LEID8CHE COURANT. 1874. W°. 12». VRIJDAG 5 JUNIJ. STADS-BERICHTEN. BlNNEiNLAiNDSCIIE ÜEIUGTEA. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Uandelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij_ deze Courant rcordt verzonden IV". 28 blad 30) der Handelingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat het kohier van de plaatselijke directe belasting voor 1874 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten, bij besluit van den 30>ltD Mei/2dtn Juni jl.en op heden aan den Gemeente Ontvanger ter invordering ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 4 Juni 1874. v. d. BRANDELËR, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van belanghebben den, dat dagelyks. de Zondag uitgezonderd, des voormiddags van 10—1 uur. de paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lichting van den jare 1869, verkrijgbaar zijn ter gemeente-secretarie, mits men zich in persoon, en voorzien van zijn zakboekje, daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 3 Juni 1874. v. d. BRANDELER. Ter Gemeente-Secretarie is tegen ƒ1.25 verkrijgbaar het door Burgemeester en Wethouders op den 30»ten April jl., ingevolge art. 182 der Gemeentewet, aan den Raad gedaan uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toestand der gemeente over 1873; terwijl mede aldaar verkrijgbaar zijn alle plaat selijke verordeningen, behoorende tot het Gemeenteblad, tegen betaling van 10 Cents per vel. LEIDEN, 4 Junij. De heer burgemeester dezer gemeente gaf Dingsdag II. een afscheids diner aan Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, die eerlang deze ge meente metterwoon zal verlatten. De telegraafkantoren op de stations der Hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij zijn voor den duur der zomerdienst open als volgt: Alkmaar, Amsterdam, Delft, 's Gravenhage, Haarlem, de Helder, Leiden, Rotterdam en Schiedam, van 7 ure voor- tot 10% ure namiddags; Anna-Paulowna, Beverwijk, CaslricumHalfweg, Noordscharwoude, Piet-Gijzenbrug, Sclia- gen, Uitgeest, Veenenburg, Vogelenzang. Voorschoten en Zaandijk, van 8 ure voor- lot 1 ure namiddags en van 3 tot 10 ure namiddags. De minister van oorlog heeft bepaald dat van de opkomst in werke lijke dienst te dezen jare kunnen worden vrijgesteld die miliciens van de ligling van 1870, welke vóór het tijdstip, waarop zij door den betrokken burgemeester met hunne verpligting tot opkomst onder de wapenen in ken nis gesteld zijn of zouden zijn, krachtens een door gcmelden minister ver leende toestemming, een huwelijk hebben aangegaan. Bij de acte-examens voor middelbaar onderwijs is gisteren voor boek houden toegelaten de heer P. C. Töujes, van Rotterdam. 1 voor Neder- landsch, 1 voor geschiedenis. 1 voor Fransch, 1 voor Engelsch en 3 voor boekhouden werden afgewezen. Het stoomschip Java, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 2 Junij te Port-Saïd aangekomen en zou des nachts de reis voortzetten. Te Katwijk aan Zee zal Zondag morgen ten 9% ure de bevestiging plaats hebben van d'. J. Piper, van Muiden debwaarts beroepen, en des namiddags ten 2 ure zal de bevestigde zijne intrêerede houden. Naar men verneemt is een wets-ontwerp gereed, betreffende de rege ling der aansluiting van den Rijnspoorweg aan de Staats- en Hollandsche spoorwegen te Rotterdam. Naar men verneemt, hebben de grondboringen, die van wege het dep. van binnenl. zaken in den jongsten tijd worden gedaan teil behoeve van het plan tot droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, eene zeer gunstige uilkomst opgeleverd. Door een 60-tal der aanzienlijkste vrouwen in den lande is bij Z. M. den koning een adres ingediend, verzoekende dat het Z. M. moge behagen het den mensch verlagende kwaad der dieren-mishandeling te beteugelen door het uitvaardigen van een kon. besluit, doelmatige straffen tegen ge noemd kwaad in het leven roepende, opdat hel der Nederlandsche natie niet langer vergund zij zich te verlustigen in het aanschouwen van dierenlijden. het onnoodig te veroorzaken of daardoor ongeoorloofde winst te bejagen. De algemeene vergadering der vereeniging van leeraren bij het middel baar onderwijs zal te Rotterdam worden gehouden op Donderdag 20 en Vrijdag 21 Augustus. De tentoonstelling van teekeningen der burger-dag en avondscholen zal den 218ten Augustus worden geopend. Naar men uit Vlaardingen meldt zullen dit jaar 115 schepen voor de groote of zoulharingvisschcrij uitgerust worden. De logger Hlargo, stuurm. van Noord, die als le jager bestemd is om de eerste vangsten van de vis- scherij aan te brengen, is in zee gezeild, voorafgegaan door den logger Vertrouwen, stuurm. Huisman, van den heer J. W. Huurling; nog eenige zijn van plan in deze week of in het begin der volgende week zee le kie zen: Ook zijn verscheiden bomschuiten tot vertrek gereed. Door den gemeenteraad van Amsterdam is besloten, in strijd met het gevoelen van burg. en weth., die in zake het Noordzcekanaal thans een lijdelijke houding wilden aannemen, op voorstel van mr. A. S. van Nierop, met 18 tegen II stemmen, een adres aan de hooge regering in te dienen met verzoek om, naar aanleiding van hel ongunstige jaarverslag der directie van de Amsterdamsehe kanaalmaatschappij, spoedig afdoende maatregelen te nemen om de voltooijing van het Noordzeekanaal te verzekeren. Burg. en weth. wenschen hetzelfde doel, maar achten het nu niet geraden zich tot de regering le wenden. Naar men uit het Nieuwe Diep meldt, zullen daar, evenals te Hellc- voetsluis, eenige voor de dienst ongeschikte oorlogschepen gesloopt worden. Daaronder behoort het aldaar liggende oorlogschip Bolland, dat nooit in dienst is geweest en sedert jaren ligt te vervuren. Aan 's rijks werf le Hel- levoetsluis zouden er 10, aan die te Willemsoord 3 voor de bijl bestemd zyn. Het provinciaal geregtshof in Utrecht heeft den beschuldigde Frohns- dorf schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit van het opzette lijk doen ontstaan van gevaar voor den sneltrein nabij Driebergen, op den 25'" December 1873, en hem veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf. Te Utrecht waren dezer dagen aan den Wiltevrouwen-singel twee jongens aan het visschen; een hunner, zijn vischtuig ophalende, sloeg met ongeluk den haak juist in bet oog van zijn makker. Onder de vreesselijk- ste pijnen en met veel bloedverlies werd deze naar de ouderlijke woning gebragt en onmiddellijk heelkundig verpleegd; men vreest evenwel dat hij het oog zal moeten missen. Te Zwartsluis wordt door de justitie een onderzoek ingesteld, wegens het ontdekken van bloedvlekken in een vaartuig van J. K., die gezegd wordt over boord le zijn geslagen en wiens knecht alleen met het schip is teruggekomen. lil het weekblad Pro palria leest men o. a. het volgende: Aan gene- raal-majoor G. M. Vcrspeyck is op zijn verzoek pensioen verleend, onder dankbetuiging voor de vele goede en gewiglige diensten aan den lande be wezen, met toekenning van den titulairen rang van luit.-generaal. Het Indisch leger heeft door dat ontslag een zijner verdienstelijke officieren ver loren en zij, die het met het vaderland en de koloniën wel mcenen, moeten het diep betreuren, dat een man als Verspyck reeds nu het leger verlaat. Het ontslag van iemand, die, met roem overladen, uit Atchin terugkeerde, die nog onlangs met het kommandeurskruis der Militaire Willemsorde werd begiftigd, zal op velen een pijnlijken indruk maken. Dat een man als Verspyck reeds nu vrijwillig het leger zou verlaten, is moeijelijk te onder stellen; neen, de fiere krijgsman, de dappere generaal, door zijn anteceden ten, door de publieke opinie en aanvankelijk door den gouverneur-generaal zelvcn, als aanvoerder der 2' expeditie tegen Atchin aangewezen, werd ze delijk gedwongen de gelederen te verlaten. Naauwelijks was het echec onzer troepen voor den kraton van Atchin bekend, of Verspyck werd aan gewezen, om met versterking naar het looneel des oorlogs te vertrekken en het bevel der expeditie op zich te neuien. Verspyck was dus feitelijk bevelhebber der 2' expeditie. Het opperbestuur in Nederland besloot even wel anders; den sedert 12 jaren gepensioneerden generaal van Swielen werd dat bevel toevertrouwd en daardoor aan Verspyck en aan het Indisch leger een groot onregt gepleegd. Verspyck's militaire loopbaan kan gerust te genover die van van Swielen wordengesteld. Wij gelooven zelfs, dat de onpartijdige historieschrijver Verspyck als aanvoerder verre boven van Swielen zal stellen. Men weet, dat wij- voorzeker niet onder de te-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1