iets hebben aan hel licht gebragt, waaruit zou Kunnen worden afgeleid, «lat de worst zelve na de vervaardiging, ol bij de ingrediënten, of bij de vervaardiging met eenige vergiftige beslanddcelen is gemengd geweest, of «lat slagtdieren die ingrediënten hebben opgeleverdvergiftigd of ziek zou den geweest zijn, of dat die ingrediënten in bedorven staat zouden zijn aangewend. Volgens dr. G. kan men tot geene andere opvatting van deze treurige geschiedenis komen, dan deze, dat hier een van die gevallen heeft plaats gehad waarbij vleeschspijzen tot vergiftiging van menschen aanleiding hebben gegeven, zonder dat in den toestand der slagtdieren of in de toebe reidselen der spijzen eenige aannemelijke reden daarvoor te vinden was, welke gevallen in verschillende landen jaarlijks in niet onaanzienlijken getale voorkomen, hoewel zeldzaam op zoo uitgebreide schaal als thans alhier heeft plaats gehad. De overweging van het wets-ontwerp houdende wijziging der begrooling van den aanleg van staatsspoorwegen over 1873 in de afdeelingen van de tweede kamer heeft tot velerlei beschouwingen en vragen geleid, waarom trent aan het voorloopig verslag het volgende ontleend wordt. Gaarne zoude men van de regering vernemen of er uitzigt bestaat op de indiening van een ontwerp, houdende uitbreiding van het spoorwegnet en een ontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de exploitatie-maat schappij. Men drong aan op grooten spoed in het tot standbrengen van den spoorweg Arnhem -Nijmegen, waarvan nog zeer weinig teekenen van leven te bespeuren zijn. tivcr de vraag, of de werken van voorloopige exploitatie der havens te Vlissingen uit de begrooting voor de staatsspoorwegen behooren te worden gekweten, werd bij deze gelegenheid wederom gesproken. Sommigen be antwoordden haar ontkennend, terwijl andere leden meenden, dat de rege ring de bedoelde werken teregt op de spoorweg-begrooting plaatste. Met het oog op het algemeen belang werd met nadruk tevens aan de regering de vraag herhaald, welke hare voornemens zijn ten aanzien van «Ie exploitatie der havens te Vlissingenwaar reeds alles op ruime schaal en op kostbaren voet wordt ingerigt en uilgaven worden gedaan, waarvan het allezins twijfelachtig is, of zij niet ten laste eener eventuele maatschappij tot exploitatie der havens moeten komen. Eindelijk werden vragen tot de regering gerigt omtrent den tegenwoor- digen toestand der sluiswerken en van de havens te Vcere, alsmede nopens de vordering van het werk voor een centraal station te Amsterdam. 'sGRAVENHAGE. 8 Jiuiij. Z. M. de koning heeft den voormaligen intendant van het kon. paleis en domein het Loo, jhr L. van Bronkhorst, benoemd tot groot-officier dei- orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Aan den heer 11. T. Mensinga is eervol ontslag verleend als hoofd commies bij het depart, van financiënmet dankbetuiging' voor zijne veel jarige en trouwe diensten. Tot notaris te Dinteloord, arr. Breda, is benoemd de heer J. de Klerck, cand -notaris te Katwijk. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Nonrdwijk is benoemd' de heer D. C. H. Smits, thans te Lemmer; te Woerden, de heer P. J.; Idema Greidanusthans te Heerlen. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is benoemd tot apotheker 2' kl. die der 3e kl. A. A. Hussem. Z. M. de koning kwam gisteren namiddag ten 6 ure van het Loo per extra-trein van den Rijnspoorweg in de residentie aan en werd aan het station verwelkomd door Z. K. H. prins Hendrik en Z. K. H. prins Alexander. Z. K. H. prins Frederik heeft heden ochtend ten 8 ure vergezeld van een zijner adjudanten deze stad verlaten met bestemming naar Neuwied. al waar de prins eene week zal verblijven. Dc heden door de tweede kamer gehouden zitting was geheel gewijd ain de bekende interpellatie van den beer Fabius over Atchinen wel nopens den terugkeer der troepen uit Atchin en van den generaal van Swieten, i zoomede over het verzoek om ontslag van den generaal Verspyck. De mi- nister van koloniën verklaarde dat het militaire effect der expeditie door de inneming van den kraton was bereikt; dal het mogelijk is dat dc tegen stand van Atchin nog voortduurt en dat er welligt nog uitzending van troepen zal moeten plaats hebben (niet uit het moederland, behalve de gewone sup pletie); er is echter nog niets deswege voorgesteld, veel minder beslist, evenmin als over de vraag of de generaal van Swieten weder terug naar Sumatra zou gaan. Wat den generaal Verspyck betreft, deze beeft zijn verzoek om ontslag herhaald en zelfs er per telegram op laten aandringen bjj het opperbestuur. In den loop van het debat heeft de heer Fabius eene motie voorgesteld, om den dank der kamer te betuigen aan den generaal Verspyckvoor de den lande in Atchin bewezen diensten. Daar sommige leden daaraan eene j politieke strekking en afkeuring van het beleid van den generaal van Swieten I en ook van de houding der regering vasthechtten, werd deze motie ook zeer bestreden en ten slotte verworpen met 36 tegen 26 stemmen. De lieer Nicrslrasz deed mededeeling van een brief van een zijner corrcs- ponden ten, een officier van tamelijk hoogen rang. Deze schreef hem: Sedert mijn schrijven van 5 Maart is er met ijver doorgewerkt aan de nieuwe vestiging en inrigting van den kraton met twee andere forten langs de rivier, zonder strijd te voeren. Het ontbrak anders niet aan gelegenheid, want het gelijkt er niets naar dat de Atchinczen den moed en den lust om te vechten verloren hebben. Als wij onzen neus maar buiten het bivouac steken, worden wjj aangevallen of stuiten wij cp tegenstand. Aan alle zijden zijn wij door vijanden omringd en wij zijn slechts meester van een klein gedeelte der rivier, en zelfs die passage is thans onveilig geworden. De gisteren in bet gemeenlebadhuis te Scheveningen geopende table j d'hóte werd door een 70-tal personen bezocht. Maandagavond zullen op het terras de dagelijkscbe muziekuitvoeringen een aanvang nemen. BUITENLANDSCIIE BEIÏJGTEN BNGELASB. LONDEN 7 Junij. Donderdag had in het lagerhuis de behandeling plaats van de artikelen der door de regering ingediende wet tot wijziging der wet van 1872 be trekkelijk den verkoop van sterke dranken, waaraan de gansche zitting werd besteed, zonder dat zij afliep. Voornamelijk over de bij de wet voorgestelde verlenging van den tijd voor het open blijven der drankwinkels, thans 12. volgens het wetsontwerp 12% ure des avonds voor zoo veel Londen, thans 11%, volgens het wetsontwerp 11 uren des avonds voor zoo veel de andere steden betrof, bad eene langdurige beraadslaging plaats. De amendementen tot handhaving van de thans bestaande bepalingen werden, voor het eerste geval met 161 tegen 126, voor het tweede met 382 tegen 42 stemmenverworpen en de voorstellen der regering aangenomen. Naar aanleiding van een voorstel om de verdere discussie te verdagen, verklaarde de heer Disraeli dat het der regering aangenaam zou zijn zoo het huis zuinig was met zijnen tijd, daar hij de algemeen verbreide meening moest tegenspreken dat de tegenwoordige zitting kort zou ziju en weinig belang rijke maatregelen te behandelen zou hebben. Integendeel zouden niet minder dan zeven wetten van het uiterste gewigt bij het huis in behandeling wor den gebragt, zoodat de sessie, indien het huis zich niet een weinig haastte, welligt zeer lang zou duren. Het hoogerhuis heelt, na met 137 tegen 29 stemmen besloten te heb ben daartoe over te gaan, een aanvang gemaakt met de behandeling in comité der artikelen van het door de bank der bisschoppen ingediende wets-ontwerp tot het te keer gaan van zekere ritualistische gebruiken, die bij de godsdienstoefeningen der Anglikaansche kerk meer en meer in zwang komen. Eene deputatie, onder geleide van sir Bartle Frere, heeft een gehoor gehad bij lord Derby aan het ministerie van buitenl. zaken, ten einde aan te dringen op versterking van het eskader ter Oostkust van Afrika, daar gestationneerd tot bestrijding van den slavenhandel. De deputatie gaf den wensch te kennen, van door de Engelscbe regering eene gemeenschappelijke verklaring der Wcstersche mogendheden te zien uitgelokt, waarbij slaven handel werd veroordeeld als zeeroof. Lord Derby deed uitkomen, hoe be zwaarlijk het was, de Mahomedaansche regeringen tot medewerking te be wegen. Vooreerst waren deze meerendeels onafhankelijk en ten andere was de slavernij in die staten eene gevestigde instelling. Hij beloofde echter aan deze zaak de noodige aandacht te wijden. Uit verklaringen, door een der voornaamste Londensche theehandelaars, den heer Whitworlh Jackson, ten overstaan van dc commissie van onder zoek naar het vervalschen van levensmiddelen afgelegd, is o. a. gebleken, dat jaarl(jks in Engeland 2.500.000 pond afgetrokken theebladeren wordt ingevoerd. Bij die afgetrokken theebladeren, waarvan brave Chinezen het goede genoten hebben, wordt, nadat ze behoorlijk gedroogd en verpakt zijn, door niet minder brave Engelschen een kunstig mengsel van gips en Prui sisch blauw gevoegd. Op die wijze verkrijgt men de zoo geurige en teregt geliefkoosde groene thee. Voor gewone thee mengt men onder de afge trokken blaren den bloesem van zeker Engelsch struikgewas. FRANKRIJK. Het programma van gemeenschappelijke zamenwerking der beide cen trums, hetwelk door het regter-cenlrum is opgemaaktwordt algemeen als eene mislukte poging beschouwd. Het Joum. des Déb. zegt daaromtrent: «Het door het regtcr-cenlrum genomen besluit zal zekerlijk geene enkele der uiterste partijen bevredigen; door de regterzijde zal het worden aange merkt als een afval, de republikeinsche linkerzijde zal het niet tot aanslui ting bewegen. Welken invloed het ook op de verhouding der partijen moge hebben, wij kunnen het echter slechts goedkeuren. Wij zien daarin eene welgemeende poging om de partijen uit de nationale vergadering, die het meest tot zamenwerking geschikt en alleen tot de vorming eener werk- dadige meerderheid in slaat zijn. lot eene goede verstandhouding te bren gen. in afwachting van de vestiging eener definitive regering. Het wekt daarom onze verbazing en ons leedwezen op, te zien dat sommige vrijzin nige dagbladen dezen stap tot verzoening met tegeningenomenheid afweren. Het rcgler-cenlrum is nog nooit zoo ver gegaan als thans; men moet het voor dezen stap dank weten en het niet op den weg ten goede tot stilstand brengen." -- Het linker-centrum heeft aan de hh. Casimir Périer, Léon Say en Ro bert de Massy, in vereeniging met zijn bureau, de taak opgedragen nieuwe voorstellen, een staalkundig programma, te ontwerpen en ter goedkeuring aan dc vereeniging aan te bieden. Dit besluit is genomen met het oog op het programma van bet regter-centrummen wil op die wijs aan die partij antwoorden. Van een regtstreeksch antwoord kan geen sprake zijn, daar bet regter-ccntrnm zijn programma niet officieel aan het linker-centrum heeft medegedeeld. In het programma, ten slotte door het linkcr-ccnirum aangenomen', wordt gezegd: De vereeniging is altijd van meening geweest, dat de onzekere toekomst en hel ontbreken van een definitive regering de voorname oorzaak waren der onrust in den lande. Het linker-centrum is nog steeds van meening, dat het aannemen der wets-ontwerpenden 19dni Mei 1873 inge diend, een waarborg voor de stabiliteit zon zijn. Het linker-centrum zou het betreuren, indien tot de ontbinding der vergadering zou moeten beslo ten worden wegens onwil of onvermogen om de regering te constitueren, maar zou voor deze noodzakelijkheid niet terugdeinzen. De vergadering zou, aanstonds nadat zij dc regering had vastgestelduiteen moeten gaan. Men meldt uit Oran: Twee Spaansche oorlogsschepen, een fregat en een adviesvaartuig, hebben 500 uit Carthagena gevlugte galeiboeven, alsmede weggeroofde koopwaren ter waarde van 200,000 Ir ingescheept en zijn daarmede naar Cettta vertrokken.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2