BU1TENLANÜSC11E BEHIGTEN. »De koning heelt den ondergeteekende gelast, om door middel van" de Staatscourant aan autoriteiten, collegien en particulieren, die aan Z. M. adressen van hulde hebben aangeboden ter gelegenheid van de herinnering aan Hoogstdeszelfs vijfentwintigjarige regering. Zijner Majesteits hartelijkeu dank te betuigen en daarbij de verzekering te voegen van Zijner Majesteits diep gevoelde erkentelijkheid voor de daarin uitgedrukte gevoelens." De Staatscourant bevat het verslag van den algemeeneu secretaris, d'. C. J. Matthes, der kon. akademie van wetenschappen aan den koning, om trent de werkzaamheden der akademie in het afgeloopen jaar. Bjj de Zaturdag voortgezette acte-examens voor het middelbaar onder wijs werden toegelaten: voor de Nederlandsche taal en letterkunde, mej. F. J. van Uildriks, van Groningen; voor de Hoogduitsche taal en letterkunde, mevr. A. E. der Mouw, geb. Zillinger, van Deventer. Algewezen werden: eene voor het Engelsch en eene voor het Fransch. Het stoomschip Prins van Oranje is Zondag namiddag te Nieuwe Diep aangekomen. Het stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is den 24lten Gibrallar gepasseerd. In de legerplaats bij Zeist zullen kamperen: a. van 8 Junij tot 25 Julij a. s. het bataillon mineurs en sappeurs, met uitzondering van de halve compagnie die aan de oefeningen op de legerplaats bij Millegen zal deelne men; b. van 5 tot 27 Augustus daaraanvolgende de 12' compagnie van het 1' reg. vesting-artillerie: de 1', 2', 8', 10' en 14' compagnie van het 3' reg. vesting-artillerie; de artillerie instructie-compagnie, uitgezonderd het per soneel, dat niet voldoende geoefend is; eindelijk de onderofficieren der ar tillerie deelnemende aan den wetenschappelijken cursus te Delftc. van 29 Augustus tot 21 September daaraanvolgende de 14' comp. van het 1' reg. vesting-artillerie; de 3', 4', 5', 11' en 12' comp. van het 2'reg. vesting-artil lerie, alsmede leerlingen van den voorbereidenden cursus te Utrecht. Gedurende de maanden Junij en Julij worden tot het houden van bijzon dere oefeningen in het schijfschietenin de legerplaats het YViesselsche veld, vereenigdhet personeel der normaal-schietschool met de daarbij gedetacheerde officieren, onderofficieren en minderen, alsmede hel grootste gedeelte van de scherpschutters der corpsen infanterie met hunne sergeanten instructeurs. Te Delft is Vrijdag middag in de werkplaats van den geweer- en vuur werkmaker Schcllings, op de Beestenmarkt, brand uitgebroken. Gelukkig heeft men veel van het aanwezige kruid en vuurwerk kunnen verwijderen. Nogtans hadden er verscheidene ontploffingen plaats, waardoor ook het ach terhuis ven een der buren geteisterd werd. Met een paar spuiten was men echter spoedig den brand meester. Te Bleiswjjk was dezer dagen eene vrouw bezig met het koken van olie. Deze kookte over, met het gevolg, dat de kleeding der vrouw in brand geraakte. Zij begaf zich tot tweemaal te water en het is met spoedige hnlp mogen gelukken haar te reddenzij is echter met brandwonden over dekt, vooral in het gelaat, zoo zelfs dat zjj niet kan zien. Onder de gemeente Sloten zijn twee oppassende- veenwerkers op onge lukkige wijze om het leven gekomen. Hunne lijken werden opgehaald uit de vaart, die zij hadden willen oversteken. Het schuitje werd op eenigen afstand drijvende gevonden. Zij waren eerst onlangs uit Duitschland over gekomen, om in Holland wat te verdienen. De een is ongehuwd, de ander laat een vrouw met zeven kinderen na. Men meldt uit Leeuwarden: De gezondheidstoestand van het rnndvee in deze provincie laat. vooral in sommige oorden, wegens de longziekte bij voortduring nog al veel te wenschcn over. In de maand April jl. werden niet minder dan 15 beslagen rundvee door deze ziekte aangetast. Van den jiten Januarij tot den llt,n Mei jl. heeft de longziekte in dit gewest reeds 748 offers geëischt. Van andere veeziekten is niets vernomen. Door een oud-militair, die onbekend wenscht te blijven, is dezer dagen aan de militaircu van het garnizoen alhier, die onlangs tot lidmaten der hervormde kerk zijn aangenomen, aan elk een keurig net psalm- en ge zangboekje, verguld op snede en met toepasselijk inschrift, ten gescheuke aangeboden. Te St. Jacobi-parochie heeft Zaturdag avond een moedwillige doodslag plaats gehad, liet slagtoffernaar men zegt een oppassend jongmensch, is door middel van een slok gedood. Nadat de regtcrlijke magt van hier tot onderzoek derwaarts was vertrokken, is de dader, zekere J. d. 11., herber gier aldaar, herwaarts overgebragt en in verzekerde bewaring gesteld, Het schip de Maria Jantina, kapt. 11. J. de Boer. onlangs van .Gro ningen naar Gloucester vertrokken, is met man en muis vergaan. Onder de opvarenden bevonden zich 6 personen uit Nieuwe-Pekela. 's GRAVENHAGE 26 Mei. Tot vice-president van het prov. geregtshof in Friesland is benoemd de heer m'. G. Andreae Pz.thans raadsheer in gemeld hol. Aan den heer 11. Kiewit de Jonge is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als direclenr van het postkantoor te Dragten. Door Z. M. is aan Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst den generaal- majoor bij het leger in Nederl.-Indie G. M. Verspyck, op zijn daartoe gedaan verzoek, verleend een eervol ontslag uit de militaire dienst, met behoud van aanspraak op pensioen, en onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten, door hem aan den lande bewezen; tevens is aan voornoemden gcneraal-majoor toegekend de titulaire rang van luitenant-generaal. Z. M. heelt kolonel Kirsch, kommaudant van het 1' reg. infanterie, en majoor Sickinghe van het wapen der infanterie, thans non-actief, op hunne aanvrage, op pensioen gesteld. Z. M. heeft den kolonel Kirsch dank betuigd voor de langdurige en goede diensten den lande bewezen, en majoor Sickinghe (feil rang verleend van luit.-kolonel. Benoemd bij den grooten staf tot luit.- kolonel den majoor Taels van Amerongen, van dien staf; bij den plaatselijken staf, tot luit.-kolonel de majoors Charlier en Melvill van Carnbée, plaatse lijke kommandanten 3" kl. te Grave en Helder; bij het reg. grenadiers en jagers tot luit-kolonel den majoor Vijgh, van het corps; bij het 1' reg. infanterie tot kolonel en kommandant den luit-kolonel de Fremcry, van het 4' reg.; bij het 2* reg. tot majoor den kapitein Pereboom, van het 1' reg.; bij het 4* reg. tot luit.-kolonel majoor van Ilillcnburg Hnbar, van het 2'reg. De 2' luit. W. F. Bonga, van het 3' reg. infanterie, is overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in 0. I. Z. M. de koning vertrok gisteren nacht ten 4 ure per Rijnspoor naar het Loo, ten einde op dit buitenverblijf tot 7 Junij te vertoeven. II. M. de koningin benevens Z. K. H. prins Alexander hebben jl. Zatur dag het zomerverblijf Huis ten Bosch betrokken. Naar men verneemt zulleu I1H. KK. HH. de groothertog en groother togin van Saksen-Weimar nog ongeveer eene maand in de residentie verblijven, ten einde ook tegenwoordig te kunnen zijn op den aanstaanden jaardag van H. M. de koningin. De tweede kamer der staten-generaal is tot hervatting van hare werk zaamheden bijeengeroepen tegen Dingsdag 2 Junij aanstaande des namiddags ten 3 ure. Naar men verneemt heeft het Z. M. den keizer van Oostenrijk behaagd den Nederlandschen kunstschilder, den heer D. Bles, te' benoemen tot ridder van de Frans-Joseph orde. Onder verdenking van diefstal van diverse winkelgoederen ten nadeele van de firma Hanau, in de Hoogstraat alhier, is de loopknecht hij dit maga zijn door de politie aangehouden en naar het huis van arrest overgebragt. Van het gestolene, dat niet weinig moet zijn, heeft de politie tot nog toe een kostbaar tafelkleed ontdekt en is overigens ijverig bezig met het opspo ren van de andere voorwerpen. De beide Pinksterdagen zijn wederom voor een groot aantal bewoners uit naburige gemeenten eene gewcnschte gelegenheid geweest om herwaarts te komen. Geen wonder dat aan de beide stations, llollandsche- en Rijn- spoor, eene groote drukte hcerschte bij het aankomen en het vertrek van de volle treinen. Scheveuingen werd als van oudsher druk bezocht, in den voormiddag meer door hen die van buiten kwamen en in den avond door een onnoemelijk aantal stedelingen. Tramways, omnibussen, schuiten, zoowel als een groot aantal rij- en voertuigen, bragten onophoudelijk de bezoekers naar het visschersdorp, waarvan alle koffijhuizen druk bezocht werden. Van ongelukken bij die voorbijsnellende rjjtuigen en chaisen hebben wij, dank zjj de uitmuntende houding der politie, niets vernomen. Alleen ver oorzaakte het déraillement van enkele der weinige tramwaywagens, die dienst deden, eepig 'oponthoud en veel ontevredenheid. Aan het kanaal nabij de Koninginnebrug o. a. derailleerde een wagen ten half tien ure op een vrjj gevaarlijke plaats, zoodat de passagiers verpligt waren nog op het late avonduur den togt te voet al te leggen. ENGELAND. LONDEN 25 Mei. De zittingen van het parlement zijn verdaagd tot 1 Junij. Zaturdag 11. is in den ouderdom van 72 jaren overleden de heer Sylvain van de Weyerdie gedurende een lange reeks van jaren België bij het hor van Groot-Brittannië vertegenwoordigde. Er heeft zich alhier eene vereeniging gevormd met het doel de noodige inrigtingen te doen maken tot het doen verbranden van lijken. De maat schappij vraagt een kapitaal van 50000 In Jeruzalem heerscht hongersnood. Het weder is er zoo bijzonder ongunstig geweest, dat Engelsche reizigers, die in de maand April de stad bezochten, dagen achter elkander niet uit konden gaan door de verschrik kelijke koude en de sneeuw, die alle vvegen onbegaanbaar maakte. De vroege oogst is daardoor mislukt en de nood is dringend. De Joden van Jeruzalem hebben zich om bijstand gewend tot hun bekenden stamgenoot, den 86-jarigen sir Mozes Montcfiore, baronet, te Londen. FBANHKIJK. Het nieuwe kabinet heeft verzocht dat de nationale vergadering zou uiteengaan tot Donderdag a. s., ten einde het kunne in overleg treden met de commissie van dertig, door welke de constitutionnele wetten zijn ont worpen, en de volgorde voor de behandeling dezer ontwerpen regelen. Omtrent het nieuwe ministerie verneemt men dat het voornemens is de constitutionele wetten te ontwerpen en de kamer te doen beslissen of het presidentschap bij overlrjdeu of lerugtreding van Mac-Mahen al dan niet op een auder zal overgaan. De republikeinsche bladen verklaren eenstemmig dat het ministerie zich met eene hersenschim vleit, als het meent zonder staatkundig programma het bewind le kunnen voeren en bjj het gewiglig debat over de constitutio nele wetten zich builen de quaestie te kunnen houden. Mac Mahon en zijne medewerkers gelooven het misschien, maar de drang der omstandigheden zal hen weldra ontnuchteren. De nieuwe ambassadeur van Duitschland, prins Hohcnlohe, heeft zijne geloofsbrieven den president overhandigd. Hij liet zich daarbij aldus uit: De keizer, mij kiezende tot gezant bij de Fransche republiek, heeft mjj aanbevolen al mijne zorgeu aan te wenden om de goede betrekkingen tus- schen de beide landen te ontwikkelen. Hij verzocht Mac Mahon te gelooven aan de opreglheid zijner voornemens en aan zijn streven om de goede ver standhouding tnsschen de beide regeringen te handhaven. De maarschalk Mac Mahon gaf in zijn antwoord gelijke vriendschappelijke verzekeringen. De kolonel Stoffel, die bij het proces-Bazaine den commissaris van het gouvernement, generaal Pourcct, heeft beleedigd en deswege tot drie maan den gevangenisstraf is veroordeeldheeft zich thans ter beschikking der justitie gesteld, om zijne straf le ondergaan. De bedevaarten naar Paray-le-Monialter vereering van het H. hart van Jezus, zullen 1 Junij beginnen. SPANJE. Volgens berigten uit Madrid wordt de onderstelling gemaakt, dat de maarschalk Concha het voornemen heeft de Garlisten van alle gemeenschap

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2