DERDE EEUWFEEST. TABAKS- m SIGARENFABRIEK G. WILHELMY DAMSTË, raad levensmiddelen, door de regering verzameld, is echter zoo groot, dat zoo zij slechts tijdig gewaarschuwd wordt, hulp onmiddellijk gezonden kan worden. Treurig is het echter, dat de cholera tevens in Indië woedt, want onder dc verzwakte bevolking zou zij verschrikkelijk kunnen worden. Te Calcutta zijn in een week 93 personen aan de ziekte overleden, en uit Bom bay, Madras enz. komen gelijke berigten. Uit New-York meldt men dat de president der republiek Guatemala Gonzales, die last gegeven had tot de mishandeling van den Engelschen vice-consul, heeft doen fusilleren.; De senaat der Vcreenigde Stalen heeft zich vereenigd met het besluit van het huis van algevaardigden, waarbij de president wordt aangezocht »ecne eerbiedige en hartelijke uitnoodiging te zenden aan de regeringen der overige natiënten einde haar te verzoeken zich te doen vertegenwoordigen op de tentoonstelling welke, onder bescherming van de regering der Ver- eenigde Staten, in het jaar 1876 te Philadelphia zal worden gehouden." Voor wijlen den beruchten New-Yorkschen spoorweg- en beursman James Fisk jr. is dezer dagen door zijne dankbare familie een grafteeken opgerigt. IStAXRKUK. Al de Parijsche dagbladen hebben thans beschouwingen gewjjd aan het votum der nationale vergadering, waarin de behandeling van het voorstel van het linker-centrum urgent wordt verklaard, en daarbij dat votum zeer verschillend beoordeeld. De republikeinsche dagbladen, zoowel de gematigde als de meer radicale, zien in deze stemming eene formele erkenning van de republiek als den regeringsvorm van Frankrijk, wel is waar met eene ge ringe meerderheid uitgesproken, doch niet te min van eene groote beteeke- nis. wanneer men in het oog houdt dat de overwinning bevochten werd op eene coalitie van alle groepen der regter-zijde met de Bonapartisten. De slotsom van deze beschouwingen is dat er van nu af eene republikeinsch gezinde meerderheid in de nationale vergadering bestaat en dat republiek gevestigd is. De organen van de regter-zijdc, zoowel de clericale Univers als de legilimistische Union, en die der Orleanistische partij trachten de betcekenis van het votum te verkleinen. Zij ontveinzen echter het gewigt van de stemming niet, omdat zij daarin opmerken hoe wrak de anti-repu- blikeinsche meerderheid in de nationale vergadering eigenlijk slaat. De minister van openbare werken heeft eene commissie van ingenieurs benoemd tot het doen van een onderzoek omtrent de mogelijkheid van het aanleggen van een onderzecschen tunnel tusschen Engeland en Frankrijk. SPANJE. n een brief uit Madrid aan de Ind. Beige wordt opheldering gege ven omtrent de vertraging der operatien van maarschalk Concha. Een verschrikkelijke storm, met overstrooming. heeft het vlakke land aan de Ebro vernield, en de voornaamste middelen van gemeenschap, inzonderheid den weg van Burgos, hoofddepöl van het noorderleger, naar Madrid en naar het hoofdkwartier, beschadigd. De troepen zagen zich dus in hunne bewe gingen belemmerd; doch thans zijn deze krachtig hervat. Een corps van 30000 man is in aantogt op Estella, alwaar dc positie der Carlisten verde digd wordt door Lizzaraga en Dorregaray. Elio heeft zich naar Parijs be geven, om te trachten Mac Mahons kabinet te winnen in het belang van de laatste poging, welke de pretendent thans aanwendt. Kans van slagen heeft Elio al zeer weinig, en te minder wanneer het waar is dat in de Bas- kische provinciën een oproerige geest tegen don Carlos zich openbaart. DllITSCKLAND. Volgens de prov. Corr. zal de keizer tot in de tweede week van Julij te Ems verblijven, en zich van daar, na aan den keizer en de keizerin van Rusland te Jugenheim een bezoek gebragt te hebben, naar Gastcin begeven. Den I0de° Augustus zal de keizer naar Berlyn terugkeerenom dc manoeuvres van het gardecorps en het l0Jc legercorps bij te wonen. De te Mainz gehouden algemeene vergadering van den /'Dentschen Katholiken-Verein" heeft zich vereenigd met eenige voorgestelde resolutiën. Daarbij wordt het herstel van de politieke zelfstandigheid van den pauselijken Stoel gevorderd, de constitutie van het Duitsche rijk verworpen, en de bui- tenlandsche politiek van Duitschland met name ten aanzien van den panse- lijken Stoel veroordeeld. Voorts vordert de vergadering dat van staatswege afdoende maatregelen genomen worden tot verbetering van het lot der werklieden; zij verklaart dat het leeraar-, priester- en herderambt van den Paus en de bisschoppen niet door staatswetten opgeheven of beperkt kan worden, en betwist dus aan wereldlijke regtbanken het regt om bisschop pen van hun ambt te ontzetten en bestuurders van bisdommen aan te stel len; zij juicht de houding van de Duitsche bisschoppen en geestelijken toe, en vermaant eindelijk alle Duitsche katholieken zich aan de vereeniging aan te sluiten. Een der leden van den rijksdag, door Elzas-Lotharingcn afgevaardigd, de heer Philippi. pastoor te Molsheim, heeft dezer dagen een geschrift over den stand van het onderwijs in de rijksprovincie in het licht gegeven, zegt de Nat. Zeit. Hij is daartoe overgegaan, //omdat hij in den rijksdag het woord niet heeft kunnen voeren," zoo beweert de schrijver. In het bedoeld geschrift worden vele beschuldigingen op de regering geworpen, maar onder deze treft men er geen enkele aan. die nieuw is en niet vroeger is weder- legd. Hoe het met deze beschuldigingen eigenlijk staat, laat zich gemakke lijk en met zekerheid afmeten naar de meest gewigtige, die door den schrijver op de regering wordt geworpen. Hij zegt o. a. dat binnen de weinige jaren, gedurende welke Elzas-Lolharingen bij Duitschland is inge lijfd, op het gebied van het volksonderwijs, vooral met het oog op de godsdienst, schier alle vruchten zijn verloren gegaan, verkregen door een moeitevollen arbeid, gedurende tientallen van jaren voortgezet door den staat en de kerk, de gemeenten, de onderwijzers en de ouders. En heeft de Duitsche regering door hare maatregelen daartoe aanleiding gegeven vraagt het blad. Sedert 1870 is het aantal schoolzusters met 36, dat der school- broeders in Elzas-Lotharingen met 27 verminderd en bedraagt het aantal der eerstgenoemden 1723, dat der laalstbedoelden 189. Daarenboven heeft dc regering bij de regeling van het lager onderwijs met de meeste zorg ge waakt voor het godsdienstig onderrigl zoowel der katholieken als der be lijders van andere godsdiensten. PER TELEGRAAF. ROME, 18 Junij. De Paus heeft bij de receptie van het h. college eene belangrijke redevoering gehouden. Hij betreurde de vervolging, die tegen de kerk woedt. Hij maakte eene toespeling op nieuwe voorstellen in verzoe nenden geest, afkomstig van personen die in de staatkunde eene hooge plaats innamen. Hij heelt gezegd dat hij geene enkele concessie doen zou, daar elke concessie schadelijk is voor de kerk en de maatschappij MADRID, 17 Junjj. De Gaceta meldt dat 12000 Carlisten onder bevel van Don Alfonso zijn verslagen te Alcora. De zoon van den infant Henri van Bourbon is in den slag gesneuveld. LONDEN, 18 Junij. Naar men uit goede bron verneemt heeft Gladstone, wegens het plotseling overlijden van zijnen zwager, sir Stephen Glynne, afgewezen het hem gedane verzoek om op te treden als leider der oppositie tegen de wetsontwerpen betreffende de kerkelijke aangelegenheden. Waar schijnlijk zal hij vooreerst in het parlement niet verschijnen. Op het Ilome-rule-congres, gisteren te Manchester gehouden, waren 86 afdeelingen van het algemeen verbond door 350 personen vertegenwoordigd. Men wil dal het getal leden van dit verbond in één jaar met ongeveer 6000 vermeerderd is. VERSAILLES, 18 Junij. Bij de nationale vergadering heelt de heer Lorgeril een voorstel ingediendten doel hebbende het heffen van belasting van alle zaken die ter beurze gedaan worden. De vergadering heelt de discussie over het ontwerp betreffende de organisatie der gemeenteraden voortgezet. PARIJS, 18 Junij. Het linker-centrum noodigt, door middel van het Joum. des Déb., het regter-centrum tot een nieuw bondgenootschap uit, om de republiek, den eenigen thans mogelijken regeringsvorm, te grondves ten; weigert het regter-centrum, dan laadt het op zich de verantwoordelijk heid van de mogelijke herstelling van het keizerrijk. DRESDEN, 18 Junij. De Evangelische lands-synode is heden hier geopend geworden door den minister van eeredienst, den heer von Gerber. Zij koos lot voorzilter den heer von Zehmen, voorzitter der eerste kamer, en tot ondervoorzitter dr. Hoffman, van Leipzig. AD VJBRTKNTI KA. Ondertrouwd G. J. GROENEVELD en Eenige kennisgeving. L. J. J. POTTUM. Receptie 21 Junij. lie Schuldeischers van den gefailleerden J. J. ROMIJN, gewezen Lcerhan- delaar te Leiden, worden opgeroepen om op Dingsdag den 30s"" Junij 1874, des voormiddags ten half elf urete verschijnen in de Gehoorzaal van de Arrondissemcnts-Regtbank te Leiden, ten einde aan te hooren de reke ning en verantwoording, welke door den Ondcrgeteekende als Curator, ten overstaan van den Heer Regter-Commissaris, zal worden afgelegd. P. K. DOEFF. van TE LEIDliA'. Het MAGAZIJN, aan den Ouden Singel bij de Mare, onder directie van de AVCti. FORTFIJN 1IARRE9IAN, wordt heden GEOPEND. Leiden, 20 Juni 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welendat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van twee Lieeraars voor de Fransche taal, aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs alhier, elk op eene jaarwedde van 1GOO. Belanghebbenden worden uitgenoodigd hunne bewijsstukken van bekwaam heid en goed zedelijk gedrag, vóór of op 1 Juli e. k.aan Burgemeester en Wethouders portvrij in te zenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER. Burgemeester. Leiben, 8 Juni 1874. E. KIST, Secretaris. Ten behoeve van het. Gedenkboek der viering van liet derde eeuwfeest van Licidcns Ontiet, door J. M. E. DEKCKSEN, wordt beleefdelijk toezending verzocht van één exemplaar van alle uilgaven, leestliederen, programma's, opstellen, enz. enz. dat feest betreffende, aan hel adres van de Uitgevers DE BK El k SMITS.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3