BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 20 ^4pril A'0. 92. BIJITlSNLAN USCll E BERIGÏEN. Van wege het gemeentebestuur alhier is tot de ingezetenen eene uit- noodiging gerigthet heugelijk feest van 's konings 25-jarige regering op Vrjjdag 15 Mei, dag der terugkomst van HH. MM. den koning en de koningin uit Amsterdam, in deze residentie te vieren en des avonds van hunne deel nemende vreugd over de voor Nederland zoo gewigtige gebeurtenis te doen blijken door eene algemeene illuminatie. Naar men verneemt zullen bij gelegenheid der feesten te Amsterdam op 12 Mei a. s. door de directie van den Rijnspoorweg verscheidene extra- treinen worden georganiseerd. Zoo zullen extra-treinen loopen naar den Haag en Rotterdam des avonds na afloop van het prachtige vuurwerk, dat op den Amstel in de onmiddellijke nabijheid van het Rijnspoorwegstation zal worden afgestoken. Ëen dezer treinen zoude dan ook te Voorburg, Zoetermeer en Zevenhuizen stoppen. De bezoekers van de hoofdstad zijn daardoor in Staat gesteld alle festiviteiten te Amsterdam bij te wonen en toch des avonds nog terug te keeren. EST O EL A ND. LONDEN17 April. In het lagerhuis is behandeld een door sir John Rullock ingediend wets-voorstel betreffende de bewaring van geschiedkundige Overblijfselen. De voorsteller beklaagde zich over den staat vap Verval van vele historische gebouwen en van de verwaarloozing van onderscheiden voor de geschiedenis van Engeland belangrijke voorwerpen, gelijk de graven van de hoofden van stammen, welke vroeger het land hebben bewoond. Bij de wet werd de instelling gelast eeuer commissie, zamengesteld uit leden van verschillende geleerde genootschappen, aan welke de zorg voor die gebouwen, gedenk- tcekenen en overblijfselen zou worden opgedragen, en Welke bevoegd zou zijn de zorg en het onderhoud van enkelen daarvan aan de gemeentebestu ren op te dragen. Deze voordragt werd bestreden als eerte ingrljping op de regten van bijzondere personenals een roof van particulier eigendom onder het voorwendsel van kunst- en oudheidliefde, én als de eerste stap op een onafzienbaar gebied. De kanselier van de schatkist voerde er een constitu tioneel bezwaar tegen aan, namelijk dat cérté wet, waarbij blijvende offers van de schatkist gevorderd werden, alleen door de regering kon worden ingediend; ook verklaarde hij van oordeel te zijn dat voor de door deit voorsteller der wet bedoelde gedenkteekenett beter zou worden gezorgd dooi de eigenaren, particulieren of corporatien, onder het töezigt van hel oud heidkundig genootschap, dan ooit door eétte staatscommissie zdu kunnen geschieden. De voordragt werd daarop met 147 legen 94 stemmen verworpen. In een kolenmijn te Dukinfield, nabij Manchester, heeft eene gas-órtt- ploffing plaats gehad, waarvoor een èÖ-tal mahnen en knapen zijn omge komen. De oorzaak dezer ramp schijnt onvoorzigtigheid geweest te zijn. door het bezigen van andere dan veiligheidslampen. De firma Samuël Soborn en CO.té Sheffieldheeft haar betalingen gestaakt. Het passief bedraagt 85000 i. De kassier der firma heeft zich van het leven beroofd. FRANKRIJK. Met hét oog op dé eindelooze polemiek der dagbladen over dén aard vail het Zévenjarig presidentschap van Mac Malion zegt de heer Lemoinne, in het Jourii. d. Déb.: Wij gevoelen den algemeen verbreiden twijfel, en geloovcrt lliet dat men dien door stilzwijgen kan wegnemen, Wij zijn vart oordeel dat men dé schuld van het bestaande misverstand noch bij de ndtie, noch bij de pers zoeken rtlöet, doch dat de regering en de nationale verga dering daarvoor aansprakelijk Zijn door hun onophoudelijk Uitstellen Tan de organisatie der openbare magten. Wij erkennen het aan den maarschalk president opgedragen gezag, maar houden vol dat het niet in dé lucht kan blijven hangen, dat het op organieke wetten moet worden gevestigd, en dat de nationale vergadering, zoo lang zij dit niet zal hebben gedaan, slechts voorloopig en onbestendig Werk zal geleverd hebben. Maar kan de nationale vergadering wel iets anders tot stand brengen? Ziedaar de vraag, waarop wij, bij de hervatting der parlementaire werkzaamheden, het antwoord zullen vernemen. Bij de ih het vorige jaar omtrent het Legioen van Eer uitgevaardigde wet, is het vaststellen van strafbepalingen op handelingen van leden dér Orde, die niet vatbaar zijn voor geregtelijke vervolging, maar die hun des niettemin tot oneer strekken, aan een nader te ontwerpen reglement over gelaten. Dat reglement heeft thans het licht gezien. De daarbij aange nomen disciplinaire straffen zijn; 1». censuur; 2". geheelc of gedeeltelijke schorsing van de uiloefening der regten en prerogativcn en inhouding der toelage, aan het lidmaatschap der orde verbonden; en 3°. algeheele schrap ping uit de registers der Orde. De prefecten, onderprefecten, maires, alle regterlijke beambten, de ambassadeurs, gezanten en consuls zijn gehouden om van alle érnstige feiten, die ten aanzien van leden der orde te hunner kennis komen, door middel van de hoofden der departementenwaaronder zij behooren, aan den grootkanselier der Orde mededeeling te doen. Dé instructie, die de krijgsraad heeft ingesteld tegen kolonel Stoffel, wegens feiten die bij hel proces Bazainc te zijnen laste aan het licht waren gekomen, is geëindigd. Er zijti geen termen gevonden om hem gereglelijk te vervolgen. Men verneemt dat mgr. Dupanloup zich naar Rome heeft begeven. Om trent het doel van deze reis zjjn de meeningen nogal uileenloopcnd. Som migen beweren dal hij den Paus het verzoek overbrengt stappen te doen bij den graaf van Chambord om hem te bewegen niet zoo hardnekkig aan zijne banier te blijven hechten; volgens anderen wil hij bij den Paus opkomen tegen de verdachtmaking van zijn persoon door den heer Veuillot. De Gas. des trib. meldt: In ons nommer van gisteren maakten wij melding van de aanhouding van den heer Clément Duvernois. directeur van de '/Banque du Crédit territorial d'Espagne." Wij voegen er thans bij, dat nog verscheiden andere personeneveneens tot de administratie dier onder neming behoorende, in hechtenis zijn genomen. Het zijn de heeren Franc ken, ex-secretaris generaal van voornoemde bank; Jacob Wolff en Louis Wolff, bankiers; Rasetti senior en Jaureis. Na de bureaux, registers en papieren van de bank verzegeld te hebben, geleidde de commissaris, bijge staan door verscheiden agentendc heeren DuvernoisWolff. Rasetti Francken en Jaureis naar het paleis van justitie, vervolgens van daar naar het depót van de prefectuur, waar zij op dit oogenblik in verzekerde bewaring zijn. De heer Lacaille, regter van instructie en met deze zaak belastheeft de beklaagden heden een langdurig verhoor doen ondergaan •de tegen hen ingestelde vervolgingen zouden gemotiveerd zijn door een inbreuk op de wet op de vennootschappen en door handelingen, die in den finantiëlen toestand van de Spaansche bank van grondcrediet een passief van meer dan 8 millioen fr. hebben doen ontstaan. Die bank werd nu ongeveer drie jaar geleden gesticht. De regter van instructie heeft den heer Magnin, experthet onderzoek van de boeken en Verschillende papieren der vennoot schap opgedragen. Sedert 1 April worden geene magtigingen tot het oprigten van «cafés- èoncerts" te Parijs meer verleend. De prefect van policie heeft in zijn rap port over deze zaak de noodzakelijkheid van den thans genomen maatregel vooral betoogd op grond der onzedelijkheid van de voorstellingen, die in deze soort van schouwburgen gegeven worden, en op het karakter én dé gemoedsstemming voorai van de mindere standen, door wie de //cafés-con- certs" bijna uitsluitend bezocht worden, een zeer nadeeligen invloed uit oefenen SPANJE. Men schrijft aan de AugSb. Allg. Zeit.Er is eènige verkoeling ont staan in de goede betrekkingCh tusschen de beidé legérsmen verhaalt dat don Carlos te Barracaldo teruggekeerd was en zich hevig verstoord had ge toond bij het vernemen der in zjjne afwezigheid opgezette kuiperijen. De generaal Elio, welke thans bij Santa Juliana staat, heeft zich in die kuipe rijen niet gemengd. Zeker is het echter dat méh sommigen gepolst heeft omtrent de mogelijkheid van een vergelijk, met medeweten, zoo al niet op last van Serrano. Op het oogenblik hebben die stappen nog tot geene be slissing geleid, maar het is waarschijnlijk dat de zaak op nieuw in behan deling zal worden genomen na den veldslag, wanneer dc eene of de andere partij zich verzwakt zal gevóelen. OUITSCHLAND. Naar men uit Posen meldt is het berigt van de afzetting van den aarts bisschop Ledochowski door de geheele Poolsehe bevolking aldaar met eene opmerkelijke onverschilligheid ontvangen. Te Halle heeft op den f0den dezer prof. Witte zjjn 60-jarig jubilé als D doctor in de regten gevierd. Hij is slechts 74 jaar, zoodat hij op zjjn 14d« jaar promoveerde. Sedert 1833 is hij professor. OOST-ÏNDIE. BATAVIA. 14 Maart. Gisteren is hier ter reede gekomen het stoomschip Willem. Kroonprins der Nederlanden met de Nancy op sleeptouwkomende van Atchinvia Singapore. Aan boord van het stoomschip bevonden zieh de majoors Cavaljé en Luymes, de kapiteins van Son en van Daalende luit.-magazijnmeester der art. Monhemius, eenige militairen en een 200-tal kettinggangers. Ge noemde officieren werden, met de mindere militairen, aan den Kleinen Boom opgewacht door den plaatselijken kommandant, diens adjudant en eenige belangstellenden. Als naar gewoonte was door het Roode Kruis een prachtig onthaal bereid, terwijl de hh. S. van flulstijn en J. A. Schroder op de aller hartelijkste wijze alle militairen, zoowel officieren als minderen, welkom heetten, en allen met een welgemeenden dronk geluk wenschten met hun behouden aankomst na een dapperen en voor het leger zoo glorievollen strjjd. Heden morgen ontscheepten de kettinggangers. Zjj werden met belangstelling ontvangen door den hoogst verdienstelijken en ijverigen secretaris van het Roode Kruis; allerlei ververschingen en versnaperingen werden aangeboden en genuttigd, en met de noodige provisie van al het goede, door het Roode Kruis hun geschonken bij zich, trokken die dwangarbeiders, die veel gevaren en Ontberingen te Atchin hebben uitgestaannaar de plaats hunner be stemming. Ook te Samarang en te Soerakarta zijn de van Atchin teruggekeerde mili tairen op gelijke wijze ontvangen. Door eenige officieren, met de stafmuziek aan het hoold, is eene serenade gebragt aan den gewonden kolonel Wiggers van Kerchem, in het bétel dei- Nederlanden. Het schijnt der regering ernst om onze heerschappij te Atchin te ves tigen en ons daar voor goed in te rig ten. Men werft toch ijverig lieden, die derwaarts zullen worden overgebragt. Zoo zullen eerlang een H O-tal Chineesche en inlandsche werklieden benevens vrije koelies overgevoerd wor den. De kraton wordt verder gereed gemaakt en zal, volgens berigt van generaal van Swietenéen goed en gezond verblijf voor de troepen worden. Reeds wordt door het legerbestuur een ert ander gedaan, dat tot veraange naming van den toestand van den soldaat te Atchin strekken kan. Dc officieren te Atchin hebben gelden bijeen gebragt om den militairen amuse menten te verschaffen. De officieren van hel 3' bataillon Hg ten een lecs- Sj bibliotheek op. Volgens berigt van den militairen kommandant van Sumatra's West kust is den 4d™ de kapitein der infanterie P. E. F. A. von Mauntz, van

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5