LEIRSCIIE <01 RAM. 1874. .V. 94. WOENSDAG 22 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. I' Naar men verneemt heeft ook de heer J. A. Maas Geesteranus, lid der prov. staten van Zuidholland, zitting hebbende voor het kiesdistrict Delft, het verlangen te kennen gegeven niet op nienw in aanmerking te komen. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3. franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3 85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 21 April. Zaturdag den 25",tn April a. s.des namiddags ten 2 ure, zal de heer dr. J. M. van Bemmelen het hoogleeraarsambt in de wis- en natuur kunde aan de hoogeschool alhier aanvaarden, met het houden eener rede voering in het groot auditorium van het academiegebouw. Heden morgen wapperde van den grooten mast der kweekschool voor zeevaart de koninklijke vlag ten teeken dat Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden op de inrigting tegenwoordig was. De prins woonde, als eere voorzitter, de algemeene vergadering bij van de leden der vereeniging tot instandhouding en bevordering van den bloei der school. De heer dr. M. J. de Goeje droeg het jaarverslag voor, waarin me nige aanleiding tot tevredenheid en dank was opgeteekend. Daarna werd het nieuw aangebouwde deel der school bezigtigd, alwaar door de leerlin gen vaderlaudsche en feestliederen werden gezongen en proeven van kennis en behendigheid in ligchaamsbevvegingen afgelegd. Hij die gelegenheid sprak de voorzitter, dr. Rutgers van der Loeff, tot de leerlingen, hoofdzakelijk om hen te wijzen wat voor hen werd gedaan, hoe zelfs de aanzienlijksten in den lande belang stelden in hetgeen werd aangewend om van hen bruik bare, brave zeelieden te maken. Vervoigens werd de vergadering weder geopend, de gelden der vereeniging verantwoord, benevens eenige huis houdelijke punten, alsook in het algemeen die, welke het welzijn van den matroos in zeedienst betreffen, besproken. Voor het sluiten der vergade ring voerde Z. K. H. prins Hendrik het woord, in de eerste plaats om den heer Rutgers van der Loeff zijn hulde te brengen voor de vaderlijke, degeljjke zorgen door hem aan de inrigting gewijd; om vervolgens te wijzen op het practischc doel der inrigting, om HD. gevoelen uit te drukken, dat waar, zooals hier, voor den jeugdigen zeeman gezorgd werd, men in den lande ook voor het lot van dien stand niet bezorgd behoefde te zijn. Een //leve de koning", »leve de prins", besloot de vergadering. Daarna verwijlde de prins nog eenigen tijd in de inrigting en onderhield zich met klein en groot, oud en jong, om ten half vier ure met Hü. adjudant naar 'sGraven- hage terug te keeren. Behalve het hoofd der gemeente, de militaire autoriteit der stad enz., merkte men hier o. a. op den vice-admiraal J. J. Wichers, directeur-kommandant van de marine-werf te Amsterdam, de kapiteins ter zee J. M. J. Brutel de la Rivière en R. L. de llaes, benevens de vertegenwoordigers van verschil lende afdeelingen der vereeniging. Den 25"en April zal van Rotterdam naar New-York vertrekken liet stoomschip Rotterdam, kapt. J. Jansen, van de Ned. Amcr. stoomvaart maatschappij, waarmede de gelegenheid is opengesteld tot het verzenden van gewone brieven, monsters en drukwerken. De depêches worden ten 6 ure 's morgens ten postkanlore te Rotterdam gesloten. De laatste ligting der brieven aan het postkantoor alhier zal plaats hebben op 24 April, ten 12 ure 's nachts. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Hage zijn gis teren van de 8 candidatcn, opgekomen voor de acte in de Fransche taal, 7 afgewezen en 1 toegelaten, nameljjk de heer P. Poot, uit Rotterdam. Voorts werden 7 candidatcn geëxamineerd voor de acte in de Hoogduilsche taal; 4 werden afgewezen en 3 toegelaten, als de hh. R. J. Kortmulder, uit Rotterdam; B. van Ruyven. uit Voorburg, en II. J. van der Wolde, uit Bodegraven. De eindexamens van de hoogere burgerscholen in Zuidholland zullen gehouden worden te Schiedam. De commissaris des koning heeft benoemd tot voorzitter den heer J. Steynis Gz., directeur der hoogere burgerschool aldaar, tot leden de hh. F. S. Gomm en T. E. Buckmann, van 'sGraven- liage; dr. S. Hoogewerff' en E. F. L. Haastert, van Rotterdam; dr. 11. W. Waalewijn, van Leiden; J. H. Dijkman en D. M. W. Baar, van Dordrecht; dr. W. Bisschop en dr. 11. J. Rink, van Delft; A. E. J. Holwerda, Van Schie dam, en dr. A. Harms, van Gorinchem. Bij kon. besluit van 14 April jl.houdende bepalingen tot beteugeling der longziekte onder het rundvee, is bepaald: Art. 1. Zoodra een stuk rundvee door longziekte is aangetast, is de eige naar, houder of hoeder verpligt al het rundvee, hetwelk dientengevolge in verdachten toestand is geraakt, door een geëxamineerden veearts te doen inenten. Ter voldoening der kosten van inenting zal voor elk dezer run deren de som van vijftig centen uit 's rijks schatkist worden uitbetaald. In dien geen geschikte entstof voorhanden is, ter beoordeeling van den dis- tricts-veearts, verleent de burgemeester uitstel der inenting totdat die stof aanwezig is. De districts-veearts voorziet den vegjjrts, met de inenting be last, zoodra mogelijk van goede entstof. Art. 2. Indien van longziekte verdacht rundvee in de weide niet voldoende kan worden afgezonderd, ter beoordeeling van den districts-veearts, moet het, onder de op advies van dezen door den burgemeester te bepalen voor zorgen, naar een stal ol auder gebouw worden vervoerd en aldaar afgezon derd blijven tot na den afloop van den termjjn. vermeld in art. 5 van het kon. besluit van 30 October 1872. Naar dc Stoompost verneemt, heeft de minister van binneulandsche zaken aan den ingenieur Leemans zijn bijzondere tevredenheid betuigd voor het beleid en de inspanning bij de redding van hel tjalkschip en zijn be manning, op het Roggebot in het Keteldiep. aan den dag gelegd; terwijl het den koning behaagd heeft de andere personen, die zoo krachtig tot de redding hebben medegewerkt, als bewjjs van goedkeuring eene gratificatie toe te kennen Naar wij van goederhand vernemenschrijft het Hbl.hebben reeds sedert den aanvang van dit jaar herhaalde bijeenkomsten plaats gehad van een zeker aantal leden der tweede kamer, behoorende tot de verschillende nuances der liberale partij, met het doel om eene betere aansluiting tusschen de liberale leden onderling en een naauwer verband tusschen hen en het liberaalgezinde deel der natie te vestigen. Die poging moet uitnemende resultaten hebben opgeleverd Zijn wij wel onderrigt, dan is men het in die bijeenkomsten volkomen eens geworden ten aanzien van de hoofdbegin selen, volgens welke de hervormende maatregelen, die op zoo menig gebied zoo dringend worden vereischt, tot stand zouden kunnen gebragt worden. De bedoeling schijnt te zijn die hoofdbeginselen te formuleren in een alge meen programma, dat openbaar zou worden gemaakt. Zoodanig programma zou dan leiddraad zijn voor de liberale partijzoowel wanneer zij //regerende party" als wanneer zij //oppositie" is, en tevens den grondslag kunne^ vormen voor een vaster verband tusschen de liberalen in ons land. Z. K. H. prins Hendrik heeft gisteren te Rotterdam de jaarvergadering van het Zeemanshuis aldaar, en des avonds de jaarlijksche vergadering van de commissie ter bevordering van het onderzoek naar de verschijnselen op den Oceaan met zijne tegenwoordigheid vereerd. De IV. R. C., van deze vergaderingen verslag gevende, deelt mede dal aan het einde der laatstge noemde vergaderiug Z. lv. 11. eene rede hield die diepen indruk maakte. Het blad waagt zich niet een verslag van die rede mede te deelen, uit vrees den omzigligen vorm te verbreken, waarin Z. K. 11. zich bewoog, maar deelt alleen de strekking mede: De stemming, waaronder uien was geraakt, was deze: De tijdsomstandigheden zijn ernstig. Er is schijnbaar toenade- rtng tusschen de nationaliteiten, maar in het wezen der zaak bestaat er de grootst mogelijke zelfzucht van iedere nationaliteit. Nederland alleen maakt daarop eene uitzondering. Nederland heeft altijd kennis en kapitaal veil voor den vreemde, en wat doet de vreemdeling voor ons? Het antwoord op die vraag kan niet gunstig luiden. Iedere vreemdeling is ons lief en trekt voordeel van onze overzeesche bezittingen en van hel moederland, terwijl de vreemdeling ons zijne hulp niet schenkt. Schatten Hollandsch geld worden in allerlei vreemde, niet zelden uiterst gewaagde ondernemin gen gestoken. Vraagt men daarentegen den Nederlander geld voor Neder- landsche ondernemingen, dan is schier geen kapitaal te vinden, al blijkt het dat zij aan dringende behoeften voldoen en op solide grondslagen rusten. Het gebeurde met de dokken in Indië moge daarvan tol bewijs strekken. Het nationaliteitsgevoel, in de laatste maanden gelukkig meer opgewekt, is niet levendig genoeg. Er is gemis aan naauwe aaneensluiting van plaatse lijke krachten. Nederland is klein, het kan aan grondgebied niet grooler worden gemaakt dan het is, maar het kan grooter worden dan het is, wanneer de kennis en het kapitaal, die hier aanwezig zijn, zich verbinden tot bevordering van hel eigen belang van het gemeenschappelijk vaderland, waardoor het van zelf eiken individu beter zal gaan dan thans. Vriendschap en vrede met den vreemdeling, maar onze kennis en ons geld aangewend

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1