LEIDSCHE COURANT. 1874. K#. 133. WOENSDAG 10 JUNI J. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Ferslag der üandelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Eet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4dcn Mei 1872 (Gemeenteblad n\ 11); Doen te weten, dat tot het laten Inschrijven van nieuwe leer lingen voor «Ie openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der le klassevoor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt voor die der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Boommarkt voor die der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de. Pie terskerkstraat voor die der 2' klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Èscé- straatt en wel van den lste" tot en met den IS'1'™ Juni e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in dc Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 28 Mei 1874. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 11 Juni 1874, des namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Voordracht tot vaststelling van dc jaarwedden en instructien van den Directeur en den Boekhouder der Stedelijke Gasfabriek. (130 en 139) 2". Verzoek van den pachter van het Leiderdorpsche hek betrekkelijk eene verbouwing van de pachterswoning. (131 en 138) 3°. Idem van D. Pander, om een stoep te leggen. (133) 4». Idem van C. A. Kuipers, om afschrijving van plaatselijke directe belas ting. (132) 5°. Voordracht tot overplaatsing van den hulponderwiizer C. Van der Waals. (135) 6°. Staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting, dienst 1874. (134 en 138) 7°. Verzoek van Mej. C. J. G. Van der Upwich, om ontslag als hulponder wijzeres aan de school n°. 2 voor minvermogenden. (137) 8°. Idem van Mej. J. M. Breunissen Troost, als onderwijzeres aan de meisjes school 2de klasse. (140) 9°. Rekening van hel Werkhuis over 1873. (136) BINNENLANDSCHE BER1GTEN. LEIDEN9 Junij. Naar wjj vernemen is het werk, waarvan de aanbesteding in dc vorige week plaats had (het bouwen van 10 woonhuizen) door het bestuur der Leidsche bouwvereeniging gegund aan J. Verbrugge, te Waddingsveen, voor ƒ36969. - Heden morgen is de heitoesle! in gebruik bij hel leggen der grond slagen voor het zoötomisch laboratorium aan den vestwal nabij de sterre- wacht, bij het verplaatsen, omgekanteld en is daarbij het zware ijzeren heiblok naar beneden gekomen. Gelukkig mag men het noemen dat dit ongeval geen menschenleven heeft gekost. - Bij het gisteren gehouden acte-examcn voor het middelbaar onderwjjs zjjn toegelaten: voor de Fransche taal de heer A. Ooms, van Rotterdam; voor het boekhouden de heer S. W. Lotichius, van Almelo. Afgewezen werden: 1 candidaat voor het Nederlandsch1 voor geschiedenis, 1 voor boekhouden en 1 voor handelswetenschappen. Een candidaat voor boekhou den trok zich terug. Bij de examens voor het middelbaar onderwijs werden 11. Zaturdag toege laten voor K 1 (lagere wiskunde) dc hh. H. J. Snijder, van Zwollerkerspel, en C. Stolp, van Oostereind op Texel. Een candidaat trok zich terug. Voor K5 (hoogere wiskunde) werden toegelaten de hh. G. Smits, van Dongen bij Breda, en G. J. van de Slouwe, van Zwolle. - Naar aanleiding van eene te Leeuwarden opgerezen vraag is door den minister van binnenlandscbe zaken beslist, dat er geen bezwaar beslaat tegen het tweemaal afnemen van admissie-cxamens voor de hoogere burger scholen zoodat voortaan dadelijk na den afloop van den eenen en vóór den aanvang van den volgenden cursus daartoe gelegenheid zal worden gegeven. Dc minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat op den lsten September e. k. en volgende dagen in het locaal van het dep. van financiën te 's Gravenhage. ten overslaan van de daartoe benoemde commissie, het bij art. 2 van het kon. besluit van 7 Junij 1856 bepaalde vergelijkend examen van hen, die tot surnumerair der registratie en domeinen wenschen benoemd te worden, zal plaats hebben. Het aantal te benoemen surnumerairen der registratie en domeinen wordt bepaald op twaalf. Zij, die tol het voormelde examen wenschen le worden toegela ten, moeten vóór of uiterlijk op den 15den Julij e. k. het bij art. 4 van voormeld besluit bedoelde verzoekschrift indienen. De commissie tot het afnemen van het voormelde examen is zamengesteld uit de navolgende heerenvoorzitter W. F. Gratamadirecteur der re gistratie voor de provinciën Overijssel en Drenthe; lid en secretaris mr. W. Heuising, ontvanger der registratie te Sluis; leden S. J. van Slooten, mr. B. fl. Upmeijer en G. A. Loefï, inspecteurs der registratie, respectivelijk le Assen, Amsterdam en Rotterdam. Met ingang van den 10d''" dezer zal het rijks-telegraafkantoor te Kat wijk open zijn: op werkdagen van 8% ure voor- tot 1 ure namiddags en van 3ü tot 7 ure namiddags: op Zon- en leesldagen van 8 tot 10 ure voor- en van 4 tot 6 ure namiddags. Bij gelegenheid van den aanstaanden verjaardag van IJ. M. de koningin organiseert de exploitatie-maatschappij der staatsspoorwegen een pteizer- trcin van Maastricht naar 's Hage. De trein zal den 17,,eD vertrekken en den 18del> terugkeeren. Volgens het Hbl. zullen, te beginnen met 1 Julij e. k., de jaarwedden der ambtenaren bij de telegraphie met 25 pCt. worden verhoogd. Te Rotterdam zijn het door Ch. Rochussen geïllustreerde proces-verbaal der legging van den gedenksteen aan de Willemsbrug door Z. M. den ko ning, alsmede de fraai met zilver georneerde kalkbak, truffel en hamer, alsook de gouden pen met de schacht van een adelaar, door Z. M. bij die gelegenheid gebruikt, ter bezigtiging van bet publiek gesteld. Door den Burgemeester is met het bestuur van het museum Boymans overeengekomen, dat gedurende een maand die voorwerpen in genoemd museum te bezigti- gen zullen zijn. Men verwacht dat de opbrengst der toegangsprijzen groot genoeg zal zijn, om daarvoor een schilderij aan te koopen, ter uitbreiding van de verzameling in genoemd museum. Te Amsterdam heeft gisteren de heer dr. B. J. Stokvis het lioog- Ieeraarsambt in de geneeskunde bij het Athenaeum Illustre aanvaard met het houden eene rede over de /'een- en ondeelbaarheid der physiologie en pathologie." De Standaard meldt: Wij vernemen uit goede bron dat d'. R. Pos thumus Meyjes, predikant bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam, voor nemens is met October zijn emeritaat aan te vragen. Als een bijzonderheid verdient vermelding dat door dr. Ph. S. van Ronkel eergisteren (Zondag), bij de namiddag-godsdienstoefening inde Nieuwe kerk. aan niet minder dan 66 kinderen de doop is toegediend, een cijfer dat zeker tot de hooge zeldzaamheden kan gerekend worden. In tegenwoordigheid van een zeer talrijke schare belangstellénde toehoor ders heeft d'. C. S. Adema van Scheltema eergisteren (Zondag), bij de mor gengodsdienstoefening in de Amstelkerkplegtig gedachlefiis gevierd van zijne 25-jarige evangeliebediening als predikant bij de Ned. herv. gemeentè te Amsterdam. De geachte leeraar had bij deze gelegenheid tot onderwerp zijner rede gekozen Joh. Ill vs. 16. 1 Eenige jaren geleden werden bij annonce in de dagbladen de nabe staanden opgeroepen van iemand, die in langen tijd niets van zicli had doen hooren. Deze nabestaanden, althans personen van denzelfden naam; bleken te zijn leden van een arbeidersgezin, gevestigd in een der dorpen van Zuidholland. Zij zelvcn hadden niets van dé annonce vernomen, maar deze werd onder hunne aandacht gebragt door een der groote grondeige naars op het dorp. Bij onderzoek bleek, dat de advertentie wasingezonden door den broeder van de moeder van het gezin, die buitenslands eeiiig ver mogen had verworven. Er verliepen weder eenige jaren en inmiddels ves tigden bedoelde personen zich in Amsterdam, waar zij in zeer nederige omstandigheden bleven verkeeren. Zaturdag 11. echter ontvingen zij het berigtdat dc bloedverwant in Engeland was overleden en hun niet, gelijk

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1