BUIT KIN LA NI >SUI IK BKUMiTKiN Naai' wij vernemen is heden namens het studenten-gezelschap Arena Studiosornm aan den heer burgemeester alhier ter hand gesteld eene som van 50, zijnde de zuivere opbrengst van een door dat gezelschap gegeven gymnastiek-uitvoering en wapenstrjjd op 19 Maart jl.teu voordeele van de algemeene armen der gemeente. Tot leden der koninklijke academie van wetenschappen te Amsterdam afdeeling wis- en natuurkunde, zijn benoemd de hh. prof. T. Zaaijer en dr. C. K. Iloflmann alhier. De afdeeling Leiden van de 2de sectie der Vereeniging Het Metalen Kruis zal, ingevolge beschikking van den lieer garnizoens-kemmandant deel uitmaken van de troepen die Maandag aanst. parade zullen houden, bij gelegenheid van de feestelijke viering van hel jubiié van Z. M. den koning, beschermheer dier vereeniging. Naar wij vernemen zal bij gelegenheid van genoemde feestviering door diakenen der Ned. hervormde gemeente aan de zomer-bedeelden dier diaconie eene extra-uitdeeling van witte-brood worden gedaan. Bij de verkiezing van twee leden van de provinciale staten van Zuid holland in het hoofdkiesdistrict Leiderdorp zijn opgekomen van de 1072 kiezers 461 kiezers, als: uit de gemeenten Leiderdorp (74 kiezers) 21, Voorschoten (79 k.) 29. Warmond (63 k.) 12, llillegom (96 k.) 17, Zoeter- woude (156 k.) 59. Koudekerk (59 k.) 19, Katwijk (75 k.) 55, Lisse (89 k^) 42, Noord wijk 102 k.) 68, Noordwijkerhout (56 k.) 33, Oegstgeest (72 k.) 20, Rijnsburg (50 k.) 28. Sassenheim en Voorhout (81 k.) 40, Valkenburg (20 k.) 18. Herkozen zijn de hh. mr. F. A. G. graaf van Limburg Stirum Noordwijk met 429 stemmen, jh'. mr. H. A. C. de la Bassecour Caan met 389 stemmen; m'. A. E. Croockewit verkreeg 33 stemmen. De overige waren op verschillende personen verdeeld. In het district Middelharnis is met 277 van de 309 stemmen herkozen als lid der provinciale staten de heer mr. G. J. Goekoop, advocaat en bur gemeester te Goedereede. Men schrijft ons uit VoorschotenOp Woensdag avond den 6d,n dezer heeft er eene uitvoering plaats gehad dooreen 30-tal dilettanten, uitmakende de koraalvereeniging te Voorschoten, die als uitnemend gelukt te beschou wen is. Den directeur dier vereeniging. den heer C. P. Aarlse, hoofdonder wijzer der Christelijke school, komt daarvoor, nevens het gezelschap, in de eerste plaats welverdiende eere toe. Die uitvoering had plaats in het kerk gebouw der hervormde gemeente te Voorschoten ten voordeele der algemeene armen. De deelneming was voorbeeldig, zij het hier dan ook alleen uit liefde tot ernstige muziek of enkel uit liefde tot de armen geweest, de - deelneming was voorbeeldig; om welke reden dan ook het auditorium goed bezet was. liet programma bevatte 15 nommers. waaronder er waren geheel onder hft bereik liggende der vereeniging. die nog niet zoo heel lang bestaan heeft en dus wel een doorslaand bewijs gegeven heeft van volhardende oefening, welke nommers dan ook meer dan voldoende zijn ten gehoore gebragt. Andere nommers waren misschien nog wat te lijvig om door die vereeni ging naar behooren onderhanden te worden genomenzooals b. v. Gluck Ueberall, van L. Stark, en: Dank voor vrede, van Haydn, die dan ook niet mooi gezongen zjjn. Beter klonken, altijd naar schrijvers dezes bescheiden meening. de nommers 4. 5. II, 12, 14 en 15; en nog beter: 1, 6'en-7; terwijl uitnemend, dit moet erkend worden (voor die vereeniging), n°'. 2 en 10 zjjn van stapel geloopen. De koraalvereeniging te Voorschoten zij dan ,j ook met deze eerste uitvoering in een geschikt lokaal, met zulk een humaan doel, hartelijk geluk gewenscht en dringend aangespoord op den ingeslagen weg met moed voort te gaan; niet te zware stnkken te nemen, opdat de uitvoering voor menschen. ongewoon op de planken te staan, niet temoejje- j lijk worde en alzoo eene zekere vereischt wordende gemakkelijkheid niet verloren ga, die op oogenblikken der uitvoering leven en gloed in de stuk ken brengt en voornamelijk in staal is de hoorders naar behooren aan te grijpen en vastgekluisterd te houden. In de Hervorming wordt door d'. Maronier het gerucht tegengespro- ken, dat Pèrc Hyacinthe de aanzienlijke som, hem voor zijne overkomst naar Leiden geschonken, bedongen had. De heer Maronier kan het tegen deel verzekeren. Hyacinthe had zich met vergoeding der reiskosten tevre den gesteld. Te Amsterdam had gisteren de algemeene vergadering van stemgereg- tigde aandeelhouders der Nederlandsche Bank plaats, ter bepaling van het dividend over het afgeloopen boekjaar. Dit werd vastgesteld op ƒ286, ter wijl herkozen werden de met I Julij aftredende directeur, de lieer J. van Heukelom en de op hetzelfde tjjdstip aftredende commissarissen, de hh. C. P. van EeghenF. Rendorp en mr. W. 11. üullert. Toor wijleu mej. P. J Terslceg is aan de diaconie der Ned. herv. ge meente te Amsterdam gelegateerd de som van ƒ4000. Te Amsterdam is heden morgen in eene likeurstokerij in de Slijk- straat, door het springen van den helm van den distilleerketel, brand out- staan. De slokerjj is geheel uitgebrand en de daarnaast gelegen slijterij j grootendeels vernield. Ook in de likeurstokerij Het Lootsje is de helm van den ketel gesprongenwaarbij een knecht zware brandwonden heeft bekomen. -- De Amst. C deelt mede dat in verschillende volkrijke buurten te Am- sterdam men aankondigingen leest als deze: «Hier bewaart men kinderen j op 12 Mei tegen een civilen prijs, van des morgens 8 tot des avonds 12 uur. voorzien van middagkost." (Woordelijk, zegt dit blad. afgeschreven.V Aan ouders, die joorat toch wel zouden willen berekenen wat het hun ongeveer kosten moet om te kunnen gaan kijken, zonder door de zorg voor hun kroost verhinderd te worden of het aan zijn lot over te laten, en die de uitdrukking «eivile prijs" wat rekkelijk vinden, kunnen wij mededeelen dat de hoogste notering, die wij aantroflen «een kwartje per kind" is. Welligt wordt bij partij een billijke korting toegestaan. Het Hbh meldt: Op allerlei wijzen bespeurt men, dat de feesten aan-, staande zijn. De gasfabrieken potten haar gas op en stellen ons des avonds op half licht, om ons Dingsdagavond heel licht te kunnen geven. Op de grachten en in de straten, langs welke de in- en optogt trekken zullen, barricadeert men dc huizen met withouten schuttingen, die welligt nuttig maar zeer zeker afschuwelijk leelijk zijn. Een grootcr aantal dronkelieden dan gewoonlijk zwieren over straat, of bulken liederen uit. terwijl ze op de een of andere sluis de handen op elkanders schouders leggen en met droukemans ernst elkander met schuddende hoofden aankijken, lederen dag neemt het aanial dienstmeisjes toe, die verklaren, dat zij zoo ziek zijn, dat zij volstrekt naar huis moeten om te genezenen feest te vieren. Een groot aantal gezinnen is zonder dienstboden of met een verminderd aantal, daar vele dienstmeisjes eerst na de feesten een nieuwen godspenning willen aannemen. Enkele buitengewoon voorzigtige menschen voorzien zich van leeftogt voor een week, daar zrj vreezen niets te zullen kunnen koopen ge durende de feestdagen, en hier en daar verneemt men geruchten, als zou geheel Amsterdam een werkstaking van vijf dagen beginnen. Pat de bevol king zeer opgewonden is over het koningsfeest, lijdt geen twijlël. en daarom is het noodig dat, met het oog op de naderende drukte en het onvermijde lijk gedrang der nieuwsgierigenalle noodige voorzorgsmaatregelen genomen worden. 'Te Breda heeft gisteren nacht een hevige brand plaats gehad in de Brugstraat. Het tapijt magazijn van den heer Kimmel en de timmermans winkel van den heer Vermeulen zijn geheel uitgebrand. Een treurig onge luk had daarbij plaats. Eene oude zieke dame. die boven Kimmel woonde, heeft n en niet kunnen redden; zjj is later verbrand en vreesselijk verminkt uit de puinhoopen gehaald. Uit Middelburg meldt menOnze reede begint weder eenigzins het aanzien ecner oorlogshaven te verkrijgen. Het station aan de haven wordt op vorstelijke wijze voor de komst van Z. M. den keizer aller Russen in gereedheid gebragt en versierd. Naar men verzekert zal aan de hooge rei zigers een souper worden aangeboden, waaraan ook Z. K. II. de kroonprins en eenige autoriteiten zullen deelnemen De prins van Oranje zal vermoe delijk aan boord van het stoomschip de Falk overnachten en den volgenden dag naar Amsterdam terugkeeren. 's GRAVENHAGE7 Mei. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer dr. W. J. A. Jonckbloet. lid van de tweede kamer der sta ten-generaal, tot het dragen der versierse len van kommandeur der Leopolds-orde. hem door den koning der Belgen geschonken; en aan den heer J. G. Sillem. te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van de Kroonorde 4' kl.hem door den Duitschen keizer, koning van Pruissengeschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot kantonregter te Vollenhove de heer mr. H. G. Jordens, advocaat te Deventer: tot griffier bij het kantongeregt te Ommen de heer mr. M. J. van Oosterzee, advocaat te Utrecht; tot procu reur bij de arrond.-regtbank te 'sGravenhage de heer mr. J. D. Veegens, thans procureur bjj de arrond.-regtbank te Brielle: tot regter-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Sneek de heer mr. D. Alma, advocaat aldaar, en de heer mr. J. C. Meijer, procureur bij die regtbank. Door den minister van financiën is bepaald, dat de navolgende ambte naren bij de administratie der posterijen hunne funcliën zullen nitoefenen als volgt, te weten: de commies 2d« kl. J. de Vries, ten postkantore te 'sHerlogenbosch; de commies 2e kl. H. Eekhout. ten postkantore te 'sGra venhage; de commies 2' kl. G. van West, ten poslkantore te 'sGravenhage; de commies 2' kl. J. W. Versier, ten spoorwegkanlore Amsterdam- Emme rikBenlheim; de commies 2e kl. II. H. Gosling, ten poslkantore te Am sterdam; de commies 3' kl. F. H. de Meester, ten postkanlore te Breda; de commies 3e kl. J. C. van Hasselt, ten poslkantore te Amsterdam; de commies 3" kl. J. A. Seefat, ten poslkantore te Gorinchem; de commies 3" kl. A. J. A. baron Mulert, ten postkantore te Leiden; de commies 3' kl. H. Helling, ten postkantore te Haarlem; de surnumerair P. J. Th. Voet, ten postkanlore te üoesborgh; de surnumerair H. van Trojen. ten postkantore te Nijmegen; de surnumerair VV. van Oppen Wz.voorloopig ten postkantore te llarlingen; de surnumerair G. K. Wijnen, ten postkanlore te Wagenin- gen; de surnumerair J. A. van de Velde, voorloopig ten postkantore te Maarssen; de surnumerair B. L. van Tienen, ten postkantore te Amsterdam; de surnumerair E. Voorby, ten postkantore te Roermond; de surnumerair K. J. L. Bolomey, voorloopig ten poslkantore te den Helder; de surnumerair P. Duitgenius, voorloopig ten postkanlore te Meppel; de surnumerair A. G. J. Geysen, ten postkantore te Bergen-op-Zoom; de surnumerair J. Schadee, voorloopig ten postkantore te 'sGravenhage; de surnumerair R. W. Twiss. voorloopig ten postkantore te Breda; de surnumerair tl. C. Jansen, voor loopig ten postkantore te Groningen. In de zitting van de tweede kamer van heden is het ontwerp tot wjjziging der bepalingen van het burgerlijk wetboek over de beperkte hand- ligting in hoofdzaak onveranderd aangenomen met 45 tegen 10 stemmen. De kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Als leden der provinciale staten van Zuidholland, voor het hoofdkies- dislrict 's Gravenhage, zijn herkozen de vijf aftredende leden, de hh. E. H. baron Rengers van Warmenhuyzen met 791, jh'. J. Mock met 725, mr. M. W. baron du Tour van Bellinchave met 574, jh'. J. Westpalm van Hoorn van Burgh met 518 en m'. C. A. van der Kemp met 510 stemmen. Uitge- bragt waren 923 geldige stemmen. Voor de buitengewone vacature moet eene herstemming plaats hebben over de hh. in'. J. de Bas Jzn.. die 379. en m'. L. G. Greeve, die 327 stemmen bekwam. Uitgebragt waren 914 geldige stemmen. Z. K. H. prins Hendrik begaf zich heden middag ten 2 ure per Rrjn- spoor naar Arnhem, ten einde HH. KK. HH. den groothertog en de groot hertogin van Saksen-Weimar-Eisenach aan het station aldaar te verwelkomen en naar de residentie te geleiden. Z. K. II. prins Fredèrik is gisteren avond uit Neuwied alhier teruggekeerd. -- In het hotel Paulez is heden afgestapt de markies d'Asche uit Brussel, wien de eer is te beurt gevallen om, nainens Z. M. den koning van Belgie. 11D gclukwenschen aan Z. M. onzen geëerbiedigden koning over te brengen met zijne 25-jarige regering. Naar men verneemt zal de 25e verjaring van het krooningsfeest aan staanden Dingsdag, den 12df0 dezer, in verschillende kerken der residentié plegtig worden herdacht. Door de kamer van koophandel alhier is besloten tot het indienen van een adres, aan de eerste kamer dat zij het wels-ontwerp van den heer van Houtentot beteugeling van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kin deren, aanneme, en aan de tweede kamer, tot ondersteuning van het wets voorstel, regelende de afschaffing der belasting op de zeep. Heden is alhier aangevangen hel verligt examen voor onderofficieren dingende naar den rang van tweeden luitenant der infanterie. BELGIE. Uit Charleroi meldt men dat dezer dagen brand is ontstaan in eene der nabij Montigny sur Sambre gelegen kolenmijnen. Daar de mijn gemeen schap had met een ander kolenwerk. is men er in geslaagd de drie honderd mijnwerkers, die kort vóór het ontdekken van den brand in den pul waren afgelatenallen aan het hun dreigende gevaar te onttrekken. Spoedig zijn er spuiten aangerukt, en na verloop van drie uren was men de vlammen meester. De schade, die het onheil heeft aangerigt. moet aanzienlijk zijn. FHANKBMH. Het blijkt thans dat in het te Tours gehouden congres van vertegen woordigers der katholieke en monarchale dagbladen, een manifest is opge maakt, hetwelk de onderteekening van 43 vertegenwoordigers verwierf en

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2