PEE TELEGRAAF. culaire gezonden o:n de dagbladen te vervolgendie onnaauwkeurige berigten geven van de veeten, die, hier en daar tusschen soldaten en burgers ont stoken, een blaam werpen op het leger, en zoo burgers onderling tot haat opzetten. Naar men verneemt zijn dezer dagen weder op last van den minister van binnenlandsche zaken eenige telegraphisehe berigten aan het afzendings- kantoor te Parjjs teruggehouden. Daaronder was het volgende telegram door den afgevaardigde Noquet aan een dagblad te Bordeaux gerigt: Bonapar- tiscbe agenten vielen heden Gambetta aan, toen deze van Versailles terug kwam. Gambetta ontving van een persoon, Henri de Sainte-Croix genaamd, zoon van een gewezen prefect na 2 December, een slag. De aanrander werd gearresteerd. De Pays behelst heden een artikelwaarin hij de policie- dienaren aanmaant, de republikeinen neer te houwen. Parijs is zoo rustig mogelijk, ondanks de door dit voorval teweeg gebragte agitatie, Gambetta bevindt zich wel. Heden interpellaties in de kamer." De gedeelten uit het schrijven van Rocbefort, wier overname in Fransehe dagbladen de regering vervolgt, betreffen de gruwelen, die gepleegd zouden zijn op de duizenden, die over zee gedeporteerd zijn. De wreedheid, waar mede hij en de andere gevangenen behandeld werden, noemt hij onbeschrij felijk. Honderden stierven aan bedorven lucht en slecht voedsel. De zee lieden, zoo officieren als matrozen, waren vriendelijk, maar zij konden niet verhinderen, dat zieke en stervende menschen werden ingescheept. In een schip werden 680 mannen letterlijk opeengepakt, en van lucht en licht be roofd waren 420 weldra zwaar ziek. Rochefort beweert, dat hij zijn han den vol bewijzen heeft, die dezen officier zullen ruineren. Mgr. Dupanloup, bisschop van Orleans, is door een zeer hevige con gestie getroffen. Op het oogcnblik buiten gevaar, zal hij toch eenigen tijd niet aan de beraadslagingen der kamer kunnen deelnemen. Naar men verzekertheeft de winner van den grooten prijs bij de wedrennen in het bosch van Boulogne, de heer Marshall, behalve de 140,000 fr.welke die prijs en de inleggelden hebben opgebragt, nog 500,000 fr. met weddenschappen gewonnen. Hij heeft ter viering van zijne overwinning in het «Maison-Dorée" te Parijs een schitterend souper aan verscheidene zijner te Parijs vertoevende landslieden aangeboden; waarbij een groot aantal der gasten hun evenwigt verloren. Te Avignon worden toebereidselen gemaakt voor het vijfde eeuwfeest van Petrarcha. Wei is het programma voor de leestelijkheden nog niet be kend, maar toch melden de dagbladen reeds, dat zij prachtig zullen zijn en geheel en al een provinciaal karakter zullen hebben. Behalve dat er uitdee- lingen van prijzen zullen plaats hebben en bekrooningen van ingezonden verzen, spreekt men van letterkundige wedstrijden, van muziekuitvoeringen, verlichtingen en vuurwerkterwijl in den schouwburg de opera «Pétrarque" van Duprat zal gegeven worden. ITALIË Naar men uit Rome aan de Nazione meldt, heelt de Fransehe gezant bij den H. Stoel, de heer de Corcelle, uit naam van zijne regering op het Vaticaan geklaagd over de toespraak onlangs door den nuncius tot Mac Mahon gerigt en met name over de daarin voorkomende uitdrukking //Pauselijk gouvernement" Gaarne zag men voortaan dergelijke uitdrukkin gen vermeden, om de goede verslandhouding met Italië niet te verstoren. Te Milaan heeft op 13 Junij een allerhevigste storm gewoed, vergezeld van hagel. De schade aan de landerijen veroorzaakt is zeergroot; de tuinen in de stad zijn letterlijk verwoest. Slechts weinige vensterglazen werden gespaard. De glazen der galerij Victor Emmanuel werden geheel verbrijzeld met schrikkelijk geraas stortten zij neer en kwetsten onderscheidene per sonen. Op sommige plaatsen lagen de glasscherven meer dan een voet hoog. Het centrale spoorwegstation is zeer beschadigd. Het monument van Leonard da Vinei heeft veel geleden, en al de geschilderde glazen van den Dom, de oude zoowel als de door Bertini geschilderde, zijn verbrijzeld. DI1IT9CHLAND. Met ontwerp tot het oprigten] eener rijksinstelling voor meteorologische en andere waarnemingen op zee en langs de kusten, stormsignalen, enz., is door de rijkskanselarij bij den bondsraad ingezonden. Er wordt in voor gesteld, het centraal-bureau te vestigen te Hamburg en zoowel den werk kring als de inrigting en het bestuur der instelling te doen regelen bij keiz. besluit. - In Beijeren is bij de tweede kamer een verzoekschrift ingediendonder teekend door 5000 leden van het bisdom Bamberg. Het strekt om te protes teeren tegen de invoering van het burgerlijk huwelijk. Al de onderteeke- ningen zijn afkomstig van vrouwen. Betreffende de wijze, waarop dat verzoekschrift tot stand is gekomen, meldt de Munchensche berigtgever der Nat. Zeit. het volgende: In een der grootste dorpen van het bisdom ging de veldwachter met de policie van huis tot huis, zeggende, dat iedere vrouw, die haren echtgenoot wilde behouden, het door hem aangeboden verzoekschrift, dat aan den koning tot dat einde zou worden gerigt, moest onderteekenen. De koning zou hen dan wel behoeden tegen het gevaar, waarmede zij door de veel besproken wet op het burgerlijk huwelijk werden bedreigd. Elke huisvrouw haastte zich om de petitie te onderteekenen. Wordt die wet ingevoerd, zoo sprak de veldwachter, dan mag ieder man zich naar welgevallen een gezellin kiezen, want dat burgerlijk huwelijk heeft niets van een huwelijk. VERSAILLES, 19 Junij Nationale vergadering, De hr. Chabrol, rap porteur der commissie van decentralisatie, verklaart dat, aangezien het ge vallen besluit het evenwigt in het ontwerp van wet tot zamenstelling van de gemeenten verbroken heeft, de meerderheid der commissie dit ontwerp intrekt. De heer Lncet, namens de minderheid, dient het onmiddellijk daarna weder in en de beraadslaging er over wordt heropend. PARIJS, 19 Junij. Donna Margaretta. gemalin van don Carlos, is hier aangekomen en zal zich naar Zwitserland begeven. FULDA, 19 Junij. Naar men uit goede bron verneemt willen de Pruis- sische katholieke bisschoppen den 23en Junij a. s. hier bijeenkomen om te beraadslagen. PARIJS, 20 Junij. De dagbladen verzekeren dat de regering zich ver- eenigd heeft met het amendement Clapier, tot prorogatie voor den tijd van twee jaren van de wet de Broglie betreffende de maires. POSEN. 19 Junij. In den Kuryer Posnansky is opgenomen een brief van het domkapittel alhier, houdende protest tegen de oproeping om een vicaris-generaal voor het aartsbisdom te verkiezen, vermits het kapittel de vacature van den aartsbisschoppelijken stoel niet kan erkennen zonder zijn geweten te bezwaren en meineedig te worden. Het kapittel kan noch wil tot de verkiezing van een vicaris-generaal overgaan. I X li E 25 O N 1» DUINWATER. Om het gebrek aan duinwater te bewijzen geeft de gezondheidscommissie, in haar adres aan den gemeenteraad, een opgave van de dagen waarop het reservoir aan de Boommarkt werd ledig gevonden. Niet beter is het elders gesteld.- Men oordeele. Het reservoir op de Mare (bij de Brandewijnsteeg) was ledigZaturdag 13 Juni 's morgens 9 ure; was en bleef ledig Zondag 14 Juni den heelen dag; was ledigMaandag 15 Juni tot 'savonds 7 ure; Dingsdag 16 Juni tot 's avonds 7 ure; was pn bleef ledig Donderdag 18 Juni den heelen dag; was ledigVrijdag 19 Juni 's middags om 2 ure. 20 Junivl874. Een belanghebbende. RECLAME. Een persoon had een flesch met Parfumerie gekocht en liet het ruiken op een vergadering, al de tegenwoordigen vonden de geur uitnemend. Het was ook het Eau d'Anvers. Een boer vroeg of het duur was. Hier in Hol land? ja, antwoordde de eigenaar van het reukvocht, doch in Antwerpen kost het niets, het is slechts te putten. Daar schrobben alle menschen er de straten mede. Zoo, zeide de boer, als ik eens naar Antwerpen ga, neem ik een paar kolossale flesschen mede om ze te vullen, want het is wat lekker. AI de omstanders begonnen om de onnoozelheid van den boer te lagchen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. RRABBF,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6