PEK TELEGRAAF. Kljl OEGSEL, be no iron de tolde Lcidsche Courant van Maandag 8 Junij J874fi°. d3J. """M"*aaSB»5asnB»»»,._ Seriglen uit de Kaapstad, van 5 Mei, door het fib!. medegedeeld, be vatten o. a. hel volgende: Men maakt hier alreeds aanstalten tot het houden van feesten voor den verjaardag van 11. M. de koningin. De regatta zal een voornaam gedeelte van het feestprogramma uilmaken. I)e verschillende roei clubs alhier houden zich bereids met oefeningen voor die gelegenheid bezig. De heer Stonc. koninklijk sterrekundige alhier, is volgens schrijven aan een zijner vrienden zeer voldaan over zijne waarnemingen betrekkelijk de zonsverduistering op iü April ji. De keuze der plaats van waarneming (K.lipfontein), gelegen op omstreeks '2000 voet boven den spiegel der zee. was bijzonder gunstig en hel weder voortreffelijk. Op de diamantvelden was de indruk onder de inlanders, door de verduistering teweeggebragt. allergeweldigst. Zij waren door den schrik als verbijsterd, en riepen uit: 'de zon gaat dood!" Zij schoolden op een berg te zamen en bleven zwij gende van angst, tot de» afloop van het natuurverschijnsel. Men leest in onze bladen, dat juist op het oogenblik toen op de New-Rnsel de jongste zonsverduistering begon, een Kaffer aan zijn meester, den heer Atkiiis, een ligt getinlen diamant van 45 karaten bragt, dien hij in den grond gevonden had. Men verhaalt er bij. dat de heer Atkins dien morgen verzekerd had. dat als zij dien dag geen diamant vonden, zij iets aan het uitspansel zouden waarnemen dat hun zou doen versteld slaan. Eu juist toen de duisternis begon te vallen, kwam de Kaffer met den kostbaren steen aanloopen. De heer Hofstede had zich sedert geruimen lijd bezig gehouden met een geschiedenis van den Oranje-Vrijstaat; hij heeft die nu voltooid, en ds. Mac- toiilan zal die naar Europa overbrengen. Het werk zal bij de hh. Roeloffs en Hubner, te Amsterdam, worden gedrukt, en de heer Last zal er de platen voor vervaardigen naar de schetsen door den heer Hofstede ontworpen. 'sGRAVENHAGE, 6 Junij. De majoor jhr. F. A. Mejjer, van den generalen staf, chef van den staf der 3® divisie infanterie, is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. Z. M. de koning zal morgen avond ten 6 nre per Rijnspoor van het Loo alhier arriveren. Z. K. If. prins Fredcrik zal zich aanstaanden Maandag des ochtends ten 8 ure op reis naar Neuwicd begeven. In de zitting van de tweede kamer van heden is op het ontwerp van wet op de reglcrlijke tucht aangenomen een amendement van den heer van der Does de VVillebois. bepalende dat de leden der regterlijke magt, die bij ongeschiktheid door ouderdom worden ontslagen, hunne volle wedde be houden. De minister heeft ook in datzelfde art. 12 den 70-jarigen leeftijd vervangen door ouderdom. De geheele wet is aangenomen met 49 tesen 9 stemmen. De andere kleine ontwerpen zijn aangenomen. Maandag zijn aan de orde de intcrpellatien Fabius (Alchiii) en Gralama (spoorwegen Java); Dingsdag interpellatie Godelroi (toeslaud van het Noordzee-kauaal) en eenige kleine wets-ontwerpen. HUI TE N L A NDSCIIE R K KIG T E N EXCELAN». LONDEN 5 Junij. De Derby-wedrennen zijn door bijzonder fraai weder begunstigd. Het paard George Frederickeigendom van den heer Easlwright, behaalde de overwinning. Daarna kwamen Couronne de Fer en Atlantic, lil het ge heel dongen twintig paarden naar den prijs. Het hoogst was gewed op Couronne de Fer, vervolgens op Atlantic en eindelijk op het paard dat den prijs won. Het schoolbestuur der hoofdstad heeft zich dezer dagen vereenigd met een motie van een zijner leden, strekkende om te verklaren, dat het wen- schelijk is dat aan de meisjes op de openbare scholen onderwijs verstrekt worde in de kookkunst en daarmee zamenltangende verdere huishoudelijke bezigheden. Eene commissie is benoemd om te onderzoeken en Ie rappor teren op wat wijze bedoeld onderwijs liet best zou kunnen gegeven worden. Er bestaat reeds onder bescherming van hooggeplaatste personeneen «natio nal school of cookery." op welke aankomende meisjes (geen schoolkinderen) zich theoretisch en practisch in de onmisbaarste aller kunsieu bekwamen kunnen. Te Blackwall is van stapel geloopen de zoogenaamde «Iweelingstoom- boot", die tusschen Dover en Galais reizigers moet overbrengen zonder dat zjj zeeziek worden. Het vaartuig is ongeveer 200 voet lang. alles te zamen genomen, en beslaat uit twee halve kiellengten, gescheiden op 26 voet afstand cn te zamen gehouden door sterke ribben, welke het geraamte uit maken van liet vereenigde vaartuig, dat een dak van 163 voet lengte heeft en 60 voet breed is. De stoommachine is van 250 paardenkracht. Deze tweeling-stoomboot schijnt vervaardigd in navolging van dc schepen in Zui delijk Indië, die een loefbalk in den vorm eens sigaars aan de zijde voeren en bijzonder vast liggen. Er was een zeer aanzienlijk gezelschap aanwezig, waaronder de gezanten van Duitschland en Frankrijk en eenige Russische admiraals, en lady Granville volbragt de plegliglieid van naamgeving. De boot heet Castafia. liet oorlogschip Daphne heelt, kruisende in liet gezigt der noord westkust van Madagaskar, een slavenhaler prijsgemaakt, die 225 slaven aan boord bad, welke eenige mijlen ten zuiden van Mozambique, met slechts voor twee dagen leeftogt aan boord, met bestemming naar Madagaskar, waren ingescheept. De ongelukkigen hadden verschrikkelijk geleden en aan boord der Daphne stierven er dagelijks aan dysenterie. Zij zijn naar Zanzibar gebragt, waar zij den 28,l'a aankwamen en van waar zij, na verpleegd en hersteld ly zijn, als kolonisten naar Natal zouden worden gezonden. FRANKRIJ K. In de zitting van de nationale vergadering van Donderdag is de lieer Louis Blanc als redenaar opgetreden. Hij bestreed de ontworpen kieswet, omdat de vernietiging van liet algemeen siemregt er in opgesloten ligt. Hij ontzegde aan de vergadering liet regt de hand te slaan aan het algemeen stemregt, van hetwelk zij haar mandaat ontvangen heelt. Ook verwachtte hij van de aanneming der wet voordeel voor de Bonapartisten en «het her stel van het keizerrijk ware de grootste smaad voor Frankrijk." Deze woorden ontlokten aan een bonapartist den uitroep: «Het zal hersteld worden!" «Het zal niet hersteld worden", hernam Louis Blanc. «Ik zweer het bij de achting welke ik heb voor mijn land!" In den verderen loop zijner rede critiseerde hij scherp een aantal bepalingen van liet ontwerp. Spr. verdedigde met warmte het algemeen siemregt, ais het beste werktuig em de orde te handhaven, als liet beste middel om te voorkomen dal aie* tot geweld toevlugt neme. De spreker, herhaaldelijk in de rede gevallen, bleef echter kalm. Door den president is, in de plaats van wijlen den heer Stanislas Ju ffen, tot hoogleeraar in dc Ciiinesche en Tartaarsch-manlchousche taal bij liet Collége de France benoemd de heer d'Hervcy de Saint-Denys. Naar verzekerd wordt, zal bij dezelfde inrigting eerstdaags een leerstoel voor het Armenisch worden opgcrigt, die aan den heer Dulaurier zal worden opgedragen. Aan de Gironde meldt men: Een ware schrik heerscht onder hen die phantasie-decoratiën dragen. Sedert acht dagen houden de agenten dc voor bijgangers aan, wier knoopsgaten van veelkleurige lintjes zijn voorzien eu vragen zij oogcnblikkclijk opheldering. Menigeen is daardoor reeds gesnapt. ÏS U S T C sa E X B. De Nut. Zeit. zegt dat men niet te veel waarde moet hechten aan de geruchten omtrent de pogingen die door de regering worden aangewend om in het bezit te geraken van het eiland Curasao, uithoofde het bekend is dat de Duitsche regering geene overzeesc'ne bezittingen hebben wil. Het bestaan van een georganiseerd corps dragers voor zieken en ge kwetsten heelt in den jongsten oorlog zulke goede diensten bewezen, dat de regering besloten heeft, een dergelijk corps ook voor de marine op te riglen. Gedurende den winter zullen voortaan 40 mail van elke matrozen- divisie en 2 man van elke compagnie der mariniers en artillerie voor de dienst van dat corps afgezonderd en geoefend worden. Aan elk tiental manschappen worden twee onderofficieren toegevoegd en hoogere marine artsen worden met de leiding der oefeningen belast, die zich niet alleen tot het vervoer, maar ook tol het verieenen van de eerste geneeskundige hulp uitstrekken. De eerste oefeningen geschieden aan den wal, maar de lalere aan boord der oorlogsschepen. Van de Duitsche oorlogsmarinc zijn thans in active dienst gesteld 2 gepantserde fregatten, 1 schoefsloomliniescliip, 6 schroefsloomkorvettcn, 6 sioomkaiionneerbooteii, 1 stoom-adviesjagt, 1 zeiifregat en 2 zeilbrikken. met te zamen 163 stukken. Van deze schepen vormen 2 gepantserde fregat ten, 1 korvet cn 1 kanonneerboot het zouier-oefeningseskader; 3 korvetten kruisen in üost-Azie tol bescherming van den handel: I korvet en 1 zeil- brik bevinden zich in Wesl-lndie: l kanonneerboot in de Middellandsche Zee; 1 zeiifregat en 1 zeiibrik in de Oostzee als oefeningsschepen1 schroef- stoomlinieschip en 1 adviesjagt in de Noordzee als schoolschepen3 stoom- kanoiineerbooten in de Noord- en Oostzee tot het doen van opmetingen en 1 korvet is bestemd voor de expeditie tol het waarnemen van den overgang van Venus voorbij de Zon. LONDEN, 5 Junij. Hoogerhuis. Lord Derby antwoordt op een inter pellatie van lord Dunsany, dal de positie van Engeland ten opzigte van het Sucz-kanaal volstrekt geen gevaar loopt, daar in de concessie zeer naauw- keurig de regten en pliglen der Suez-kanaalmaatscliappijzoowel als die vau hen. welke van hel kanaal gebruik maken, omschreven is. Het gouver nement zal elk redelijk voorstel, waardoor toekomstige geschillen vermeden worden, ondersteunen. De Europesche regeringen zouden niet dulden dat hef. Suez-kauaal door het gouvernement aangekocht en door eene interna tionale commissie geëxploiteerd wierde. Lord Derby wil niet treden in de belangrijke qnaeslie om in oorlogstijd het kanaal onzijdig te verklaren. LONDEN, 5 Junij. Lord Derby heeft gisteren een deputatie, met sir Bartle Frere aan liet hoofd, ontvangen, welke als middel tol onderdrukking van den slavenhandel op dc oostkust van Afrika de benoeming van meer consuls aanbeval. De minister beloofde dit voorstel in overweging te zullen nemen, doch voegde er bij dat de regering consuls kan aanstellen alleen in die plaatsen waar hunne bescherming mogelijk is Een herhaling vaii den Abyssinischen oorlog was niet wenschelijk. LONDEN, 5 Junij. De werkstaking in de steenkoolmijnen van Somerset is geëindigd. Tusschen de arbeiders en de patroons is een schikking tot stand gekomen, PARIJS, 5 Junij. In politieke en financiële kringen wordt zeer veel over de ziekte van den Paus gesproken, omdat men die van zeer bedenkelijken aard acht. EMS. 5 Junij. Dc koning van Saksen zal Maandag 8 Junij hier aanko men om aan keizer Wilhelm een bezoek te brengen. LONDEN, 6 Junij. Kardinaal Cullen heeft van den Paus bevel ontvangen tot het bijeenroepen van eene nationale synode om een onderzoek over de kerkelijke aangelegenheden in te stellen. De synode zal zicli bezighouden met het onderzoek van dc wet, waarbij de onwettigheid van de bullen der Pausen betreffende de betrekkingen der kloosters tot den staat en de onbe voegdheid der Jezuïtcn wordt uitgesproken. Het stukje van J. D. V. zal geplaatst worden, zoo de inzender zich aan dc Redactie gelieft bekend te maken. Het verfrisschcndste, aangenaamste der parfumeriën, is bepaald het Eau d'Anvers, men kan zich geen aangenamer en heerlijker parfumerie voor stellen. PROGRARHA VAX MUZIEKUITVOERIXGEX. Zontcrzorg. Dingsdag 9 Junij, des avonds ten half zeven ure, directie 11. Völlmar. le Afd.1. «L'Amitié", Grande Marche, Clément; 2. Ouverture van de opera: «Actéon", Auber; 3. «Le Retour du Printemps", Fantaisie, Labory; 4. «Freuet euch des Lcbens". Walzer, Strauss; 5. Fan- taisie sur des motils de «Ludovic" de He'rold, Dunkier. 2e Afd.: «Concert- Ouverture" (in Mol), Hol; 7. «Judith", Scène et Air (Solo Oboe et Piston), Concone; 8. a. «Friihlingslied", Mendelssohn; b. «Le Bengali", Valse, (Solo Flute), Sellinik; 9. Fantaisie de l'opéra de Thomas: «Le Songe d'une Nuit d'Été", Bnyssens; 10. «Edouard-Polka", Dunkier. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5