LEID8C1IE COURANT. 1874 WOENSDAG 13 MEI. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. W. 111. De Courant verschijnt dagelijksZon- ew Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p.p. f3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor [2.50 sjaarsbuiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gentsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels I.— iedere regel meer 25 cents. Uithoofde van den Hemelvaartsdag zal Donderdag avond geene Courant worden uitgegeven. Bij deze Courant wordt verzonden tV". 25 blad 27) der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN, 12 Mei. Het feestgetij ter viering van 's koning 25-jarige regering, overal in den lande reeds sedert geriiimen tijd met zooveel opgewektheid te gemoet gezien, is aangebroken. Z. M. ontving heden in de hoofdstad de dankbare hulde van zijn volk en de meest hartelijke beluigingen van de liefde en de gehechtheid die beiden zamen verbinden. Geheel Nederland heeft zich in den laatsten tijd toegerust om dit voor vorst en volk zoo belangrijke feit op waardige wijze te vieren, om uitdruk king te geven aan de gevoelens van dankbaarheid voor den zegen dien het gedurende die 25 jaren onder de regering van zijnen vorst mogt genieten. Voor Leiden was die feestviering reeds gisteren aangebroken; was zij misschien hier minder luisterrijk dan die welke in menige andere gemeente zal plaats hebben, zij was toch zoodanig dat men er met voldoening op mag terugzien. Zondag werd in de bedehuizen van verschillende godsdienstige gezindheden aan het jubilé des konings met dankzegging en gebeden gedacht. In twee kerken der hervormde gemeente werden des avonds daartoe bestemde dank stonden gehouden, waarbij d». Knappert en ds. Brouwer als voorgangers op traden. De eerste sprak daarbij een toepasselijk woord, naar aanleiding van Pred. X: vs 17a, de tweede naar aanleiding van 1 Pet. 2: vs I7b. Het feest werd, zooals bij bet programma was bepaald, gisteren morgen ten 8 ure door het lossen van saluutschoten aangekondigd. Spoedig vulden zich de overal met vlaggen en wimpels getooide straten en grachten waar langs de aangekondigde optogt der Leidsche schooljeugd zou trekken, en onder geleide der onderwijzers zag men allengs de feestelijk uitgedoste kinderen naar de Pieterskerk trekken, van waar de optogt zou uitgaan. Ten 10 ure zette de stoet zich in beweging en zag de van alle zijden toe gestroomde menigte in verschillende afdeelingen eene schaar van 3621 kin deren, met fraaije banieren en wapperende vlaggen, voorbij trekken, voor afgegaan door de tamboers der dd. schutterij en begeleid door twee muziek corpsen. Bijzonder viel daarbij in het oog de rij fraai gecoslumeerde knapen die den trein openden en het geheel werd niet weinig opgeluisterd door eene door de hh. van Ewijk en Groen fraai gedecoreerden en met zes paarden bespannen zegewagen, waarop eenige meisjes en knapen plaats hadden ge nomen, allen sierlijk gekleed, de meisjes met bouquetten in de hand, de knapen verschillende banieren, toepasselijk op het feest en op het onderwijs dragende, terwijl een der meisjes als de stedemaagd de plaats der eerc op den wagen had ingenomen. Op enkele plaatsen, o. a. op de Hooigracht en voor het huis van den burgemeester, werd gedurende eenige oogenblikken stil gestaan en werden eenige liederen gezongen uit het bekende bundeltje van Louwerse. Ten 12 ure ruim had de stoet haren weg afgelegd en was weder in de Pieterskerk aangekomen, alwaar aan het jonge jubelende volkje eenige versnaperingen werden uitgereikt. Aan het geheel was veel zorg besteed •en de leiding der kinderen op den weg eischte steeds een waakzaam oog der onderwijzers. De indruk dien de optogt maakte was vrij gunstig; over het algemeen loonde men er zich zeer mede ingenomen, hetgeen misschien «og meer het geval zou zijn geweest, indien, in plaats van twee, een viertal muziekcorpsen den langen stoet hadden begeleid; maar gaarne willen wij erkennen dat er op dien dag weinig kans bestond die te verkrijgen. Na afloop van den optogt had er eene parade plaats van het garnizoen ■waarbij de officieren der dienstd. schutterij tegenwoordig waren en de afdee lingen van de vereenigingen »Hct Zilveren Kruis" en «Het Metalen Kruis" zich aansloten. Nadat de troepen door den kolonel Loder geïnspecteerd waren, deden zij, in plaats van een défilé, eene tournee door de stad. Bij afwisseling liet het klokkenspel zich hooren en wierp de fontein op de "Vischmarkt hare waterstralen tot genoegen van het publiek uit. Inmiddels hadden zich zeer vele personen naar het station van den spoorweg en Zomerzorg begeven, om den koninklijken trein te zien passeren. Ongeveer kwart voor één uur snelde die trein, waarvan de locomotief met vlaggen was getooidin volle vaart het station voorbij. Ten 2 ure verzamelde zich eene digtc menigte op de Beestenmarkt. Llze- rengracht en Oude Vest, om getuige te zijn van de aldaar plaats hebbende volksspelen, beslaande uit mastklimmen, ringsteken, zak- en hardloopen en roeijen. Aan al die spelen werd door een aantal mannen en knapen met opgewektheid deelgenomende overwinnaars ontvingen zeer geschikte prij zen en zij die zich teleurgesteld zagen, werden niet ledig weggezonden. Het volk scheen zich hier uitstekend te vermaken. Ten 6 ure had de aangekondigde orgelbespeling in de Pieterskerk plaats. Zij die mcenen dat er over het algemeen weinig opgewektheid bestaat voor I degelijke orgelmuziek, werden hier gelogenstraft, want de kerk was eivol*). liet gevolg hiervan was dat het meerendeel der hoorders, door het rumoer, weinig genot hadden van het spel van den heer Godefroi, die een schoon programma uitvoerde. Na afloop van het programma liet hij het volkslied hooren, waarmede de gansche menigte instemde. Naar mate de avond naderde begaf zich de menigte naar dat gedeelte der stad waar toebereidselen waren gemaakt voor eene illuminatie. De verlich ting van de Vischbrug, Korenbrug en Karnemelksbrug. van wege het feest comité, in verband met die door de bewoners van de Vischmarkt, Bolermarkt en Nieuwen Rijn langs het water maakte een zeer goed effect, even als die langs het water van de Turfmarkt en Beestenmarkt. Drie muziekcorpsen lieten zich hooren, een op het water nabij de Turfmarkt, een aan de Visch brug en een op de Korenbeurs. Het weder was voor die illuminatie bij uit stek gunstig. Op verschillende plaatsen werd vuurwerk afgestoken; waar van dat, hetwelk van den toren van de L. Vrouwe-kerk uitging, alsmede de Bengaalsche verlichting aan dien toren bijzonder voldeed. Behalve op de genoemde plaatsen waren nog op andere punten illuminaliën ontstoken. Voor het raadhuis was eene fraaije gasverlichting aangebragt, met het gekroonde naamcijfer des konings en de jaartallen 1849—1874. De sociëteit Minerva was mede zeer aardig geillumineerd. Op twee schilden stond aldaar het volgende te lezen: "1°. Oranje stichtte in deez'stad'slands universiteit. Aan Willem III dan onzen dank bij 't jubelfeest gewijd, 2". AI ligt Minerva straks in puin. toch viert zij thans nog feest. Is Willem I de stichter niet der hoogeschool geweest." Voorts zag men behalve nog eenige illuminaliën aan particuliere huizenhier en daar fraaije verlichtingen bin nen 'shuis, door waskaarsen te midden van bloemen. Zeer Iraai waren dergelijke verlichtingen ten huize van den burgemeester, van den wethouder Stoffels, van de hh. lloogenstraalen. Remmers en Eggers op de Botermarkt, en van den heer Bender, op de Hoogewoerd. Ook de verlichting van de met de vlaggen getooide kanonneerboot van de kweekschool voor zeevaart, die hare ligplaats thans meer in de stad had genomenmaakte een verrassend effect. Het jonge zeevolkje bewoog zich in verlichte sloepen door de stad. Het feestcomité verdient dank voor de vele bemoeijingen die het zich heeft laten welgevallen voor het tot stand brengen van dit feest. Met beperkte middelen is nog een goed geheel verkregen. Een buitengewoon nommer van de Staatscourant bevat de volgende proclamatie des konings. Geliefde Landgenooten en Onderdanen in Nederland en zijne ovcrzeesche bezittingen. Een hartelijk woord tot U op dezen heugelijken dag! Vijf en twintig jaren geleden heb Ik de regering over het Nederlandschc volk plegtig aanvaard. Ik beloofde de vrijheden en regten van alle mijne onderdanen te bescher men en hunne welvaart te bevorderen met alle middelen, die de wetten ter mijner beschikking stellen. Mijn ernstig streven is geweest dat Koninklijk woord, zooveel in mijne magt was, gestand te doen. 's Lands vertegenwoordiging heeft mij daarbij gesteund. Gij, geliefde Landgenooten, hebt mijne zorgen beloond door uwe gehecht heid aan orde. uwe gehoorzaamheid aan de wet. uw noeste vlijt, maar vooral door uwe onverflaauwde liefde voor Mij en mijn Koninklijk Huis. God heeft ons gemeenschappelijk werken met rijken zegen gekroond. Is er één tijdperk in de geschiedenis van ons Vaderland, dat op meer ont wikkeling. meer vooruitgang, grooter vrijheid in elke rigting, grooter welvaart en bloei kan bogendan dat .waarop wij heden terugzien Op mijn vijfentwintigjarig feest zie Ik Mij aan het hoofd van een trouw Een der aanwezigen liet zich tegen hare medgezel o. a. aldns uit: «Kom meid ga nicêer komt op ons durp menig urgel dat mooijer speult as hier."

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1