hebben vertegenwoordigd of aan haren vooruitgang' gearbeid, zijn in het Uataafsch Athene ter schole gegaan, liet helder stralende licht der vrjje wetenschap trolc van den beginne af de mannendie later eene Europesche vermaardheid hebben verkregen; uit andere landen, welke Nederland toen verre vooruit was, kwam telkens een schare van aanzienlijke jongelingen met talrijk gevolg naar Leidens Alma Mater. Onmiskenbaar is de invloed, dien de Leidsche Hoogescbool door hare leerlingen heelt uitgeoefend op de geheele geleerde wereld in de drie eeuwen van haar schitterend beslaan. Tot blijvende gedachtenis aan al deze Alumni hebben edel groot achtbare heeren curatoren der hoogeschool, naar aanleiding van het voorstel van de geschiedkundige commissie van de maatschappij der Nederlandsche letter kunde, besloten om bij gelegenheid van het derde eeuwgetijde op 8 Februarij 1875, naar het voorbeeld van andere universiteiten, uit te geven het Album der Leidsche studenten van 1575 tot 1875. Dit werk zal eene belangrijke bijdrage zijn tot de letterkundige geschiedenis van alle landen van Europa, liet bevat onuitputtelijke bouwstoffen voor de biographie var. geleerden voor de geschiedenis der beoefenaars van elke wetenschap. Men wordt ver rast bij het doorbladeren van het album, door het groot aantal bekende en beroemde namendie daarin voorkomen. Het werk is met de grootste naauwkeurigheid afgedrukt, naar het oorspronkelijke album in handschrift der rectoren, dat berust in het archief van den academischen senaat, door de zorg der heeren d>. F. H. G. van Iterson. prof. L. W. E. Hauwenholï, dr. W. N. du Rien. d\ II. C. Rogge, prof. J. de Wal. Hel werk beval: 1. De namen en voornamen der 70000 studenten in chronologische orde, volgens den dag, waarop zij zijn ingeschreven door eiken rector magnificus, met opgaaf van ieders geboorteplaats, leeftijd en studievak. Voorts ten gerieve der beoefenaars van biographie en historie: II. De namen der ingeschrevenen in alphabetische orde, zoodat elke familie de lange lijst kan zien van hare leden, die Leidens hoogeschool bezochten, en elk oud-student den dag zijner inschrijving kan terugvinden. III. De lijst d» r heeren professoren volgens de faculteiten gerangschiktcn ten slotte IV. De namen der heeren curatoren, zoodat men met één oogopslag ksn zien uit welke leden dit collcgie in elk jaar heeft beslaan. De uitgaic van het werk zal plaats hebben op 8 Februarij 1875. In de op 24 April te Amsterdam gehouden vergadering van de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen heeft de heer van der Willigen verslag uilgebragt over den stand der werkzaamheden van de commissie voor den Venns-ovcrgang. De photographische toestel van Dallmeier te Londen was eenige dagen geleden te Leiden aangekomen en de heer Olland had op zich genomen den voet van dezen toestel in veer tien dagen te voltooijen. Van den heer Merz te Munchen was ook het helioskopisch oculair bereids ontvangen, zoo mede de factuur van den heliomeler. De heer van de Sande Bakhuyzen verzond voor een paar dagen een loestel. tot voorloopige onderzoekingen omtrent de zwarte streep, naar Indie aan den heer Otidemaus. De beide tenten voor den photdgra- phischen loestel en den heliomeler stonden te Leiden opgeslagen. Onder handelingen waren aangeknoopt om voor de expeditie een zeker aantal chronometers ter leen of in huur te verkrijgen, ten einde het lengte-verschil tusschen de plaats der waarneming op Reunion cn eenig astronomisch be paald punt op Mauritius te meten. Aan den heer dr. P. J. Kaiser was door Z. M. een buitenlandsch verlof met behoud van jaarwedde verleend geworden van 1". Julij 1874 tot ultimo Februarij 1875. Voor den heer E. van de Sande Bakhuyzen hoopte de commissie hetzelfde te erlangen. Wegens dergelijk verlof aan den heer Oudemans had de minister van koloniën aan den gouverneur van Nederl. Indie geschreven. De expeditie zou den 2d,n Augustus aanst. per Fransche mail van Marseille vertrekken, met al de uoodige instrumenten, tenten enz., om den 29,,tn Augustus St. Denis te hereiken. De heer Oudemans was uigenoodigd geworden om zich te Aden aan het gezelschap van hier aan te sluiten. Tot verkrijging van officiële ondersteuning tn aanbeveling van het Fransche gouvernement, alsmede van den vrijen in- en uitvoer van instrumenten enz. binnen deszelfs gebied, werden de noodige stappen gedaan, die ongetwijfeld tot eene geweuschle uitkomst zondeir leiden. Tot architect der gemeente Woerden is benoemd de lieer L. Arnold, onder-directeur bij de ambachtschool te Rotterdam. Van de 10'vrouwelijke candidatcn. gisteren voor de provinciale com missie belast met het afnemen der examina in het lager onderwijs opgeko men voor de acte in de Emelsche taal, werden er 3 afgewezen cn 7 toege laten. als mej. 51. S. Balen, 51. de Jager. L. M. Landheer, W. H. van der Meer, F. C. R Opzoomer, E. 51. Philips, uit Rotterdam, en D. E. J. Werf, uit 's llage. Ook werden geëxamineerd voor de acte in de vrouwelijke handwerken 14 candidaten: 5 werden afgewezen cn D toegelaten, te welen: mej. J. 51. Dros. uit Leiden, alleen voor smaak; J. P. 51. II. Gordon, uit Bodegraven; 51. Jansen, uit Voorscholen, alleen voor nut, 51. E. Kelder, uit Leiden: Th. G. Leeuwendal, uit 's llage; 51. C. Selier, P. G. Schalkers, J. J. Tam cn S. G. van den Worm, allen uit Leiden, do laatste alleen voor nut. Naar men aan de Arnh. C. meldt, zal het geschenk, dat door de Ne derlanders in Amerika den koning tiij gelegenheid van zijn jubilé zal wor den aangeboden, beslaan uit 4 gravures in prachtige lijsten: 1». The Return of the .May flower. 2°. The Rocky Mountains. 3°. The Heart of the Audes. 4". Lake Superior. Daarbij ontvangt Z. 51. eene alphabetische lijst van de namen van al de daaraan gecontribueerd hebbenden. Bij de aanstaande feesten te Amsterdam zullen uit het garnizoen te Haarlem op 10 dezer derwaarts vertrekken twee escadrons van het 3e reg. huzaren en uit het garnizoen van 's Gravenliage een escadron van het 1« reg. huzaren met de muziek van dal regiment, welke troepen weder den ld11"" daaraanvolgende hunne garnizoenen zuilen rejoigneren. Het eskadron van het le reg. huzaren is de eer gegund van hot escorte van den keizer van Rusland tc zfilJcn uitmaken. Te Rotterdam werd gisteren morgen omstreeks 5 ure door twee werk lieden voor de deur van een pand aan de Crooswjjksche Kade gevonden een kind van ongeveer vier weken oud, van het vrouwelijk geslacht, tameljjk wel gekleed, welk kind, aldaar te vondeling gdegd zijnde, door de bemoeiin gen der policie voorloopig is verzorgd. Op de kleederen van het kind be vond zich een met potlood cn in de Engelsche taal geschreven briefje, aan duidende den naam en eenige beschikkingen makende voor de toekomst van het kind. Ter genoemder plaatse bevond zich dien morgen in eene tapperij aan den Schiedamschen Singel een timmerman, tevens vuurwerkmaker, die twee potjes bengaalsch vuur in den zak had; waarschijnlijk door wrijving is dit vuurwerk ontbrandwaardoor de kleederen van den man vuur hebben ge vat. Ofschoon dadelijk in het water gesprongenheeft hij ernstige brand wonden bekomen. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Haarlem heeft de voorzitter medegedeeld, dat burg. en weth. bij eerbiedig adres aan Z. 51. hebben te kennen gegeven, dat op den 15d'° Mei e. k. het kroonings- feest aldaar zal gevierd worden, en daarbij het verzoek hebben gedaan, dat het Z. 51. mogt behagen om, bij HD. terugkeer uit Amsterdam naar 's Gravenliage, zich eenige weinige uren te Haarlem op te houden, teneinde de in de Groote kerk te houden muziekuitvoering bjj te wonen en getuige te zijn van de feestvreugde; doch dat burg. en weth. door den directeur van het kabinet des kenings ten antwoord hebben bekomen, dat Z. M. tot zijn leedwezen niet in de mogelijkheid is aan die uitnoodiging te voldoen. Naar men zegt wordt het passief der kassiersfirma Schuymer en Zoon. te Amsterdam, op 000,000 geschat, en zou de ontvlugte ongeveer ƒ130,000 hebben medegenomen. De hervormde gemeente te Koedijk, verblijd door het bedanken van haren lecraar, den heer A. 51. Venker, voor het beroep naar stad Delden. heelt hem een prachtig geschenk aangebodennadat het collegie van kerk voogden hem een tractements-verhooging had toegekend. Te Velp zijn Dingsdag II. 285,000 dezen winter geboren zalmpjes in de inrigling voor vischteelt aldaar in de gelegenheid gesteld, zich Hit de brkken binnenshuis naar de beek van Biljoen en verder naar den IJssel te verplaatsen. Ter vervulling van de vacature in het provinciaal geregtshol in Gro ningen, ontstaan door het overlijden van mr. C. W. Dull, zijn op de lijst van aanbeveling geplaatst de hh. mr\ J. Gockinga, regler te Groningen, J. 51oddermangriffier bjj het genoemde hof, II. D. Guyot. regler te Gro ningen. M. A. Eekhout, regler te Dordrecht, J. Offerhaus, kantonregter te Winschoten, en jhr. J. R. van Iddekinge, regter te Groningen. -- In eene particuliere correspondentie, Pinajoeng 15 51aart. door het fad. medegedeeld, leest men: Zooals gij uit de telegrammen wel gezien zult hebben, beteekent de toenadering nog niets, en zijn wij cigenljjk even ver als een maand geleden. De radja's van Pedir en 51eraksa zitten in de nabijheid van den Kraton, en de bevolking geeft geen enkel bljjk vau vredelievendheid. Het tegendeel is waar: 's vijands overmoed neemt toe. Achter Pinajoeng zien wjj zijn bentings bij Lemboe, waarvan dagelijks pa trouilles uitrukken, die ons op een afstand beschieten. Evenzoo komt gedurig volk uit Longbatta en Lambo Idjoe, kampongs die weêr door den vijand bezet en geducht versterkt zijnen lost schoten op Pakan Atjeh en op den Kraton. Als ik nu daarbij voeg dat ook Ketapan Doca. Lantermin en Pcjaroem weêr in de magt der Atchinezen zijn. dan zal het u duidelijk zijn, dat wij eigenlijk door den vijand over een halven cirkel naauw inge sloten worden. Het is een vreemde toestand, die werkeloosheid van een expeditie, zóó sterk en zóó goed uitgerust als ooit eene te voren. Den vijand zal het wel aanstaan, want hij weet dat wij hem over een paar maanden, als de regens beginnen, niet meer kunnen schaden; maar ons bevalt het niets, en het zal mij verwonderen of het den heeren in Holland bevalt. Er is maar één opinie over de leiding der zakencn die is alles behalve gunstig. Daargelaten nog de oneindige rusten na elk gevecht, begrijpt niemand waarom de vijand niet vervolgd en geheel ver strooid werd, toen hij ontmoedigd uit den Kraton sloop; waarom de generaal hem niet belette zich onder het geschut van den Kraton weêr te versterken en vast te nestelenen waarom wij thans met de handen over elkander zitten. De Atchinezen begrijpen het zeker ook niet, want zij zijn de strijdlustigste lieden van den geheelen Archipel; moord- en vechtpartijen zijn bij hen dagelijksch werk; te 51eraksa bijv., de eenige riet-vijandige kampong, ziet men de inwoners altijd met een ont- blooten klewang loopen; cn om nu te denken dat zulk een volk zich zal laten paaijen door mooije proclamaties en het hoofd in den schoot zal leg gen zoolang hel nog in staat is zijn onafhankelijkheid tc verdedigen, dit getuigt van weinig menschenkennisAtchin is groot, de bodem vrucht baar, de bevolking talrijk: gelegenheid om van Pinang en Singapore opium, zout, rijst en wapens in te smokkelen bestaat er altjjd. De oorlog kan dus nog tien jaren worden volgehouden. Zal het Nederlandsche volk daartoe bereid zijn. en zal men steeds voortgaan op deze zonderlinge wijze te oor logen met zachtheid? Ik geloof niet, dat het raadzaam is, en ik heb nog geen officier gezien, die er zich mede vercenigen kan; oorlog is oorlog, en hóe flinker men oorloogt, hoe spoediger de vrede kan volgen, en daarom houd ik het er voor dat onze generaal vrij wat verder zou gekomen zijn met den weg te bewandelen, dien Pélissier in Algiers, Michiels op Sumatra's Westkust en Vcrspyek te Bandjertnassing insloeg. 'sGRAVENHAGE. 1 Mei. Tot plaatsvervangend kantonregter te Woubrugge is benoemd de heer J. Waller, burgemeester der gemeente Koudekerk. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden1". te bepalen, dat de commissie aan welke wordt opgedragen het exami neren van hen, die eene acte van bekwaamheid voor het middelbaar oil-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2