LEIDSCHE COURANT. 1874. w. tm. DIIVGSDAG 26 MEI. ST ADS-BERICHT EN. HliNNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke no7nmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 0 Cents. Dc prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. Hij deze Courant behoort een BIJ VOEG SEL. Bij deze Courant icordt verzonden IV". 27 blad 29) der Handelingen van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gelet op art. 21 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad nn. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week gecne personen aan de mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in dc Leidsche Courant. De Burgemeester van Leiden. Leiden, 23 Mei 1874. v. d. BRANÜELER. LEIDEN, 23 Mei. De onlangs te Rotterdam overleden heer L. Meerburg heeft aan de vereeniging voor christelijk onderwijs ten behoeve van on- en minvermo genden alhier gelegateerd een Certil. Jelez-Orel ƒ1000. vrjj van successie, maar belast met vruchtgebruik. Gisteren vierden de studenten hun uittogt uit het oude gebouw hunner sociëteit Minerva. Met een kroegjool werd het afscheid van het gebouw waaraan voor hen zoo menige, in het studentenleven belangrijke, herin nering verbonden was gevierd Toen zjj huiswaarts keerden nam ieder een souvenir mede van dat oude gebouw, in welks plaats weldra een schooner, meer ingerigt naar de eischen des tijds, zal verrijzen. Sommigen zag men huiswaarts keeren met een lap afgescheurd behangsel, anderen weer met een zwaren ijzeren ketting van de stoep, een stuk hout of een steenklomp en bet oude gebouw, dat thans verlaten is, zag er heden uit alsof het eene belege ring had doorstaan. Niet alleen dal er bijna geen glasruit meer heel is en daarbinnen alles afgebroken, maar zelfs hardsteenen stoeppalcn zijn verbrijzeld. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 85 tot 98 volwassen personen en 33 tot 39 kinderen. De minister van biunenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt: 1°. dat in den loop der maand Julij e. k. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen der examens, vermeld in art. 7 der wet van 1 Junij 1865, ter verkrijging van acten van bevoegdheid als leerling- apotheker (apothekers bediende). Zij zullen worden afgenomen te Leeuwar den en te 's llertogcnbosch. Zij, die tot die examens wenschcn te worden toegelaten, onverschillig waar zij met der woon gevestigd zijn, zijn uitge- noodigd daarvan vóór 25 Junij e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig slaatstoezigt voor die provincie, waarin de plaats gelegen is waar zij het examen wcnschen af te leggen; voor Leeuwarden aan dr. Ali Cohen te Groningen, voor 's llertogcnbosch dr. In- genhousz te Breda; 2°. dat in den loop der maand Julij e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in art. II, 6, der wet van Junij 1865, ter verkrijging van acten van bevoegdheid als vroedvrouw. Z(j zullen worden afgenomen te Rotterdam. Zij. die tot die examens wenschen te worden toegelatenzijn uitgenoodigd daarvan vóór 25 Junij e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het ge neeskundig staatsloezigt voor de provincie Zuidholland dr. L. J. Egeling, te 's Gravenhage. In gevolge de bepalingen van den minister van oorlog is voor dit jaar aan de milicien-verlofgangers der ligtingen van 1870, 187! en 1873 behoo- rende tot het regement grenadiers en jagers en tot het le, 2e, 3e, 5e, 6'en8e regiment infanterie ontheffing verleend van het onderzoek voor de verlof gangers, te houden in de maand Junij a. s. Bij de dezer dagen gehouden acte-examens voor het middelbaar onder wijs (dames) zijn toegelaten: voor Nederlandsch, mej. E. L. II. Rappard, van Goes; mej. C. M. G. de Wijs, van Breda; en mej. M. ten Enlel, van Deventer; voor aardrijkskunde, mej. A. E. van Rijnbach, van Rotterdam, en P. M. Heringa, van Arnhem; voor Fransch, mej. J. C. Daverveldt, van Dordrecht, en mevr. D. M. S. A. Marclial, geb. Boulanger, van Arnhem; mej. L. R. During, van Voorschoten; voor Engelsch, mej. C. C. Lotichius, van Groenlo; cn mej. C. M. de Meijicr, van Arnhem. Afgewezen werden 1 cand. voor het Nederlandsch, 1 voor het Fransch, 2 voor hel Engelsch en 2 voor het Duitsch. Bij het gisteren voortgezet examen ter verkrijging van dc acte voor het middelbaar onderwijs is toegelaten mej. E. J. Irving, van Apeldoorn, voor Engelsche taal- en letterkunde. Afgewezen 1 candidaat voor Neder landsch, 1 voor Fransch en 1 voor Duitsch. Door Z. R. H. prins Hendrik is 1000 geschonken aan de hulpbehoe vende hervormde gemeente te Venlo. De stoomschepen Celebes van Nieuwe Diep naar Batavia en Java, van Batavia naar Nieuwe Diep, zjjn te Aden aangekomen. Het stoomschip Madura is Gibraltar gepasseerd. Den 3dtn Mei jl. heeft A. W„ notaris te Roordahuizum, op het postkan toor aldaar doen bezorgen en aanteekenen een brief in gewoon enveloppe, met vijf lakken verzegeld, geadresseerd aan den heer W. II. A., student te Leiden, en inhoudende procuratie en 1 bankbillet van ƒ200, 1 Mei 1865, waarschijnlijk genommerd 3791, 3792, 3793 of 3794, welke brief ten post kantore aldaar niet is leregt gekomen. Aan de hh. A. C. van Eeden C°.te Haarlem, is de onderscheiding ten deel gevallen van eene bekrooning met de gouden medallc op de Inter nationale tentoonstelling van tuinbouw le Florenee voor het door hen uit gegeven prachtwerk "Album van Eeden, Haarlems Flora, afbeeldingen, in kleurendruk, van verschillende bol- en knolgewassen welke uitgave sedert 1872 door die firma voor eigene rekentng wordt uitgevoerd. Te Hillegersberg is Donderdag avond eene bouwmanswoning een prooi der vlammen geworden. Stal en hooibergen heeft men kunnen behouden. Te Amsterdam is gisteren morgen nabij het hulpstation van den Oos terspoorweg een locomotief, de Zeevaart, een meter diep in den grond gezakt. Na te zjjn geligt werd zrj door een andere locomotief opgehaald. De opening van genoemden spoorweg wordt tegen 1 Junij tegemoet gezien. Te Amsterdam is gisteren avond omstreeks 10 ure een hevige brand uitgebarsten in een perceel in de Rozenstraat bij de Prinsengracht, bewoond door A. van Meelerenwinkelier en schil,Ier. Het huis is geheel uitgebrand en de bewoners hebben met achterlating hunner goederen met moeite het leven gered. De belendende perceelen hebben veel geleden. Te Nieuwe Diep werd eergisteren middag brand ondekt aan boord van het in de haven liggende stoomschip der maatschappij Java, Holland; dikke rookwolken stegen uit het schip naar boven. In allerijl kwamen drie brandspuiten aanrukken, die gelukkig den voortgang van den brand wisten te beletten. Bij onderzoek bleek, dat de brand was ontstaan in het maga zijn der machinekamer. De machine was evenwel koud en vuur was er niet aan boord, zoodat de zaak zeer raadselachtig is. Uit Meppel zijn Woensdag II. per spoor naar Duitschland vervoerd 3000 biggen, door een koopman van daar in de omliggende gemeenten de Wijk, Ruinerwold enz. opgekocht, tegen goede prjjzen; alles voor den aan- fok van varkens in het buitenland. Men meldt uit Leeuwarden: De in dit district nieuw gekozen leden der provinciale staten, de hh. mr. II. Ferf, Th. Beekhuis en J. Troelstra, hebben, naar men verneemt, allen de benoeming aangenomen. Tot lid van de staten dezer provincie in het district Franekcr is gekozen de heer C. D. van der Weg, landbouwer te Dongjum, en in het district Sneek, de heer W. T. van der Molen, aftredend lid. De prjjs der boter aan de waag alhier was le soort ƒ42.a 43. 1" soort ƒ38.50, per 54 ton. Te Iloornsterzwaag is een 15-jarig meisje door de onvoorzigtigheid van een knaap met een geweer zoodanig door het schot getroffen dat zjj binnen weinige oogenblikken een lijk was. Men meldt uit Vlissingen: Vrijdag morgen ten 3 uur kondigde het geschut de aankomst aan van den Czaar, aan boord van het Russische jagt Derjawa, dat met half tij de haven binnenliep. Omstreeks 4 uur kwam Z. M. de koning, vergezeld van Z. K. 11. prins Hendrik, per trein van Rotterdam aan en werd met veel geestdrift ontvangen. Nadat het jagt was vastgelegd, kwam de Czaar aan wal en ontmoetten de vorsten elkander regt hartelijk aan het havenstationdat tot deze ontvangst was ingerigt. Z. K. H. prins Alexander was reeds vroeger hier aangekomen en verwelkomde mede den Czaar. De vorstelijke personen wandelden toen weder naar het keizer lijk jagtalwaar zij tot omstreeks 8 uur 40 min. vertoefdenom vervolgens per keiz. trein naar Roozendaal le vertrekken.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1