Ui T KMV MSCIE BE It IJ TKN PF,K TELEGRAAF. sche school te Delft; dr. F. van Calkar, lecraar aan de rijks- h. burger- school te Tilburg; J. W. F. Wellan, ingenieur van den waterstaat te Alkmaar; 11. G. Jansen, hoofdingenieur bij de directie der marine te Wil lemsoord; b. tot lid en voorzitter der commissie voor examen B (art. 60) en C (artt. 60—64): N. T. Michaelis, hoofdingenieur; tot leden: dr. G. F. W. Baehr, F. J. van den Berg, Grolhe, E. Gugel en N. H. Uenket, hoogleeraren aan de polytechnische school te Delft; E Steuerwaldingenieur van den waterstaat te Delft; P. Telar van Elven, leeraar aan de polytech nische school te Delft; mr. J. T. Buys, hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden: dr. R A. Mees. hoogleeraar aan de hoogeschool te Groningen: dr. E. M. von Baumhauer, secretaris van de Holl. maatschappij der wetenschap pen te Haarlem; J. van der Vegt, ingenieur van den waterstaat te Brielle; S. L. Kempen, ingenieur voor het stoomwezen te Botterdam; II. G. Jansen, hoofdingenieur bij de directie der marine te Willemsoord. Door den minister van koloniën is de scheepstimmerman aan de kon. fabriek van sloom- en andere werktuigen te Amsterdam, W. H. Berkhemer, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indie, om te worden geplaatst bij een der marine-etablissementen daar te lande als vice- kommandeur. De minister van justitie zal morgen geen gehoor verleenen. De eerste kamer der staten-generaal is tot hervatting van hare werk zaamheden bijeengeroepen tegen aanstaanden Dingsdag, den 23tD dezer, des avonds ten ure. H. M. de koningin heeft gisteren middag het atelier van den kunst schilder Bisschop weder met een bezoek vereerd. Morgen wordt bij gelegenheid van het geboortefeest van H. M. de koningin op het Huis ten Bosch een groot diner gegeven, waaraan, behalve door de leden van de kon. familie, door verschillende hofdignatarissen met hunne dames zal worden deelgenomen, Voor de harddraverij te paard, welke 1 Julij a. s. van wege de af- deeling 's Hage en omstreken der Hollandsche maatschappij van landbouw langs een der zijlanen van het Malieveld zal worden gehouden, zijn uitge loofd een prijs in zilver ter waarde van ƒ300, benevens twee premiën respcctivclijk van ƒ100 en ƒ50. k are x, x ar es. LONDEN. 15 Junij. In het lagerhuis is door den heer Cowper-Temple de wenschelijkheid ter sprake gebragt van het wegnemen der wettelijke beletselen tegen het voltooijen van de geneeskundige studiën door vrouwen. Hij gaf aan de regering in overweging om aan de Scliotsche universiteiten eene proeve met hooger onderwijs voor vrouwen te nemen, daar vooral in Schotland het j gemis van een zoodanig onderwijs meer dan in Engeland en Ierland scheen j gevoeld te worden. Nadat eenige leden voor en tegen de door den spreker ontwikkelde denkbeelden hadden gesproken, maakte de advocaat-generaal voor Schotland de opmerking, dat er te Edinburg reeds met het verstrek ken van hooger onderwijs aan vrouwen een begin was gemaakt, en dat men verdere stappen op dien weg aan het initiatief der universiteiten diende over te laten. FRANKRIJH. De Patrie is zeer verheugd dal men zoo wijs is geweest, de natio nale vergadering maar stilletjes te Versailles te laten. Zoo de vergadering ie Parijs, in het paleis Bourbon, hare zittingen hield, zouden in plaats van de 1500 of 2000 personen, die thans bij het station vcreenigd zijn ge weest, 50- of 100,000 man uit de voorsteden zijn komen opzetten, gereed om eene herhaling van den Iö"1'" Mei te wagen. Naar verzekerd wordt, zal de baron de Bourgoing het republikeinsche dagblad, hetwelk de beweerde circulaire van het «comité van liet beroep op het volk" heeft openbaar gemaakt, ter zake van eerroof vervolgen. Een koffijhuis op den Boulevard-llaussnianu te Parijs, hetwelk lot vercenigingspunt voor vele Bonapartisten strekt, is op last van den prefect van policie gesloten. U I T 8 C H L, A IV Ten gevolge van de huiszoekingenbij de sociaal-dcmocraten te Berlijn gedaanis de zetel der verecniging van Berlijn naar Bremen verplaatst. De Strassb. Zcit. deelt mede, dat men aldaar andermaal een feit op het spoor is gekomen, hetwelk de algemeene verontwaardiging heeft opge wekt. In de vorige week heeft men ontdekt, dat een aldaar woonachtige vrouw, zich sedert gernimen tijd heeft schuldig gemaakt aan hetgeen men in de volkstaal «engel makerij" noemt. Kleine kinderen, haar ter verpleging toevertrouwd, zijn in het geheim verduisterd. Sedert het begin van dit jaar zijn verscheiden kinderen, ten haren huize in den kost besteed, verdwenen. Er is een scherp onderzoek naar de zaak ingesteld. OOST-I X UI E. BATAVIA. 6 Mei. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den adsist.-resident van Blora (Rembang) F. H. Boers; aan den ambtenaar op wachtgeld P. Kleykamp Az.aan den hoofdonderw. aan de openb. lagere schooi te Serang (Bantam) H. P. Julsing; aan den ambtenaar op non-activi teit mr. H. B. E. C. N. Baermeijer van Barlenhofen; aan den vice-president van hel hoog-geregtshof mr. H. W. du Perron; aan den controleur der pos terijen J. C. Tasch. en. aan den controleur 2' kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura A. J. Sloot. Ontslagen: eervol, de schout bij de politie te Padang D. van Zolingen; de klerk «p het resid.-bureau te Rembang J. Baudoin. en de directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid L. J. VV. de Waal. Benoemd: tot president van den landraad te Demak en Poerwo- dadi (Grobogan), de president van eerslgen. landraad nik A. I.. Clignett; tot schout bij de politie te Padang. de opziener 2' kl. bij de cultures ter Suma tra's Westkust G. van Don: bij de post- en telegraafdienst: tot commies2' kl. de telegraphisten 2' kl. F. W. Klincks. Th. van Maanen en F. Schmidgall; tot commies 3e kl., de telegraphist 3e kl. L. C. H. Gronovius; tot commies op het bureau van den adsist.-resident der Zuider-afd. van Padang, de ambte naar op wachtgeld 11. Douglas. Bevorderd: bij de algem. secretarie: tot referendaris, de hoold-commies jhr. C. J. van der Wijck; tot hoofd-commies, de le commies A. Sol; tot leD commies, de 2* commies H. C. van der Lin den; tot 2'" commies, de 3e commies J. M. Speet; benoemd: lot 3cn com mies, A. H. A. Hermens. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den 2<,° luit. der artillerie A. VV. Segboer; aan den 2CD luit. der cavalerie D. F. W. van Gennep; aan den luit.-kolone! der infanterie B. W. van Ypc- ren, en aan den 2'" luit. der infanterie G. C. Slokhtiyzcn. Ontslagen: op verzoek, eervol, de 2C luit. der infanterie H. Bosch. Departement van marine. Verleendeen tweejarig verlof naar Neder land. wegens ziekte, aan den gezagh. 2' kl. M. Berends. Ontslagen, eervol, de 2e stuurman P. C. van Leeuwen. Benoemd: lot gezagh. 2' kl. bij de marine. H. C Burmeister; tot havenm. te Soerabaija, de ambtenaar op non- activiteit D. A. J. B. de Graaf; tot havenm. tevens fungerend ontvanger der in- en uitvoerregten en accijnsen le Anjer, de havenm te Muntok E. J. P. Privé; tol havenm. te Muntok. de havenm. te Banjoewangi Th Cenin; tot havèum. te Banjoewangi. de havenm. te Koepang A. E. Dronkers; lot havenm. te Koepang, de gezaghebber van het recherche-vaartuig le Batavia T. H. Ter Poorten. Door den kommandant der zeemagt is belast bij de marine: met de betrekking van 2£D stuurman, M. L. Broos, gewezen stuur man ter koopvaardij. 's GRAVENHAGE, 16 Junij. Een regeringstelegram van den gouverneur- generaal, ontleend aan een telegram van kolonel Pelaangeboden te Penang 14 Junij, bevat het volgende: De vijand, steeds talrijk in de omstreek, deed gisteren (vermoedelijke 10 of II dezer) een aanval op alle etablissemen ten, vooral Blangoe, trok al met verlies, na een hevig gevecht; geen onzer gewond. Gezondheid ongunstig, ook onder de bevolking veel koorts. Sim pang Olim bedreigt Edi. Oorlog van Edi met Perlak, dat onderwerping aanbiedt, gestaakt. VERSAILLES, 15 Junij. In de nationale vergadering heelt de heer Buffet het voorstel van het linker-centrum voorgelezen. De heer Casimir Périer heelt, namens het linker-centrum, de memorie van toeliehting voorgelezen, waarin de urgent-verklaring van het voorstel gevraagd wordt. Hij wees op de in Frankrijk heerscliende ongerustheid en ontwikkelde de stelling, dat de handhaving van den voorloopigen toestand het land doodt. Wij nemen", zeide hij, /'de prorogatie der volmagt van den president Mac Mahon aan: maar geruststelling gedurende zeven jaren is niet voldoende." De heer Lambert de Sainte Croix diende een voorstel in, waarbij de volmagt van Mac Mahon bevestigd en het stelsel van twee kamers aangenomen wordt, terwijl aan den president der republiek hel rcgl wordt verleend om in gemeenschap met de eerste kamer de nationale vergadering te ontbin den. De lieer Casimir Périer wees op den langzamen gang van werken bij de commissie van dertigen. Wij willen, zeide hij, aan de commissie den weg afbakenen. Hij drong vervolgens aan op bet vestigen der republiek onder het bestinr van Mac Mahon. De heer Laboulaye vroeg de urgentie voor het voorstel van het linker-centrum. Hij toonde aan, dat de republiek het eenig mogelijke bestuur is. De heer ltaoul nuval gaf te kennen, dat men uit het «provisorium" moest komen. Hel voorstel van liet linker-centrum zal er geen einde aan maken; de verdeeldheid zal, nadat hel aangenomen zal zijn, evenzeer blijven voortduren. Alleen het land kan over den staats vorm beslissen. De kamer heeft daarna de urgentie van het voorstel van het linker- centrum aangenomen met 345 stemmen tegen 341. Het voorstel de Sainte Croix is naar de commissie van dertigen gezonden. De heer de Larochefoucauid diende liet volgende voorstel in: De monarchie is het gouvernement van Frankrijk De troon behoort aan het hoofd van bet Fransche huis. Mac Mahon zal den titel aannemen van luit.-generaal van het koningrijk. In de staalkundige instellingen zal voorzien worden door gemeenschappelijk overleg tusscben den koning en de vertegenwoor digers der natie. De verzending van dit voorstel aan de commissie van dertigen is door de kamer verworpen. De regering heeft zich buiten de discussie gehouden, ten einde van de quaestie nopens de urgent-verklaring geen kabinets-quaesiie te maken. Er bestaat alzoo geen aanleiding voor eene ministeriële crisis. ROME, 15 Junij, De Paus heelt heden een consistorie gehouden, waarin hij verscheidene bisschoppen benoemd heeft, o. a. den heer van Beek, waar nemend bisschop te Breda. LONDEN, 15 Junij. Dr. Sealow, werkzaam bij liet gezondbeidsdeparle- menl te Londen, en dr. Dickson, geneesheer van het Britsche gezantschap «te Konstantinopel, zijn benoemd tot vertegenwoordigers van Engeland Ier conlerentie, die tot laak zal hebben middelen ter bestrijding van de cholera op te sporen. LONDEN, 15 Junij. Het huis Baring heeft heden de 4 pCt. Canadasche leening, ten bedrage van 4,000.000uitgegeven. PARIJS. 16 Junij. De afgevaardigden van de groep: "Beroep op het volk", hebben gisteren tegen de urgentie van het voorstel van het linker- centrum gestemd. Het gerucht loopt dat la Rochefoucauld ontslag zal nemen als gezant tc Londen. POSEN, 15 Junij. Tot definitief beheerder van het vermogen der aarts bisdommen Gnesen en Posen is benoemd de heer Steinmann. vice-regenngs- president alhier. De belaslingraad Neukranz is voor de aangelegenheden van den landbouw hem toegevoegd. Bedoeld vermogen bedraagt een half milti- oen thaler, waarvan 123,000 in papieren van waarde, 100,000 in hypo theken het overige in vaste goederen. A f» V ft KV KA ri Kft. Overleden onze geliefde Moeder de Wed. KLIJBOOM, geb. Koet. voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van 70 jaren. Op verlangen van de overledene zullen geen uiterlijke tcekencn van rouw worden gedragen. De zaak zal op denzelfden voet voortgezet worden. J. KLIJBOOM. Leiden, 15 Juni 1874. C. KLIJBOOM. De betrekkingen van wijlen Vrouwe S. M. 11. DE VEER, Weduwe Mr. P. F. HUBRECHT, betuigen opregten dank voor de bewijzen van deelneming bij hun verlies ondervonden. Uit aller naam. P. G. HUBRECHT. Leiden, 16 Junij 1874. J. J. HUBRECHT. Voor de veelvuldige bewijzen van belangstelling, ons betoond bij de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Zoon CORNELIS JOHANNES, betuigen wij, ook namens onze kinderen, oprechten dank. .1. L. P. VAN DER KAAY. Leiden, 16 Juni 1874. J. M. VAN DER KAAY, Stoute.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3