LEIDSCHE CEIJEAAT. 1874. W. 122. DONDERDAG 28 MEI. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt do gelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel j aars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 sjaars. buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 27 Mei. Op de internationale tentoonstelling van tuinbouw te Florence zijn, naar men verneemt, tot heden van de 24 Nederlandsche inzenders reeds 13 bekroond. De gouden medaille verwierven de hh. J. A. Willink te Amster dam, A. C. van Eeden C". te Haarlem, G. L. Funcke te Amsterdam en J. Noordendorp, aldaar. De zilveren medaille werd toegekend aan de hh. A. C. van Eeden C"., te Haarlem, en C. W. Mieling, te 's llagc, terwijl de bronzen medaille verleend is aan de hh. G. van den Brink, te Utrecht, Wegner en Mottu, te Amsterdam. W. C. Boer, te Boskoop, E. H. lvrelage en Zoon, te Haarlem, A. C. van Eeden C".aldaar, Gebr. de Graaf!, te Leiden, Becker, Scalongne Michell, te 's Hage. Gisteren namiddag had een 18-jarig jongeling, werkzaam op de fabriek van de firma de Heyder C"., het ongeluk door onvoorzigtigheid met de regterarm tusschen een waschmachine te geraken, ten gevolge waaraan hij aan dien arm ernstige verwondingen bekwam. Men schrijft ons uil Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week zijn alhier 41 schuiten met versche visch aan geweest, waarvan de buitenlek kers besomden 165 a ƒ205 in 8 dagen, de binnenlekkers ƒ90 a ƒ200 in 6 dagen. De vangst van buitenlek-droogschol is dit jaar zeer gering; ten gevolge van dien zijn de prijzen buitengewoon hoog, groote tarbot 5 a 6 per stuk, kleine dito ƒ1 a ƒ1.50 per stuk, tong ƒ0.05 a ƒ0.25 per stuk, bunschol ƒ0.60 a ƒ1 per stuk, zeehanen ƒ0.20 a ƒ0.35 per stuk, buiteu- lekschol 8 a ƒ8.50 per mand, binnenlekschol ƒ3.50 a ƒ4 per mand, dito braad '2.25 a ƒ2.50 per mand], dito keu ƒ1.25 a ƒ1.75 per mand, schar ren ƒ3 25 a ƒ4. Aanstaanden Zondag den 3Iste° dezer, des namiddags ten 3 ure, zal d'. G. J. Vos Fz.. naar Rotterdam beroepen, zijne afscheidsrede houden, De acle-examens voor het middelbaar onderwijs voor vrouwelijke can- didaten hadden gisteren den volgenden uitslag: Toegelaten voor Fransche taal mevr. J. A. Gentil, geb. van Veenendaalvan Rotterdam; Duitsch mej. A. Michielsen, van Nijmegen. Afgewezen 1 candidaat voor Engelsch, ter wijl 1 niet is opgekomen tot het afleggen van examen in de Nederlandsche taal. Bij den burgemeester van Amsterdam is van een onbekende als bijdrage voor het nationaal huldeblijk eene som van ƒ400 ontvangen. Het opnemingsvaartuig Hydrograaf en de schroefstoomschepen 4de kl. Bandjermassing en Palembang, liggende te Willemstad, Amsterdam en Fijenoord, worden met den 16,len Junij aanst. in dienst gesteld met bestem ming naar Oost-Indië; hel bevel over die bodems wordt opgedragen, res- pectivelijk aan de luitt. ter zee lste kl. jhr. T. E. de BrauwE. L. Ehnle en C. ten Bosch. Donderdag 11.. bij de viering van het krooningsfeest te Rotterdam, zijn over den Holl. spoorweg ruim 7000 personen derwaarts gevoerd. Gedurende de twee Pinksterdagen zijn over den Rijnspoorweg in ver schillende rigting 32000 reizigers vervoerd. Uit een brief van een Nederlandsch officier, van de Kust van Atchin 8 April, deelt de H. C. o. a. het volgende mede: "Gij weet zekerlijk wel. dat het gouvernement weder met proclamatiën aan den gang is geweest. Metalen Kruis ter westkust, Citadel ter noord- en Timor ter oostkust hebben die rondgebragt. Zulk eene proclamatie behelst ongeveer het vol gende; Z. E. J. van Swieten enz., enz., enz., maakt aan het hoofd van dien en dien staat bekend, dat de kraton van Groot-Atchin voor de kracht der Nederl. wapenen heeft moeten bukken, dat de Sultan dood, het volk gevlugt is en mitsdien Atchin thans aan ons toebehoort. Dat derhalve de vroegere vasallen van dat rijk niet meer daaraan onderworpen zijn; weshalve het Nederl. gouvernement hen uitnoodigt zich aan hetzelve aan te sluiten. En ten bewijze hunner goede gezindheid hebben zij eenvoudig eene ver klaring te onderteekenenwaarbij zij zich verbinden: 1". om de Nederl. vlag als de hunne te erkennen; 2°. om allen zee- en menschenroof in hunne staten te verhinderen; 3". om gcenerlei contract te sluiten-met een anderen staat zonder onze voorkennis; 4". om het dragen van wapenen in hun ge bied te verbieden. De proclamatie eindigt met de bedreigingdat in geval van weigering hunne kusten zullen geblokkeerd blijven en zij des noods de kracht onzer wapenen zullen gevoelen. Deze proclamatie is vergezeld van een geleide-brief van den kommandant, waarin deze den geadresseerde be kend maakt, dat wij van plan zijn ten eeuwigen dage te Atchin te blijven en hem aanraadt zijne woorden wel te overwegen alvorens een antwoord te sturen. Intusschen zijn. naar ik hoor, de tot nu toe bekende resultaten niet schitterend. Op de westkust hebben 2 weinig beteekenende staatjes ons gezag erkend. Gighen op de noordkust eveneens, doch dal was reeds eenigen tijd welgezind geweest. Telok-Semoï heeft 6 maanden uitstel ge vraagd, zoo ook Simpang-Olim; Perlah 3 maanden. Het is echter al heel wel, wanneer wij ten minste een antwoord krijgen, vergeleken bij de han delwijze van het hoofd van Langsa, eene weinig beteekenende Atchinesche nederzetting tusschen Tamiang en Perlah op de oostkust. Den brenger van de proclamatie, zelf een Atchinees, werd beduid, dat hij maken moest zoo gaauw mogelijk zijne biezen te pakkendaar hem anders leed zou geschieden, terwijl de brief positief geweigerd werd. Soengey-Raijah op de oostkust is geheel toegetreden; dit is echter eene weinig beteekenende Maleische neder zetting. De Atchinesche hoofden op den linkeroever van de Tamiang rivier zijn ook allen geneigd om ons gezag aan te nemen. Gij weet zeker, dat de Tamiang-rivier de grensscheiding is van Nederlandsch en Atchineesch gebied. Op den reglerocvcr waait de Hollandsche driekleur, op den linker- de roode vlag met den witten klewang. De grootste diamant, tol heden aan de Kaap gevonden, is thans in bewerking aan de fabriek der firma M. E. Coster, Ie Amsterdam. Deze steen weegt ongeveer, 290 karaat en is van helder water. Hij is 35 mill, lang, 37 mill, breed en 28 mill. hoog. Er zullen eenige maanden met slij pen van dezen diamant verloopen. De waarde van zulk een diamant is, voordat hij geheel geslepen is. nog slechts bij raming te bepalen. Indien echter deze steen, na te zijn geslepen, geheel aan de verwachting beant woordt, kan de verkoopwaarde ligtelijk een kwart millioen Ned. zijn. (Hbl.) D'. Felix, pred. te Utrecht, heeft voor het beroep naar Amsterdam bedankt. Uit Deventer meldt men dat Z. M. de koning Maandag morgen ten 7 ure aldaar is aangekomen. Het station van den staatsspoorweg was in feestgewaad gehuld, terwijl uit alle woningen langs den weg, dien Z. M. zou volgen naar hel Loo, de nationale driekleur was ontplooid. Z. M. werd aan het station verwelkomd door het dagelijksch bestuur en eenige leden van den raad, de kommandanten en officieren der huzaren, schutterij en weerbaarheid met hunne muziekcorpsen. Z. M. reed in een open rijtuig, vergezeld van een zijner adjudanten, naar het Loo, onder het gejuich van eene groote volksmenigte, die, niettegenstaande het vroege morgenuur, reeds op de been was. Bij zijne komst te Apeldoorn werd Z. M. verwelkomd door den burge meester. Op hartelijke wijze antwoordde Z. M.waarna de stoet zich in beweging zette, begeleid door eene ecrewacht te paard. Onder het luide gejubel der van alom zamengevloeide menigte, kwam men aan Zr. M'. school, alwaar door een der leerlingen een dankschrift overhandigd werd. Iets verder stond eene schaar van meisjes, gekleed in het wit, met oranjesjerp, om Z. M. een prachtig bouquet aan te bieden, terwijl Z. M. door de feest commissie bij monde van haren voorzitter jhr. van der Feltz gecomplimen teerd werd. Z M. betuigde dank voor de hartelijke bewijzen van genegen heid. door de ingezetenen betoond. Eene groote menigte bewoog zich den geheelen dag door de verschillende deelen van het dorp. Muziek liet zich óf in het dorp óf op het Loo hooren. Eene algemeene illuminatie werd te gen den avond ontstoken, en de geestdrift steeg ten top, toen tegen 9 ure Z. M. het paleis verliet, om getuige te zijn van al hetgeen men te zjjner cere gedaan had. Tegen 10% ure werd op de laan, gelegen tegenover het paleis, een prachtig vuurwerk afgestoken. Omtrent de vruchlboomen in de Betuwe wordt medegedeeld dat de peren- en kerscboomen zeer vol geladen zijn. en een overvloedigen oogst doen verwachten. Men vreest, dat de appelboomen veel geleden hebben van het ongunstige voorjaarsweder der laatste dagen. Met zekerheid even wel kan men over het zetten der vruchten nog niet oordeelen. Uit Zwolle klaagt men over den ontzettend lagen waterstand, waar door bijna alle gemeenschap van eenig belang te water is gestremd. In de havens liggen de schepen op het drooge en de stoombooten uit Amsterdam moeten aan het Katervcer blijven liggen. Men meldt uit LeeuwardenOmtrent den jl. Zaturdag avond te St. •lacobi-parochie gepleegden moord verneemt men nader het volgende: Niet met een stok, zooals eerst werd gemeld, heeft de moord plaats gehad, maar

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1