dat hem het voorste lid van den wijsvinger werd afgekapt. De knaap ijlde onmiddellijk huiswaarts, en nadat moeder, in afwachting van «den meester", zoo goed mogelijk een eerste verband had gelegd, kwam een buurjongen op een drafje aangeloopen, met een zorgvuldig toegevouwen papiertje en de boodschap: //jufvrouw, hier is.... de vinger van Ivo." Men meldt uit 's Uertogenbosch: Z. 11. de Paus heeft aan alle katho lieken in Nederland dispensatie verleend in de vasten- en onthoudingswet op de aanstaande kruisdagen, 11, 12 en 13 Mei. Een daartoe betrekkelijk herderlijk schrijven van Z. D. H. msgr. Zwijsen werd van den kansel der kathedraal voorgelezenwaarbij de geloovigen tevens werden uitgenoodigd om op den dag van het krooningsleest, Dingsdag 12 Mei, of op een nader te bepalen dag, het Te Deum, dat met het gebed //Domine, salvum fac regent nostrum" na de laatste dienst in de kerken zal gezongen worden, i bjj te wonen, tot dankzegging aan den Allerhoogste voor de weldaden, gedurende de 25-jarige regering van onzen geëerbiedigden vorst genoten. Te Bergen op Zoom is Dingsdag nacht brand uitgebarsten ten huize eener alleen wonende weduwe, dien men echter door spoedig aangebragte hulp heeft welen te beperken tot de achter dat huis staande keuken. Later werd echter, na lang zoeken, het Verkoolde ljjk van de bewoonster onder het puin te voorschijn gehaald. 's GRAVEN11AGE 6 Mei. I Tot plaatsvervangend kantonregter te Sneek is benoemd de heer F. H. Rok, inspecteur der registratie aldaar. De le luit. F. J. Raebel, van het 6C rcg. infanterie, is op non-activi teit gesteld. De kapitein-luit. ter zee J. A. Greve wordt eervol ontheven van hel bevel over het wachtschip te Amsterdam, terwijl dat bevel wordt opgedra gen aan den luit. ter zee Is" kl. R. van den Veen. Z. K. H. prins Hendrik geelt heden ter eere van de aartshertogin Eli sabeth een groot diner, waarop ook de vorstelijke familie zal tegenwoordig zijn. Morgen ochtend vertrekt de prinses naar Hanover. Generaal-majoor Michelhofl, nieuw benoemd plaatselijke kommandant te 'sHage. is in de residentie aangekomen en heeft zijne functiën aanvaard. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad alhier deed de voorzitter mededeeling, dat het den koning behaagd heeft in de meest wel willende bewoordingen aan burg. en weth. te kennen te geven, dat de koning en de koningin zich voorstellen gebruik te maken van het feest maal als huldebetoon, namens de gemeente aan HU. MM. aan te bieden bij gelegenheid van HD. terugkomst uit 's rijks hoofdstad, en dat Z. M. dien maaltijd wenschte te zien bepaald op Vrijdag den 15d'n dezer, des namiddags ten zes ure. Aan de orde zijude het nader praeadvies betrekkelijk de aangelegenheden der gasverlichting, is, na hernieuwde zeer langdurige beraadslaging over deze zaak, met overgroote meerderheid van stemmen aangenomen een -voonstel van vijf raadsleden, strekkende om het aanhangig voorstel tot uitbreiding der middelen van verlichting aan te houden en burg. en weth. uit te noodi- gen inmiddels de benoeming voor te bereiden van een directeur der gas fabriek. door de gemeente met 1 Januarij 1875 over te nemen. Als een bewijs hoe luisterrijk de stadsverlichting in den avond van het feest der viering van de 25-jarige regering van Z. M. belooft te zijn, kun nen wij mededeelen, dat de aanvankelijk aanbestede voorraad van 50000 illumineerglazen geheel is uitgeput, zoodat eene levering van nog 25000 illumineerglazen daarvan het gevolg is geweest. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dat door de afdeeling West- land van de Holl. maatschappij van landbouw gisteren naar de internationele tuinbouwtentoonstelling te Florence zijn verzonden o. a. zeer fraaije perziken en blaauwe druiven. (U ITKiM,.',.M>M:HK hkwcikin ENGELANB. LONDEN 5 Mei. In het lagerhuis heelt een scherp debat plaats gehad over den toestand van het materieel der zeemagt. Terstond bij de optreding van het legen- 1 woordige ministerie had de eerste lord der admiraliteit, de heer Ward Hunt, eén zeer slechte getuigenis aauaaaude dien tocstaud afgelegd; hoewel j de maandelijks aan hel parlement overgelegde staten van de sterkte der j Britsche vloot de namen van een groot aantal gepantserde schepen bevatten, waren volgens hem de tneesle dier kostbare schepen geheel onbruikbaar voor hunne bestemming. Hoogstens zonden zij voor dc verdediging der havens ji kunnen gebezigd worden, doch de active marine verkeerde in een aller- treurigsten toestand van verval, en de vorige regering had de vloot zoozeer verwaarloosd dat er ontzaggelijke kosten zouden vereischt worden om haar i weder tot eeltige bruikbaarheid te brengen. Terstond had die uitspraak tegenkanting ondervonden van dc leden van het algetreden bewind en de kanselier der schatkist legde bij dc indiening der begrooting vrij wat Kiinstieer getuigenis omtrent de zeemagt af. Bij de behandeling der begroo- ling werd nu de zaak opzettelijk besproken. De oud-ministers Childcrs en Goschen traden in eene uitvoerige wederlegging van dc beweringen van den heer Hunt. Wat de uitgebreidheid en den toestand van het gepantserde materieel aanging, trad de heer Childcrs ten slotte in eene vergelijking van dc Britsche oorlogsvloot met die van Frankrijk. Rusland en Duitschland. welke hem lot de slotsom voerde dat Engelands vloot volkomen berekend was om dc eer van Groot-Britannië als dc eerste zeemogendheid op te hou den. en aan dat rijk de beheersching van alle zeeën te verzekeren, zelfs in ecnen oorlogwelken het zonder bondgenoolen zou te voeren hebben. Zeer scherp veroordeelde hij daarom de door den heer Ward Hunt geuite woor den, dat Engeland alleen eene vloot had op het papier. Het was te be grijpen, zeide hij, dat een optredend minister naar een voorwendsel zocht om 100,000 of 200.000 voor aanbouw van schepen te bestemmen, en dan lag dc noodkreet: de marine is in verval door de schuld van mijnen i voorganger, voor de hand. Maar wanneer de minister, welke dien noodkreet hooren deed, geene buitgewone aanvrage van gelden deed, dan veroordeelde hij zelf reeds zich zeiven, en bewees hij op eene onwederlegbare wijze dat hij alleen uit partijzucht, willens en wetens, eene ongegronde beschuldiging uitgesproken en der natie zonder reden vrees aangejaagd had. De heer Hunt antwoordde dat het ongunstige tafereel van den toestand der vloot, waarover de vorige ministers zich zoo gevoelig betoonden, niet door hem alleen geschetst was, maar dat de deskundige adviseurs van zijn departe ment nagenoeg dezelfde woorden tot hem hadden gesproken, welke hij in het lagerhuis gebezigd had. Het stelsel van bezuinigen, gelijk het door de liberale regeringen, ook door de voorgaande was toegepast, ten einde zich bij de natie door vermindering van belastingen aangenaam te kunnen ma ken, was de oorzaak van alles en had allemadeeligst op de marine gewerkt. Hij bragt echter eenige hulde aan den heer Goschen, welke die verderfe lijke gevolgen scheen ingezien te hebben en ten vorigen jare reeds tot eene verhooging van de begrooting was overgegaan, zoodat de tegenwoordige minister niet in de noodzakelijkheid verkeerde van voor 1874—75 op nieuw aanzienlijke verhoogingen voor te stellen. Ten slotte verklaarde de minister dat niet hij den toestand van de vloot overdreven had voorgesteld, maar dat men zijne voorstelling had overdreven. Betreffende het gerucht dat prins Alfonstts van Asturie de artillerie- school te Woolwich bezoeken zal. geeft het weekblad the Hour te kennen, dat hiertegen welligt van regeringswege bezwaar zal worden gemaakt, daar op dit oogenhlik reeds een buileitlandscheprins, de zoon van keizer Napoleon III, den cursus dier school volgt. Het blad houdt het voor waarschijnlijk dat eerst na het vertrek van den keizerlijken prins, dus omtrent Februarij 1875, aan den Spaanschen prins verlof tol het volgen van den cursus te Wool wich verleend zal worden. Uit Port-Maurice wordt gemelddat het eiland Mauritius drie dagen lang, van 26—29 Maart, door een storm geteisterd is geworden, geduchter dan eenige. die aldaar sedert den cycloon van 1868 gewoed had Slechts een schip, met Chinesche passagiers van Singapore komende, is op de kust vergaan, bij welk onheil vijf menschen het leven verloren hebben. FRANHKIJH. De president is, vergezeld van den minister Dubarail. naar Tours en Saumur vertrokken, om in laatstgenoemde plaats de cavalerieschool te be zoeken en in eerstgenoemde stad den eersten steen voor nieuwe kazernen te leggen en eene wapenschouwing te houden. Volgens de lnd. Beige is de heer Bonner, die zich onlangs naar Chislehurst heeft begeven, van daar teruggekeerd, met het uitdrukkelijk bevel om tegen alle constitutionele wetten te stemmen en voor het onge schonden behoud van het algemeen stemregt. Volgens le Temps bevat een door den vice-admiraal Dnpré namens Frankrijk te Saïgon met den koning van Annam gesloten tractaat van han del en vriendschap de volgende bepalingenDrie havens in de provincie Tonkin zullen voor den handel worden open gesteld; aan alle vreemdelingen zal dc vestiging en de aankoop yan bezittingen op de drie plaatsen vrij staan, alwaar een Fransch consul en eene magt van honderd manschappen gevestigd zullen worden ten einde hun bescherming te vcrleenen; aan Europeanenwelke van een door dien consul afgegeven paspoort zijn voor zien, zal het vrjj staan het geheele koningrijk te bereizen; vrije doorvoer door Tonkin wordt voor de handelsartikelen uit China toegestaan; de uit oefening van de katholieke godsdienst wordt in het geheele rijk toege laten; Frankrijk zal aan den koning van Annam vijl stoomboolen van 50O paardenkracht, honderd kanonnen en duizend geweren afstaan; de koning van Annam verbindt zich in geval van opstand of van binnenlandsche verwikkelingen uitsluitend de hulp van Frankrijk in le roepen. Dezer dagen is het rapport verschenen van de commissie uit de natio nale vergadering over het ontwerp tot bescherming van kinderen, in dienst bij rondreizende kunstenaars en bedelaars. Dat rapport zegt dat er 5378 rondreizende kunstenaars en potsenmakers zijn, ongerekend een stellig niet ui'tider talrijke troep tan orgeldraaijers. liedjeszangers, horoskooptrekkers, enz., zonder nog te spreken van de landloopers en vagebonden, die aan de waakzaamheid der policie ontsnappen. Het meerendeel dier zwervende be volking hebben kinderen in hunne dienst, verstoken van huiseiijken haard, van onderwijs en van opvoeding. Al die ongelukkige wezens verkeeren zedelijk in de meest verpestende almospheer. Dagelijks hebben zij de slechtste voorbeelden voor oogen. De weg der ondeugd is de eenige. op welken zij gevoerd worden. Vele dier jeugdige wezens kwamen tot dusverre uit Italië, maar iloor de aldaar onlangs aangenomen wet tot wering van den handel in of verhuring van kinderenis de groole toevoer van gene zijde der Alpen thans afgesneden. Doch ook Frankrijk zelf was te allen tijde eene groote markt, waar de rondreizende koorddansers, hansworsten, vagebonden, enz. zich van kinderen konden'voorzien. Ook is het geen zeldzaamheiddat die lieden, ter uitoefening van hun beroep, waarbij de kleinen onmisbaar ge acht worden, gestolen kinderen met zich rondvoeren. Jaarlijks snapt de policie een 10- a 12-tal lieden, die zich aan kinderroof hebben schuldig gemaakt. Het rapport wijst ook op het misbruik dat gemaakt wordt van de kinderen, die de Savooijaardsche ouders afstaan, om. zoo het heet, het schoorsteenvegers beroep te leeren. Meesttijds zet de haas het kind tot bede len aan. Die jeugdige wezens verlaten in den regel op 7rjarigen leeftijd het ouderlijke huis. De kleinen, die vele mishandelingen te verduren hebben, brengen gemiddeld jaarlijks 300 fr. aan hunnen baas op, terwijl de ouders er in den regel 50 fr. per jaar van trekken. Onder de dames, die dezer dagen te Parijs- gedongen hebben naar den rang van onderwijzeres, bevond zich mile Betlina de Rothschild, oudste dochter van baron Alphonse. Zij heelt het examen met goed gevolg afge legd, zoodat de acte van onderwijzeres haar uitgereikt is. Zij is 15 jaren oud.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2