LEIltSCIIE COURANT. M°. 126. DWGSDAG 2 JUNIJ. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. 1874, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 1 Junij. Bij de heden door het bestuur der Leidsche Bouwverecniging gehouden aanbesteding van het bouwen van tien woonhuizen liepen de inschrijvingen van ƒ29955 tot 42950. De gunning heeft niet plaats gehad. Ten einde door zamenwerking de belangen van het muziekcorps der dd. schutterij te behartigen, hebben commissarissen der maatschappij voor toonkunst alhier tot onderwijzer aan de muziekschool benoemd den heer F. Blnmentritt, kapelmeester bij genoemd corps. Aan den heer Blumentrilt wordt het onderwijs der koperen blaasinstrumenten opgedragen, hetgeeu thans gegeven werd door den heer A. Grentzius, kapelmeester van het 4dc regi ment infanterie, aan wien tegen 1 Juli a. s. een eervol ontslag uit de be trekking van onderwijzer der muziekschool is verleend. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs. Minste prijs. partijen van 100 hectoliters 51.— ƒ51. u n 50 25.50 i' 25. a //tO a 5.30 a 5. 5 2.55 a 2.50 Uit het algemeen verslag van het verhandelde op de laatste aigemeene vergadering van het hoofdbestuur en de afgevaardigden der districlscom- missiën van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewa pende dienst, blijkt, dat de inkomsten van het fonds aan renten bedroegen ƒ49071.97; over 1873 is gecollecteerd ƒ28119.37, giften en legaten ƒ2628, totaal der inkomsten 79,819.36. Aan gratificatiën werden uitgekeerd: ƒ2330.375 aan verminkten uit den veldtogt van 1815, aan verminkten uit den veldtogt van 1814 ƒ178.60, aan dito uit Oost-lndië ƒ2901.34. aan 8 verminkten uit vroegere oorlogen ƒ282.47, 133 idem uit den Belgischen strijd ƒ4449.155, 24 nageblevenen van gesneuvelden in dezen strijd ƒ1017 425, totaal ƒ11159,365, aan 1314 infirmen ƒ42,362.685 548 oud-strijders van Waterloo 5480. 137 infirmen van Waterloo die begiftigd worden ƒ705, aan het invalidenhuis te Leiden ƒ4734.615. Onkosten der districtcommissiën ƒ2724.80. idem hoofdbestuur ƒ2188.215, uitkeeringen ƒ200, totaal der uit gaven ƒ69554.68; batig saldo 10264.66. In het invalidenhuis werden in 1873 vepleegd: 2 verminkten uit de koloniën, 1 idem van den oorlog vóór 1813, 4 idem uit den Belgischen strijd, 41 infirmen, 5 kostgangers voor rekening van het rijk, te zameu 53 man; de uitgaven beliepen ƒ17528.54. Voor het middelbaar onderwijs werd Zaturdag geene acte toegekend. Vier candidatcn trokken zich terug; eene voor Fransch, eene voor Duitsch, eene voor Engelsch en eene voor geschiedenis. Ten gevolge van de gewijzigde regeling van den loop der spoortreinen zal, te rekenen van den lste° Junij e. k.de met den nachttrein uit Ber lijn vervoerde Noord-Duitsche post reeds ten 10.50 'smorgens in Amsterdam, ten 11.20 'smorgens in Rotterdam en ten 11.30 'smorgens in 'sGravenhage aankomen en in de overige plaatsen naar evenredigheid ontvangen worden. De tweede Engelsche post, welke gedurende de winterdienst op de spoor wegen reeds in den loop van den voormiddag in de genoemde steden aan kwam zal, mede te rekenen van den lsten Junij e. k.aldaar zooveel vroe ger aankomen, dat de daarmede aangebragte brieven, dagbladen en verdere stukken in de eerste bestelling kunnen begrepen worden. De minister van binnenlandsche zaken heeft magtiging aan den raad van administratie der Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij verleend om den Ooster-spoorweg voor het publiek verkeer van reizigers en bagage open te stellen op den 8sten Junij a. s., ten ware de maatschappij een Iateren datum wenschelijker achtte. Bij de maatschappij ter bevordering der bouwkunst is het berigt inge komen, dat de heer A. J. van Beek, architect te Utrecht, de vervaardiger is van het beursplan, waaraan het accessit en eene premie van ƒ300 is toegekend. Te Rotterdam is Zaturdag de aigemeene vergadering der Noord-Brab. Duitsche spoorweg-maatschappij (Boxtel-Wesel) gehouden. Aan de deelheb bers werd de treurige toestand der maatschappij medegedeeld. Toen men eindelijk de exploitatie kon beginnen, was er verlies, en konden de inkom sten de uitgaven niet dekken; men hoopte op beteren uitslag, als dc lijn voltooid was, vooral door transito-vervoer. De directie had tot voltooijing geld in Engeland gevonden en zij werd ten slotte gemagtigd eene hypothe caire leening te sluiten, toen het was uitgemaakt, dat op betere voorwaar den geen geld te bekomen was, en dat als de weg niet voltooid werd, dc actiehouders hunne obligatiën als scheurpapier konden beschouwen, terwjjl er bij het aangaan van de leening in de toekomst nog eenige kans tot redres bleef. De leening zal zijn eene hypothecaire en worden gesloten ad 6 mil- lioen gulden, rentende 5 pCt.tegen den koers van 70. Te Rotterdam is Vrijdag II. een der agenten van policie er in geslaagd een der gevaarlijkste zakkenrollers, die reeds ruim 8 jaar in verschillende gevangenissen heeft doorgebragt, op heeterdaad en in het bezit van twee bankbilletten, elk van ƒ100, te betrappen. Deze bankhilletten had de zak kenroller uit den zak eener boerenvrouwtijdens eene verkooping op de Vlasmarkt plaats had, ontvreemd. Te Amsterdam is heden morgen in een perceel op den Nieuwendijk, hoek Raamskooi, bewoond door den kantoorboekhandelaar Bosch, brand ontslaan in de bovenverdieping: ofschoon die brand zich dreigend liet aan zien is hij in een uur tijds door 5 spuiten gebluscht. Door de Amsterdamsche departementen der maatschappij tot Nut van 't Algemeen is besloten, 100 beschikbaar te stellen, ter erkenning van het lofwaardig gedrag der policie, gedurende de jongste feesten. Door de commissie, die aan de policie een blijk van tevredenheid wil aanbieden, is tol dusver, met inbegrip van bovengenoemde som, omstreeks ƒ1000 ont vangen. Men meldt uit Leeuwarden: Van de luchtballons, die hier, ter gele genheid van het krooningsfeest, den l3deD Mei jl. zijn opgestegen, is, naar men verneemt, een te Haskerdijken neêrgekomen. Deze ballon, in den vorm van een olifant, heeft daar, naar men zegt, nog al eenige sensatie ver wekt; men had daar voorbeen nimmer een olifant gezien. Een andere der ballons heeft een grootere reis gemaakt; die is, volgens ingekomen berigt, gevonden te Stenden, kreits Geldsren (Pruissen). Vrijdag avond heeft in een publiek huis alhier een belangrijke diefstal plaats gehad. Een bezoeker nl. heeft men, naar men zegt, niet minder dan ƒ2000 gulden weten af te nemen, waarvan, na onderzoek, ongeveer de helft moet teregt gekomen zijn. De waardin is in verzekerde bewaring genomen. In eene der laatste avondgodsdienstoefeningen in de groote kerk alhier zijn gecollecteerd geworden 2 coupons Mexico, verschenen 1 Juljj 1830, 2 dito Spanje, verschenen 1 October 1834, en 2 dito Spanje, verschenen 1 April 1835, allen natuurlijk zonder eenige waarde. Als alle gevers zoo mild waren, dan zou het er voor dc armen heerlijk uitzien. Te Heusden herdacht dezer dagen de beer J. A. Gerlach Ju, de nestor der notarissen in Nederland, het 59stt jaar zijner benoeming als notaris al daar, geteekend te Brussel door Z. M. Willem I den 26,ten Mei 1815. Men meldt uit Maastricht: In de vorige week viel een kind in het kanaal te Sint-Pieter. Op het hulpgeroep kwam zekere jufvrouw Dumoulin toesnellen, die niet aarzelde zich te water te begeven. Zij mogt er in sla gen het kind aan wal te brengen. Ofschoon het kind geen teekenen van leven gaf, is het gelukt de levensgeesten weder op te wekken. De begrooting van het departement van marine voor het loopende dienst jaar is thans ter definitieve vaststelling aan de tweede kamer der staten- generaal aangeboden en is geraamd op een bedrag van 10.901,596.61. In de toelichting tot bet ontwerp legt het nieuw opgetreden hoofd van het ministerie van marine zijne denkbeelden bloot omtrent de eisclien, die aan de Nederlandsche zeemagt kunnen wórden gesteld, in-verband met de financiële krachten des lands: denkbeelden, waarover vóór zijn optreden tusschen hem en dc overige ministers een breedvoerig overleg heeft plaats gehad. Naar het oordeel van den minister kan van de Nederlandsche zeeman worden gevorderd, dat zij voldoende zij om te voorzien in de behoefte aan: 1°. maritieme middelen voor de landsverdediging; 2°. een auxiliair eskader in Oost-lndië. om gebruikt te worden bij de verdediging onzer bezittingen tegen een buitenlandschen vijand en bij de behartiging van de aigemeene belangen van Nederland in hel Oosten; 3". eene kleine scheepsmagt in West- Indië, tot bescherming van ons gezag aldaar; 4". eenige weinige schepen buitengaats, ten einde de gelegenheid te hebben, om het personeel te oefe-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1