IHXfKM.aMINCIIK LiEmGTKN. schilder alhier, benoemd tot ridder dier orde. Die onderscheiding gewerd den hooggeachten grijsaard gedurende zijn verblijf op het kon. lusthof het Loo, waar hij zijne kunstenaarshand leende tot de ordonnantie van decora tief van het theater aldaar. Z. M. heeft vergunning verleend aan den voor de dienst in 0. I. be- stemden soldaat P. flenk, lot het dragen van de Duilsche medaille ingesteld ter herinnering aan den veidtogt tegen Frankrjjk in 1870/7). Tot griflier bij het kantongeregt te F.nkhuizen is benoemd de heer mr. C. A. Cau, advocaat te Zierikzee. Met den 5deD zijn op non-activiteit gesteld: de luit. ter zee lc kl. E. Simon van der Aa, de luitt. ter zee 2' kl. J. 1'. Wesselink, L. A. 11. Lamie, j J. G. Roosenburg, J. Cardinaal en C. Pels Rijcken. de officier van gezond heid le kl. H. Everlse, de officier van administratie 3' kl. F. D. Clarkson en de scheepsklerken O. R. Paehlig en K. J. van den Bussehe, allen die nende aan boord van het transportschip met stoomvermogen Java; en met den 16leD JuniJ aansl. worden geplaatst: aan boord van het scbroefstoom- j schip Palembang, de adelborst le kl. 1). A. Kraijenhofl van de Leur, met intrekking zijner plaatsing aan boord van het opnemingsvaartuig Hydro- qraafaan boord van het opnemingsvaartuig Uydrograaf, de adelborsten le kl. J. II. Calmeijer, F. van den Berg, P. T. M. van Leeuwen, ff. I'. Netscher en F. C. Granpré Molière; aan boord van het schroefstoomschip Bandjermassingde adelborst le kl. L. Adriani; aan boord van het wacht schip te Willemsoord, de adelborsten le kl. O. 11. Kuyck, J. D. Ueyning, W. P. A. M. Kluit en H. Rudolph; aan boord van het wachtschip te flelle- voetsluis, de adelborsten le kl. J. A. G. van der Staal, C. F. de Rtiyler de Wildl en R. Betz. De tot dirigerend officier van gezondheid bevorderde officier van gezond heid Ie kl. W. C. A. llajenius, dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld, en vervangen door den officier van gezondheid Ie kl. A. Peters. Z. M. de koning vertrekt den 18d"> Junjj a. s.des nachts ten 2 ure, uit de residentie naar Zwitserland. Zijn wij goed ingelicht, dan zal Z. M. te Marligny, in hel zuiden van dat land, verblijf houden. Ten 7 u. 40 min. heden morgen zijn ff li. KK. 1111. prins Hendrik, de groothertog en groothertogin van Saksen-Weimar per Rijnspoor naar het lustslot Soestdijk vertrokken. De vorstelijke personen zullen aldaar heden het diner gebruiken en dezen avond per laatstcn trein in de residentie terugkeeren. Naar men verneemt zal prins Hendrik den I0de° Junij HD. buitenverblijf te Soestdijk voor eenigen tijd gaan betrekken. In de zittiug van de tweede kamer van heden heeft de heer Godefroi veriof gevraagd en bekomen om op een nader te bepalen dag den minister van binnenlandsche zakm te interpelleren over den toestand van hel Noord- zee-kanaal en de maatregelen reeds genomen of nog te nemen om in dien toestand te voorzien. Daarna is beraadslaagd over het ontwerp tot wijziging der bepalingen van de regterhjke tucht. De minister van justitie heeft in den loop zijner rede toegezegd in het volgend jaar een voorstel te zullen doen tot verhooging van de bezoldiging van de ambtenaren der regterlijke mag!. Morgen voort zetting. De interpellation van de hh. Fabius en Gratama zullen plaats hebben na afloop der in behandeling zijnde ontwerpen. Ter teregtzitting van den hoogen raad der Nederlanden, regtdoende in revisie, heelt heden in de zaak van den slaat der Nederlanden, eischer in revisie, tegen de Hollandsche ijzeren spoorweg maatschappijverweerde- resse, de heer procureur mr. C. J. Francois namens den staat te kennen gegevendat de benoemde deskundigen in die zaak niet binnen den bepaal den tijd met indienen van hun rapport konden gereed zijn en dienvolgens daartoe een uitstel van zes weken verlangdendat de staat daartegen geen be zwaar heeft en dan ook verzoekt, dat het uitstel worde verleend, onder bjjvoeging echter: ongepraejudicieerd alle defensien voor den staat, die uil hel bedoelde rapport mogten voortvloeijen. en van deze verklaring acte verzoekende. De heer procureur rar J. van der Jagt heeft namens de maatschappij ver klaard geenc bedenkingen te hebben legen het verzochte uitstel. De heer advocaat-generaal Smits heeft geconcludeerd tot toewijzing van het verzoek. De hoóge raad heeft, hierop regt doende, aan den staal verleend de ver zochte acte, en wijders aan de deskundigen verleend een uitstel van zes weken tol het uitbrengen van hun rapport. Het provinciaal geregtshof in Zuidholland heeft bij. zijn gisteren uitge sproken arrest in de zaak van den Rotlerdamschen insectenuitroeijer D. L., beschuldigd van valscheid in een onderhandse!) geschrift, niet overtuigend gebleken geoordeelddat besch. op het ten deze bedoelde onderhandsche contract eene toevoeging gesteld of den datum er van veranderd had. Het hof verklaarde mitsdien de schuld van L. aan het hem ten laste gelegde niet bewezen en sprak hem vrij. Twee jaren gevangenisstraf werden heden door het prov. geregtshof in Znidholland opgelegd aan A. B.beurtschipper te Ooltgensplaat, en M. K., i koopman te Rotterdam, die jl. Vrijdag teregt stonden, beschuldigd de eerste j' van bedriegelijke bankbreuk, door het verduisteren van gelden en goederen tol zijnen boedel behoorende, en de tweede van medepligtigheid daaraan,'] door met den bankbreukigc zamen lc spannen om. met het oog op diens j faillissement, goederen te verduisteren. Hel hof nam de afwezigheid van geldeljjk nadeel voor de scbuldeischersten aanzien van beiden, en den jeugdigen leeftijd van den eersten beschuldigde, voor hem bovendien, als verzachtende omstandigheden in aanmerking. In overeenstemming met de commissie voor de aangelegenheden voor de gasverlichting is door burg. en weth. aan den gemeenteraad hel voorstel gedaan om de jaarwedde van den te benoemen directeur van de met 1 Jan. 1875 door de gemeente over te nemen fabriek, voor den tijd van 3 jaren, te stelie.i op ƒ4000, onverminderd het aandeel van den directeur in de jaar- ljjksche zuivere winst der gasfabriek. Als een bewijs van erkentelijkheid voor de gewiglige diensten door den overleden gemeente-architect aan de gemeente bewezen wenschen burg. en weth. aan zijne weduwe eene gratificatie aan te bieden tot een bedrag van ƒ1000, waartoe aan den gemeenteraad het voorstel is onderworpen. Ter vervanging van dr. J. J. F. Wap, die het verlangen heeft te ken nen gegeven om 1° Julij a. s. al te treden als president van de liedertafel Caecilia, is tot voorzitter van de zangvereeniging gekozen mr. J. E. Banck, die, naar wij vernemen, zich de benoeming heeft laten welgevallen. Men schrijft van hier aan de Rolt. C.: Ik zie van den Kneuterdijk sinds eenige weken timmeren, naast de Gevangenpoort. Ik ben aan het informeren gegaan en had mijn nieuwtje voor Woensdag zorgvuldig be waard, in de hoop een «primeur" te kunnen mededeelen. Maar jawel, mijn collega van de Arnhemsche heeft onder mijn duiven geschoten. Nu blijft mij weinig anders over, behoudens de verassing aan hel slot. dan te beves tigen, dat er op de Plaats wordt gebouwd, niet aan het Thorbecke-stand- beeld, waar vlak naast de Gevangenpoort, een afgebroken huis zal worden vervangen door «een huis in den ouden stijl, een soort van toren, naar men zegt, die althans uitwendig in harmonie zal zijn met de Gevangen poort zelve." Het doel is om door dat gebouw de Gevangenpoort te dekken tegen mogelijke nieuwe aanvallen van onze moderne Wandalen endit al thans is mij overgelaten als nieuws te vermelden, het gebouw wordt, naar men mij mededeelt, met dat oogmerk opgetrokken onder opzigl van onzen kunst- en oudheidlievenden Victor de Stuers, en op kosten van den heer Begram, ons geacht lid der tweede kamer. BELGIE. Men meldt uit Antwerpen: Dingsdag jl. is alhier aangekomen een pro cessie, waaraan ongeveer4200 personen uit Leiden en omstreken deelnamen, Sedert de gebeurtenissen' die te Rome voorvielen, waardoor rins IX van zijne staten beroofd werdwas die processie gewoon zich jaarlijks naar Kévelaar te begeven. Die bedevaarten schenen echter niet zeer in den zin van von Bismarck en zijne ambtenaren te vallen, want herhaaldelijk onder vond men aldaar de grootste moeijelijkhedenzoodat men besloot de bede vaartgangers dit jaar het mirakuleuse beeld van O. L. Vrouw te Antwerpen en dat van O. L. Vrouw van Scherpenhuizen te doen bezoeken. Aan de hoofdkerk werden de Nederlanders verwelkomd door mgr. Sacré. Onder de i bedevaartgangers bevond zich eene vrouw van 85 jaren. EftELAND. LONDEN 4 Junij. In het lagerhuis is een voorstel van den heer Anderson, dat de rege ring, t p grond van de bekende uitspraak van het scheidsgeregt te Genève, over zou gaan tot vergoeding van de door Britsche onderdanen tijdens den Amerikaanschen burgeroorlog geleden schade, door het vernielen van aan hen behoorende goederen en eigendommen in de zuidelijken stalen door de troepen der Unie en door de Alabama en andere kaperschepen, na door den ondersecretaris van het departement van buitenlandsche zaken bestreden te zijn, verworpen. De minister deed opmerken dat er van vergoeding van de bedoelde schade aan eigen onderdanen even min sprake kon zijn, als van vergoeding door de Britsche regering van hetgeen aan een harer onder danen in eigen land bij inbraak was ontstolen geworden. Bij het tractaat van Washington had Engeland er alleen in toegestemd dat zijne verpligting tot schadevergoeding aan de Vereenigde Staten, dat wil zeggen aan de rege ring, niet aan de burgers van dien staat, naar de bekende drie regelen van volkenregt zou worden beoordeelddoch deze overeenkomst kon geenerlei regten aan derden geven. Het lagerhuis heeft besloten op den dag der Derbywedrennen (Woensdag) geen zitting te houden. Het voorstel daartoe werd in stemming gebragt (en met 243 tegen 69 stemmen aangenomen) omdat sir Wilfrid Lawsen zich tegen de aanneming verzette, voornamelijk op grond dat het huis niet den eenen dag eene wet tot wering van het dobbelspel kan aannemen en eenen volgenden zijnen leden gelegenheid mag geven om door hunne tegenwoor digheid houding te geven aan het groote dobbelspel, dat bij de Derby-wed rennen plaats grijpt. lie commissie, die zich in de hoofdstad onledig houdt met het verza melen van giften ten behoeve van de noodlijdenden in Bengalen heeft wederom 20C00 d verzonden, waardoor de door die commissie verzonden som in het geheel 120 millioen bedraagt. De jongste berigtcn melden, dat de onderstandswerken in den laatsten tijd op uitgebreide schaal worden voortgezel. Meer dan 2 millioen woningenover ongeveer 27750 dorpen verspreid, zijn door de agenten van het gouvernement bezocht, die overal giften voor de verschillende gezinnen hebben uitgereikt. In 1873 bedroeg het aantal reizigers lusschen Engeland en het vaste land niet minder dan 400,000. De Engelsche velocipèden-club Ariel vindt haar werkkring in Engeland te bekrompen en heeft nu een excursie naar het vaste land georganiseerd. Men zal 14 dagen in Frankrijk rijden. In dien tijd wil men Normandië en noordelijk Frankrijk bereizen, om als einddoel Parijs te bereiken, waarna de tcrugtogt over Amiens en Boulogne zal genomen worden. FRANKKIJK. Door den heer de Lorgeril van de uiterste reglerzijde, alsmede door 9 andere kden der nationale vergadering, tot verschillende partijen be hoorende. doch allen geneeskundigen van beroep, zijn bijna gelijkluidende voorstellen bij de nationale vergadering ingediend om eene belasting te heflen van alle specifieke geneesmiddelen, welker zamenstelling en bereiding geheim wordt gehouden. In het eerstbedoelde voorstel wordt die belasting vastgesteld op 10 pCt. van den verkoopprijs, in het tweede naar de hoe- i veelheid of het gewigt der middelennaar gelang die in vloeibaren of vas ten staat worden verkocht

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2