LEIDSCHE COUR'A NT. W. 1(M>. ISM WOENSDAG 29 APRIL. STADS-BERICHTEN. B1NNEN LAN DSCIIE BE l\IGTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Eet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant mordt verzonden /V0. 23 blad 25) der Handelingen van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 9den April 1874, is vastgesteld de volgende V E K O IS E 1 V Si houdende wijziging van de artt. 63, G4, 65. ^6 en 67 der Algemeene Poli tieverordening van den l6'leD October 1873, voor de gemeente Leiden. De Raad der gemeente Leiden, Besluit: De artt. 63, 64, 65, 66 en 67 der Aigemeene Politieverordening van 16 October 1873 worden ingetrokken en vervangen door de navolgende bepa lingen: Art. 63. Gedurende den tijd door Burgemeester en Wethouders te bepa len, inogen houden niet anders dan gemuilband of, in de plaats van muil band. van muilkorf voorzien, op straat of op eene plaats van waar zij onmiddellijk toegang tot de straat hebben, gelaten worden. De eigenaar, of degcen die door dezen met de zorg voor zijn hond is belast, is voor de nakoming van deze bepaling aansprakelijk. Honden welke, gedurende den door Burgemeester en Wethouders be paalden lijd, zonder muilband of muilkorf op straat gevonden worden, moeten door of van wege de politie opgevangen of, als die opvanging te moeilijk is, afgemaakt worden. Alie opgevangen honden worden afgezonderd en gedurende 4 dagen bewaard, ter beschikking van den eigenaar. Na dien termijn moeten zij worden afgemaakt. Art. 64. Door of van wege de politie worden terstond afgemaakt alle honden of andere dieren, die verschijnselen van dolheid vertoonen of die gebeten zijn door een dier waaraan zoodanige verschijnselen zijn waarge nomen. Art. 65. De houder van een dier. dat vermoed wordt dol te zijn of dat door een dol dier is gebeten, is in de gevallen, waarin niet reeds door de wet aangifte aan den Burgemeester mocht worden gevorderd, verplicht daarvan terstond kennis te geven aan het bureau van politie en het dier op de eerste aanmanning van wege de politie aan deze af te geven. Art. 66. De beambten der politie hebben de bevoegdheid om ter handha ving van de bepalingen der drie voorgaande artikelen, met inachtneming van de voorschriften der Wet van den 31 Augustus 1853 (Staatsblad ir. 83), de woningen der ingezetenen ten allen tijde binnen te treden. Art. 67. Overtreding van eenige bepaling van de artt. 63 en 65 wordt gestraft met eene boete van één tot vijf en twintig gulden en gevangenis van één tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne openbare verga dering van den 9ae0 April 1874. De Burgemeester, v. d. BRANDELER. De Secretaris. E. KIST. Zijnde deze verordening aan de Gedepuieerde Stalen van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 21/23 April 1874, B. n°. 998 (le aid.), G. S. n". 8, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 28s,|,n April 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER* Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 30 April 2874, des namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van een hulponderwijzer aan de jongensschool der 2de klasse. (85) 2». Idem van twee hulponderwijzers aan de school n". 2 voor minvermo genden. (92) 3°. Verzoek van de leden der Vereeniging «Bouwkunst en Vriendschap", om aanwijzing van bouwterrein. (74 en 89) 4°. Idem van L. P. Haring, om ontslag als onderwijzer der 2ie klasse aan de school n". 2 voor minvermogenden. (84) 5». Voordracht betrekkelijk de inschrijving in hel Grootboek van een gedeelte der kapitalen afkomstig van de voormalige Administratie der Gasthuizen. (88 en 93) 6». Idem betrekkelijk het Utrechtsche jaagpad. (90 en 102) 7°. Rekening van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen en Vrouwenhuis over 1873. (95) 8°. Idem van de dienstdoende Schutterij. (94) 9°. Suppletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving der begrooting van hel H. G. of Arme Wees-en Kinderhuis, dienst 1873. (100) 10". Kohier der plaatselijke directe belasting voor 1874, met de daartegen ingebrachte bezwaarschriften. (101) 11°. Verzoeken van D. W. Schuuring en P. Molenaar, om afschrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1873. (98 en 99) 12°. Voordracht betrekkelijk het onderhoud van riolen. (97 en 102) 13". Idem betrekkelijk de reorganisatie der Kweekschool voor onderwijzers. (28. 91 en 102) 14°. Idem betrekkelijk de oprichting van eene Tusschenschool. (45, 54, 63, 87 en 96) 15°. Verzoek van B. H. Vos en Zn., om een stoep te leggen. Heerengracht. 103) LEIDEN. 28 April. Zaturdag den 2dtn Mei a. s. zal de heer dr. A. P. N. Franchimont, be noemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de hoogeschool alhier, die betrekking aanvaarden met het houden eener redevoering in het groot auditorium van het academiegebouw. Gisteren avond vulde een zeer talrijk publiek, zoo van elders als uit deze slad. de gehoorzaal, om de rede aan te hooren, welke door den heer Loyson (père Hyacinthe), van Genève, daartoe door het studenten-gezelschap «Doctrina" uitgenoodigd. aldaar zon worden uitgesproken. De redenaar, die bij zijn optreden werd toegejuicht, begon met eene her innering hoe hij, vier jaren geleden, na het jongste concilie en de daar door hem gevoerde oppositie, door den pauselijken banvloek van het spreek gestoelte der Notre-Dame te Parijs verdreven, reeds uit liet kleine land. dal eeuwenher zijne vrijheid van geweten als een kostbaar kleinood had weten te beveiligen, aan het begin van den lijdensweg, welken zijn geweten hem drong op te treden, een blijk van sympathie had ontvangen in eene uitnoodiging van «Doctrina" om te komen spreken. Het onderwerp van sprekers rede «Sur la crise actuelle dans l'église catholique" was een betoog, dat de vier magten, waarmeê tot dusverre de vrjjheid van den individu en deRoomsche theocratie elkaar hadden bestreden, waren gebleken onmagt te zijn. De theocratie bestreed de vrijheid door 1°. ge weldenarij 2'. zedelijke kracht: de vrijheid van haren kant de theocratie, door 3". de wetenschap (en verwarde daarbij de godsdienst met de kerk), 4°. de scheiding van kerk en staat. Van die magten was gebleken dat er geen krachtig genoeg was om den voorrang te verwerven. De eenige oplos sing van den strijd bestond en kon enkel gevonden worden in eene alge meene katholieke kerk, die in het groot dezelfde was, in afzonderlijke pun ten schakering (nuance) toestond. Daarvan moest hei gevolg zijn dat de burger gedwongen werd-tot eerbied voor wet en overheid, de overheden tot eerbiediging van de personele vrijheid der burgers. De spreker verwijlde bij het ullramontanisme, dat door hem werd ge schetst als geweldenarij, het positivisme, dat. wal door de wetenschap het ai wil doorgronden, en wees op den adem Gods, welke den mensch werd ingeblazen, als bewijs dat ook de wetenschap door het geloof moest worden geheiligd, want men stond voor de keuze: «de Godheid of de fataliteit". Hjj wees op Lulher's werk en prees het, maar veroordeelde het tevens, omdat hij de hervorming buiten in plaats van in de kerk had gezocht enz. De vurige, bloemrijke taal, deze echt Fransche oratorie, aan een belang wekkend voorkomen gepaardmaakte op velen diepen indruk. Bij de heden in het bureau aan de kazerne bij de Morschpoort, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, gehouden aanbesteding zjjn aannemers geworden: 1°. van het verwen van kazernegebouwen enz. Lod. van der Drift alhier, voor ƒ1837. 2». van het bouwen van een afzonde- ringsstal Phil. Verbruggen alhier, voor ƒ7286.3". van het inrigten tot wapenmagazijn van een gedeelte der stadswerf Jacob van der Kamp alhier, voor ƒ3701.43. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt dat. volgens bij hem ingekomen ambtsberiglen, in de week van 19 tot 25 April aan Aziatische cholera is overleden, te Dordrecht, e'én persoon. üc minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt datte beginnen met 1 Mei dezes jaars, de gelegenheid zal bestaan om uit Nederland naar Nederl. Indie kleine geldsommen door bemiddeling der postadministratie over te maken. Stortingen tot bovengemeld einde, door denzelfden voor denzelfilen persoon, worden tot geen hooger bedrag dan van ƒ150 toegelaten. Van denzelfden persoon wordt mede niet megr dan eene som van ƒ150 in elke acht dagen, in een of meer keeren, ten behoeve van denzelfden persoon, door de kantoren aangenomen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1