LEIDSCRE COURANT. 1874 W. 107. DONDERDAG 7 MEI. HINNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f [2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden t\°. 24 blad 26) der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN, 6 Mei. lieden heeft II. K. H. aartshertogin Elisabeth van Oostenrijk met H. M. de koningin en gevolg deze stad bezocht. Na bij Z. K. II. prins Alexander vertoefd te hebben, bezochten de vorstelijke personen 's rijks museum van natuurlijke historie en 's rijks museum van oudheden. In de maand April zijn binnen de gemeente Leiden geboren 157 kin deren, als: 81 zoons en 76 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweeling- geboorten. Overleden 114 personen, als: 21 mannen, 22 vrouwen, 42 zoons en 29 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Gehuwd: 27 paren. Aanstaanden Zaturdag, den Sabbathdag der Israëlieten, zal door die ge meente in hare synagoge op den middag eene feestelijke viering en dank stond werden gehouden naar aanleiding van het jubileum van Z. Jl. den koning. Gisteren werden door de provinciale commissie voor het lager onder wijs te 's Hage geëxamineerd voor de acte in teekenen5 vrouwelijke can- didalen; 1 trok zich terug gedurende het examen, 3 werden afgewezen, 1 toegelaten, zijnde: mej. S. Robertson, uit Wassenaar. Nog werden geëxami neerd voor de vrouwelijke handwerken 17 candidaten; alle toegelaten: mej. 1). J. Appeldoorn, uit Rotterdam; J. M. Alers, uit Ilillegersberg, alleen voor smaak; A. v. d. Brand, uit Geervliet, en J. M. B. Firtelhausen, uit Rotter dam, alleen voor nut; E. L. de Heer, uit Rotterdam; C. Kleeuwens en E. G. Kleeuwens. uit Brielle; E. H. Knip, uit Rotterdam, alleen voor nut; J. C. Maarsevecn, uit Kralingen; M. A. Pennings, uit Rotterdam, alleen voor smaak; A. S. Nieuwland, uit 's Ilage; S. Rodenburg en W. A. de Vroom, uit Rotterdam; M. E. Zeylmans v. Emmickhoven. uit Brielle; B. E. P. Groos- johan en A. S. de Lint, uit 'silage; M. D. Winter, uit Rotterdam. De gisteren in deze provincie geëindigde examens voor de acte van be kwaamheid in een der vakken van het lager onderwijs hebben de volgende resultaten gegeven, te weten: Voor de hoofdonderwijzersacte 31 candidaten toegelaten, 38 candidaten afgewezen; acte als boofdonderwijzeresse 7 toege laten en geene afgewezen; hulponderwijzcrsacle 41 toegelaten, 22 afgewezen; acte als hulponderwijzeres 35 toegelaten, 12 afgewezen. Fransche taal (onderwijzers) 12 toegelaten en 23 afgewezen; (onderwijzeressen) 14 toege laten, 16 afgewezen; Engelsch (onderwijzers) 5 toegelaten, II afgewezen: (onderwijzeressen) 19 toegelaten. 9 afgewezen; Iloogduitsch, van de manne lijke candidaten 3 toegelaten4 afgewezenvan de vrouwelijke candidaten 5 toegelaten, 4 afgewezen; acte in de wiskunde 10 toegelaten, 14 afgewe zen; teekenen (onderwijzers) 3 toegelaten, 11 afgewezen; (onderwijzeressen) 1 toegelaten, 3 afgewezen; vrouwelijke handwerken 47 candidaten toegela ten, 15 afgewezen; gymnastiek, 6 mannelijke candidaten toegelaten, 3 afge wezen; 3 vrouwelijke candidaten toegelaten. De acte in de landbouwkunde werd aan den eenigen candidaat uitgereikt. Voor de verschillende vakken werden dus totaal verleend 243 acten, terwijl de aclen werden geweigerd aan 185 candidaten. - Door Reut. off. is uit Penang het telegrafisch berigt ontvangen dat de vijandige houding, waarvan de Atchincsehe bevolking in de nabuurschap van den kraton blijken gaf, bet raadzaam had doen oordeelen om, nevens het aangewezen garnizoen, nog duizend man van de Nederlandsche expedi tie, alsmede twee oorlogsvaartuigen, in Atchin te doen verblijven. Het stoomschip Holland, kapt. Hoefman, is van Batavia te Nieuwe Diep aangekomen. Het stoomschip Celebes, kapt. Bakker, is gisteren morgen te Malta aangekomen. In N". 5 van Westermans Illustrirtè Deutsche Monntshafte vinden wij, zegt het Hbl.eene uitvoerige levensbeschrijving en een portret van prof. F. Kaiser, die voor bijna twee jaren aan de wetenschap ontviel. De schrijver doet uitkomen, hoe Kaiser de man was, die de. sedert Snel- lius en Chr. Huyghens verminderde, beoefening der sterrekunde in Neder land weder lot een hoogte opvoerde, die door geheel Europa gewaardeerd werd. Aan het slot worden de verdiensten van den beroemden sterrekun- dige aldus geschetst: //Kaiser was een uitstekend geleerde en een practicus als er slechts weinig gevonden worden. Zijn hoofddoel was de volmaking der kunst van waarneming, de verwijdering van alle oorzaken van fouten, en tot het vinden dier oorzaken verrigtte hij zijne berekeningen naar ver schillende methoden. Zoodoende ontdekte hij velerlei gebreken, die hij dan met bijzonderen ijver trachtte weg te nemen. Zijne melingen van dubbel sterren, van de middellijnen der groote planeten, beboeren ongetwijfeld tot het beste, wat in den laatsten tijd in de sterrekunde is geleverd. Al zijn werken bewijzen een buitengewone degelijkheiden zijne groote belezen heid maakte hem vaak tot een streng, maar regtvaardig criticus. Zijn oor dcel was helder en scherp." Bijzonder wordt nog zijn Sterrenhemel ge prezen, dat in het Duitsch, Fransch, Deensch en Engelsch is vertaald en ook zoo groote letterkundige waarde bezit. Het kindergeschenk aan Z. M. den koning zalnaar de B. M. met zekerheid zegt te kunnen melden, te Amsterdam op 13 Mei, ten half II ure, op het paleis aan Z. M. worden aangeboden. Het centraal-comité zal daarbij tegenwoordig zijn, doch de eigenlijke aanbieding zal door kinderen plaats hebben. 20 kleinen, allen uit Amsterdam. 10 jongens en 10 meisjes, zijn daartoe uitgekozen. Een der jongens zal Z. M. den koning toespreken, een der meisjes het geschenk overhandigen. Ook prof. Stracké, de ontwer per van het geschenk, zal bij de aanbieding tegenwoordig zijn. In den brief, waarin Z. M. heeft toegestaan dal hem het geschenk op de voorge schreven wijze worde overhandigd, verklaarde de vorst diep geroerd te zijn door de hartelijke gevoelens van de Nederlandsche kinderen. Z. M. zou, met de commissie, ook gaarne zjjn lieve en trouwe //kleine onderdanen" ontvangen. In het thans verschenen vierde jaarverslag van de stoomvaartmaat schappij Nederland wordt medegedeeld dat over het boekjaar 1873 een dividend is gemaakt van 5% pCt. Het bestuur heeft gemeend die niet te moeten uitdeelen maar ze te besteden tot dekking van vroegere tekorten. De directie weerlegt de heerschende meening dat het afgeloopen jaar bij zonder voordeelig voor de maatschappijis geweest, wegens het veelvuldig vervoer van troepen en oorlogsmaterieel. De vrachten door de regering betaald, zijn van dien aard dat er geen voordeel uit te behalen is. In de goederen-, passagiers- en postdienst is niettegenstaande de vele concurrentie zeer merkbare vooruitgang. Van de 2263 passagiers, die in 1873 uil Java vertrokken, werden er 1259 door de maatschappij overgebragt. Elke reis kostte ongeveer ƒ25000 meer aan steenkolen dan bij gelijk verbruik in 1871, terwijl aan verhoogde Suez-tol werd betaald 139,314,10 fr. Hoewel de directie zich in haar verslag zorgvuldig onthoudt van bel beloven van een dividend voor het volgend boekjaar, is de stand van zaken thans zoo danig, dat hoogst waarschijnlijk het jaar 1874 een vrij aanzienlijk saldo zal opleveren, te meer daar de kolenprijzen en de kanaalregten over dit jaar eenige vermindering zullen ondergaan en bovendien zes schepen in dc vaart zullen komen. Tot tweeden geneesheer aan het krankzinnigengesticht te Delft is be noemd dr. A. van der Loeft, arts te 's lleercnberg. Eenigen tijd geleden, meldt de IV. R. C.. maakten wij melding van de veroordeeling eener vrouw, die zich met waarzeggerij ophoudt. Ondanks die veroordeeling ging de planeetleesler, zooals zij zich noemt, voort met te adverteren dat zij dagelijks te spreken was. Van wege de politie wer den drie personen bij haar gezonden, voor wie zij verschillende mysteriën en nooit plaats gehad hebbende gebeurtenissen uil hare kaarten onlsluijerde, waarvoor zij niet vergat zich te doen betalenterwijl zij bovendienom vertrouwen in hare magt in te boezemen, aan hare bezoekers mededeelde, dat men zelfs van //liet ministerie in den Haag" bij haar kwam om geheime zaken te onderzoeken, terwijl zij voor een aanzienlijk geschenk in diaman ten hare kostbare wetenschap aan het Russische gouvernement had geopen baard. Voor die bcdriegelijkc waarzeggerij teregt gesteld, werd de vrouw op nieuw veroordeeld, krachtens artikel n°. 7 van hel strafwetboek, tot eene boete van 7.50 of 3 dagen gevangenisstraf. Te Schiedam is eergisteren een persoon, werkzaam in een branderij, in een vat met heet water gevallen; hij heeft daarbij zulke ernstige brand wonden bekomendat hij kort daarop aan de gevolgen is overleden. Te Amsterdam heeft bij gelegenheid van de voorjaarsmarkt het koek hakken een tragisch-comisch gevolg gehad. Eenige scholieren nl. legden, bij gebrek aan beter, den riem van hun makker op het blok, ten einde hunne geoefendheid in het voeren van de bijl te beproeven. Een ander, die den riem wilde wegtrekken, ontving den slag. met hel ongelukkig gevolg.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1