PER TELEGRAAF. Na afloop kwam de volksstroom naar de Maliebaan om het afsteken van het vuurwerk bij te wonen. [Iet vuurwerk is volkomen gelukt en bood veel afwisseling aan. De slotdecoratie stelde voor eene toepasselijke hulde aan de koningin, wier naamcijfer in een pirainydale naald prijkte, geflan keerd docr lichtkolommen, hetgeen een schitterend effect maakte. Met de spoortreinen waren op dien dag 10 a 11000 personen naar de residentie gevoerd. Den 19"1"1 Julij a. s. zal de opening plaats hebben van de tegenover de achterzijde van het gemeentebadhuis te Scheveningen nieuwgebouwde pro- testantsche kapel, welke inwijding met de tegenwoordigheid van H. M. de koningin zal worden vereerd. HU IT KIN LA N DSC 11K HK1UC im xs w «j ïs 3L. a ar LONDEN. 17 Junij. liet door de regering gevraagde crediet ten behoeve van de volksscho len in Engeland en Wales, ten bedrage van 1,356,852 is door het lager huis toegestaan. Volgens mededeelingen van lord Sandon, zal er in 1875 schoolgelegenheid gereed zijn voor 4,000,000 kinderen. Daarvoor zullen be- noodigd zijn 25000 hoofdonderwijzers, die de regering tegen dien tijd te barer beschikking vertrouwt te zullen hebben. Op het oogenblik bezochten 1,400,000 kinderen de openbare scholen; 500,000 daarvan verzuimden echter meer dan den halven schooltijd. Zondag 11. was het in de hoofdstad de zoogenaamde "Hospital Sunday", wanneer in al de kerken gecollecteerd wordt voor de gasthuizen der stad. lil het geheel werd 5000 ontvangen. In de centrale synagoog was den vorigen dag 134 gecollecteerd. In de kath. kerken werd dien dag niet gecollecteerd voor dat doel, omdat het feest was van «Ie Sacré Coeur". en op dien dag voor de seminaries geld gevraagd wordt. Aanstaanden Zondag zal in die kerken voor de gasthuizen gecollecteerd worden. Volgens het rapport van het landbouwbureau in de Vereenigde Staten is de oppervlakte der beplante katoenvelden dit jaar 10 pCt. minder dan in 1873 en de toestand der plant 9 pCt. ongunstiger dan in het vorige jaar. De minder gunstige toestand wordt toegeschreven aan zware regenbuijen, afgewisseld door sterke droogte en overstroomingen. Het weder is sedert Mei beter, en het vooruitzigt daardoor gunstiger. FBANHBUK. Ten opzigte van de stemming over de urgentie van het voorstel van het linker-centrum merkt het Journ. des Déb. het volgende aan: Van de ministers heeft alleen de generaal de Cissey zich buiten stemming gehouden; de andere leden van het kabinet en de onder-secretarissen Desjardins en Baragnon hebben allen tegen de urgent-verklaring, dus met de minderheid, gestemd. De prins van Joinville stemde mede tegen. De leden der fractie van hel beroep op de natie hebben allen tegen de urgenlverklaring gestemd. Van de repnblikeinsche unie hebben drie leden gemeend zich van hunne geestverwanten te moeten afscheiden en geen deel aan de stemming te moe ten nemen, de heeren Louis Blanc, Peyrat en Edgar Quinet. In de nationale vergadering is de minister van buileniandsche zaken geïnterpelleerd over de uitlevering van de te Oran geconsigneerde uitgewe kenen uit Carthagena, welke uit het bagno van die stad waren losgebroken, en van de goederen, welke die uitgewekenen bij hunne vlugt naar Algerie hadden medegevoerd. Men maakte tegen deze uitlevering het bezwaar dat er geene sprake was geweest van vergoeding der groote kosten van voeding en onderhoud, welke Frankrijk voor die vlugtelingen had gemaakt en waarvoor ecu crcdiet van 250,000 fr. aan de regering was geopend gewor den, maar vooral dat de bedoelde goederen, tot eene geschatte waarde van 200,000 fr.aan Spanje waren uitgeleverd, waartoe, naar men meende, het met dat land gesloten traetaat betrekkelijk de uitlevering van misdadi gers geene aanleiding gaf. De heer Decazes gaf in antwoord eenige inlich tingen, waaruit bleek dat de uillevering geheel volgens het traetaat had plaats gehad, dat onmiddellijk na het dempen van het oproer te Carthagena eene aanvrage van de Spaansche regering was ingekomen en dat die aanvrage en de daarbij behoorende stukken aan een zeer naauwkeurig onderzoek onderworpen waren, waarvan dan ook het gevolg was geweest dat slechts 500 van de 1400 vlugtelingen, als vallende in de termen bij het traetaat voorzien, in de eerste dagen van Junij waren uitgeleverd. De overgave dei- goederen, waarop de interpellatie doelde, had, gelijk de minister er bijvoegde, plaats op grond van de bepaling van het traetaat, dat de bij den misdadiger gevonden gestolen voorwerpen en overtuigingsstukken met hem moesten worden uitgeleverd. Van vergoeding der gemaakte kosten van onderhoud kon geene sprake zijn, daar het traetaat uitdrukkelijk het tegendeel ver klaarde. pe regering gaat' voort met de koflijhuizen te sluiten, die zij verdenkt kweekplaatsen eener Bonapartisiische propaganda te zijn. Zij heeft dezen maatregel reeds op een aantal dier inrigtingen toegepast. Omtrent de geschenken, door den koning van Birmah den president Mac-Mahon aangeboden, verneemt men dat die o. a. bestaan in: een aller prachtigst kistje, uit ebbenhout vervaardigd, waarin zich een massief gou den kroon bevindt, met diamanten en andere edelgesteenten bezet. In een ander kistje bevinden zich een aantal ringen, prijkende met robijnen en paarlen.- Voorts een allersierlijkst gesneden koffer uit een der fijnste hout soorten. een massief gouden wierookvat, kostbare fluweelen en zijden stof fen met goud geslikt. De raad van het Legioen van Eer maakt gebruik van de regten, hem bij besluit van den president van 9 Mei jl. toegekend, om op de leden, die zich aan wangedrag schuldig maken, straffen toe te passen. Zij heeft onder scheidene schorsingen uitgesproken en ook sommigen van hunnen titel ver vallen verklaard. Onder deze laatsten behoort generaal de Lipowaki, die, in den oorlog tegen Duitschland hulp-generaal, om zijn kloek gedrag bij het Laire-legcr gedecoreerd en onlangs wegens opligting tot een maand gevan genisstraf veroordeeld werd. De Gaulois meldt dat de instructie in de zeer ingewikkelde zaak der "Banque territoriale d'Espagne" nog lang niet is afgeloopen, doch verneemt tevens dat, met uitzondering van den heer Clément Duvernois, al de thans preventief in hechtenis genomen personeu eerlang zouden worden in vrij- :j lieid gesteld, omdat er geen termen tot rcgtsvervolging bestaan. MUITSCïïjLrAIVïS. Door den Pruissischen minister van koophandel is de verhooging der spoorweg-tarieven met 20 pCt. afgekondigd, in werking te treden met 1 Augustus. De algemeene vergadering van oud-katholieken, dezer dagen te Bern geopend, heeft gisteren, volgens telegrafisch berigt aan Duitscbe bladen, bc- sloten, een Zwitsersch nationaal bisdom op te riglen. Het ontwerp rege lende de bevoegdheid, wijze van benoeming en ontslag van den bisschop, enz. is aan eene commissie verzonden. De heer Felix Bungener, schrijver van //Eene preek onder Lodewijk XIV, Drie preeken onder Lodewijk XV," en andere bekende werken, is te Ge lieve, na eene hevige ziekte, in den ouderdom van bijna 60 jaren overleden. Ook is aldaar in 79-jarigen ouderdom overleden de heer André Cherbuliez, gedurende vele jaren een sieraad der universiteit aldaar. VERSAILLES, 17 Junij. De constitutionele commissie heeft met algemeene stemmen besloten, in de eerste plaats het voorstel-Casimir Périer in behan deling te nemen. Het rapport daarover zal met spoed worden uitgebragt. Vervolgens zal zij de voorstellen-Lambert Sainte Croix en Vallon onderzoe ken, en over deze voorstellen, die aan drie lezingen onderworpen zijn, schriftelijk rapport uitbrengen. PAKIJS. 17 Junij. De minister van openbare werken heeft een commissie van ingenieurs benoemd, belast met het onderzoek van de uitkomsten der enquête, die gedaan is geworden naar aanleiding van het ingediende plan van een onderzceschen tunnel tusschen Frankrijk cn Engeland. PARIJS, 18 Junij. De Figaro en de France worden geregtelijk vervolgd ter zake van het overnemen van gedeelten van Rocheforts politiek opstel, dat door de Amerikaansche bladen is medegedeeld. EMS, 17 Junij. De twee keizers zijn heden voormiddag ten 10 ure naar Coblenz vertrokken om, een tegenbezoek af te leggen bij keizerin Augusta. EMS. 18 Junij. De koning der Nederlanden en de groothertog van Saksen-Wcimar zijn alhier ten 11 ure des voormiddag aangekomen en door de keizers Wilhelm en Alexander, aan liet hoofd van hun gevolg, aan het spoorwegstation ontvangen. De koning der Nederlanden zal in den loop van den dag een bezoek afleggen bij keizerin Augusta te Coblenz. 1 X «J E Z O V !9 E Ni. In de Wekker van Woensdag den 3 Juni 11. staat eene annonce, die wel dc aandacht mag trekken van belangstellenden, omdat het geval daar ver meld zoo kort bij Leiden plaats heeft en het misschien zijne goede zijde kan hebben daarop in deze Courant nog eens terug te komen en te wijzen. Aan de //Morsch", een gehucht, op den rechteroever des Rijns gelegen, zijn plus minus dertig kinderen, die de lagere school zouden kunnen be zoeken. Van die dertig kinderen bezochten er zeven de lagere school aan den Rijndijk, vlak daarover gelegen, dus over de rivier, onder de gemeente Voorschoten, die elk voor dat bezoeken betaalden vijftig cents per maand. Als schrijver dezes nn wel onderricht is, dan schijnt het bestuur der ge meente Oegstgeest, onder welke gemeente de //Morsch" behoort, in geen onderhandeling met Voorschoten te willen treden tot meerdere tegemoetko ming, daar de school aan den Rijndijk namelijk steeds klimmende was en er wei eens spoedig een hulponderwijzer zou blijken noodig te wezen, dat dan toch een groot bezwaar voor Voorschoten zijn zonomdat door kin deren uit andere gemeenten dat bezwaar slechts zou worden veroorzaakt. Met dit al zijn echter de goedgezinde inwoners van de //Morsch" sedert den lslcD Mei 11., in plaats van vooruit, achteruit gegaan; daar de school aan den Rijndijk voor de kinderen van de «Morsch" gesloten is. Wanneer nu het gemeentebestuur van Oegstgeest de zaak zóó inziet om. alvorens handen aan het werk te slaan, eerst eens goed het gemis te doen gevoelen en wat meer leven in de brouwerij te brengen, om daarna in dat gedeelte van dc gemeente Oegstgeest, de «Morsch" genaamd, zelve eene in- 1 richting van lager onderwijs te stichten, en niet door Voorschoten of door iemand anders daartoe te worden gedwongen, dan eerc wien cere toekomt en alzoo eere aan hel gemeentebestuur van Oegstgeest, dat in anderezaken I getoond heeft niet onverschillig te zijn, en ook in dit geval niet van lauw heid en onverschilligheid mag verdacht worden. Wil men den weg te Oegst geest niet op, door Voorschoten aangewezen, ook al goed; als men bovenal maar bedacht zij, dat er gezorgd moet worden voor voldoend lager onder- wijs. Om deze reden wensch ikdat Oegstgeest of zelve eene school aan de «Morsch" zal stichten, daar de afstand tot de dorpschool toch veel te ver is voor kinderen en wel in het barre jaargetijde, of anders in contact trede met Voorschoten, daar wel degelijk mag in twijfel getrokken wor den of de bestaande toestand te verantwoorden is. Van deze twee openstaande wegen zal, dit zie ik wel aankomen, één moeten gekozen worden. X. AH A OEM J E-NIEI W S. PROMOTIE AAN DE LEIDSGIIE IIOOGESCIIOOL. 1 Den ]8den Juni) de heer II. J. van der Poel Hiddingh, geboren te Assen, in de regten, met stellingen. i

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3