o o s t -1 ar d i e. PEK TELEGRAAF. Burgerlijke &tanb. ADVERTENTIE!!. Twaalf en een halfjarige Echtvereeniging af te snijden en hen te dwingen de wapenen neder te leggen door uitputting. Zoo hij de Carlisten in de thans door hen bezette provinciën weet in te sluiten en hun de wegen waar langs zij leeftogt kunnen ontvangen afsnjjdt, zoo hij verder in Bilbao en te San Sebastian eene voldoende bezetting legt om die plaatsen tegen eene verrassing te beveiligen, en zoo hij dan de linie van den Ebro bezet houdt, kan hij de Carlisten, die zich thans reeds met moeite kunnen staande houden in een uitgeput land, door den nood dwingen. Des maarschalks marsch naar Medina del Pomar reeds, waarvan de dagbladen gewaagd hebbenomdat zij niets anders van het noorderleger te melden hadden, heelt aan de Carlisten een gevoeligen slag toegebragt. Door de vallei van Medina ontving het leger van don Carlos allen leeftogt, zoowel tijdens de belegering von Bilbao als later, toen de maarschalk Concha reeds in die stad was binnengerukt. DIIITICHLAND. Een Badensch officier, Maler geheaten, te Venetië woonachtig, heeft 12000 ter beschikking van den Pruissischen minister van onderwijs ge steld om uit de renten jaarlijks 5 beurzen te geven aan jonge architecten, 3 te Berlijn en 2 te Weenen. Te Bremen zijn 96 landverhuizers uit Brazilië teruggekomen en naar hunne vroegere woonplaatsen in Pommeren en Oost-Pruissen teruggezonden. Zij hadden in Brazilië veel gebrek geleden en waren blijde, dat zij met hulp van staatswege weder in hun vaderland waren. BATAVIA. 15 April. Het kroningsfeest zal in geheel Ned. Ind. gevierd worden door het lossen van de gebruikelijke saluutschoten als op Z. M. verjaardag. Op alle hoofdplaatsen, alsook te Buitenzorg, Fort de Koek, Siboga en Atchin, zullen volksfeesten gegeven worden. Ook zal de geheele land- en zeemagt in Ned. Ind. dien dag onthaald worden, als gebruikelijk is op 's konings jaardag. Naar men weet, is voor de volksfeesten beschikbaar gesteld, voor Batavia: ƒ5000, Samarang, Soerabaija, Soerakarta, Djokdjakarta, Padang en Makassar 1000 elk. Voor de overige gewestelijke hoofdplaatsen en voor Buitenzorg, Fort de Koek, Siboga en Atchin f500 elk. Vbor de ontvangst der van Atchin terugkcerende troepen worden steeds toebereidselen gemaakt. Te Buitenzorg bestaat het plan om generaal van Swielen aldaar feestelijk te ontvangen, wanneer hij zich na aankomst te Batavia naar den gouverneur-generaal te Buitenzorg begeven zal. Het plan voor die feestelijke ontvangst is grootendeels uitgegaan van mannen uit de regeringskringen en de omgeving van den gouverneur-generaal. De Java-Bode bevat de volgende berigten uit Atchin: De cholera onder de troepen is nog niet geheel geweken. Op 25 Maart heeft het stoomschip Deli de kampong van Toeankoe Nanta gebombardeerdhetwelk als bestraffing moest dienen voor het zenden van een beleedigenden brief aan generaal van Swieten. Deze kampong is ten naastenbij Noord-West binnenwaarts gelegende Deli ging daarom digt aan strand en werddaar geankerd zijnde, beschoten uit twee steenen bentings, opgetrokken naar Portugesche vestingbouwkunde, welke bentings tjjdens de eerste expeditie in ons bezit geweest zijn. Drie van de scholen veroorzaakten eenige schade aan het want. Daar het avond was, ligtte de Deli het anker en den vol gende morgen bombardeerde zij de bentings op een veiligen afstand. Op dienzelfden dag wierpen de kanonnen van den kraton granaten op een te groote verzameling van inboorlingen in de rigting van Panglima Polim's verblijfplaats. De cholera grjjpt nog steeds om zich heen. Alleen te Meesler-Cornelis heeft zij vooral onder het laatst uit Nederland aangekomen detachement koloniale troepen verscheidene slagtoflers gemaakt, terwijl nog vele ljjders onder behandeling zijn. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Ternate J. H. Roduner. Ontslagen: eervol, de gew. kl. op het bur. van den ontv. der in-en uitvoerr. te Batavia J. B. Hendriksz. Benoemd: tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Ternate, de hoofdonderw. aan diezelfde school te Sumanap (Madura) N. Stark; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Suma nap de l' hulponderw. aan de openb. 1« lagere school te Soerakarta J. J. Looijé; tot 1" hulponderw. aan de openb. J« lagere school te Soerakarta, de hulponderw. aan de openb. lagere school te Meester-Cornelis C. A. Valk. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapt. der art. B. A. H. Arntzenius. Ontslagen: op verzoek, eervol, de klerk bij de milit. administr. A. A. de Roode; eervol, de klerk bij de milit. administr. G. P. Gligoor. Goedgekeurd: dat bij vertrek uit Atcbin van den opperbevelhebber bjj de expeditie door dezen, als mil. comm. van de in Atchin achter te laten krijgsmagt, tevens belast met de leiding der politieke aangelegenheden, worde aangewezen de kolonel der inf. J. L. J. H. Pel; aan hem worden toegevoegd de ambt. met den rang van ads.-res. R. C. Kroesenen den contr. bij het binn. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura R. W. Tadama. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den havenm. te Samarang J. W. Kroon. Door den kommandant der zeemagt is ontslagen: op verzoek, eervol, wegens ziekte, de stuurman H. Ter Poorten. GENUA, 24 Mei. De Borsa meldt, dat de Duitsche consul-generaal alhier onderhandelingen met het departement van marine heeft aangeknoopt, om voor de Duitsche onderdanen magtiging te verkrijgen tot het bouwen van schepen op Italiaansche werven. ROME, 25 Mei. De Paus, die koortsachtig is, heeft geweigerd andere geneesheeren te consulteren en heeft gisteren eenige uren het bed verlaten. LONDEN, 24 Mei. Volgens den Observer is prins Arthur tot pair be noemd met den titel van hertog van Connaught. Het Brilsche oorlogsschip Niobe heeft op het eiland Miquelon (bjj New foundland) schipbreuk geleden; de bemanning is gered. LONDEN, 25 Mei. De eerste expeditie tot waarneming van den doorgang der planeet Venus is eergisteren (Zaturdag) naar Rodriguez en het eiland Kerguelen vertrokken, Zij heeft bijna 100 tonnenmaat aan toestellen en werktuigen, en bovendien levensmiddelen voor den geheelen staf aan boord genomen. De waarnemingengeleid door sir George Grey, den koninklijken slerrekundige, worden gedaan op de Sandwich-eilanden, op Nieuw-Zeeland en in Egypte, en partikuliere waarnemingen geschieden door kolonel Campbell te Athene. PARIJS, 25 Mei. Verkiezing in het departement Nièvre van een lid der nationale vergadering. Gekozen is de heer Bourgoing. bonapartist, met 37.600 stemmen; op den heer Gudin, republikein, waren 32,150 stemmen uitgebragten de heer Pazzis, monarchaal, had 4527 stemmen op zich vereenigd. PARIJS, 25 Mei. Bij de begrafenis van het lijk van den heer Alton Shee heeft de heer Gambetta een rede uitgesprokenwaarin hij den over- ledeneprees omdat hij den theocratischen geest verworpen had, welke de geduchtste vijand der democratie is. Gambetta noodigt de republi keinen uit verdraagzaam te zijn. en in de gelederen der republiek op te nemen de bekeerde zonen der aristocratie, en hij spiegelde zijnen hoorders de hoop voor. dat de Fransche republiek zal zijn wat eertijds de Atheensche republiek geweest is. SANTANDER, 23 Mei. De vrijwilligers in de provincie Santander, die door Carlisten omsingeld waren, zijn bevrijd; de Carlisten hebben zich te ruggetrokken. Concha verwacht 20000 man. en uit Madrid geld en munitie. Vittoria en Miranda zullen tot uitgangspunt voor zijne operatiën dienen. Het Carlistische leger heeft zich over de Baskische provinciën Navarra en Arragon verdeeld. De bewoners van Biscaya en Navarra nemen de vlngt, ten einde zich te onttrekken aan de algemeene ligting van krijgsvolk, welke door de Carlisten is gelast. Don Carlos is te Durango van zijn paard gevallen en verkeert in lijdenden toestand. R K C L A M K. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van heden geplaatste advertentie der firma S. SACKS C*., te Hamburg, welke door hare prompte en reëele bediening tegenover hare geïnteres seerden het volste vertrouwen in alle opzigten verdient. Gehouden Verhooping van roerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 23 Mei. Notaris J. M. E. Deucksen. Een Huis en Erf aan de oostzijde van de IJzerengracht, n». 9, Sectie B, n°j 1532. Kooper P. Buitendijk qq. ƒ2800. Een Pakhuis, aan de oost zijde van de IJzerengracht, n". 7, naast het vorige perceel, Sectie B, n°. 1533. Kooper W. F. van der Heyden qq. ƒ1425. ONDERTROUWD: W. C. Pasteur, wed'. 52 j. en E. W. Schade, jd. 23j. L. van Dam.jm. 33 j. en E. Beulh. jd. 28 j. II. Overduin, jm. 22 j. en A. Haasbeek, jd. 26 j. C. van der Kroft, jm. 29 j. en J. M. de Groot. jd. 22 j. P. J. van 't Hooft, jm. 35 j. en A. C. M. van der Vliet, jd. 26 j. D. W. Licht, jm. 42 j. en A. Oltz, jd. 30 j. W. Jansen, jm. 26 j. en A. van der Lelie. jd. 23 j. J.Sam- pion. wed'. 45 j. en A. Godijn, jd. 36 j. C. Erades, jm. 23 j. en H. II. de Vrind, jd. 25 j. van H. J. VIN LEEUWEN en A. BAZEL. Leiden, 27 Mei 1874. Eenige kennisgeving. Voorspoedig bevallen van eene Dochter A. KNAAP ROODENBURG. Leiden, 26 Mei 1874. Bevallen van eene Dochter M. C. P. A. MOLKENBOER DER KINDEREN. Leeuwarden, 24 Mei 1874. Heden overleed onze geliefde Broeder en Behuwd-broeder, de Heer H. RINGELING. H. C. RINGELING. J. P. RINGELING. Leiden, 24 Mei 1874. E. RINGELING, Dozy. Mevrouw de Wed. P. L. TICHLER, de Joncheeke, betuigt, ook namens bare kinderen, haren hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelne ming. gedurende de ziekte en bij bet overlijden van haren geliefden Echt genoot ondervonden. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van rajjne dierbare huisvrouw HILLEGONDA ROST, betuig ik, ook namens mijne kinderen, m(jnen oprechten dank. Leiden, 26 Mei 1874. M. WABMONlt.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3