LEIILStHE COURANT. 1874. W. 105. DINGSDAG 5 MEL De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ12.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. De prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BIN IN EINLANÜSCfJE BERGTEN LEIDEN, 4 Mei. De leden van het Leidsch departement van de Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid hielden Donderdag 11. de gewone maandelijksche vergadering, waarop o. a. tot nieuwe directeuren werden voorgesteld de heeren A. A. G. van Iterson. te Gouda, in plaats van dp. A. Vrolik, te 's Hage; Charles van Doorn, te Tilburg, in plaats van A. B. Ledeboer. te Tilburg; dr. D. de Loos, te Leiden, in plaats van I. P. A. Francois, te Rot terdam; prof. E. H. von Baumhauer, te Haarlem, in plaats van jhr. J. R. T. Ortt, te Haarlem; generaal F. A. T. Delprat. te Amsterdam, in plaats van wijlen prof. 11. C. van Hall. - Heden zijn hier de miliciens van de ligling van 1874 bij de verschil lende corpsen ingedeeld. Gisteren bij de godsdienstoefening in de Waalsche kerk alhier werd de van Leeuwarden beroepen predikant d». C. G. Chavannes bij die gemeente ingeleid en in zijn ambt bevestigd door zijnen ambtgenoot d5. J. A. van Hamel. De bevestigde aanvaardde daarop terstond zijne bediening met het houden ecner redehebbende tol devies de laatste woorden van 1 Cor. XIV, vs. 2(5. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs. Minste prijs. partijen van 100 hectoliters ƒ51.— ƒ51.— - 50 e a 26.— 25.50 if 10 5.10 5. 5 e 2.60 2.55 De vereeniging Harmonie gaf gisteren avond in de slads-zaal weder eene voorstelling met introductie, die door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. Opgevoerd werd De Donder afleider, blijspel met zang in 2 bedrijven, naar het Fransch van J. P. Hagen, en De Verlotingblijspel in een bedrijf, naar het Hoogduitsch van W. Hempel. De uitvoering, vooral van het eerste stuk, was voor dilettanten in vele opzigten niet onverdien stelijk. De voorstelling werd, naar gewoonte met een bal besloten. Het geheel verschafte den aanwezigen eenige genoegelijke uren. Men schrijft ons: Teleurstelling heeft zich niet lang laten wachten op het zoo schoone lenteweder van voor eene week. Een noordsche lucht stroom heeft alweer de beruchte koude Meidagen en daarmede nachtvorsten gebragt. Gisteren nacht vooral heeft het sterk gevroren, zoodat aan de bloesems der vruchtboomenaan de aardappelen-struiken, aan loof en bloe men schade is ontstaan. De verzending van aspersies uit het Westland is in de laatste dagen van April begonnen. Ook daar zijn de reeds krachtig in het loof staande aard appelen grootendeels afgevroren. Zaturdag werden door de provinciale commissie te 's Hage voor het lager onderwijs geëxamineerd: voor de acte in de Engelsche taal 10 candi- daten (vrouwelijke); 1 trok zich terug; 2 werden afgewezen en 7 toegelaten, als: mejufv. A. J. Carebain, E. L. Egeling, C. H. Verwohlt, uit 's Hage; J. A. R. S. de Jongh, uit Voorschoten; C. SpieringshoekJ. C. Spierings- hoek, beiden uit Rotterdam; C. G. van Thielen, uit Leiden. Nog werden geëxamineerd voor de vrouwelijke handwerken 18 candidaten; 4 werden afgewezen en 9 toegelaten, als mejufv. G. J. Baas. uit Voorburg; M. Bergeyk, uit Gorinchem, J. C. van Essen, uit Delft (alleen voor nut); A. R. W. R. van Hoevell, uit Dordrecht; C. Hooftman, uit Gouda; J. T. Kramers, uit Veur; E. E. Leupen, uit Dordrecht; J. de Vletter, uit's Gravesande, en Y. Zee, uit Delft (alleen voor nut). Uit de inlichtingen der regering op het adres van handelaren te Am sterdam, over te late aankomst van de Noord-Duitsche en Engelsche posten, blijkt wat de Noord-Duitsche post betreft, dat thans de betrokken maat schappijen op nieuw uitgenoodigd zijn om bij het ontwerpen harer aan staande zomerdienstregeling den loop der treinen in dier voege in te rig- ten dat de Noord-Duitsche post omstreeks 10% ure des morgens in Amster dam kunne aankomen. Aangaande de Engelsche post worden breedvoerige mededcelingen gedaan, ook ter gedeeltelijke wederlegging van eenige gevolgtrekkingen van den heer Godefroi, in de zitting van 21 Maart jl.en wordt wijders medegedeeld dat er krachtige pogingen zijn aangewend om alsnog door eenige wijziging van den laatsten spoortrein uit Antwerpen naar Rotterdam de verbinding met de tweede Engelsche post in stand te houden; terwijl gelijktijdig, zoo wel regtstrecks van wege het depart, van financiën, als door de tusschen- komst van Zr Ms gezant te Brussel, bij de Belgische regering op eene nadere regeling van den loop der betrokken treinen daar te lande ernstig is aange drongen. De uitslag daarvan is geweest dat de Belgische administratie zich bereid heeft verklaard den loop harer treinen nader in dier voege in te rigten, dat eene aankomst der tweede Engelsche post te Antwerpen ten 6.30 's avonds kon verkregen worden. De administratie van den Neder- landsch-Belgischen spoorweg en de directie van de maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen hadden daarentegen, bepaaldelijk ook met het oog op de aansluitingen te Rotterdam, zooveel bezwaar legen een eenigzins later vertrek van den laa;sten trein uit Antwerpen, dat de regering gemeend heeft daarin te moeten berustendaar de winter-dienstregeling reeds was vastgesteld, doch met hel stellige voornemen om bij de zomer-dienslregeliug zoowel op deze aangelegenheid als op eene betere aansluiting te Tilburg terug te komen. Tegen zekeren Ebele of Emeni is bij vonnis der raadkamer van de arrond.-regtbaiik Ie Utrecht, dd. i Mei jl., verleend regtsingang met bevel lol gevangenneming, ter zake van diefstal in een bewoond huis door middel van binnenbraak den 28 Maart jl. te Utrecht gepleegd, en wel o. a. van de volgende, voorwerpen: ten nadeele van een kunstrijder in het cirque Carré": ƒ200 aan bankbillelten van 25 en ƒ40; ƒ115 a 120 aan rijks daalders, 1 Pruissisch 100 thalerschein; 2 gouden Engelsche muntstukken, elk van ongeveer ƒ12.50; 1 oud Duitsch zilveren muntstuk; en 5 kleine oude zilveren Romeinsche geldstukjes. Naar wij nader vernemen, meldt het Hbl., zal op 12 Mei, behalve in de Wester-, Oude- en Oosterkerken der Ned. herv. gemeente alhier, ook in de Amstelkerk godsdienstoefening worden gehouden. Zij zullen des morgens te 7 uur aanvangenbehalve die in de Weslerkerk (waarheen Z. M. de koning zich begeven zal)welke eerst te 8% unr begint. Er was dezer dagen een gerucht verspreiddat de kerkelijke commissie het gebouw der Nieuwe Kerk aan de feest-commissie in huur zou hebben afgestaan. Men noemde zelfs een som van ƒ8000. Wij kunnen met zekerheid mededeelen, dat in het contract tusschen de kerkelijke commissie en de feest-commissie met geen woord hiervan wordt gesproken en dal er enkel bepaald is, dat er een billijke vergoeding zou worden gegeven voor de collecten voor armen en kerk en voor de inkomsten van bankbewaarders en stoelenzetters, welke al die weken, dat de Nieuwe Kerk aan de dienst onttrokken is, ophoudeu te vloeijen. De kerkelijke commissie heeft, om zoo te zeggen, het kerkge bouw voor een lijd aan de feest-commissie overgedaan, die zich voor alle schade, ook welke buiten aan het gebouw zou kunnen geschieden, aan sprakelijk heeft gesteld. Naar men verneemt zal niet alleen op 12 Mei de beurs te Amsterdam, volgens besluit van den gemeenteraad, officieel gesloten zijn, maar zal er ook op 11, 13 en 14 Mei, op 14 valt Hemelsvaartdag, feitelijk geen beurs gehouden worden. Dezer dagen ontdekte de echtgenoote van den heer A. K., aan den Rolterdamschen straatweg bij Delft woonachtig, door het hulpgeroep «moe der!" dat haar 6-jarig zoontje op belangrijkeu afstand van den wal in de Schie dreef. De moeder, ofschoon nog niet geheel van een kraambed her steld, ontzag zich niet zich te water te begeven, om haar kind te redden; maar zij zou het slagtoffer harer moederliefde zijn geworden, zoo niet een voorbijvarende schipper en inmiddels toegeschoten hulp van den wal moeder en kind hadden gered. Door den gemeenteraad van Gouda is besloten aan het r. k. kerkbe stuur van de kerk op de Haven aldaar af te staan het door gemeld kerk bestuur aangevraagde plantsoen over de Tiendewegsbrng. om aldaar eene nieuwe kerk te bouwenen zulks voor eene som van ƒ30000. Naar men uit Zwolle meldt, worden met den 15ll,n dezer maand e«u 25-tal werklieden van de werkplaats der maatschappij tot exploitatie aldaar bedankt, en zal tegen 1 Junij een tweede 25-tal in hetzelfde lot deelen. Gebrek aan werk, een gevolg van algemeene geldcrisis, zou hiervan de oorzaak wezen. De hoogleeraar in de zoölogie aan de Groningsche hoogeschool, d'. H. J. van Ankum, zal zich op 1 Julij naar Napels begeven tot het doen ecner wetenschappelijke reis, en aldaar drie maanden vertoeven. Men weet,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1