LEIDSCHE COURANT. DINGSDAG 19 MEI. BINNENLANDSCHE BEBÏGTEN. 1874. W. 115. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.—, franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f\2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 18 Mei. De lieer J. Kehl mogt gisteren, bij de vervulling zijner 50-jarige dienst als gemeente-ambtenaar, zeer vele bewijzen van belangstelling ontvangen. De heer burgemeester en de heer wethouder de Fremery bragten hem hunne gelukwenscheuen overhandigden hem, namens den gemeenteraad, als eene erkenning zijner diensten, een zilveren inktkoker, benevens eene gratificatie. Door den heer gemeente-ontvanger werd hem eene met groen fluweel bekleede vollaire aangeboden en door zjjne mede-beambten ten kan tore van den gemeente-ontvanger een gouden bril. By de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed: partijen van 100 hectoliters a ir 50 a o 10 as 5 's Lands middelen over de vier Hoogste prjjs. ƒ50.- "25.— 5.30 2.55 eerste maanden Minste prijs. ƒ50.- 25. s 5. 2.50 dezes jaars hebben opgebragt 27,604,007.90, zijnde 705,433.49 meer dan in hetzelfde tjjdvak van 1873. De raming bedroeg 26,445,403.68. Naar men van goederhand verneemt heeft de heer II. W. Nyman, firma P. G. C. Hajenius, te Amsterdam400 beschikbaar gesteld tot ver hooging zijner inschrijving voor het nationaal geschenk. Bij de redactie van de Tijd is 25 voor hetzelfde doel ontvangen. Het album met groote photographiën (gezigten van Californre), aan Z. M. den koning als een huldeblijk aangeboden door Nederlanders, te San Francisco gevestigd, is via Liverpool te Rotterdam ontvangen en aan den koning opgezonden. Met 25 Mei wordt in dienst gesteld het schroefstoomschip 4e kl. Pon- tianak, met bestemming naar 0. I.; het bevel daarover is opgedragen aan den luit. ter zee 1« kl. J. H. Commijs. lu de vorige mi a nil is te Tiel uitgegeven een rijksdaalder met de becldtenis van koning Willem III en het jaartal 1870. Dat stukdoor het munt-collegie onderzocht, is verklaard te zijn valsch en vervaardigd in na bootsing eener echte rijks muntspecie. Te Haarlem hield Zaturdag 11. de Hollandsche maatschappij der weten schappen hare algemeene vergadering. Door den voorzitter werden de sedert de vorige vergadering overleden directeuren en leden herdacht. Tot direc teuren der maatschappij waren benoemd de hh. jhr. Q. Hoenflt, ie Haarlem; P. Langerhuizen Lzn.. te Huizen, en mr. D. Visser van tlazerswoude, te Amsterdam. Op het praeadvies eener door directeuren benoemde commissie werd door de vergadering de groote gouden medaille-Huygens in het vak der scheikunde toegekend aan den heer August Keknli, hoogleeraar te Bonn, wegens zijne verdiensten omtrent de theoretische beschouwingen over de constitutie der koolstofverbindingen, en aan den bekroonde van deze onder scheiding door den telegraaf kennis gegeven. Op de in 1872 door de maat schappij uitgeschreven prjjsvraagwaarbij de gouden medaille en eene premie van driehonderd gulden waren uitgeloofd voor het vinden van een voldoend middel om temperatuur, vochtigheidstoestand en digtheid der dampkrings lucht op aanmerkelijke hoogte boven het oppervlak der aarde te bepalen, op eene wijze die zelfregistratie of gedurige herhaling der waarnemingen moge lijk maakt, was een in de Italiaansche taal geschreven antwoord ingeko men, hetwelk echter de bekrooning niet waardig werd gekeurd. Nadat de vergadering eenige nieuwe prijsvragen had uitgeschrevenwerden tot binnen- landsche leden der maatschappij benoemd de hh. C. G. Cobet, hoogleeraar te Leiden; Th. W. Engelmann, buitengewoon hoogleeraar te Utrecht, en F. W. van Eeden, te Haarlem, en tot buitenlandsche leden de heeren A. Keknli, hoogleeraar te Bonn, M. P. E. Berlholat en L. Pasteur, beiden hoog leeraren te Parijs, en pater Secchi te Rome. Te Delft hadden Woensdag 11. de echtelieden M„ in den St. Anna- Boogerd woonachtighunne woning verlaten na die behoorlijk gesloten te hebben, ten einde den optogt bij gelegenheid van het koningsfeest te gaan zien. Terugkomende, vonden zij de woning nog wel gesloten, maar uit eene linnenkast waarop de sleutel was blijven steken, in de binnenkamer staande, was een aantal gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Eenige weken geleden had M. zijn huissleutel verloren, en hjj bad geene verandering aan het slot laten maken. Te Rotterdam is Zondag nacht ten half twee ure een geweldige brand uitgebarsten in het hooge woonhuis op den hoek van de Wijnhaven en Vischsteeg. In dit pand bevinden zich de winkel en drukkerij van de hh. J. W. Leenhoff en Zoon, terwijl in het bovengedeelte een aantal handels kantoren werden gehouden. De brand brak uit op de derde verdieping, boven de drukkerij, en nam zoo spoedig toe, dat het geheele kolossale ge bouw aan alle zijden laaije vlammen uitwierp, toen de eerste brandspuit water gaf. Met groote inspanning wist de brandweer de belendende e» tegenover gelegen huizen te beschermen. Vooral aan de krachtige werking der stoomspuit, nevens die van 12 gewone spuiten, was het te danken, dat men ten 4 ure den brand reeds geheel meester was. Het huis is, behalve den benedenwinkel, geheel uitgebrand. Te Middelharnis is dezer dagen eene vrouw, die uit een blikken doos vuurwerk langs de straat verkocht, in brand geraakt, doordien eene vonk in den trommel viel, waardoor hare koopwaren, alsmede eene hoeveelheid los kruid, welke zij in haar zak droeg, ontvlamden. Zij heeft hevige brand wonden bekomen. Te Amsterdam is eergisterenavond, bij stil weder, de monumentale verlichting der Iloogesluis ontstoken en uitnemend geslaagd. Een groote menigte was op de been om het heerlijk effect te bewonderen dat deze grootsche illuminatie bij zijne spiegeling op den breeden Amstel maakte. Op het IJ werd een gedeelte van het vuurwerk afgestoken. De burgemeester van Amsterdam heeft, namens Z. M. den koning, aan de ingezetenen hartelijk dank gezegd voor de vele bewijzen van innige ge hechtheid aan hem en zijn buis gedurende zijn verblijf aldaar betoond en medegedeeld dat hem, namens Z. M., ƒ2000 zjjn ter hand gesteld, ten be hoeve der algemeene armen van Amsterdam. Volgens het Bbl. heeft het bestuur van de kiesvereeniging "de Grond wet", te Amsterdam, naar aanleiding van het onlangs gevallen votnm over het liberale programma, zijn ontslag genomen. Dingsdag 11. had er eene ontploffing plaats van Bengaalsch vuur, ten huize van den heer v. H., apotheker op den Zuiddijk te Zaandam, waar schijnlijk ten gevolge van te sterke wrijving der daartoe gebruikt wordende ingrediënten, terwijl de heer v. H. bezig was eenige toebereidselen te maken voor de gondelvaart op Woensdag. Vreesselijk gebrand en verwond in het aangezigt en aan de handen, is hij de deur uit en naar de Voorzaan geloopen, waar hij in sprong, maar door 4 personen werd gered, op den wal gelogen en in een naburige woning gebragt, waar hem dc eerste hulp werd verleend. Het kleine kind, dat naast den winkel in de voorkamer in de wieg lag, is door twee personen, die de ruiten insloegen, gered ge worden. Verdere ongelukken hebben er gelukkig niet plaats gehad; alleen het huis en de inboedel hebben eenige schade geleden. De toestand van den beklagenswaardigen lijder is, hoewel niet hopeloos, toch hoogst ge vaarlijk. Men meldt uit Leeuwarden: De feesten ter gelegenheid der 25-jarige regering van Z. M. den koning zjjn hier in de beste orde en ongetwijfeld tot aller genoegen afgeloopen. Die van Dingsdag, beslaande in een roei- wedstrjjd, turnfeest, assaut, vélocipèderijden en mastklimmen, werden ech ter door de regen zeer bemoeijelijkt. De opvoering, 's avonds, in den schouwburg, van Schimmels "Oranje en Nederland" door de rederijkers kamer van Halmael, welke door eene zeer talrijke schare feestvierenden werd bijgewoondvoldeed uitmuntend en droeg niet weinig bij tot verhoo ging van het feest. Woensdag was het weder beter, zoodat de optogt door de leden van genoemde rederijkerskamer, voorstellende den inlogt van prins Willem I binnen Dordrecht in 1580, die zich kenmerkte door prachtig schitterende costumes, zoowel bij dag als 'savonds, bij fakkellicht, uitmun tend is geslaagd. Ook de volkspelen, als: beegsprietleopeukuipjesleken. hardloopen en hel oplaten van luchtballons, voldeden zeer goed Het vuur werk van dien avond leverde verrassende uitkomsten op en doet den ver vaardiger, onzen stadgenoot Schuurmans, alle eer aan. De Frascati's, 'savonds in de zalen van den heer van der Wielen gehouden, waarbij Dingsdag avond ook Leeuwardens mannenkoor met succes zich deed hooren, werden telkens druk bezocht; ook daar was de feestvreugde algemeen Jammer echter, dat men een ongeluk te betreuren heeft. Bij het spriet-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1