nu te hakken en den grond weg te graven, ir in slaagden de vlammen te stuiten. Voor de arrond.-regtbank te Groningen stond Donderdag 11. teregt een boekverkooper en handelaar in effectenlotenwonende te Groningen, gedag vaard ter zake dat hij sedert 1872 aan onderscheidene personen in en buiten de stad Groningen had verkocht geheele of gedeelten van certificaten of loten in de Oostenrijksche en Hongaarsche premieloting, waardoor hij zich had schuldig gemaakt aan overtreding van art. 410 C. P. en van het souvereine besluit van 22 Julij 1814. Zes koopers dier loten werden als getuigen ge hoord. Het O. M. requireerde schuldigverklaring van den beklaagde en ver oordeeling op grond der genoemde wetsbepalingen tot een geldboete van 300 en in de kosten. Als verdediger van den geklaagde trad op mr. P. C. J. G. Hoeker, procureur te Groningen. Donderdag 11. is nabij het station Elten een goederentrein legen een zestal stilstaande waggons geloopen, ten gevolge waarvan 10 a 12 waggons verbrijzeld en vele beschadigd zijn. Uit Wezel meldt men dat op eene steenbakkerij in de nabijheid dier stad een Hollandsch arbeider, kostwinner voor een vrouw en vier kinderen, door de roekeloosheid van een medearbeider het leven verloren heelt. Een rp dezelfde steenbakkerij werkzaam daglooner vond aldaar een geweer, dat hij niet geladen achtte, en waarmede hij zeide op vogels te willen schieten, llij deed een weinig buskruid op den loop, en schoot deze uit aardigheid af op den Hollander, die terstond dood ter aarde zonk. Een jongen had. zonder dat de jager het wist, een knikker in den loop gedaan, die, door het hart van den ongelukkigen man gevlogenzijn plotsclingen dood ver oorzaakte. In Henegouwen, bij Grand Reng, zijn Vrijdag 11., bij een hevig onwe- dcr, een voerman en de drie paarden die hij leidde door den bliksem gedood. 's GRAVEN11AGE 27 April. Tot. raadsheer in het prov. geregtshof in Gelderland is benoemd de heer mr. E. II. Karsten. thans regler in de arrond.-regtbank te Tiel, en aan den heer jhr. mr. P. D. van Citters Jr.op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Middelburg. De commissie van rapporteurs heeft, met het oog op den inhoud der stukken omtrent den uitslag van het onderzoek naar de voorgestelde verla ging van den census en op de slotzinsnede van de nota des ministers van hinncnl. zaken, waarin aanwijzigingen voorkwamen omtrent de rigting, waarin het onderzoek heeft plaats gehad, inhoudende: «dat hjj aan het oor deel der kamer, die het onderzoek verlangde, meent te moeten overlaten, in hoever door het ingesteld onderzoek eene volledige kennis van de plaat selijke gesteldheid van elke gemeente of district en van den maatschappe- ljjken toestand der kiezers verkregen wordt", voorgesteld, dat te dezer zake een nieuw onderzoek in de afdeelingen plaats hebbe. .j, 11. M. de koningin was gisteren voormiddag bij de godsdienstoefening in de Groole kerk tegenwoordig, onder gehorr van dr. C. E. van Koetsveld, die tevens het heugelijk feit herdacht van zijn 25-jarig leeraarsambt bij'de hervormde gemeente alhier. De geachte leeraar mogt bij deze gelegenheid vele blijken van belangstelling ontvangen en hem werden verschillende ge schenken aangeboden. Gisteren kwamen in het locaal «de Vereeniging", ten gevolge van eene daartoe gedane oproeping van eenige burgers, omstreeks een honderdtal per sonen bijeen, die deel w enschen uit te makep van de burger-eerewacht, welke I1H. MM. den koning en de koningin op 15 Mei a. s. bij 11D. plegtigen intogt in de residentie zal vergezellen. Uit de door den voorzitter gedane mede- deelingen bleek dat er nog eene eerewacht te paard bestaat en dat er door verschillende zangvereenigingen, onder leiding van dr. Wap, eene uitvoering bij den inlogt van de vorstelijke personen za! plaats hebben. Behalve andere punten kwam ter sprake de vraag, of de eerewacht te voet of te paard zou zijn. De overgroote meerderheid verklaarde zich voor het eerste, maar daar sommige heeren er op bleven aandringen om ook te trachten eene eerewacht te paard zamen te stellen, werd dit denkbeeld niet uitgeslo ten. te minder omdat de pogingen, in het werk gesteld, om zich te ver- ecnigen met de reeds bestaande eerewacht te paard, waren mislukt. Op den dag der terugkomst van Z. M. den koning uit de hoofdstad zal van de verschillende gemeentescholen een menigte kinderen aan het spoorwegstation Z. M. opwachten en HD. met gezang begroeten. Ul'ITKNLANDSCIIE BEKIGTKN ENGËLAWB. LONDEN26 April. Door het lagerhuis zijn de voorstellen van den kanselier der schatkist betrekkelijk het belastingstelsel goedgekeurd. De heer Gladstone deelde, zonder die voorstellen te bestrijden, daarop enkele aanmerkingen mede. Hij stelde op den voorgrond dat in de eerste plaats de regering, als verantwoor delijk zijnde voor de uilgaven van den staat, 'met de zorg voor het belas tingstelsel belast was, en liet gevaarlijk en onraadzaam was regeringsvoor stellen tot wijziging van het belastingstelsel te bestrijden, ook al zou men persoonlijk andere wijzigingen beter en wenschclijker hebben geacht. Vooral ten aanzien van het voorstel der regering tot vermindering der inkomsten belasting bragt hij dezen grondregel in toepassing. Als minister had hij, mecnende dat de tijdsomstandigheden zulks veroorloofden, de geheele af schaffing dier belasting wenschelijk geachtdaar het hem voorkwam dat de inkomstenbelasting hetzij als een voortdurend element van het belastingstelsel in stand gehouden, hetzij geheel afgeschaft behoorde te worden. In het voorstel tol verlaging zag hij. al keurde hij het niet onverdeeld goed, echter eenen stap lot de geheele afschaffing. De geheele afschaffing der suikerbe- lasting vond in hem een warmen voorstander, die daarvan eenegrootevlugt van Engeland's handel en van de fabricatie van de binnenlandsche suiker voorspelde. Over de voorgestelde afschaffing der belastingen op de paarden liet hij zich minder gunstig uit, omdat die hem een gevaarlijke greep toe scheen in het stelsel der personele belasting, hetwelk door dit voorstel eeni^ermate uit zijn verband werd gerukt. Zijne bezwaren waren echter niet van zoo overwegenden aard, dat hij de voorstellen zou moeten be strijden. De Times dringt aan op het nemen van maatregelen ten einde de Suez-kanaalmaatschappij tot rede te brengen en te verhinderen dat zij, met de door dc internationale commissie veroordeelde doorvaartreglen te heffen, de scheepvaart belemmeren zal. liet blad beweert dat een willekeurig slui ten van het kanaal door den concessionaris voor bevriende natiën aan de Porte het volste regt geeft om de concessie vervallen te verklarenen aldus op te treden voor de belangen der scheepvaarttot welker behoeve het ka naal is aangelegd. Verder wordt aangevoerd dat niet gezegd kan worden dat de zaak der heffing van de doorvaartregten willekeurig en eenzijdig door de internationale commissie is beslist geworden, vermits een van de beide Fransche leden dier commissie de vertegenwoordiger van den heer de Lesseps en van de kanaalmaatschappij was, en het rapport der commissie met algemeene stemmen werd vastgesteld. Ook kan niet worden toegeven dat de besluiten van de internationale commissie, welke door de Porie zijn aangenomen, voor de maatschappij bezwarend te achten zijn, daar er uit drukkelijk, wegens de slechte financiële uitkomsten der maatschappij, ver gunning is gegeven tot het heffen cener surtaxe boven het bij de concessie als maximum gestelde regt van 10 fr. per ton, welke surtaxe verminderen zal in evenredigheid lot de toeneming der scheepvaartbeweging op het kanaal. Beriglen uit New-York melden dat de Missisippi buiten hare oevers is gelreden en de vallei van Onachilay, de stad Monroe en 27 plantages over stroomd heelt. Duizenden personen sterven van honger. FBANHRM K. In de Rép. frang. wordt met lof gewag gemaakt van de verbeteringen, door den gemeenteraad van Parijs sedert 1871 in het lager onderwijs ge- bragt. Bij het optreden van dien raad in het genoemde jaar was de toestand van het onderwijs allertreurigst. Zeer volkrijke wijken waren hier en daar geheel zonder school, waarin de ouders hunne kinderen konden zenden; de kinderen groeiden dus als leegloopers en vagebonden op en maakten zich de slechtste gewoonten en ondeugden eigen. De eerste stap tot verbetering werd door den nieuwen gemeenteraad gedaan door het beschikbaar stellen van eene som van 18 millioen fr., om in de daarvan verstoken wijken der hoofdstad nieuwe scholen te stichten. Bij de uitvoering van dit besluit bleek het dat er behoefte bestond aan scholen voor 35 wijken, welke met 24 instellingen, eene ruimte bevattende voor 22000 leerlingen, voorloopig zouden te helpen zijn; en de vollooijing van deze nienwe iurigtingen van onderwijs is thans bijna geschied. Tot dusverre bestonden er in geheel Parijs slechts 367 openbare inrigtingen voor lager onderwijs, met 102,600 leerlingen, waarvan 226 met 57000 leerlingen door leeken, en 141 met 45000 leerlingen door geestelijken werden bestuurd De woorden door den afgevaardigde Piccon hij gelegenheid van een diner te Nice gesproken hebben veel verbazing gewekt. Terwijl bladen als de Patrie reeds druk bezig zijn om op den redenaar aan te vallen, schorst le Temps zijn oordeel nog op tot hij weet of de heer Piccon erkent de medegedeelde woorden gebezigd te hebben. De heer Piccon ontkent nu in een brief aan den P/iare du Littoral ten stelligste «le sens et le texte" der rede, hem op de lippen gelegd. Dc Temps is evenwel hiermede nog niet tevreden en zou gaarne willen welen wat de lieer Piccon dan wel gezegd had. Het blad zegt, dat de heer Piccon verpligt is zijn mandaat neer te leggenzoo hij het bewijs niet levertdat hij het tegendeel heeft gezegd van hetgeen men hem heeft laten zeggen. Te Lyon heeft hel proces betreffende «het Lyonsche complot" een aan vang genomen. Het openbaar ministerie heeft het bestaan van een geheim genootschap aangetoond, dat met de Internationale in verband stond en zich ten doelde stelde omonmiddellijk nadat de legitimisten Henri V had den uitgeroepen, gewapend te handelen, spoorwegen en telegrafen te ver nielen en zich van de stad meester te maken. Aangezien de legitimistische pogingen faalden, kwam het complot tot geen uitbarsting. Niet minder dan 29 beschuldigdenmeest werkliedenzijn hierin gemoeid. SPAN! JE. Men meldt uit het noorden: De buitengewoon hevige regens hebben de werkzaamheden der republikeinen zeer belemmerdmaar ook de w erken der Carlisten aanmerkelijk beschadigd en een gedeelte hunner loopgraven ver nield. Tot opvolger van den gesneuvelden generaal Ollo, heeft don Carlos den kapitein-generaal van Navarre, Mendiri, benoemdeenen man die bij (Je troepen van Navarre niet zoo bemind schijnt te zijn als Ollo, wiens dood een gevoelig verlies voor de Carlisten is. De laatst ontvangen berigten uit Bilbao melden dat van den 6Ut0 dezer des morgens tot den 8!lED des morgens 425 bommen in die stad geworpen zijn, doch dat slechts één huis afgebrand is. Het paardenvleesch kost er twee realen per pond; er schijnt dus geen gebrek te heerschen. DUITSCHLANO. Uit Savern in den Elzas meldt men dat het Landgericht den bisschop van Nancy tot twee maanden vestingstraf heeft veroordeeld wegens weer spannigheid, omdat hij den pastoor van Lixheim had bevolen zijn herder lijken bricl voor te lezen. -- Uit Bonn meldt men: Het aantal studenten bij de katholieke theolo gische faculteit alhier, zoowel als bij het katholieke theologisch convic- torium is vermeerderd, doordien 25 theologen van het onlangs gesloten bisschoppelijk seminarium te Trier naar hier zijn gekomen om hunne studie voort te zetten. Sinds eene reeks van jaren waren hier zooveel katholieke theologische studenten uit andere bisdommen dan dat van Keulen niet inge schreven als tegenwoordig. Uil Nederland zijn twee studenten aangekomen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2