LEIDSCHE C'OI KA.\T. VRIJDAG 12 JUNI J. 1874. STADS-BERICHTEN. OPROEPING in werkclijken dienst van Milicien- Verlofgangers der lichting van 1871. B11\' N E N L A IN D S C i I li B li 1U G T li N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Pandelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 sjaars. buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien de circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de pro vincie Zuidholland, van den 6"®° Mei 1874, A. n». 1307/2 (2® afd.), Pro vinciaalblad n§. 56; Brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlof gangers der lichting van 1871, die behooren tot de I®. 3® en 4® divisie Infanterie en de Reserve-brigade (het 1®, 2®, 3', 5e, ti® en 8® regiment in fanterie en het regiment grenadiers en jagers) dat zij zijn opgeroepen om in werkelijken dienst te komen, lot het hou den van herhalingsoefeningenen daartoe op Zaterdag den 20tt'n Juni aan staande, des namiddags vóór vier uren, bij hunne korpsen tegenwoordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medege nomen. alsmede van verlofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen man schappen op den 21,WD Juli daaraanvolgende in het genot van onbepaald verlof worden hersteld; dat zij mitsdien worden uitgenoodigd om zich op Donderdag den 18d«" Juni ek.des namiddags lusschen 2 en 4 uren. aan te melden ter plaat selijke Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waar heen zij zich hebben te begeven en dat. bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinde ren aan deze oproeping te voldoenzij daarvan tijdig ter plaatselijke Secre tarie behooren kennis te geven in het eerste gevalonder overlegging eener geneeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude knnnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant van den 12d',D en den 15deD dezer maand. De Burgemeester van Leiden, Leiden, 11 Juni 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN. 11 Junij. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is ingekomen een adres van mr. A. E. Modderman en 58 anderen, vaders of voogden van kinderen geplaalst op de scnool voor meer uitgebreid lager onderwijs op de Aalmarkt, houdende klagten over den toestand van dat schoolgebouw; dat lokaal toch bevat geen enkel vereischlc waardoor het aan eene school voldoet, en door den directeur der hoogere burgerschool alhier is, na onderzoek, verklaard dat dit lokaal in den slechtsten toestand verkeert van al de scholenwat betreft ruimte, lucht, enz. Ook wijzen adressanten op hetgeen reeds vroe ger door een der leden omtrent dit schoolgebouw in den raad is gezegd. Zjj drukken de hoop uit dat eene verbouwing zoo spoedig mogelijk zal plaats hebben. Voorts zijn ingekomen eene missive van commissarissen der gasfabriekhoudende de inlichtingen door de commissie van financiën dezer dagen gevraagd; eene missive van P. M. van Leeuwen, houdende kennisge ving dat hij geen gebruik kan maken van het hem toegestane gedeeile van het Faardenwed buiten de Mare-poort; eene missive van de regelings commissie van het 14® taal- en letterkundig congres, meldende dat in eene gehouden vergadering besloten is, wegens de geringe deelneming, dit jaar het congres niet te doen plaals hebben: en eene missive van de commissie voor de feestviering van het zilveren krooningsfeest. met toezending van eene som van 282.43%, het batig slot harcr rekening, hetgeen zij wil doen strekken lot opluistering der feesten op 3 October aanst. Aangezien de gemeente vroeger eene som van ƒ500 voor de bedoelde feestviering had toegestaan, wordt, op voorstel van den voorzitter, besloten bovenbedoelde som te storten in de gemeentekas. Voorts was nog ingekomen eene kennis geving van den pachter van het tolhek aan den Rijnsburgervliet. dat hij zwarigheid heeft lot ontbinding van het pachtcontract op den door burg. en wetli. bepaalden tjjd. De voorzitter deelde mede dat eerstdaags door burg. en wetli. aan den raad zou worden overgelegd een plan voor de viering van het 3d' eeuwfeest van Leidens ontzet. Voorloopig deelde hij mede dat daarbij was opgeno men: Zalurdag 3 October, feestrede in de Pieterskerk, met koraalgezang: volksspelen; illuminatie: muziekuitvoering op verschillende plaatsen; Zondag 4 October zou aan de godsdienstige viering zijn gewijdMaandag 4 October Vauxhal op het Plantsoen, en op een der volgende dagen eene muziek uitvoering in de Picters-kerk, waarbij zou worden uitgevoerd Leidens Ontzet van Richard lloll en andere classicke stukken. De kosten van het f laatste zouden zeker wel door de inkomsten gedekt wordenen voor de kosten van het overige zou eene voordragt ingediend worden. Aan de orde was de voordragt lot vaststelling van de jaarwedden en inslructien van den directeur en den boekhouder der stedelijke gasfabriek. De heer de Fremery gaf terstond te kennen dat de meerderheid van eommis- sarissen zich had vereenigd met het slot-voorslel van de commissie van financiën, om geene verandering te brengen in liet tractemenl van den boekhouder en in de percents-gewijze belooning der ambtenaren. De heer du Rieu, uitmakende de minderheid van commissarissen, verdedigde zijne zienswijze; hij kon het niet goedkeuren dat de ambtenaren eerst gernimeu tijd na den afloop van het jaar in het genot kwamen van hetgeen hun was toegelegd. Verder bespraken eenige leden hel al of uiet wensche- lijke van het toekennen eener percentsgewijze beloouiug. De heer Üerck- sen, in het geheel afkeerig van het maken van winst dooi de gasfabriek, was natuurlijk tegen de percentsgewijze belooning. Hij meende daarbij ook nog dat. indien die belooning moest dienen lot bevordering van den ijver der ambtenaren, die ijver zoodoende ook wel eens te groot zoude kunnen wor den ten nadeele der gasverbruikers. De heer Bijlcvcld was zeer voor per centsgewijze belooning. De ondervinding bewees datwanneer het belang van den persoon aan den bloei der zaak was verbondendeze beter mar cheerde. Wanneer commissarissen int de verzekering wilden geven dat de tractemcnten van al de beambten zonden worden verhoogd, in evenredigheid met de voorgestelde vermindering der percenten dan zou hij het voorstel, om de uilkeering van 3 op 2 percent te brengen, kunnen aannemen. Ook de lieer de Fremery verdedigde de percentsgewijze belooning. die hij niet gaarne zou zien wegvallen. Ten slotte werd het voorstel om het vaste tractemenl van den directeur te stellen op ƒ2200, en zijne veranderlijke belooning op 3 pCt. van de zuivere winst, aangenomen met 18 stemmen tegen I, die van den heer Dercksen. Voorts werd met 14 tegen 5 stemmen, overeenkomstig het advies van de commissie van financiën, besloten het trac- lement van den boekhouder en het aandeel der beambten in de winst, 3 pCt., op den thans beslaanden voet te laten. Daarna kwamen in behandeling de instructien voor den directeur en voor den boekhouder der gasfabriek. Bij de instructie van den directeur stelde de heer van Heukelom voor art. 1 (luidende: de directeur is verpligt de bevelen van commissarissen der stedelijke gaslabriek le volgen en onder hun toezigt belast met het dagelijksch beheer en onderhoud) aldus le wij zigen- de directeur is belast met het beheer der gasfabriek onder toezigt van commissarissen. Zjjn doel was aan den directeur een zelfstandigen werkkring te verzekeren, waarvan hij al het nut aantoonde. In de voor gestelde instructie was hij in alle opzigten, gelijk ook uit andere artikelen bleek, in alles, ook in het technische, van commissarissen afhankelijk, H(j drukte daarbij levens den weiisch uit dat er als directeur mogl worden aan gesteld een wetenschappelijk gevormd man, in alles op de hoogte der gasbereiding, en niet een zuiver technisch persoon. De heer de Fremery zag in de voorgestelde wijziging een groot gevaar, t. w. dat men op die wijze den directeur ook volle vrijheid zou geven om te beschikken over de gemeentekas; waarop de heer van Heukelom de geruststellende verklaring gaf dat dit volstrekt niet de bedoeling was en dat daarin genoegzaam was voorzien. Na eenige discussie werd het voorstcl-van Heukelom verworpen met 10 tegen 9 stemmen en art. 1 met 10 tegen 9 stemmen aangenomen. Voorts werd nog over enkele andere artikelen der instructie diseftssie gevoerd. Over twee punten staakten de stemmen, over al. 2 van art. 2, waarbij den directeur de zorg voor de verlichting wordt opgedragen, en art. 13, eeds aflegging. welke beide punten sommigen wilden doen vervallen. De instructie kon dus nog niet worden vastgesteld, en ook niet die van dea boekhouder, waarin mede de eedsaflegging was voorgeschreven. Op het verzoek van den pachter van het Leiderdorpsche lick betrekkelijk eene verbouwing van de pachterswoning werd beslist overeenkomstig het advies van de commissie van financiën, dat met 11 tegen (i steuiuien werd aangenomen, zoodat de daartoe noodige gelden eerst op de begrooting van 1875 zullen worden gebragt. Voorts werd gunstig beschikt op het verzoek van 1). Pander, lot het leggen van eene stoep en op dat van C. A. Kuipers, om afschrijving van plaatselijke directe belasting. Goedgekeurd werden de voordragt lol verplaat sing van den hulponderwijzer C. van der Waals, en een staat van af- en overschrijving op de begrooting van 1874. Aan de onderwijzeres J. M. Breu- nissen Troost en de hulponderwijzeres C. J. G. van der ïipwich werd, op haar verzoek, eervol ontslag verleend. De rekening van het werkhuis over 1873 kon niet worden behandeld, omdat na het vertrek der leden, tevens bestuurders van die inrigling, het getal leden onvoldoende zou zijn om le besluiten. De heer van Outeren vroeg vóór hel sluiten der vergadering het woord en gaf te kennen dat hij bij deu aanvang der zitting vernomen had dat per telegram de vrijspraak was berigt van den welbekenden Verbrugge; dat die tijding zijn gemoed kalm had gelaten en hij er noch blijdschap noch leedwezen over had gevoeld. Hij kende de motiven van het arrest niet en zou zichin elk geval, wel van beoordeeling ui eene raadsvergadering ont houden. Spreker gaf echter te kennen dat wat de dagbladen omtrent het geen in de zitting van het prov. geregtshof van Zuidhollandvóór acht dagen gehouden, zou zijn voorgevallen, hadden gelieven mede te deelcn, hem geenzins kalm gelaten had. Daarin toch kwamen uitdrukkingen voor, die de voor-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1