BIJVOEGSEL, behoorencle tot de Leidsoke Courant van Dingsdag %6 Mei ó#74V°. ÓW. BUITËNLANDSCHE BERIGTEN. Het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs van de tweede kamer ziet het licht over de stukkendoor den minister van binnenlandsche zaken ingezonden, omtrent den uitslag van het onderzoek naar de voorge stelde verlaging van den census. Daaruit blijkt dat bij de overweging inde afdeelingenwaaraan door 43 leden werd deelgenomen, men zich algemeen teleur gesteld toonde door hetgeen de regering te dezer zake heeft medege deeld. De thans gedane mededeelingen geven omtrent het in aanmerking komend vraagstuk geen of niet genoegzaam licht. Naar veler oordeel waren er andere en betere uitkomsten te verkrijgen geweest. De negen staten, door den minister overgelegd, die den uitslag van het ingestelde onderzoek bevatten, beantwoorden geenszins aan het denkbeeld, dat de kamer zich van zoodanig onderzoek had gevormd. De ontvangene opgaven brengen geen stap verder tot het beoogde doel. De overgroote meerderheid verklaarde zich ook nu weder tegen het aan de regeringsvoordragt ten grondslag liggend beginsel om voor geheel het rijk den minimum-census van ƒ20 aan te nemen en daarop slechts uitzondering voor een zeker aantal grootere gemeenten of voormalige steden toe te laten. De regering wil daardoor als het ware een geheel nieuw stelsel van kiesregt vestigen, dat nooit in de bedoeling heeft gelegen van den grondwetgever en dientengevolge ook niet gehuldigd is in de kieswet van 1850. Daar de overgroote meerderheid der kamer tegen de regeringsvoordragt gestemd was, vestigde men de aandacht van de rege ring op de mogelijke gevolgen eener verwerping. Uit dien hoofde werd de vraag gesteld, of het niet mogelijk zijn zou, aan alle moeijelijkheden een einde te maken door het aannemen van een middenterm tusschen het voor stel der regering en het stelsel van de leden der kamer, die censusverlaging willen maar binnen de engst mogelijke grenzen beperkt. Het denkbeeld was, om een census van ƒ28 aan te nemen voor al die streken des lands, waar de census wegens den aard van den grond en hetgeen uit dien toestand voortvloeit, het hoogst is opgevoerd. Zeer vele leden verklaarden dat zij tot het tot stand komen van een op die grondslagen rustend vergelijk gaarne zouden medewerken en het dus hoogst wenschelijk rekenden, dat daarover met de regering in overleg wierd getreden. Het voorstel moest echter van de regering komen. Verscheidene leden konden zich echter niet met de rig ting, welke men aan geheel deze zaak wilde geven, vereenigen. 's GRAVENHAGE, 23 Mei. liet heeft Z. M. den koning groot-hertog behaagd te benoemenj in de orde van de Eikenkroon tot kommandeur, den heer L. Pineofls, lid der eerste kamer; tot officieren de hh. C. B. van der Tak, directeur der open bare werken te Botterdam; J. Havelaar, secretaris van de kon. Ned. Jagt- clnb; G. L. llcrkenrath, thesaurier van de kon.Ned. Jagtclub, en D. L.Wolfson directeur van de Ned. stoombootmaatschappij, allen te Rotterdam; tot ridders, de hh. II. van der Linden en M. Viruly, mede te Rotterdam. De hh. Bichon van IJsselmonde, president van de regtbank te Rotter dam, Hoffman, wethouder aldaar, en mr. H. H. Tels, een der hoofdredac teuren van de IV. Rolt. Cour., zijn door Z. M. den koning tot ridder in de orde van den Nederlandscheu Leeuw benoemd. De luit. ter zee l»te kl. J. W. Visser wordt geplaatst in de rol van het wachtschip te Willemsoord; en aan den luit. ter zee lste kl. J. L. Dukcr, dienende aan boord van het wachtsehap te Hellevoetsluis, wordt opgedragen de betrekking van adjudant van den directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis, benevens die van officier van politie bij's rijks werf aldaar, terwijl te zijner vervanging wordt geplaatst aan boord van genoemd wacht schip de luit. ter zee ls,c kl. F. K. Engelbrecht. Het dames-comité alhier tot het aanbieden van een huldeblijk aan H. M. de koningin bij gelegenheid van het zilveren regeeringsfeest heeft voor de in kas zijnde gelden II. M. twee bijouteriekastjes ten geschenke gegeven, die de geëerbiedigde vorstin met welgevallen heeft willen aannemen onder betuiging van haren dank aan allendie hebben bjjgedragen aan bovenbedoeld geschenk. De hooge raad heeft gisteren iu revisie uitspraak gedaan in de bekende zaak van de Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij, eischeresse, tegen den slaat, verweerder, betreffende de vordering eener schadevergoeding van ƒ6,000,000, wegens de aansluiting aan en doorsnijding van haren weg door de Rijnspoorwegmaatschappij (lijn 's Hage—Gouda). De uitspraak in eersten aanleg is bevestigd, en de eedsaflegging van deskundigen, om het bedrag dei- schade op te maken, bepaald op 39 Junij aanst. Door de prov. commissie zijn heden als candidaat-notarissen toegelaten de hh: van Lidth de Jeude, van Leiden; van der Leeden, van Bergambacht; Willems, van Rotterdam; en van den Berg, van Maasland. ROTTERDAM, 23 Mei. Bij gelegenheid van het dinerdat door den gemeenteraad den koning in 1 den Doele Donderdag avond is aangeboden, werd door den burgemeester een toast ingesteld op den koning. Z. M. de koning antwoordde daarop onge veer het volgende: Ik betuig u mijnen dank voor de hartelijke gevoelens te mijwaarts uitgedrukt namens u en namens deze dischgenooten. Mijne heeren! Ik ben regt gelukkig, dat ik iets heb kunnen bijdragen tot bevor dering van het welzijn en den bloei van ons dierbaar vaderland. Dat ik dit opregtelijk meen, spreekt van zelf. Het zijn woorden uit het hart van een vorst uit het huis van Oranje, tegenover het volk van Nederland uit gesproken. Ik betuig u dank voor de gevoelens van liefde en gehechtheid, mij tocgebragt voor het weinige dat ik heb kunnen toebrengen ten behoeve van het welzijn van het volk van Nederland en van den vaderlandschen bodem. Bjj cene andere plegtige gelegenheid ik herinner het mij zeer goed en herhaal het heden heb ik verklaard, dat de konii% van Neder land nooit te veel en nooit genoeg kan doen voor het volk van Nederland. Ik zal het mij tot een geluk rekenenin de toekomst veel te kunnen bij- j dragen tot bevordering van de welvaart en tot ontwikkeling van het ons J allen dierbaar vaderland. Ik gevoel mij sterk om daartoe werkzaam te I blijven. Is het afgeloopen vijf-en-twintigjarig tijdvak gelukkig geweest, dan hoop ik dat de vijf-en-twintig jaren, die zullen volgen, niet minder ge lukkig zullen wezen voor het Nederlandsche volk, waaraan ik met mijn gansche hart gehecht ben. Het vertrek des konings naar Roozendaal had omstreeks 1 uur plaats. Gisteren avond was op vele plaatsen de stad weder op nieuw geillumi- neerdhier en daar zelfs op groote schaal. Daar waar de wind die ver- J lichting Donderdag avond had doen mislukken, slaagde zij thans volkomen. Burg. en weth. hebben zich bij publicatie gekweten van de hoogst aangename taak hun bij herhaling door Z. M. den koning opgedragen, om HD. hooge ingenomenheid te betuigen aan de burgerij in het algemeen en j aan de feestcommissie in het bijzonder voor de wijze waarop de feestviering bij gelegenheid van Z. M. 25-jarige regering alhier heeft plaats gehad. Tevens hebben burg. en weth. hunne erkentelijkheid betuigd aan de burgerij voor de waardige houding, die zij bij deze gelegenheid in alle opzigten heeft aan den dag gelegd. EUffELAK». LONDEN22 Mei. Betreffende het bekende Tichborne-proces verneemt men dat de tegen woordige jonge baronet op het oogenblik ƒ1,104.000 te betalen heeft voor de proceskosten en waarschijnlijk zal deze som nog niet toereikend zjjn. Aan het land, dat den bedrieger, toen hij het door hem begonnen proces verloren had, wegens meineed vervolgde, kostte deze vervolging meer dan ƒ600,000. Maandag 11. heeft in het oostelijk Londen een man, John Blair ge naamd die ten gevolge van misbruik van sterken drank aan delirium tremens leed, zijne vrouw vermoord en vier jonge kinderen, waaronder eene zuigeling van vier maanden; hij bragt toen zich zelf om het leven, den kelijk met een scheermes. Hij schijnt bij het vermoorden der zijnen ook een hamer te hebben gebezigd. Een der getuigen beantwoordde de vraag, of de man vroeger een afschaffer geweest was, bevestigend, en andere getuigen verklaardendat hij gedurende de laatste vijf of zes maanden aan den drank geraakte en razend woest was, wanneer hij beschonken was. FRANKRIJK. Naar men verneemt heeft de heer de Goulard de opdragt tot het vormen van een nieuw ministerie weder in handen van den president nedergelegd. De heer de Cézanne was daarop door den president ontboden. In de zitting der nationale vergadering van Woensdag, bij de vast stelling der rekening over 1867, werd ecnige discussie gevoerd over ge pleegde onregelmatigheden, welke hadden plaats gehad bij het dep. van marine, waardoor buitengewone credieten, verleend om nieuw geschut voor de marine aan te schaffen met het oog op het destijds dreigende oorlogs gevaar, waren gebezigd voor allerlei minder dringende uitgaven, terwijl cene som van 14% millioen fr. besleed was voor het aankoopen van twee gepantserde oorlogsschepen van de Yereenigde Staten, waarvan het eene, de Donderbergin Frankrijk Rochambcau gedoopt, waarvoor 12 millioen was betaald geworden, terstond bij de aankomst te Cherbourg als onzee waardig afgekeurd en als onbruikbaar gesloopt was geworden. De minister van marine gaf daaromtrent eenige inlichtingen, waaruit bleek dat keizer Napoleon, uit Amerika vernemende dat de regering van den Noordduitschcn bond onderhandelde over het aankoopen van den Donderbergdestijds bekend als het zwaarste pantserschip en vervaarlijkste oorlogstuig, zonder daarin den minister van' marine te kennen door den minister van buiten- landsche zaken onderhandelingen was begonnen, welke lot den aankoop van bet schip hadden geleid. Toen het vaartuig te Cherbourg aankwam bleek het echter dat de inhouten in slechten toestand verkeerden en men achtte het daarom beter het schip te sloopen en het materieel voor andere oorlogs schepen te bezigen. De nieuwe ambassadeur van Duitschland, prins Hohenlohe, is met zijn gezin te Parijs aangekomen. Volgens den Figaro is bij het onderzoek der hoogst verwarde zaken van Clément Duvernois, die nog altijd te Mazas zijn verblijft houdt, geble ken dat deze volstrekt niet op de hoogte is en geen begrip heeft van de zaken door de maatschappij gedreven, aan wier hoofd hij stond. Het duel tusschen prins Metternich en den hertog de Montebello heeft te Garchesnabij St. Cloudplaats gehad. De degen was het wapenen ongeveer twintig minuten duurde de strijd. De hertog de Montebelio werd in het achterdeel van den regterarm gewond, en onmiddellijk deed de ge neesheer het gevecht staken. De wond is niet ernstig. Volgens een uit New-York ontvangen berigt bevindt Rochefort zich te San Francisco in Californië. De liberale fractie der hervormde gemeente te Parijs heeft een comité benoemd, welks erkenning als consistorie zij van de regering hoopt te ver werven. Dit comité bestaat uit twaalf personen. Er schijnen ruim 600 van de 870 hervormden, die zich in de registers der liberalen hebben doen in schrijven tot deze keuze te hebben medegewerkt. Aan de verkiezing van het consistorie der orthodoxe fractie hebben 1313 van de 1557 ingeschreven slemgcregtigden deelgenomen. SPANJE. Uit Santander wordt gemeld dat er in de buurt van Bilbao een ern stige ontmoeting heeft plaats gehad tusschen de Carlisten en republikeinen. De Carlistische troepen hadden de Archanda-heuvelcn, ten Noorden van

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5