PER TELEGRAAF. Uil de dagbladen blijkt dat de Dingsdag door de nationale vergadering 1 gehouden zitting zich door verregaande tooneelen van wanorde heeft geken merkt. De heer Brisson schetste de noodlottige gevolgen die het bestuur der Bonapartes voor Frankrijk had gehad. Daarbij vlogen de Bonaparlisten op. Zij strektén hunne dreigende armen naar Brisson uit. Leden van de uiterste linkerzijde, op hunne beurt opgerezen, beantwoordden de heftige protesten met nog heftigqr beschuldigingen. Een kruisvuur van kreten, uitdagingen, scheldwoorden! En te midden daarvan stond de redenaar met gekruiste armen te wachten lot hij met spreken zou kunnen voortgaan. Zwijgt mannen van 4 September! klonk het boven alles uit, en de verwar ring nam toe. Langer dan een kwartier was het volstrekt onmogelijk iets te verstaan. Op een beschuldiging tegen het Bonaparlisme. schreeuwde Levert, een aanhanger dier partij: «Wij zullen u nog wel eens het zwijgen opleggen!'' Toen bereikte de verwarring haar toppunt. Van de banken der linkerzijde vlogen de afgevaardigden Testelin Lockroy, Pe'rin op; zij stormden al brullende op den heer Levert aan. Deze vloog met zijn geest verwanten Galloni d'lstria, Abbalucci hun te gemoet. liet zou waarschijn lijk op een vechten zijn gegaan, indien niet de quaestor der vergadering, de heer Baze, de heer Richard en een bode zich tusschen de razenden in geworpen hadden. Zij vingen den schok op en het gelukte hun, door an deren geholpen, met grootc moeite de strijdlustige afgevaardigden weer naar hunne plaatsen te brengen. Onder dit alles liet de schel van den voor zitter zich zonder eenig succes hooren. Naar men verzekert is de eendragt onder de Bonaparlistische partij hersteld. Men heeft zoowel aan de zijde der fractie-Rouher als aan die van prins Napoleon de noodzakelijkheid ingezien om zich vast aaneen te sluiten tegenover de coalitie van alle tegenstanders van het keizerrijk, die zich, na de verkiezing van baron de Bourgoing in de Nièvre, vermoedelijk bij elke volgende verkiezing zal vormen. Volgens le Bien public zou de regering eindelijk besloten hebben eene krachtige houding aan te nemen tegenover de Carlisten aan de grenzen. De Carlislisch gezinde prefect de Nadaillac zou worden afgezet. Bij het ministerie van landbouw zijn berigten ontvangen, die vrij goede vooruitzigten openen op een goeden graanoogst. Uit de rappprlcn over den staat van den wijnbouw blijkt, dat de toestand van het gewas in de 70 departementen, waar men zich met de cultuur er van bezig houdt, gunsti ger is dan het zich voor veertien dagen liet aanzien. De nachtvorsten in de maand Mei schijnen niet meer dan een vijfde deel van het gewas schade toegcbragt te hebben. Het hof van assises van Riom (Puy de Döme) heeft uitspraak gedaan in de zaak van Agier, die betrokken is geweest in het communistische oproer te Saint-Etienne in Maart 1871 en die, na bij verstek veroordeeld te zijn, eerst onlangs le Parijs in hechtenis is genomen. Agier heeft ten stelligste ontkend eenig aandeel aan den moord van den prefect de l'Espée gehad te hebben. Toen die moord in de groote zaal van het raadhuis ge pleegd werd, bevond hij zich onder de volksmenigte op de markt, waar hem het gebeurde in de zaal ter t ore was gekomen. Verscheidene getuigen hebben echter verklaard, dal zij op het oogenblik, waarop hel feit gepleegd -werd. Agier, die door zijn rood Garbaldiaansch hemd gemakkelijk le her kennen was, onder de belhamels, die den prefect omringden, hebben opge merkt. Het hof heeft Agier medepligtig aan den moord verklaard, maar hem. op grond van verzachtende omstandigheden, slechts tot eenvoudige deportatie veroordeeld. In November 1871 had hetzelfde hof hem, bij verstek, tot deportatie in eene vesting verwezen. In de algemcene vergadering van aandeelhouders in de Suez-kanaal- maalschappij werd hel rapport van den heer de Lesseps en de consolidatie der achterstallige coupons goedgekeurd. De ontvangsten waren opgegeven voor 24.830,000 (r.: de uitgaven voor 17,340,000 Ir. Om regeling in den toestand te brengen stelt de raad van administratie voor 35,000,000 fr. te kapitaliseren, waarvoor 400,000 bewijzen zulleti worden uitgegeven, voor 85 fr., aflosbaar in 40 jaar, legen 5 pCl. 'sjaars, vervallende het eerst November van dit jaar. Men heeft zich moeten bepalen lot het onderhoud van het kanaal en de aangevangen belangrijke verbeteringen staken wegens gebrek aan voldoende fondsen. OU1TSCULAND. De Prov. Corr. meldt: De keizer is voornemens zich in het midden dezer maand naar Ems te begevenalwaar de Russische keizer tot den ]9<t« dezer denkt le vertoeven. De beide innig met elkander bevriende monarchen zullen dan nog eenige dagen te zamen kunnen doorbrengen. Na een verblijf van omstreeks drie weken le Ems zal keizer Wilhelm zich in Julij naar Gastein begeven om eene nakuur te gebruiken. De minister van eeredienst heeft goedgekeurd de invoering van de Duitsche taal bij het onderwijs in alle klassen van het gymnasium te Ostrowo eq het Maria-gymnasium te Posen. Door dezen maatregel zijn de laatste Poolschc gymnasiën in de provincie Posen opgeheven. Eerstdaags zal het Duitsche oorlogschip Gazelleonder bevel van den kapitein ter zee von Schleinitz, de haven van Kiel verlaten, om de expe ditie over te brengen, die op kosten van het rijk naar Kerguelen-land in den Zuidelijken Indischen Oceaan wordt gezonden, om in December den loop der planeet Venus voorbij de zon waar te nemen. Ofschoon deze onder neming volgens het oorspronkelijk plan enkel sterrekundige waarnemingen ten doel had, heeft de chef der admiraliteit echter gemeend, van deze gele genheid gebruik te moeten maken om ook maritieme, hydrographische en andere wetenschappelijke opnemingen te laten doen. Deze expeditie is niet de eenige uit Duitschland. Er worden er nog vier uitgezonden, namelijk j naar de Aucklands-eilandennaar Tschifu (in China), naar Mauritius en maar Ispahan (in Perzie). In het hotel van den Belgischen gezant te Berlijn is een stoute diefstal met inbraak gepleegd. Er is een aantal zilveren voorwerpen gestolen, ter waarde van 4000 a 5000 frs. In Nassau, nabij Okrislel. verzamelen zich jaarlijks onderscheidene Zigeuner-benden, die aldaar gedurende de Pinksterdagen ecirsoorl kermis houden. Ook dit jaar waren zij op den gewonen tijd bijeengekomenen er zouden bij die gelegenheid onderscheidene huwelijken, naar Zigeuner ge bruik, gesloten worden. Niet lang waren zij echter bij het dorp gelegerd, of tusschen verschillende hoofden ontstond oncenigheid, die de afmeting van een kleinen oorlog aannam. Zij vuurden met schroot geladen pistolen op elkander af, en vier personen bekwamen daarbij ernstige wonden. Daarop namen de overigen de vlugt in het naburig bosch. De regering heeft bevel gegeven die benden te vervolgen. Uit Limburg aan de Lalin wordt aan de Nordd. Mig, Zett. gemeld, dat de reiswagen van den bisschop, dr. Blum, door zekeren Fachinger in executoiren verkoop voor 245 th. werd aangekocht, en daarna, door ver scheiden burgers der stad getrokkenin triomf naar den bisschop lerugge- bragt werd. De hoogeschool te Straatsburg neemt voortdurend in bloei toe; het aantal studenten is bij den aanvang van den zomercursus op nieuw aanmer kelijk vermeerderd, zoodat het thans is geklommen tot 631, benevens 30 hospitanten. Ten gevolge van de ruime gillen uit Duitschland en uit het buitenland aan de boekerij der hoogeschool geschonken, bezit deze thans een boekenschat van meer dan 300,000 banden. Het verlies, tijdens het beleg door de hoogeschool geleden, is thans voor een goed gedeelte hersteld. VERSAILLES, 4 Junij. Het regler-centrum is het over een programma eens geworden. Daarin wordt gezegd, dat ofschoon de oplossing der minis teriële crisis, dd. 16 Mei, wordt goedgekeurd, de qnaestie. welke dien dag gesteld werd, niet is uitgemaakt en dat zij toch niet hangende kan blijven. Frankrijk verlangt een duurzaam bestuur. Maarschalk Mac Mahon kan niet 7 jaren lang voor 'slands welvaren waken, als hij, wanneer de vergade ring is uiteengegaan, niet steunt op een systeem van wijselijk overwogen instellingen. Het regter-centrum heeft alle voorstellen verworpenwelke de strekking hadden om het tot stand komen der constitutionele wetten te bcmoeijeljjken of te verzwakken. VERSAILLES, 4 Junij. De nationale vergadering heeft, na redevoeringen van Batbie, Dufaure en Gambetta, met 393 tegen 318 stemmen besloten over te gaan tot de tweede beraadslaging over de kieswet. PARIJS, 5 Junij. Het Journ. des Déb. meldt dat hel linker-centrum met verbazing ontvangen heeft het manifest van het regter-centrum, en daarin ziet geeuszins openingen tot een toenadering, maar wel eene poging om te beletten de dreigende oneenigheid in het regter-centrum. Het linker-cen trum zal waakzaam afwachten wat verder gebeurt. MUNCHEN, 3 Junij. De heden ter gelegenheid van den Sacramentsdag gehouden processie werd door den koning met talrijk gevolg, door de mi nisters, de generaals en de hoogste autoriteiten bijgewoond. BARCELONA, 3 Junij. De brigadier Salamanca in Calaionië heeft een afdeeling van 3000 Carlisten bij San-Vicento geslagen en deze plaats inge nomen. i II END AYE, 2 Junij. Voor San Sebastian is van Bilbao eene versterking van 13000 man aangekomen. De Carlisten hebben hunne artillerie voor Hernani verwijderd. Zij versterken zich in Oriamendi en wachten daar den aanval der republikeinen af. ROME, 4 Junij. De ongesteldheid van den Paus houdt aan. Gisteren ge voelde de lijder zich zeer. lusteloos, en heden nacht heeft hij een hevigen aanval van koorts gehad. De geneesheeren toonen zich over den toestand bezorgd. BERN, 4 Junij. De groote raad van het kanton St. Gallen heeft met 91 tegen 52 stemmen besloten lot opheffing van het jongens-seminarie te St.-George, dat volgens het Jezuïtische opvoedingsstelsel is ingerigt, en voorts aan den regeringsraad de bevoegdheid verleend weêrspannige pastoors af te zetten. RECLAME. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van heden geplaatste advertentie der firma S. SACKS C.. le Hamburg, welke door hare prompte en reëele bediening tegenover nare geïnteres seerden het volste vertrouwen in alle opzigten verdient. Al> VISKTKNTIflft. 'Ondertrouwd: L. ARNOLD, van Woerden, met Leidex, 5 Juni 1874. C. P. W. MULDER.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3