BIJVOEGSEL* behorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 27 ^4pril ÓS74A°. 98. BUITKMjANDSCUE BEBiGTEN. PER TELEGRAAF. Door de architecten B. Brouwer en J. J. C. de Wijs is aan den gemeen teraad een plan aangeboden voor een park te Scheveningenop het terrein, begrensd tussehcn den straatweg naar 's Hage, den badhuisweg en de aldaar gelegen villa's. Het middengedeelte van dat park zal worden bestemd voor villa's, wandelingen met plantsoen, fonteinen enz. en, in verband daarmede gebouwd, een groot casino-gebouw met colonnades voor magazijnenateliers enz. Voorts straten aan te leggen voor woonhuizen met tuinen, restaurant, hotels, en die gebouwen en inrigtingen, die met den geheelen aanleg in ver band staan. Zij verzoeken daarvoor den benoodigden gemeentegrond aan den raad onder voorwaarden gelijkstaande aan die welke vroeger voor den afstand van gemeentegrond aan den heer Oudshoorn werden bepaald, zich verbindende den grond benoodigd tot de plaatsing van een station, zoo de aansluiting van een spoorweg ook mogt tot stand komen, kosteloos af te staan. Verder is op het overgelegde plan aangeduid een gebouw voor een circus of voor kun sten en wetenschappen. De adressanten geven voorts te kennen dat zij, indien op hun verzoek gunstig mogt worden beschikt, het voornemen hebben opgevat om het geprojecteerde park te doen bestemmen tot cene eeuwige herinnering aan de feestviering van 12 Mei a. s. cu op dien dag dus den eersten steen wenschen te doen stellen. Gisteren werd in de zaal Diligentia eene gewone algemecne vergadering gehouden van aandeelhouders in de naamlooze vennootschap »de Brood- en Meelfabriek te 's Gravenhage". Uit het jaarlijksche verslag, door den voor zitter uitgebragt, bleek, dat de exploitatie ook in het afgeloopen jaar gunstige resultaten had opgeleverd, zoodat aan de aandeelhouders een divi dend van ƒ12 per aandeel kon worden uitgekeerd. Het grootste aandeel in de winst ten bedrage van ƒ29389, gedurende dat jaar behaald, was wederom door de meelfabriek verkregen, niettegenstaande deze ruim 75 last minder vermaalde, voornamelijk wegens verpligten stilstand ten gevolge van de uitbreiding daaraan gegeven, Het debiet van alle soorten brood nam in meerdere of mindere mate toe; het meest van allen was dit het geval met het gebuilde tarwe- of witbrood. Afgeleverd werden in het geheel 3,901,483 kilogram tegen 3,688.666 kilogram in 1872. Het hoofdpunt dat verder in deze vergadering aan het oordeel der aan deelhouders werd onderworpen was het voorstel om commissarissen te mag- tigen tot het aangaan van cene lecning tot het maximum van ƒ60000 tegen eene rente van hoogstens 6 pCt aflosbaar in 12 jaar. Deze leening moet strekken om 1e voorzien in de kosten, voor het aanschaften van een der den stoomketel en de verbouwing en uitbreiding der. fabriek, ook in ver hand met de eventuele opheffing der eigen gasfabrieknu de waarschijnlijk heid bestaat dat, ten gevolge van de exploitatie door de gemeente van de gasfabriek in de residentie, het volgend jaar de hooge gasprijzen (die oor zaak waren van het opriglen der eigen gasfabriek) merkelijk zuilen vermin deren. Die magliging werd door de vergadering verleend, terwijl commissarissen, wanneer zij dit jaar meenen mogten er geen gebruik van te behoeven te maken, tevens de gewone magtiging verkregen out, desnoodig, tijdelijk een bedrag van hoogstens ƒ40000 op te nemen. EBfJSEiiAlSB. LONDEN 24 April. De Times deelt weder treurige berigteu mede omtrent den hongers nood in Indië. liet transport werd zeer bemoeijelijkt door eene ziekte. welke onder het trekvee was uitgebroken, tn sommige districten was de oogst gelukt, in andere daarentegen weer niet, zoodal men daar groote ellende voorzag. Overal zag men daar geheele gezinnen, uitgeteerd door den honger, aan de openbare wegen arbeiden. Gevallen van hongerdood evenwel waren nog zeldzaam. - De te Liverpool aanwezige Nederlanders hebben zich vereenigd om het 25-jarig feest der troonsbestijging van Z. M. koning Willem Hl te vieren. Er is weder een spoorwegongeluk voorgevallen. Daarbij verloren twee personen het leven en werden verscheidene gewond. De aanleiding was botsing tusschen een van spoor wisselenden goederentrein en een trein met reizigers van Leicester. F ES. A AT ït K I.ï K. De voorjaarszittingen der algemeene raden zijn thans in alle departe menten gesloten. Op enkele uitzonderingen na zijn zij kalm afgeloopen. Volgens de Patrie is het reeds uitgemaakt dat de gouverneur van Nieuw-Caledonie, de kapitein ter zee Gaultier de la Richerie, niet in eerst genoemde betrekking gehandhaafd zal worden, hoedanig ook de uitkomst van de ter zake der ontviugting van Rochefort c. s. in te stellen enquête zijn moge. Zij meent te weten, dat die kapitein voorloopig door den schout bij-nacht Ribourt vanvangen zal worden, die te Numea de aankomst van den definitief te benoemen gouverneur zou afwachten. Volgens Paris Journ. zal de prefectuur der Seine binnenkort aankon digen, dat de slagtotlers van den oorlog met Duilschland eerlang de bons van schadevergoeding ontvangen zullen. De bons zullen ju twee soorten zijn verdeeld. Er zijn "definitive" van 500 fr.er zijn «voorloopige" van 5. 10. 20, 50. 100, 200, 300 en 400 fr. Beide soorten geven 5 pCt. rente, maar de betaling der //voorloopige" bons zal eerst plaats hebben, nadat zij tegen "definitive" zijn ingewisseld. Hiervoor hebben de belanghebbenden zich slechts te wenden tot het ministerie van financiën, tot de rijksbetaalmees ters en ontvangers. Dezen zijn de cenige door de regering erkendendie kosteloos hunne bemiddeling bij die inwisseling vcrleenen. Volgens de Opin. nat, heeft er te Nizza een feestmaal plaats gehad ter eere van de aanleggers van den spoorweg van Nizza naar Conti, en heeft de heer Piccon, afgevaardigde der Maritime Alpen, bij deze gelegenheid eene rede gehouden, waarin hij in krachtige bewoordingen zijne verwachtingen uitdrukte dal het heerlijke Nizza, het slagtoffer der Italiaansche onafhanke lijkheid, binnen een niet ver meer verwijderden tijd tot zijn waar vader land zal terugkeeren. In het Joum. des Déb. komt eene beschouwing voor van den heer Leroy-Beaulieu, over de quaestie der doorvaartregten op het Suez-kanaal, dat thans aan de orde is. lltj beschouwt die zaak uit het oogpunt der feitenuit dat der billijkheid en uit dat van het regt. Hij toont aan dat met de tariven, op welker behoud de maatschappij aandringt, de beweging op het kanaal, wel verre van verminderd, aanhoudend toegenomen is, zoodat de instandhouding van die regten de scheepvaart op het kanaal niet belem mert of bemoeijelijkt. Voorts vraagt hij: is het billijk dat eene particuliere maatschappij, welke, alleen, zonder subsidie, zonder hulp het grootste werk van den nieuwen tijd ondernomen heeft, geenerlei voordeel trekt uit dat werk, hetwelk aan de ganschc wereld zooveel voordcel heeft aangebragt. Maakt het niet een pijnlijken indruk te vernemen dat alle stoomvaartmaat schappijen, welke van het kanaal gebruik maken, aanzienlijke divivenden uitkeeren, terwijl de veroorzakers van al die winsten slechts stukken zonder rente in handen hebben? De quaestie van regt ten opzigte van de uitlegging der bepaling van de concessie, meent hij ten slotte, mogt nietjworden uitge maakt door eene commissie der belanghebbende mogendheden, zonder de maatschappij te hooren. Wanneer er cenige twijfel bestond over de wettig heid of onwettigheid der door de kanaalmaatschappij geheven regten, dan had die vraag aan de uitspraak van arbiters behooren onderworpen te zijn. Langs dien weg had het geschil kunnen weggeruimd worden door onpar tijdige en bevoegde scheidslieden, welke de quaestie in haar geheel onder zocht en zoowel de eischen van de kanaalmaatschappij als die der zeevaart naar billijkheid beoordeeld zouden hebben. Omtrent de "Banque territonale d'Espagne" schrijft men uit Madrid aan het Joum. des Déb. Er bestond te Parijs een raad van bestuur, die alles deed; er bestond een andere te Madrid. De administrateuren te Madrid ge noten een jaarwedde, met uitzondering van twee hunner, die, naar mijn weten, nimmer een centime hebben ontvangen. Voor het overige waren die betrekkingen van administrateur een ware "sinecure." De heer Duvernois gedroeg zich als de meester en vroeg niemand raad. Nooit heeft men liiet- de maatschappij als een ernstige zaak beschouwd, ondanks de drukte dooi den directeur gemaakt en den grooten voet, waarop deze, die zich waar schijnlijk in het karakter van het land bedroog, geleefd heeft. Duvernois heelt hier veel kunnen verteren, maar stellig zijn de 8 millioenwaarop hel tekort geschat wordt, hier niet verbruikt. De twee prachtige ijzeren brandkasten, die een sieraad dezer inrigting waren, zijn voortdurend leeg geweest. Uit nieuwsgierigheid ging iemand op zekeren dag de bank een schitterende zaak voorstellen; men vroeg hem zooveel waarborgen en zoo veel geldelijke voorschotten, dat het duidelijk bleek, dat men veel liever geld van hem leende, dan dat men hem geld te leen gaf en de heele zaak een aardigheid bleek. SPANJE. Uit het noorden wordt gemeld dat er een begin is gemaakt met het beschieten der Carlislische stellingen aan den Abanto; de generaal Concha zal met 16000 man noordoostwaarts in de rigting van Balmaseda oprukken om den vijand in de flank te vallen, welke beweging door de vloot zal worden gesteund. Van Carlistische zijde wordt gemeld dat de generaal Ceballos, kon. opper bevelhebber in Guipuzcoa. alle door den vijand bezette steden en plaatsen in die provincie, dus onder anderen ook San Sebastian, Renleria, Fuente- rabia en Irun, onder blokkade heeft gesteld; alle van die plaatsen komende goederen zullen worden verbeurd verklaard, en alle van daar komende of daarheen gaande personen zullen doodgeschoten worden. Dit besluit, tot bescherming der nijverheid genomen, is gegrond op de besluiten van de regering van San Sebastian, warrbij het uitvoeren van grondstofïeu naar de fabrieken der -Carlisten verboden wordl. UUITfiCIILANC. Rij de behandeling der wet helreffende de uitoefening van kerkelijke funcliën door onbevoegden, heeft de heer Windthorst die wet krachtig be streden in eene rede die 2 uren duurde. Hij werd beantwoord door den heer Eniger van Lubeckdie opmerkte dat het aanwijzen of ontzeggen van verblijf aan geestelijken ook in den kerkdijken slaat had bestaan en dat zoodanige maatregel van 1859 tot 1870 op niet minder dan 15000 geestelijken door den Paus was toegepast Verder kwam het den heer Kriiger voor, dat de heer Windhorst de laatste moest zijn om de Duitsche regering voorschrif ten voor de door haar te volgen staatkunde te geven, omdat hij zeil deel heeft gehad aan cene slaatkunde, die tot den ondergang van een staat ge voerd heeft. De lieer Windhorst moest begrijpen dat zijne methode te weinig succes had gehad om neiging te doen ontstaan bij de Duitsche regering tot hel gebruik maken van zijne recepten. De lieer Windhorst is vroeger minis ter in Hanover geweest. Het laatste vond vrij wat afkeuring en de voor zitter zeide dal zulke uitdrukkingen niet te pas kwamen in eene parlemen- tairc vergadering. j Naar men uil Metz meldt heeft de regering in den jongst verloopeu lijd verscheiden maatregelen genomen, om het gebruik der Duitsche taal meer algemeen te maken. Zoo is aan de advocaten, die optreden voor de 1 regtbanken buiten Metz, de mededeeling gedaan, dat zij voorlaan zich uit sluitend van de Duitsche taal zullen mogen bedienen. Dergelijke verorde ning werd dringend gevorderd, want zelfs in de districten, waar oorspron kelijk de Duitsche taal werd gesproken, ontwaart men het zeer zonderlinge verschijnsel, dat alle advocaten hunne pleitredenen in de Fransche taal hou den. Dit verschijnsel is nog opmerkelijker, indien men in aanmerking neemt, dat dit geschiedt voor een regtbank, wier leden Duitschers zijn. Aan dezeii stand van zaken zal nu voorgoed een einde komen, want de maatregel zal onverwijld worden toegepast. BERLIJN, 24 April. De rijksdag heeft de overige artikelen (2 en 3) der wet op de uitoefening van kerkelijke ambten door onbevoegden bij tweede lezing aangenomen. Bij het daarop gevolgd debat voor de derde lezing der drukperswet heeft de president der rijkskanselarij verklaarddat de rijksregering zich ver- cenigde met het nienw amendement der commissie, strekkende om de pre ventive inbeslagneming van dagbladen en andere drukwerken te beperken tot gevallen van majesteitschennis, opruijing tot hoogverraad, gewelddadig heden en andere handelingenwaardoor de openbare rust en orde in gevaar worden gebragt. Daarop zijn de artt. 1 lot 24 aangenomen. BAREELONA, 22 April. De soldaten der kolonne Nouvilas. die bij Castellfullit in handen der Carlisten zijn gevallen, worden, als zij niet bij het Carlistische leger willen dienst nemenzeer hard behandeld. Dezulken onder hen, die trachten te vlugten, worden doodgeschoten. BERN, 24 April. Ten gevolge van rustverstoring, door de ultramontanen veroorzaaktis Brislach in den Jura door militairen bezet geworden. Er is geen produkt dat zooveel kracht bezit en de hoofdpijn spoediger kan doen verdwijnen dan het Eau d'Anvers van den Heer Aug. de Marbaix, te Antwerpen. Gestookt op geurige kruiden, planten, wortels, enz., kan deze parfumerie zeer veel kracht uitoefenen op hoofdpijn en migraine, nl. door sterke ophalingen en kompressen op het voorhoofd en de slapen. Het wordt door de gansche geneeskundige faculteit aanbevolen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DF.ABBE.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5