LE1DSCHE COURANT. 1874 K°. 131. MAANDAG 8 JUNIJ. ST A DS-BERICHT EN. I i IN N EN LAN DSCHE BED IGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het f'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekoste/i. Afzonderlijke novimers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. De BURGEMEESTER van LEIDEN Gezien art. 21 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week geene personen aan de mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd Leiden, 6 Jnni 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 6 Junjj. Door eenige leerlingen van de hoogere burgerschool en het gymnasium was het plan geopperd om met het derde eeuwfeest van Leidens ontzet op 3 October e. k. een historischen optogt Ie houden. Op hun verzoek beproef den vier hcercn dit voornemen te verwezenlijken, en hebben deze heden de ouders der leerlingen uitgenoodigd met den rector en den directeur der hoo gere burgerschool benevens de curatoren en de leden der commissie van toe- zigl om dit plan te bespreken. Op de ernstige bezwaren door den rector en den directeur uiteengezet, dat daardoor het onderwijs al te veel zou lijden, is in weerwil van de toestemming van de groote meerderheid der aanwezigen door die heeren besloten aan dit voornemen geen verder gevolg te geven. - Wij vernemen dal op de door het bestuur van Musis Sacrum gedane uitnoodiging aan de leden tol inleekening op een eoncert van Dnnkler, dat Vrijdag 12 Jmlij zou plaats hebben, een groot aantal leden van hunne inge nomenheid met dat plan heeft doeg blijken. De inteekeuing was voor het besluur zeer bemoedigend, echter niet zoodanig dat de kosten gedekt zijn. Eene betrekkelijk kleine som moet nog gevonden worden, en het zou te be jammeren zijn dat. dit de oorzaak zou worden van het mislukken van het plan. Wij gelooven dat nog vele ledenthans van den stand der zaak onderrigt. gaarne hunne namen op de lijst zullen plaatsen, die daartoe nog een dag langer, dan aanvankelijk bepaald was en wel lot en met Maandag aanst.in het gebouw zal liggen. De zeldzaam aangeboden gelegenheid om de met zooveel roem ook in ons midden bekende kapel van Dunkier te hooien, is gewis wel eene kleine opoffering waard en het bestuur heelt de verlangde bijdrage uiterst matig gesteld. Wjj hopen dat het Maandag avond zal blijken dat hel niet te vergeefs op de belangstelling der leden in deze zaak gerekend heeft. -- liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 79 tot 94 volwassen personen en 27 lot 37 kinderen. De minister van binnenlandscbe zaken heeft, ten gevolge van het door den heer mr. E. L. baron van llardeubroek van Lockhorst genomen ontslag als lid van de tweede kamer der staten-gcueraal. de verkiezing van een lid dier kamer in het hoofdkiesdistrict Amersfoort bepaald op Dingsdag 23 Junij 1874; zoo eene herslemming noodzakelijk is, zal die plaats hebben op Dingsdag 7 Julij daaraanvolgende. Ten behoeve van de afdeeling «hoogere burgerschool" van het gym nasium Willem 111 te Batavia wordt verlangd een bekwaam leeraar in de wis- en natuurkunde, bij voorkeur ongehuwd, die de volkomen geschikt heid bezit om het wiskundig onderwijs in de drie hoogste klassen en het geheel natuur-historisch onderwijs te geven. Aan de gemelde betrekking is, behalve het genot van vrije geneeskundige behandeling en van genees middelen, easu quo ook voor het wettig gezin, verbonden: 1°. een mini- mum-tractement van 375 'smaands, met drie vierjaarlijksche verhoogin gen, elke van 75 'smaands. tot zal zijn bereikt een maximum-tractement van 600 'smaands; 2°. een voorloopig traclement van 100 's maands, ingaande met den dag van inscheping tot den dag van aankomst in Indië, waarop, vóór het vertrek, een voorschot van twee maanden wordt uitge keerd; 3". eene gratificatie van ƒ1000; 4°. overtogt naar Batavia, als gou- vernements-passagier der eerste klasse, per een der via Suez vertrekkende stoomschepen, casu quo ook voor het wettig gezin. Zij die bevoegd zijn om en genegen zijn zich in de gemelde betrekking aan 's lands dienst in Ned. Indie te verbinden, kunnen ter mededinging zich uiterlijk tot en met 25 Junij aanstaande, bij een op zegel geschreven request, tot het dep. van koloniën wenden. Den l"1 Junij jl. is in werking getreden een kon. besluit, waarbij, ter tegemoetkoming aan de onder-officieren van de legercorpsen in de kosten hunner kleeding en uitrusting, de vergoeding voor eerste uilrusting door de vrijwillig dienende korporaals en mindere militairen bij het in dienst treden en bij het aangaan eener nieuwe verbindtenis genoten, onder dezelfde bepa lingen als voor die militairen zijn vastgesteld, aan hen wordt toegekend, die als onder-officier dienen. Bij de tweede kamer der stalen-gcneraal zijn ingekomen drie wets ontwerpen tot bekrachtiging van crcdieten door den gouverneur-generaal van Ned. lndië geopend boven de Indische begroolingen voor 1872, 1873 en 1874. Er is daaronder een aantal posten van gewonen aard, onvoorziene hoogere uitgaven, benoodigdheden, tractemenlen voor nieuwe titularissen en andere noodzakelijke voorzieningen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Bij de acte-examens voor het middelbaar onderwijs werden gisteren geene candidaten toegelaten. Een voor geschiedenis, een voor Nederlandsch en drie voor boekhouden werden afgewezen. Een voor Duilsch trok zich terug en een voor slaatsinrigting was niet opgekomen. Door de staatscommissie voor het geneeskundig staals-examen zijn tot arts bevorderd de hh. J. 6. M. Simon Thomas, van Leiden; I). Bakker, van I LambertschaagJ. M. Uuizinga, van Burg op Texel. I De vereeniging voor officieren der schutterij in Nederland zal de jaar- lijksche bijeenkomst dit jaar te Haarlem houden op Zaturdag 27 en Zondag 28 Junij e. k. Oen eersten dag zal de schietwedstrijd voor de leden plaats vinden in het duin op «Klein Bentvelt", aan den Zandvoortschen straatweg. De tweede dag is bestemd voor de algemeene vergadering. Zonder verhindering door bijzondere omstandigheden, wordt deOoster- i spoorweg aanstaanden Woensdag den 10d,D dezer voor het publiek geopend. Voorloopig worden evenwel geene vrachtgoederen, paarden, rijtuigen en vee vervoerd. In de Ie Amsterdam gehouden algemeene vergadering van het genoot schap tot zedelijke verbetering der gevangenen is, op voorstel der afdeeling Utrecht, bevestigend beantwoord de vraag: of het niet goed zou zijn, aan de feestviering van het 50-jarig bestaan de een of andere blijvende herinne ring te verbinden? Dezelfde afdeeling deed vervolgens tol uitvoering van het vermelde besluit het voorstel: den werkkring van het genootschap niet te bepalen bij het bezoeken van veroordeelde gevangenen en de zorg voor uit de gevangenis ontslagenen, maar dien uit te strekken tot het ondei:steu« nen van die preventief in hechtenis genomenen en van die veroordeelde ge vangenen. welke later mogten blijken onschuldig te zijn. Vermits zulk een gewigtig voorstel niet kon worden aangenomen zonder verandering van het reglement, en voorstellen tot reglementswijziging niet op de punten van be schrijving voorkwamen, besloot de vergadering, op voorstel van het hoofd bestuur, deze zaak tot het volgende jaar aan te houden. Na uitvoerige dis- cussiën werd op voorstel der afdeeling Amsterdambesloten dat het ge nootschap een door het hoofdbestuur te formuleren prijsvraag zou uitschrij ven over de middelen, die kunnen strekken om den werkkring van het genootschap te wijzigen of uit te breidenopdat het in staat zij nog vol lediger. dan iu de laatste 50 jaren is geschied, zijn doel te bereiken. Door de vereeniging tot beoefening van Overijsselsch regt en geschie denis is aangenomen het voorstel van hel bestuur, dat de vereeniging. zoo mogelijk gemeenschappelijk met vele zuster-genootschappen uit Friesland, Groningen, Drenthe, Noorbrabant, Limburg. Utrecht en Zeeland, zich tot de hooge regering zoude wenden met het verzoekdat bij eene aanvulling der onlangs ingestelde commissie van adviseurs in zaken betrellende over blijfselen van vaderlandsche geschiedenis en kunst, ook aan andere provin ciën dan Holland gedacht en eene bepaalde vertegenwoordiging geschonken moge worden. Tot ondersteuning daarvan werd door sommige leden gewe zen op het vandalisme, dat door kerkvoogden van de St. Nicolaas-kerk te Kampen nog onlangs ongestoord gepleegd werd. Te Amsterdam zal Maandag aanst. de nieuwbenoemde hoogleeraar aan hel Athenaeum, dr. B. J. Stokvis, zijn hoogleeraarsambt aanvaarden met het uitspreken eener redevoering in het kerkgebouw der remonstrantsch gerei, gemeente, aldaar. Zekere schilder Bosch, wonende in de Koestraat te Amsterdam, vond voor eenige dagen op de straat eene portefeuillewelke bij nader onderzoek bleek eene waarde van ƒ5000 te bevatten. De eerlijke man deed terstond eene advertentie plaatsen, waarin hij die vondst ter kennis bragt; en 't duurde dan ook niet lang of iemand, die zich Schultze. uit Dresden, noemde, ver voegde zich bij hem. bewerende dat het gevondene zijn eigendom was, en bood den vinder 10 als belooning aan. De oimoozele schilder gaf de. groote waarde zonder eenige navraag on i iddellijk over, maar weigerde zulk een kleine belooning aan te nemen; hij meende wel iels meer té mogen verwachten, vooral ook met het oog op de adverteniiekoslen. «Loop heen," kreeg hij tot bescheid. Schultze vertrok met zijn 5000, die'we hopen dat hem eerlijk toekomen en de vinder kreeg niemendal De man had om zijne' eerlijkheid een goede belooning verdiend, maar om zpn onbegrijpelijke on- voorzigtigheid niet. (/V. v. d. D.) Dezer dagen heelt zich een sergeant van het corps mineurs in de Wil lemskazerne te Utrecht een kogel door hel hoofd gqjaagd; het lijk is naar 's rijks hospitaal overgebragt. Men dacht eerst dat een liefde-historie bij dezen waanzin in het spel was geweest, doch een bij hem gevonden schrij ven geeftnaar men verneemt, andere redenen op.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1