSCIIE BERIGTEN. I LEIDEN, 23 Junij. De minister van financien heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat ter opleiding voor telegrafist in de maand September aanst. een tiental leerlingen bij den rijkstelegraaf kunnen worden toegelaten, aanvankelijk op een daggeld van één gulden. Deze leerlingen kunnen, na voldoende blijken van geschiktheid gegeven te hebben, dingen naar de betrekking van telegra fist 3« kl., waaraan eene jaarwedde van ƒ800 verbonden is. Voor toelating als leerling-telegrafist komen alleen in aanmerking zij, die het getuigschrift van goed afgelegd eindexamen voor de hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus hebben verkregen en, volgens dat getuigschrift, voldoende bekwaam zijn in de vakken, die bij de telegrafie voornamelijk in aanmerking komen, te weten: talen, wis- en aardrijkskunde. De candidaten moeten zich vóór of op 15 Augustus aanst. by het depart, van financiën aanmelden door een op zegel geschreven verzoek, met naauwkeurige opgaaf van naam, voorna men en woonplaats. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. Door het in werking komen van een telegraafkabel tusschen de Por- tugesche kust en het eiland Madera, in verbinding met de bereids in de maand April jl. aangekondigde onderzeesche geleiding tusschen Madera en het eiland St. Vincent, zijn de Kaap-Verdische eilanden thans regtstreeks met het Europesche telegraafnet verbonden. De kamer van koophandel le Arnhem heelt besloten zich bij adres tot de regering te wenden, ter ondersteuning van het verzoek der Leidsche kamer van koophandel, om den accijns op hel zout at te schaffen. Men schrijft ons: Er wordt zeer naar regen verlangd, want het is droog. Daarbij komt dat de noordewind en veel zonneschijn de droogte hebben bevorderd, terwijl het weer toch schraal bleef en alzoo groeizaam heid ontbreekt. In den laatsten tijd daalde de thermometer na zonsonder gang beduidend en waren de nachten zeer koud. De met eene heldere lucht spoedig afgekoelde temperatuur ging somtijds met nachtvorst gepaard. Met vochtige weêrsverandering zouden de aardappelen, die tevens klein van stuk zijn, en waarvan de verzending nog niet ruim is, spoedig zwellen en algemeen verzonden kunnen worden, liet graan, het koolzaad en het vlas, inzonderheid boonen en erwten, bloemkool en andere gewassen heb ben veel behoefte aan regen. In de kweekerijen en tuinen is het der plan* ten en gewassen aan te zien, dat zij veel van hare frischheid verloren heb ben. als een gevolg van droogte en schralen wind. Toch beuren de rozen struiken tol dusver het hoofd fi«r omhoog en bieden een aantal bloemen

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1