zitter van dat iiof onmogelijk heeft kunnen bezigen. Geen voorzitter van een reglseollegic zou bij de openbare debatten reeds, onder de omstandig heden die aan de orde waren, verklaren, dat het misdrijf onmogelijk had bunnen plaats hebben, indien andereu hunnen pligt niet hadden verzaakt, en spreker, zich tot den burgemeester wendende, zeidc, en die anderen, dat zijt gij en uwe drie wethouders, dat ben ik met den president der com missie en het medelid naast mij gezeten. Spreker ging voort met te verkla ren dat ccn magistraat zulks vooral niet doen zou in afwezigheid van hen, tegen wie zulk een enorm verwijt werd gerigt en die zich alzoo niet konden verantwoorden. Hij had zijn koperen feest van het praesidium der regtbank al lang ach ter den rug, maar zoo iets zou noch bij hem, noch bij eenig ander voor zitter zijn opgekomen. Spreker had dus geene andere grief dan tegen ver slaggevers of inzenders van dagblad-artikelen, die misschien verkeerd ingelicht, j juist door de inkleeding van bedoeld artikel, zijne eer en die der overige door hem bedoelde leden dezer vergadering, al zij het ook onwillens, had den aangerand. De vraag, waartoe deze uitval tegen bedoeld artikel in deze vergadering diende, beantwoordde spreker met te verklaren, dat, ofschoon men jegens hem wel geene regterlijke lusschenkomst zou inroepen, omdat niemand des regters beslissing zou vragen, of in hel uur, waarin hij sprak, de zon aan den hemel scheen, het mogelijk kon zijn dat men hem toch \an eenige administrative font. hoe sering dan ook, verdacht. Was dat zoo. dan wilde hij eene commissie van onderzoek uit den raad, die rapport zon uitbrengen en, wanneer daarna de raad oordeelen zou, dat werkelijk eenige administrative fout was begaan, waarvoor hij aansprakelijk kon worden geacht, dan wenschte hij niets liever dan, voor zijn aandeel, de schade te vergoeden die door die nalatigheid mogt zijn geleden. Spreker zcide dat hij binnen weinige dagen voornemens was zich op reis te bege ven en dat hij daarom, ai had hij zijne medeleden ten deze niet geraad pleegd. nu reeds van bedoelde zijne bereidverklaring wilde doen blijken. De bh. Üriessen en Stoffels gaven te kennen dat zij met bet gesprokene d< or hunnen mede-commissaris instemden. De voorzitter verklaarde dat hij deze zaak in eene volgende zitting gaarne aan de orde wilde stellenwaarmede de heer van Outeren genoegen nam. Gisteren middag is een knaapje van 8 jaar door zijn vader verdronken gevonden, iu het water der Oude lieerengracht alhier. Dal knaapje stond le visschen, en is waarschijnlijk door een of ander toeval in het water geraakt, hetgeen geschied is zonder dat dit door iemand is gezien geworden. In den nacht van '29/30 Mei II. werd te Lisse een brutale diefstal gepleegd, waarbij verscuillende voorwerpen van waarde ontvreemd werden. Een dergelijke diefstal vond mede in de gemeente Lisse plaats in den nacht van 8/9 .liinij jl.de dader had zich den toegang door inklimming in eene hofstede weten te verschaffenalwaar hij zich van verschillende gouden en zilveren voorwerpen van waarde, zoomede eene groole som gelds. heeft meester gemaakt, waartoe hij zich in een slaapvertrek heeft begeven. Het mogt dc policie alhier reeds in den middag van den 9'l,n dezer ge lukken dut dader, zijnde een Duitscher, alhier le arresteren, in het bezit zijnde van al het door hem ontvreemde, liet is niet onwaarschijnlijk dat hij zich ook aan eerstgemelden dielstal heeft schuldig gemaakt. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Volgens de IV. R. C. is de hooglceraar mr. J. E. Goudsmit benoemd tot //membre correspondant de l'Académie de jurisprudence et de légisiation de Madrid." Wij zijn verzocht mede te deelen, meldt de Staatscourant, dat zich onder het voorzitterschap van Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden heeft gevormd een comité tot het in het leven roepen eener directe post- en han delsverbinding lusschen Nederland en Engeland met stoomschepen onder Nedcrlandsche vlag, in de eerste plaats aanvangende met die uit Vlissingen, om, bij geschiktheid van meerdere havens in Nederland, aan die verbindin gen zoodanige uitbreiding *.e geven als in het algemeen belang zal blijken wenschelijk en noodig te zijn; en dat aan dat comité als secretaris is toe gevoegd mr. ,1. H. van Wickevoorl Crommelin. secretaris van l. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. Ten gevolge van het opheffen van de eerste maandélijksche dienst waarmede tusschen Curacao en St. Thomas de brievenmalen worden over- gebragt, in verbinding niet de Britschc pakkclbooten die den 2,ltn van elke maand uit Southampton vertrekken, komt eene der gelegenheden tot brief wisseling met Curasao, te rekenen van de maand .Inlij a. s.. te vervallen. Voor het tegenwoordige heeft dns langs den weg van Engeland slechts een maal 's maands en wel met dc den I7'1"1 uit Southampton vertrekkende pakkelbootcii eene verzending naar Curasao plaats, onverminderd de gele genheid lot verzending met de uit Hamburg den '22slvan elke maand vertrekkende pak kei boot en Bij dc acte-examens van het middelbaar onderwijs zijn gisteren toege laten voor dc aardrijkskunde de lieer ,1. L. Boon van Amsterdam, en voor boekhouden, de lieer N. N. van Amsterdam. Afgewezen werden een voor Nederlandseheen voor Franseh en een voor Engelsch. Voor boekhouden j, trok een candidaat zicli terug en kwam een niet op. Door de staatscommissie voor het geneeskundig staatsexamen zijn tot arts bevorderd de liecrcn ,1. Binnendijk en M. Sicensnia, beide officieren van gezondheid 2' klasse. Het Ncderl. stoomschip Celebes is den 7<i«> dezer le I'adang aangeko men. en het stoomschip Rolland, van het Nieuwe Diep naar Batavia, is te Southampton aangekomen. Hel berigt betreffende de te verwachten verhooging van de jaarwed den der ambtenaren hij dc telegraphic niet 25 pCt. wordt door bel Rad. tegengesproken. Gisteren morgen zijn de lijnen van den Oosterspoorweg van Amster dam over Hilversum naar Utrecht en Amersfoort, voor zooverre het personen vervoer betreft, geopend. In dc Ifolterdamsclic diergaarde is aangekomen eene leeuwin bestemd tot. gezellin van den grooten Senrgalschen leeuw, die zich sinds ruim 5 jaren in de diergaarde bevindt en de grootste leeuw is. die op dit oogenblik tu Europa leeft. Bjj een hevig onweder dat Dingsdag II. te Dordrecht woedde, is in een hois in de Stool'straat. bewoond beneden door P. .1. Straatman en bo ven door P. Verhoef, te ongeveer half acht ure dc bliksem geslagen, ten gevolge waarvan er brand ontstond in het bovengedeelte. De brand zou op zich zelven niet veel te bcleekeiien hebben gehad, want door de aangerukte spuiten was uien dien reeds spoedig meester, maar door eene noodlollige verwarring heeft daarbij een onherstelbaar en verschrikkelijk ongeluk pliats gehad. Het i2-.jarig dochtertje van den benedenwoner namelijk, dat op den zolder lag te slapen, is door den rook gestikt, terwijl ook dc beide beentn verbrand waren. Het geroep, dat het kind teregt was, vermengde zich met dal. dal het nog op den zolder was. Werkelijk had een 2-jarig kind van den bewoner Verhoef hij liet meisje geslapen, tnaar dit was reeds te G ure door de ouders naar beneden gebaald. Van daar de verwarring, die zulk een noodlottig gevolg had, daar men anders allerwaarschijnlijkst in de gelegenheid zou zijn geweest het kind té redden, zoo althans niet, gelijk een ander gerucht meldt, het meisje mede door den bliksem was getroffen. Te Amsterdam werd gisteren de algemeenc jaarlijksche vergadering van aandeelhouders in de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen gehouden. De balans over het boekjaar 1873 werd goedgekèurd en het dividend over dat jaar vastgesteld op 10.GO per aandeel Tot leden van den raad van commissarissen werden herkozen de hh. Luden. Villcrs de Pitéen de Hirseh, en lot directeur-generaal de heer F. 's Jacob met algemeene stemmen. Tegen de gewezen directeuren der gefailleerde Overijsselsche bank. de hh. E. J. J. Scheurleer en Jacob Wolff, is bevel tot gevangenneming ver leend. Dc eerste is voortvltigtig en bevindt zich in Engeland. De heer Ja cob Wolff is nog steeds in de gevangenis-Mazas. te Parijs, van waar hij nu waarschijnlijk spoedig naar zijne vorige woonplaats, Zwolle, zal worden overgebragt. 's GBAVENHAGE11 Junij. Z. M. heeft vergunning verleend aan IID. adjudant den luit.-kolonel H. J. baron Taets van Amerongenvan den grooten staf. tot het dragen der versierselen van kommandcur der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem door den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken. Tol notaris te Enkhuizen is benoemd de heer D. A. llamerster Dijkstra, cand.-notaris aldaar. Tot ontvanger der directe belastingen zijn benoemd; te Loehem, de heer H. J. Ramboiinet. thans le Groesbeek; te Borculo, de beer G. J. van Kerkwijk, thans te Midvvoud; te Uaalte, de heer G. van Baaien, thans le Diever; voorts is de beer J. Edema, surnumerair, benoemd tot commies ter inspectie te Eindhoven. -.- Aan den heer W. ten Dam [lam. directeur van het postkantoor te Naarden, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Z. lv. H. prins Hendrik is lieden morgen per trein van 9 u. 8 min. naar het Nieuwe Diep vertrokken in 'gezelschap van den groothertog en de groothertogin van Saxen-Weimar. ten einde in den Helder den dag door le brengen met hel bezoeken der haven en andere werken. Heden avond zullen dc vorstelijke personen per laalslen trein hier terugkceren. In de zitting van de tweede kamer van heden is het ontwerp houden de regeling van het veearlsenijkundig onderwijs en de voorwaarden der uitoefening aangenomen met 48 stemmen tegen 1. De behandeling van het ander ontwerp op de uitoefening der veeartsenijkunde is nog niet alge- loopen. maar het hoofdbeginsel (geene toelating van empirici bij ziek vee) is bekrachtigd door de verwerping van een tegenovergesteld amendement van den heer Begram met 48 tegen 12. stemmen. Men is gevorderd tot de overgangsbepalingen. Morgen voortzetting. - Bij een zeer breedvoerig gemotiveerd arrest heeft hel provinciaal ge- reglshof in Znidholland heden ochtend uitspraak gedaan inde zaak van J. V.. laatstelijk onderkassier hij de stnds-bank vati leening te Leiden, die jl. Don derdag teregt stond, beschuldigd van bet als openbaar ambtenaar verduisteren van gelden. Het hof heeft o. a. overwogen dat ten deze aan geen misbruik van vertrouwen kon gedacht worden en overigens dat het niet gebleken is dat V. eenige opdragt had ontvangen tot ontvangst der verkoop- of losgel den. dat hij daarvoor niet was aangesteld of bezoldigd en ook geen borgen had gesteld; mitsdien werd hij op dit punt van aanklagt vrijgesproken. Wel wettig en overtuigend bewezen achtte het hol dat besch., tijdens hij als onderkassier hij de bank iu dienst was, gelden in ontvang had genomen, die hij niet verantwoord en bcdriegelijk ten nadeele van de bank ten eigen bate aangewend had, maar omdat hij die niet uithoofde van zijn post had ontvangen, oordeelde het dat de bewezen verklaarde feiten noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding opleverden en ontsloeg hem te dezer zake van alle regtsvervolging. Dat niet alle diama's tot het rijk der verdichting bchooren. maar zich nu en dan in het dagelijksch leven ook voordoen, bewijst, althans schjjnt het voor 's hands, een geval, waarvan de behandeling plaats had in de heden gehouden openbare vergadering van den raad van state, afdceling voor de geschillen van bestuur. In hoofdzaak komt hel daarop neêr, dat zekere vermeende gcregtigden op eene nalatenschap, voor het geheel of een ge deelte. welke was beheerd door den- executeur-testamentair van den erflater, van het genot daarvan verstoken zullen blijven door de volgende duistere geschiedenis. Degcen. die dien executeur tijdens zijne laatste levensdagen had opgepast, had tot last van hem gekregen zijn lijk te doen begraven met zekere papieren, en aan dien last moet zijn uitvoering gegeven. De vermeende belanghebbenden, wier regten op de nalatenschap van dengeen. wiens hoedel door den bedoelden executeur was beheerd, uit die stukken zouden voortvloeijen. werden wakker gemaakt en trachtten die regten alsnti te doen gelden. Die belanghebbendenL. van Pietersom en J. C. Spanjer- berg. beiden te Amsterdam, die hunne zaak nader voor deri raad van state toelichtten en waarover door den heer staatsraad Meelissen hel verslag was uilgebragt, hadden zich. bij den officier van justitie te Amsterdam ontboden zijnde, over bet geval uitgelaten, en hadden, indien de raad van dien ambte naar zoo luidde, naar aanleiding daarvan, vermits zij geene wettige erfgena men waren van den testator, niet vervoegd tot de drie gestichten, die eige naren zijn van het graf van den executeur, maar tot den burgemeester van Oostcrhöut. waar het graf ligt. en verzochten van deze vergunning om dat graf te openen, ten einde in het bezit te komen der stukken, welke met en benevens dc kist daarin waren neergelegd. Weigering van den burge meester. op grond van gemis aan bewijs, dat zij geregligden waren op dc nalatenschap meergemeld, noch eigenaren van het graf van den executeur. Van die weigering beroep op den koning; en tijdens de behandeling dezer zaak legden de belanghebbenden, onder mededeeling van verschillende bij zonderheden een testament en eenige andere bescheiden over, die aan hunne aanspraken in verband tot de op te delven stukken kracht zouden moeten bijzetten. Wat het geheimzinnige der zaak nog vergroot is de omstandig heid. dat aan de belanghebbenden lusschentijds of vóór het overlijden van den executeur, door of namens hem, uitkeeringen zouden gedaan zijn op afrekening, met de toezegging, dat alles wel te regt zou komen, en dat er zelfs pogingen zouden gedaan zijn om hen naar Noord-Amerika te doen ver trekken. Wat er van dit alles zij. zal welligt later blijken uil de konink lijke beslissing, waartoe de raad van state krachlens de wet geroepen is eene voordragt te doen. Gisteren middag tusschen 12 en 1 ure is op het Spui in een zooge naamd holje het volgende voorgevallen. Eene vrouw had hare woning verlaten om haar man eten te brengen; op hare kamer, die zij afgesloten hadachterlatende twee kinderen van 4 en 2 jaren. Deze hebben met luci fers gespeeld, ten gevolge waarvan het raamgordijn en het gordijn van het

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2