B l 1T E N LA N DSC HE BE RIG TEN. nen en, waar noodig, de vlag te vertoor.en en de Nederlandsche belangen te bevorderen. Er wordt alleen gesproken van de Nederlandsche zeemagt, niet van de Indischevooreerstomdat de Indische marine geheel buiten de staatsbegrooting staat; voorts ook, omdat, sedert de afscheiding van het materieel, in 1867 lot stand gebragt, het beheer over de Indische marine voor de verantwoording van den minister van koloniën komt, de minister van marine daarmede geen directe, maar slechts die indirecte bemoeijenis heeft, welke het gevolg is van het. om verschillende redenen wenschelijke en onvermijdelijke, gemeen overleg tusschen de beide departementen. Volgens de meening van den minister zouden in het geheel noodig zijn: 5 ramschepen, 14 monitor», 24 stooinkanonneerbooten; 24 gepantserde en ongepantserde riviervaartuigen en torpedobooten, 3 gepantserde schepen, 7 schroefstoombooten le klasse, 3 idem 3e klasse en 3 idem 4' klasse. Be halve de thans in aanbouw zijnde schepen, zullen binnen een korter of lan ger tijdsverloop nieuw moeten worden aangebouwd: 4 monitors. 14 stooin kanonneerbooten. 20 riviervaartuigen en lorpedobootcn2 gepantserde sche pen, 7 schroefstoombooten le klasse, 2 idem 3e klasse en 2 idem 4e klasse. Ter uitvoering van het plan van den minister zijn 25,450,000, dus slechts 1 millioen meer dan vroeger werd berekend, noodig. Hiermede zal. vol gens het gevoelen van den minister, de vloot, in verband met de gestelde eischen, op eene bekwame sterkte zijn gebragt. Om haar op de sterkte te houden zal men steeds tijdig op vernieuwingen bedacht moeten zijn. Het is volgens den minister volstrekt noodig, dat zonder verwijl het mogelijke worde gedaan, om in een beteren toestand te geraken. Naar het oordeel van den minister, mag men in den tegenwoordigen tijd, nu handel en nijverheid zulk eene hooge vlugt genomen hebben en aan zoo vele handen werk verschaffen op zeer voordeelige voorwaarden en terwijl de vraag naar ervaren scheepsvolk voor de particuliere scheepvaart steeds toeneemt, niet te veel verwachten van pogingen, ten doel hebbende om be varen schepelingen tot dienstneming bij 's rijks zeemagt over te halen. Het doel moet dus hoofdakelijk zijn, om jong volk aan te werven, op te leiden en door gunstiger vooruitzigten dan de thans beslaande blijvend aau 's rijks zeemagt te verbinden. He voorname middelen daartoe zijn: verhooging van de premie voor de aanwerving, als tijdelijke maatregel; als blijvende maat regelen: oefening op zee gedurende de eerste jaren, ten einde hel jonge volk goed bevaren zij, alvorens het naar Oost of West worde gezonden; verhoo ging van soldijen, verbetering der pensioenen en der voorwaarden van pen sionering; in het bijzonder: toekenning van regt op pensioen, na een zeker aantal dienstjaren, ook al zijn dc schepelingen niet bepaald ongeschikt voor de dienst. Ook in de pensioenen der officieren bij de zeemagt zal het noo dig zijn verbetering te brengén, in verband met hunne dienst in de over- zcesche bezittingen, üe minister behoeft er wel niet op te wijzen, dat in deze begrooting van de verhoogingendie eene doorvoering van zijne hier boven blootgelegde beginselen na zich moet slepengeene sporen te vinden zijn. Hij wensciite zich, alvorens die verhoogingen voor le dragen, vol komen op de hoogte der zaken te stellen en heeft op deze begrooting alleen die posten verhoogdwaarvoor geen uitstel mogt plaats vinden. 'sGRAVENHAGE, 1 Junij. Z. M. heeft benoemd den heer Geröme, kunstschilder le Parijs, tot ridder 3de kl. van den Gouden Leeuw van Nassau; den heer Thomas, direc teur van het conservatoire en componist te Parijs, tot commandeur der orde van de Eikenkroon, en den heer J. E. Slingervoet Ramondt, letterkundige te Zwolle, tot ridder dier orde. Z. M. heeft vergunning verleend aan den voor de dienst in O. I. be stemden soldaat B. Wurschcr, tot het dragen der zilveren dapperheids-me daille 2e kl. en der krijgsmedaille, hem door den keizer van Oostenrijk geschonken. Tot griffier bij het kantongeregt te Noordwijk is benoemd de heer mr. F. R. Crommelin, thans griffier bij het kantongeregt te Purmerend, en tol plaatsvervangend kantonregter te llcetsterzvvaag de heer mr. R. baron van llarinxma thoe Slooten, advocaat aldaar. Met 16 Junij aanst. worden geplaatst: aan boord van het opnemings vaartuig Hijdrograafde luitt. ter zee 2de kl. 1). J. W. A. G. Coops, W. J. Strnick en 11. J. Kleynhcns, de adelborst llle kl. I). A. Kraijenhoff van de j Leur, de officier van gezondheid 2de kl. W. T. Clous en de officier van administratie 2dc kl. D. A. van der Laan: aan bi ord van hel schroelstoom- schip Bandjermassingde luitt. ter zee 2dc kl. P. Heyning, II. F. Kouwen- berg en J. A. Kloekde officier van gezondheid 2de kl. M. Sleensma en de officier van administratie 3de kl. P. K. S. Metman; aan boord van het schroefstoomschip Palembang, de luitt. ter zee 2de kl. A. J. Krabbe, H. O. Feith en B. J. G. Volck, de officier van gezondheid 2de J. A. G. Hulst en de officier van administratie 3dc kl. F. J. Olivier. Graaf de Perponcher heeft gisterenmiddag ten 3 ure de residentie ver laten en zich naar Hanover begeven, van waar Z. Exc. op het einde dezer week naar Brussel vertrekt, om zijne nieuwe betrekking van gezant van i Duitschland aan het Belgische hol te aanvaarden. Door de commissie uit het provinciaal gereglshof is Zaturdag alscandidaat- notaris toegelaten de heer P. de Wilde, van Schoonhoven. Vier candidaten werden afgewezen. Hiermede zijn dc voorjaars-examens geëindigd. Voor J. V. onderkassier bij de stadsbank van leening te Leiden, die aanstaanden Donderdag voor het prov. geregtshof zal verschijnen, zal als verdediger optreden de heer mr. H. Vreede. De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft een adres aan de tweede kamer ingezondenwaarbij zij dringend de aanneming verzoekt van het wets-ontwerp tot alschaffing der belasting op de zeep. Het badsaizoen te Scheveningen zal op Maandag 8 Junij geopend worden. Het prov. geregtshof in Zuidholland heeft bij arrest van heden, regt- doende bij verstek, in hooger beroep bevestigd het vonnis der arrond.-regt- bank alhier, waarbij de heer Th. P., dentiste-macanicien. is veroordeeld tot j 75 boete, ter zake van onbevoegde uitoefening der geneeskunde. E «i E SJ A ÏJ. LONDEN 31 Mei. De Times heeft het volgende berigt Juit Calcutta ontvangenDe regen is algemeen geweest, en indien hij doorgaat, zal hij den vroegen oogst zeer bevorderen en het mogelijk maken voor den laten oogst te ploegen. Van officiële zjjde wordt verzekerd, dat de verleend wordende onderstand voldoende is voor hel toenemende gebrek. De regering ondersteunt in Bengalen 2,750,000 personen. In zuidelijk Tirhoot neemt de ellende toe. Sir Richard Temple begeeft zich onverwijld derwaarts. Voor de noodlijdende bevolking van Indië is in de hoofdstad reeds 110,000 bijeengebragt, FKANKRIJ K. De nationale vergadering heeft besloten tegen Maandag aan de orde van den dag te stellen het ontwerp [op de gemeentelijke verkiezingen: ver volgens le behandelen het ontwerp van gemeentelijke organisatie, en daarna het ontwerp van kieswet. De president der republiek heeft de oprigting bevolen eener inrigting van hooger militair onderwijsen aan eene commissie van generaals opge dragen de grondslagen voor eene dergelijke school te leggen, het leerplan, de inwendige organisatie enz. ie ontwerpen. Het doel eener dusdanige school is om aan de daartoe geschikt geachte officieren van alle wapens eene uitgestrekte en grondige kennis te verschaffen van de hoogere takken der kunst van oorlogvoeren; hun buiten de speciale kennis van de dienst van hun wapen andere kundigheden mede te deelen; aldus een geschikt personeel te vormen om er de hoogere graden van het leger uit te bezetten. De Figaro blijft den president Mac Mahon aansporen een staatsgreep le ondernemen. Wanneer de president, leest men in dit hlad, niets anders daR de zege der repnbliekeinen voor zich heelt, wat moet hij doen? Wat is in dusdanig geval de pligt van een staatsopperhoofd, dat geen persoon lijke eerzucht bezit, geen dynastie te grondvesten heeft? Ik zal wel geen meening uitspreken, maar ik waag het aan den maarschalk het volgende te zeggen: »De geschiedenis zal u later niet vragen of gij alle parlementaire regelen gevolgd, of gij overeenkomstig alle wetten van het vertegenwoordi gend stelsel gehandeld, de regtschapeoheid volkomen in acht genomen hebt, maar zij zal u alleen zeggen: gij waart aan het bewind; hebt gij het land gered of hebt gij het land niet gered?" In de Parijsche bladenschrijft de correspondent der Köln. Zeit., komt opnieuw het berigt voor, dat onderhandelingen worden gevoerd, ten doel hebbende om een Pruisischen prins, «een Ilohenzollern of een ander" op den Spaanschen troon te plaatsen. Graal Hatzfeld, aldus wordt beweerd, heeft van den rijkskanselier vertrouwelijk in last ontvangen, voor het plan werkzaam te zijn en verslag te geven van de kansen, welke die can- didatuur aanbiedt. Voor eiken onbevooroordeelde is het duidelijk, dat de bedoelingen, welke men prins von Bismarck toeschrijft, uit de lucht zijn gegrepen; alleen zou het mogelijk kunnen zijn, dat de beweringen der ge noemde bladen steunen op plannen, welke in de Spaansche regeringskringen bestaan. Doch ook dit laatste is niet het geval. Wel wint in de Madridsche regeringskringen de meening veld, dat men lot de monarchie moet terug- keeren; maar voorloopig denkt men daarbij slechts aan een candidaat van Spaanschen oorsprong. De geheele veldtogt der Fransche bladen vindt blijk baar slechts zijn grond in het oude wantrouwen tegen Duitschland en schijnt ten doel te hebben om datzelfde wantrouwen in Engeland te wekken. Te Parijs heeft men dezer dagen de ontdekking gedaan, dat een aantal benoemingen tot vreemde ridderorden valsch zijn. Hel Petit Journal meldt, dat er meer dan 2000 zulke valsche decoratiën verkocht zijn en noemt de "'orden van Isabella de Katholieke, van Nichan Iftihar (Tunis), van de Roos van Braziliëvan den Leeuw van Perzië en de Medjidié van Turkye. Den 24slcD en den 278te° Mei hebben in verscheidene kerken der hoofd stad plegtige lijkdiensten plaats gehad ter nagedachtenis van de door de Parijsche commune vermoorde gijzelaars van de gevangenis la Roquelte. De te Rijssel verschijnende Progrès du Nord wordt op last van den minister van justitie vervolgd, omdat het blad had gemeld, dat een vrouw, achter haren man heen, het van hare familie herkomstige zilvergoed aan haren biechtvader ten geschenke had gegeven. Behalve de staat hebben ver scheidene Jezuïlen en monniken eene vervolging wegens laster tegen het blad ingesteld. De heer Gtiizot is ernstig ongesteld. Daar hij reeds den ouderdom van 86 jaren heeft bereikt, is zijn toestand niet zonder zorg. De Pépubl. Franc, zegt vernomen te hebben, dat een ernstig geschil tusschen China en Japan is ontstaan en dat de oorlog weldra zal losbarsten. C9IIITSC SI Ij A X I». De minister van onderwijs heeft het plan opgevat, te Dusseldorp eene muziekschool le vestigen, welke in het bijzonder zal bestemd zijn, om te strekken tot opleiding dergenen, die hunne muzikale studiën aan de te Berlijn gevestigde hoogeschool voor de beoefening der muziek wenschen te vol- looijen. - Dc leiders der sociaal-democraiische partij hebben het plan gevormd, om een nieuwen kruislogt aa:i te vangen tegen de grondslagen, waarop de arbeidsloonen thans rusten, en de regelen, waarnaar die worden bepaald. Het hoofd van het uitvoerend comité heeft bevolen, dat allerwege vergade ringen. bijeenkomsten, besprekingen, enz. betreffende de zaak, moeten worden gehouden. OOST-I DIE. BATAVIA. 25 April. De cholera maakt op verscheiden plaatsen nog groote verwoestingen. Te Tangerang, waar zij zoo hevig gewoed heeft, brak zij op nieuw uit en zij vertoonde zich ook weder te Singkawang en Sambas op Borneo. Van de residentiën op Java leden vooral Batavia, Soerabaya, dc I'reanger, Rem bang, en in erge male Djapara, terwijl ook de Vorstenlanden werden ge-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2