rigling eener derde school voor meer uitgebreid lager onderwijs alhier. Voorts werd beraadslaagd over een voorstel van den heer Polak Daniels, die het verzoek van curatoren van het gymnasium, om geen uilvoering te geven aan het besluit tot verhooging van het minervallot een voorstel maakte. Ofschoon dit voorstel krachtig werd verdedigdhadden vele leden er tegen zoo spoedig op een genomen besluit terug te komen. Het voorstel werd met 20 tegen 14 stemmen verworpen. Aan den heer T. P. H. van Aalst werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de hoogere burgerschool. BUIT K N LA N DSC IIE DE ft IGTEJN EüfGELAlVB. LONDEN 2 Junij. De keizer van Rusland heeft den kolonel Henderson, den hoofdcommis saris van policie te Londen, een prachtig gouden kistje doen ter hand stel len, versierd met de voorletters des keizers in diamanten. Aan elk der com missarissen is een diamanten ring ter hand gesteld door den Russischen ge zant; de inspecteurs en agenten kregen geschenken van 5 lot 3 Een pachter, Cobbledike genaamd, stapte, terwijl de spoortrein waarin hij zat langs zijne pachthoeve in Devonshire stoomdeer zeer koelbloedig uit, na aangemerkt te hebben, dat hij zich daardoor eene wandeling be spaarde. De dwaze man werd op het hoofd geworpen en buitelde over, zonder met den trein in aanraking te komen, doch stierf den volgenden dag. Hij had den dag, waarop hij zijne roekeloosheid beging, eene tentoon stelling van landbouw bezocht. Volgens berigten uit de Vereenigde Staten heeft er een verschrikkelijke ramp plaats gehad in Massachusetts. In de vallei aan de Mill River liggen vijf dorpen, wier talrijke fabrieken de noodige beweegkracht aan het water ontleenen. Daartoe zijn drie groote reservoirs aangelegd, omringd door dijken, waarin sluizen zijn aangelegd die het water toegang verleenen. Den lCde0 Mei brak de afsluitdijk van het tweede en grootste meer door, des morgens ten 8 ure. De ontzettende watermassa wierp zich op het derde reservoir. De dijken barstten uileen als waren zij van papier gemaakt en met een donderend geluid stortte deze waterlawine zich nu in het dal. Een der geredden uit het eerste dorp meldt, dat hij, bij het hooren van ver schrikkelijk donderend gerommel in de verte, uit zijn huis snelde, doch geen water zag. Een muur van opeengestapelde boomstammen, aarde, stee- nenenz., dertig voet hoog en vele honderden voeten breed, rolde en tuimelde krakend en met onweerstaanbaar geweldmet een snelheid van twintig mijlen in het uur, op de dorpen af. Van Haydenville af tot aan de Con- necticut-rivier toe werd alles weggevaagd van de aarde. Er was naauwe- lijks tijd in de verstverwijderde dorpen om slechts het leven te redden, want behalve het loeijend geluid en de luchtstroom, welke het water vooraf ging, was er niets dat waarschuwde. In enkele dorpen was de helft der huizen op de berghelling gebouwd en deze huizen bleven boven den vloed. Doch alle bruggen, boomen, fabrieken en gebouwen in het dal zelve werden letterlijk weggemaaid. In het dorpje Shinnerville werden 15 bruggen. 12 fabrieken en 75 woonhuizen weggevoerd door den stroom. Twee honderd menschen verloren het leven. Gebouwen werden opgeligt van hun grond slagen en in een oogwenk vernieldijzer en steenen werden tegen elkander vcrgruizeld en alles in een onherkenbare massa dooreengesmelcn. Groote steenen bruggen werden opgenomen en, eer zij nog gebroken waren, in haar geheel op volgende bruggen neergeworpen Het geheele dal is in eene woestenij herschapen. FRANKRIJK. Naar men verneemt duren de door de 50 afgevaardigden van het regtcr-cenlrumwelke den heer d'AudifTret-Pasquier als leider hebben, met het linker-centrum aangeknoopte onderhandelingen nog altijd voort. Op een punt is er zamenwerking verkregen, men zal zich gemeenschappelijk tegen het Bonaparlismus verzetten. Maar de leden van het rcgter-cenirum willen niet van de afkondiging der republiek hooren; zij bieden aan zich neder te leggen bij het zeven-jarige presidentschapafgescheiden van den persoon van den maarschalk Mac Mahon, zoodat er, zelfs wanneer de maarschalk vóór 1880 mogt komen te overlijden,niet aan het herstel der monarchie zal worden gedacht. Vervolgens slaan zij er op dat gestrenge wettenmet vaste hand uitgevoerd, de maatschappelijke orde zullen waarborgen. Eenigen tijd geleden werd door een lid der nationale vergadering voor gesteld alle vervolgingen tegen de personen, die deelgenomen hebben aan de Commune, met 31 Mei te slaken. Het rapport over dit voorstel is thans bekend gemaakt. De commissie wijst het van de hand. De heer Emil Car- ron, rapporteur, verklaart dat het aantal communards, die aan de straffende hand der justitie ontkomen zijn, nog te groot is, om de vervolgingen te kunnen eindigen. Het grootste aantal der hoofdschuldigen is ongestraft ge bleven. Van de 1580 perst nen, die deelgenomen hebben aan den moord der gijzelaars, zijn slechts 78 in handen van het geregt gekomen. •- De Fransche academie heelt de volgende prijzen toegewezen: den grooten prijs-Gobcrt, aan den heer Georges Picot, voor zijne Histoire des Etats-Généraux; den tweeden prijs-Gobertaan den heer Lescure, voor zijn werk over Hendrik IV; den prijs-Thicrs aan den heer Henri Houssaye, voor zijn werk over de geschiedenis van Alcibiades en de Atheensche republiek, en aan de heeren Em. Bélot en Edm. Ilugues gezamenlijk den prijs-Thé- ronanne, voor het werk van eerstgen. over de Ilomeinsche ridders en voor l'Histoire de la restauration du Protestantisme en France au 18mc siècle van laatstgemelde. De naar Lourdes, Paray Ie Monial en Rome bestemde Noord-Ameri- kaansche karavaan, welker ophanden zijnde komst in Europa onlangs is iangekondigd, is Woensdag 11. te lldvre en den volgenden dag te Parijs tangekomen. Zij bestaat uit ruim honderd pelgrims, waaronder zich een lerligtal geestelijken en een twintigtal vrouwen bevinden. PER TELEGRAAF. PETERSBURG, 2 Junij. Het congres over het oorlogsregt, hetwelk den 27s*en Julij te Brussel bijeenkomen zal, is volkomen vreemd aan eenig poli tiek denkbeeld. De regeringen zullen daarop door militairen van hoogeren rang vertegenwoordigd zijn. VERSAILLES, 2 Junij. De algemeene vergadering der aandeelhouders in de Suez-maatschappij heeft heden het rapport van den heer de Lesseps en de consolidatie der achterstallige coupons goedgekenrd. VERSAILLES, 2 Junij. De nationale vergadering heeft met 503 tegen 189 stemmen de prealabele quaestie ten opzigte der kieswet, door den heer Berthauld gesteld, verworpen. Gambetta heeft op eene bijeenkomst te Auxerrc eene redevoering gehou den, waarin hij op de vorderingen wees, welke de republikeinsche partij gemaakt had. De verkiezingen hadden achtereenvolgens de verschillende vormen der monarchie veroordeeld. Met scherpe bewoordingen geeselde hij de Bonapartisten en hij eindigde met een beroep op alle liberalen. PARIJS, 2 Junij. Donderdag a. s. zal door den president der republiek een groot diner ter eere van den Duilschen gezant, prins Hohenlohe, gege ven worden. PADERBORN, 2 Junij. Bij beschikking van den opperpresident is a'an de heeren Oswald, Evelt, Bade en Backhaus. hoogleeraren in de godgeleerd heid, gelast de woningen te verlaten, welke zij in het universiteitsgebouw in gebruik hebben. MADRID. 1 Junij. De Gaceta meldt dat de regeringstroepen 4000 Carlis- ten, die den weg naar Chelva hadden afgesneden, teruggedreven en deze stad zonder slag of sloot bezet hebben. MADRID, 2 Junij. De Impartial zegt met betrekking tot de staatsbe- grooting, dat de minister Camacho rekent inkomsten te zullen verkrijgen lot een bedrag van 2000 millioen, de rente der binnenlandsche schuld te verminderen tot de helft, en zelfs aan de houders der buitenlandsche schuld eene schikking voor te stellen. Wanneer deze wordt aangenomenzal hij de overeenkomst betreffende de vervallen coupons ten uitvoer leggen, het staatsoctrooi en de absolute tabaksregie herstellen en eene belasting op het zout invoeren. isurgcviijifc »f«aub. Tan 28 Mei tot en met 3 Juni 1874. BEVALLEN: E. C. Goddijn, geb. van Berkel, D. E. Barendse, geb. Grcssi, D. J. C. Meijer, geb. Slegtenhorst, Z. -- C. M. Ober, geb. de Riet', Z. J. 11. G. Ruigrok, geb. Wobbe, D. E. P. H. van der Hart. geb. Nobel, Z.--E. H. L. Meijers, geb. Planjer, D. C. Wagemans, geb. de Vink, Z. C. van der Meer, geb. Lemaitre, C. Remond, geb. van Biemen. D. J. J. van Duurcn, geb. lley- mans, I). C. van Dijk. geb. de Wolf, D. P. Braamzeel, geb. Koet, Z. J. van der Blij, geb. van Steenbergen, Z. H. M. Japikse, geb. van der Horn, D. - C. U. W. van Dam, geb. Nieuwenhuisen, E. J. Noll, geb. Sluymer, Z. C. A. Sam- pimpn, geb. van den Ende, Z. J. M. Pet, geb. Melet, Z. W. van Leeuwen, geb. Sièrat.Z. J. Stakenburg, geb. Staffelen, Z. --E. Flaman, geb. Zwarts, Z. P. Bpehiner, geb. Molenaar, D. M. G. M. Sytsma, geb. Geerling, D. M. C. van der Pompe, geb. Fles, Z. T. G. Eigeman, geb. Sparrenberg, D. C. Sloos, geb. Verltoell, Z. E. M. Rabus, geb. Mönch, Z. L. de Graaf, geb. Garree, Z. C. Zandvliet, geb. Brugman, Z. A. F. de Lange, geb. Henssen, D. S. C. llaarland. geb. van Dissel, Z. C. van Egmond, geb. Webbers, D. C. van der Sluis, geb. Dool, Z. GÉ11UWD: G. L. Schim van der Loeff, jm. en H. S. Engels, jd. L. Bos, jm. en A. M. Paes, jd. C. Erades, jm. en H. H. de Vrind, jd. - J. Overduin, jm. en A. Haasbeek, jd. D. W. Licht, jm. en A. Oltz, jd. W. Jansen, jm. en A. van der Lelie, jd. J. Sampion, wedr. en A. Godijn, jd. -- C. van der Kroft, jm. en J. M. de Groot. jd. W. C. Pasteur, wed', en E. W. Schade, jd. P. J. van 't Hooft, jm. en A. C. M. van der Vliet, jd. OVERLEDEN: G. Delmeer, 29 j. J. van den Heuvel, 52 j. C. II. Broekhui zen, 15 m. J. C. Stouten. D.. 1 j. H Bonter, 66 j.E. Verhoog, geb. Brockveldt, Z. levenl. - P. Braamzeel. geb. Koet, Z. levenl, C. J. van der Kaay, Z., 21 j. J. Wakka, Z., I m. T. de Wilde, D., 18 j. - - J. Altena, 87 j. R. Kikkert. 49 j.,C. Pardon, D., 2 m. C. van Schalkwijk, Z.. 4 j. W. Vink. Z., 14 j. M. IJzerman. D., 3 w. G. J. Rozcboom, Z.. 12 j. A. M. Jackson, wede. J. Chimaer van Oudendorp, 69 j H. J. Eggink, Z., 2 m. A. Dool. 49 j. M. M. Roman, D., 1 m. 11. J. Beijersbergen, D., 3 m. D. Brittijn, Z„ 3 m. PROGKilJUIA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musis §acrum. Op Donderdag 4 Junij, des avonds te half acht, door het corps Muziekanten van de Leidsche dd. Schutterij, onder directie van den Kapelmeester Blcmentpitt. le Afd. 1. "Die Verschworenen", Marsch, Schubert; 2. Ouverture, Suppé; 3. Fantasie: «Das Nachtlager in Granada", Kreutzer; 4. «Immortellen", Walzer, Gung'l. 1' Afd. 5. Kro- nings-Jubilaeum-Marsch. Blumenlritt; 6. Fantasie: «Martha", Flolow; 7. Paraphrasa: «Loreley", Neswadba; 8. Marsch: «Zehn Madchen und kein Mann", Suppé. AD V fiKTËXT&K*. Getrouwd; P1ETER JOHANNES VAN 'T HOOFT en ANNA CHRISTINA MARIA VAN DER VLIET, die, mede namens wederzijdsche betrekkingen, dank zeggen voor de onder vonden belangstelling. Leiden, 3 Juni 1874. Getrouwd: CORNELUS FETRUS VAN DER KROFT, van 's Hage en Leiden, 3 Junij 1874. JOHANNA MARIA DE GROOT, die tevens, mede namens wederzijdsche familiebetrekkingen, hunnen harte lijke!» dank betuigen voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3