LEIDSCIIE COURANT. r. no. 1874. ZATURDAG 23 MEI. BINNENLANDXC11E BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor [2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. Uithoofde van het Pinksterfeest zal Maandagavond geene Courant worden uitgegeven. LEIDEN, 22 Mei. Door de letterkundige faculteit aan de hoogeschool alhier zal het ad- missie-examenbedoeld bij V M' besluit van 4 Augustus 1853, worden alge- nomen op Donderdag en Vrijdag 18 en 19 Junij aanst. Belanghebbenden zijn verzocht, zich vóór of op 11 Junjj schriftelijk aan te melden bjj den pedel P. J. Oostveen. Men meldt ons uit Leiderdorp: Onder begunstiging van prachtig weder werd gisteren alhier het 25-jarig jubilé van Z. M. den koning op eene waar-' dige wijze gevierd. De kinderen van drie scholen deden, vergezeld van hunne onderwijzers en onderwijzeressen, een togt door de gemeente en een gedeelte van den Hoo- gen Rijndijk, allen in feestgewaad, versierd met oranje, met vlaggen en banieren, voorafgegaan door muzikanten. Onderweg werden zij onderschei dene malen door de welwillendheid van aanzienlijke ingezetenen onthaald; aan de bh. burgemeesters van Leiderdorp en Zoeterwoude werden ovatiën gebragt en door de leerlingen der openbare school fraaije bouquctten aange boden. Voor het raadhuis werd mede halt gehouden, liederen gezongen en de jeugdige schare door den heer predikant Schouw Santvoort op eene har telijke wijze toegesproken. liet klonk liefelijk uit zoovele kinderstemmen de beste zegeningen voor koning en vaderland zingend te hooren afbidden. Na afloop van een en ander werden de kinderen door de zorg van het ge meentebestuur op pofïertjes onthaald. Ten een ure zette zich de voorgenomen optogt aan de herberg »Ik leer nog" in bewegingdie volgens het programma den weg vervolgde om eerst te half zéven te worden ontbonden. Eene ontzaggelijke volksmenigte was op de been. De commissie tot regeling komt allen lof toe voor de nette en hoogst ordelijke wijze waarop de aankomst van den stadhouder Willem VI (later koning Willem I) te ScheveningenZ. M. Willem II als ridderkoning en Z. M. Willem III bij den watersnoodwerden voorgesteld. Het feest eindigde met vuurwerk op den Rijn. Duizendenvan hier en vooral uit de stad Leiden en omstreken bijeengekomen, maakten de passage op sommige plaatsen moeijelijk. Niettegenstaande deze drukte is het feest ordelijk en geregeld, in gepaste vrolijkheid, eerst laat in den nacht afge- loopen. De illuminatie mislukte voor het meerendeel door den wind. Uit Voorschoten ontvangen wij nog het volgende schrijven: Het jubi leum van onzen geëerbiedigden koning is jl. Woensdag den 20'» Mei door de gemeente Voorscholen met zeldzame geestdrift, met voorbeeldige inspan ning en in de volmaakste orde gevierd. Der feestcommissie mag dan ook, zoo voor het een als ander, de meeste lof worden toegezwaaid. Het feest is waardiglijk begonnen met een optogt der drie in deze gemeente bestaande scholen, twee openbare gemeente- en eene bijzondere christelijke, die zich te zamen voegden, zoo ras de school van den Rijndijk met haren hoofd onderwijzer in het dorp was aangekomen. De overbrenging der kinderen van den Rijndijk naar Voorschoten geschiedde door acht rijtuigen van inwo ners, die zich vrijwillig en met toegenegenheid daartoe hadden aangeboden, en paardenrijtuigenmoeite en kleine kosten bovendien daarvoor ten beste gaven. Toen de scholen, bevattende een getal van ongeveer drie honderd kinderen, allen sierlijk uitgedost, met vlaggen en vaandels voorzien, door hoofd- en hulponderwijzers omgeven, met de muzikanten van het 4e reg. infanterie aan het hoofd, vereenigd waren, ving de optogt aan, die onder het aanheffen van toepasselijke feestliederen in de beste orde afliep. Op dien togt werden al de kinderen door de hh. W. C. Biben en dr. van der Horn van den Bos onbekrompen op wijn en koek onthaald. Die optogt is voor zeker niet het minste geweest, wat waar genot en innige vreugde op dien dag gekweekt heeft. Al de kinderen konden na den oplogt zich nog ver gasten aan poffertjes. Vervolgens vingen de volkspelcn aan, bestaande in mastklimmen, ringrijdentouwtje springen en draadje knippen. Maar als het prachtigste, fraaiste en opwekkendstc mag voorzeker wel de illuminatie genoemd worden. Geeft de kom van het dorp toch, in dezen tijd van het jaar vooral, daartoe uitmuntende aanleiding, op verrassende wijze is dan ook hiervan partij getrokken. Onder de bijzondere verlichting muntten vooral uit de verlichting van de hh. Kluit, van der Hom van den Bos, Biben, Bceckman, Aartse en Bosman. De feestvreugde was algemeen en duurde lot laat in den nacht. Al de bedeelde armen in de gemeente kre gen een extra-gift van brood, spek en worst; zoodat er ook gezorgd was, dat niet alleen de meergegoedenmaar ook de armen te Voorschoten fees telijk konden gestemd zijn. Men schrijft ons het volgende: Na eene gedeeltelijk buitengewoon groeizame en warme Aprilmaand is Mei aangebroken met koude en nacht vorst. De eerste bragt de lente met volle teugen; van de laatste kon niets verwacht worden. Ruim drie weken lang heeft het aan groeizaamheid ont broken. Door een sterken noordenwind en scherpe koude heeft Mei zich tot dusver doen kennen; de thermometer bereikte gemiddeld het cjjfer van 50°. De bloesems der boomen, die in April bloeiden, laten nu pas het laatste blad vallen en het weiland, dat toen, glanzig en groen, ruimschoots voedsel voor het vee aanbood, is rood en kaal geworden; er is gebrek ont slaan. Zoo heeft de koude nadeel gedaan, terwijl de moezerijeu nog maar weinig groenten opleverden en het zich laat aanzien dat de aardappelen na een maand bruikbare knollen zullen geven. Doch de vruchlboomen hebben minder geleden dan men zich bad voorgesteld. Het meerendeel der peeren- boomen toch heeft vrucht gezet, hetgeen ooit met kersen en morellen het geval is. De knoppen der appelboomen, vertraagd in het ontluiken door de koude, staan nu in vollen bloei en zjjn alzoo de nachtvorsten ontghan, ge lukkig genoeg om het vooruitzigt op den oogst niet te doen verminderen. Het is gebleken dat de maand Mei op verre na zoo streng niet was, als die van het vorige jaar, en terwijl nu het weer veel zachter gestemd is, verwacht men eerlang de lente in vollen gloor. De Staatscourant bevat de voorwaarden der concessie, aan de "Société anonyme des chemins de fer d'Anvers a Rotterdam" verleend voor den aan leg en de exploitatie van een spoorweg van Woensdrecht naar de Belgische grenzen in de rigting van Antwerpen. De reünie van afgevaardigden van de Waalsche kerken zal dit jaar gehouden worden te Groningen op 11 Junjj aanst. Als candidaten tot de h. dienst bij de Ned. herv. kerk zijn dezer dagen toegelaten: door het prov. kerkbestuur van Gelderland P. J. Moeton, P, Bruining, C. G. Menzel; door het prov. kerkbestuur van Zuidholland A. Re- nier; door het prov. kerkbestuur van Utrecht H. Groeneveld; door het prov. kerkbestuur van Friesland F. van Spall; door het prov. kerkbestuur van Groningen A. J. Adriani, P. van Veen; door het prov. kerkbestuur van Noordbrabant J. F. L. Boonacker, A. Metz Jr., J. G. Klomp. R. H. Drjjber: door het prov. kerkbestuur van Drenthe J. M. Wilod Versprille, P. K. Ben- nink Janssonius, II. A. J. Lütge. T. M. Ringeling. Van Zondag 10 tot en met Dingsdag 12 Mei jl. zjjn aan het station van den Ilollandschen ijzeren spoorweg te Haarlem ongeveer 7400 plaats kaartjes naar Amsterdam uitgegeven. Te Amsterdam had eergisteren een treurig ongeval plaats. Twee schil dersknechts waren bezig aan een huis in de Kerkstraat een steiger in te halen, toen, misschien door onvoorzigtigheideen plank kantelde en de man die zich nog op den steiger bevond van eene aanzienlijke hoogte op den grond stortte. Hij kwam op het hoofd teregt en was terstond dood. Te Utrecht is eergisteren gehouden de algemeene vergadering van het anti-schoolwetverbond, onder voorzitting van prof. de Geer. Uit het verslag omtrent de handelingen van het verbond bleek dat het zich steeds in bloei mogt verheugen. Het verbond telt thans 144 afdeelingen. Prof. de Geer en dr. Kuyper werden als bestuursleden herkozen. Er is besloten met 36 tegen 34 stemmen tot een petionnement over te gaan aan de staten-generaaltot wijziging van art. 194 der grondwet. Door de vergadering is aangenomen een voorstel van het bestuur, om door wijziging van art. 15 der statuten de werking van het verbond op de verkiezingen nader te verzekeren. Te Marum is in de ledig staande pastorie der christ. geref. kerk inge broken, van waar men gemakkelijk tot in de kerk kan doordringen. De kist, waarin de gecollecteerde gelden werden bewaard, werd gestolen; zij werd ledig op een land gevonden. 's GRAVENHAGE 22 Mei. Door Z. M. is aan den commies bij het dep. van oorlog W. de Kurver, buiten bezwaar van de schatkist, de titel verleend van hoofdcommies en hem een eervol ontslag uit de dienst verleend; en zijn benoemd tot adjunct- commies bij hetzelfde dep. de schrjjvers der eerste klasse bij dat dep. J. Moll, M. G. T. Grooss, P. A. Zegers en B. A. Lamboo.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1