PEK TELEGRAAF. eencn aanmerkelijken afstand, waartoe nabij liet station van den Rijn spoorweg het noodige terrein en materieel wordt afgestaan. BUITEN LAM)SCIIE BEHIGIEN. ËIQELANa LONDEN. 16 April. In hel lagerhuis heelt de onder-secretaris van slaat voor de koloniën, in antwoord op eene interpellatie, medegedeeld dat de regering tot nog toe geene officiële bevestiging ontvangen had van het in de dagbladen opgeno- ni n telegraphische berigt van den afstand der souvereinileit over de Fidji- cilanden aan Groot-Brittannië. De plegtige begrafenis van het stoffelijk overschot van Livingstone zal Zaturdag in de abdij van Westminster plaats hebben. Bij de aankomst van het lijk te Southampton werd het door den mayor dier stad van boord afgehaald en in plegtigen optogt, waaraan zich een aantal betrekkingen en bewonderaars, onder anderen de president en leden der kon. aardrijkskundige maatschappij, aansloten, onder het gelui der klokken naar de spoorweg-slation gevoerd, alwaar een extra-trein gereed stond om het stoffelijk overschot, benevens de betrekkingen en bijzondere vrienden van den overledene en vele anderen, naar Londen over te brengen. I RANHtiIJK. Naar men uit Parijs aan de Times meldt is de ware stand van zaken betreffende de onderhandelingen over de grensregeling der Fransch-Dnitsche bisdommen, deze: De Fransche regering vervult getrouw de bij het tractaat van 1871 aangegane verpligtingen. Zij heeft van den 11. Stoel daartoe me dewerking verzocht en verkregen. Duitschland onthoudt zichvan zijne zjjde. van alles wat den stand van zaken zou kunnen bemoeijelijkendoch daar d e mogendheid geeiieu vertegenwoordiger in het Valicaan bezit, is zij nog niet in staat geweest bij den II. Stoel de vereischtc magtiging aan te vragenzonder welke de schikking niet tol stand kan komen. Uit brieven uit Hume bijjkt dat de H. Stoel, wel verre van de onderhandelingen te belemmerenintegendeel den wensch doet blijken om die te bevorderen en tot eenc oplossing mede te werken, zoodra de noodige formaliteiten zul len vervuld zijn. - In de zitting van den departementalen raad der Bouches-du-Rhöne heeft een onstuimig tooneel plaats gehad. De voorzitter, de heer Labadie, hield eene openingrede, waarbij hij zich echter cenige staatkundige beschou wingen veroorloofde, om aan te toonen dat de tegenwoordige toestand verderfelijk was voor alle takken van bestaan; van de definitive vestiging der republiek alleen verwachtte hij verbetering. De prefeet protesteerde tegen deze rede. aangezien de wet aan deze vergadering verbood zich met staatkunde in te laten. Leve de republiek! leve Frankrijk! leve 'de prefect! werd hierop verward door elkander geroepen en het publiek klapte in de handen. De Voorzitter wilde toen de zaal doen ontruimen en verzocht den prelect hem den bijstand van politie-agenten te geven. Deze gaf nu zelf aan eenigen hunner last het publiek van de tribunes te verwijderen, daar, gelijk hij zeide, de gewapende magt alleen onder zjjne bevelen stond. Naar verzekerd wordt, staat de reis van den onlangs tot kardinaal verheven aartsbisschop van Kamerijk naar Rome in verband met de twee groole katholieke universiteiten, die te Rijssel en te Angers zullen worden opgerigt. wanneer de nationale vergadering de wet op de vrjjhcid van het hooger onderwijs zal hebben aangenomen. De heer Clément Duvernois, directeur der Spaansche territoriale bank, en verscheiden leden van den raad van administratie zijn in hechtenis ge nomen, de boeken der maatschappij in beslag genomen en de bureaux verzegeld üc stoomboot Amérique van de Transatlantische stoomvaartmaat schappij is op de terugreis van New-York gezonken op 100 mijlen van Brest. De bemanning en de passagiers zijn door drie schepen gered. Volgens de missions Catholiques hebben de ontvangsten der katho lieke propaganda gedurende 1873 bedragen ruim 5% mill. fr.. nagenoeg 70500 fr. minder dan in het vorige jaar. Daarentegen is de opbrengst in i873 ruim een half milliocn hooger geweest dan in 1871. Volgens beriirten uit Konstanlinopel had de lieer de Lesscps aan den onderkoning van Egypte doen welen dat, vermits het hem onmogelijk was het Suez-kanaal op de door de internationale commissie voorgeschrevcne Voorwaarden te exploiteren, hij de loodsen zou wegzenden, het opsteken der kustlichten beletten en zoodoende de doorvaart van hel kanaal stuiten zou. De onderkoning heeft hem aangeraden aan dit voornemen geen gevolg te geven, met kennisgeving dal. bij gebreke daarvan, de Egyptische regering genoodzaakt zou zijn maatregelen te nemen, ten einde de geregelde vaart te verzekeren. nilITICHLAND. De I'ruissisclie domkapittels hebben te Berlijn protesten ingediend tegen hel wetsontwerp op het bestuur van vacante bisdommen. Het kapittel van Breslau verklaart, ingeval de bisschop door het kerkelijk gcregtshof wordt afgezet, de vacature niet te zullen erkennen en derhalve ook geen bisschop of vicaris te zullen kiezen. Voor dergelijk geval bevat echter de wet de vereischte voorscbiften. De eerste s.ynodc der oud-katholieke gemeenten zal in de Pinkster- wcck te Bonn gehouden worden. Te Frankfort waren Dingsdag II. duizenden plattelandsbewoners toege stroomd ter viering van den druksten dag der voorjaarsmis. Allerwcge zag men eene uitgelaten menigte. I)c autoriteiten waren onderrigt, dat weder j pogingen tot het slichten van oproer werden in het werk gesteld. In het vurige jaar toch was Frankfort onverhoeds het tooneel van bloedigen strijd gewordenthans zou nicn zich tijdig gereed bctooiien en elke poging, tot hel verwekken van ongeregeldheden, in de geboorte verstikken. Om elk oogenblik met kracht te kunnen optreden, waren al de troepen in de ka zernen geconsigneerdin het naburige Boekenheim stonden de dragonders gereed om op liet eerste sein op te rukken. Een dergelijke maatregel was te Homburg genomen, zoodat men zeker kon zijn binnen weinig tijds een verpletterende magt te kunnen ontwikken. Gelukkigerwijze is de orde niet gestoord. De gerezen beduchtheid voor nieuwe ongeregeldheden was echter niet ongegrond. Men wist, dat de socialisten ijverig bezig waren, om on tevredenheid te verwekken onder de vreemde arbeiders, hier aan groote werken sedert geruimen tijd gebezigd. Al de pogingen, om hen te bewegen hooger loon te vorderen of den arbeid te staken, zijn afgestuit op hunne eerljjkheid en regtschapenheid. Zij verklaarden ten stelligste bij de bedon gen voorwaarden te blijven volharden. Te Genève hebben ongeregeldheden plaatsgehad. Een troep vreemde werk lieden, zich noemende leden der internationale, heelt anderen willen belet ten te werken en een in aanbouw zijnd huis, waaraan zij bezig waren, grootendeels afgebroken om hen met steenen te kennen werpen. De politie was niet bij magte aan de zaak een einde te maken; eerst later gelukte dit onder medewerking der gendarmerie. Een vijftigtal oproermakers is gevangen genomen. Volgens de Russische bladen heeft op de jaarmarkt van Nishni-Novgorod van 1873 de geheele omzet 159% millioen roebels bedragen, 19 millioen minder dan in het vorige jaar. hetgeen men toeschrijft aan de late opkomst van een aantal handelaren. WEENEN, 16 April. De Votksfreund verneemt, dat een krachtig protest van Rome verwacht wordt tegen de door de Pruissische regering bevolen ontzetting van den aartsbisschop Ledochowski uit zijn bisschoppelijk ambt. LONDEN, 16 April. In het lagerhuis deelde de kanselier van de schat kist het budget mede. De ontvangsten van het vorige jaar hebben bedragen 77,335.657, de uitgaven 76,466,500 De ontvangsten voor het loopend jaar worden geraamd op 77.995,000, de uitgaven op 72,503,000, zoodat het saldo zou bedragen 5,492,000. De regering stelt voor de inkomsten-belas ting 1 penny te verlagen, liet invoerregt op de suiker af te schaffen, voor de ruwe met 1 Mei, voor de geraffineerde op 21 Mei. Ook stelt zij voor. de regten op paarden af te schaffen en sommige plaatselijke belastingen voor rekening van den staat te nemen, zoodat het overschot wordt vermin derd tot 462.000 De kamer neemt de resolutie aan om de regten op de suiker af tc schaffen, en stelt de discussie over het budget tegen aanstaan den Donderdag aan de orde. Van II. M. de koningin is eene boodschap ingekomen, inhoudende het voorstel om generaal Wolseley 25000 toe te kennen, als bljjk van erken telijkheid voor zijne den lande bewezen diensten. PARIJS, 16 April. Men verneemt dat, als de nationale vergadering weder bijeenkomt, de minister van buitenlandsche zaken geïnterpelleerd zal worden, om van hem te vernemen of lijj, bij de beraadslaging over de begrooling 1875, diplomatieke stukken zal overleggen betreffende de ker kelijke aangelegenheden van Duitschland, Zwitserland en Italië. De linker zijde is voornemens in de aanstaande zitting der permanente commissie dc regering te interpelleren over de circulaire van den minister Dcpeyre betref fende dc drukpersvervolging. WEENEN, 16 April, liet huis van afgevaardigden heeft met groote meerderheid het tweede der confcssionnele wetsontwerpen, nl. dat betref fende de erkenning van godsdienstige genootschappen door den staat, bjj tweede lezing aangenomen. Met 148 tegen 21 stemmen heeft het huis der afgevaardigden bij hoofde lijke omvraag besloten naar de commissie tot onderzoek der constitutionele wets-ontwerpen te renvoyeren het voorstel-Fux. strekkende tot het nemen van een besluit, waarbij de regering wordt uitgenoodigd in te dienen een ontwerp van wet tol uitzetting van de Jezuïlen en de met hen geaffilieerde orden en congregatiën uit Oostenrijk. IIVCEZONDEN. DE IIOOGEWOERDSPOORT. Als wij de geschiedenis van onze grijze stad opslaan, lezen wij dat Leiden herhaalde malen is vergroot. Wij zouden gerust kunnen zeggen, dat wij ongemerkt thans weder eene vergrooting beleven. Gelukkig dat door het wegvallen der plaatselijke indirecte belastingener huizen zijn gebouwd langs de randen der stad, waarvan de bewoners als Leidsche ingezetenen worden beschouwd. Dc behoefte aan meerdere woningen, natuurlijk ingericht naar dc tegenwoordige wenschendeed onlangs langs den Stationsweg en in 't verlengde van het Noordcinde eenige huizen verrjjzenen zoo is bij den Gemeenteraad een plan ingediend om ook buiten dc Hoogewoerdspoort bouwterrein tc maken door het afgraven van een der weinige bastions van dc vroegere versterking. Daarbij is de vraag gesteld of de Hoogewoerdspoort al of niet zal behou den blijven. In geen onzer bladen is de vraag besproken, en zoo schijnt het. dat «wat de heeren zullen wijzen", als dc zaak in behandeling komt in de Raadsvergadering, «dc goe gemeent dan ook zal prijzen", en zich zal neerleggen bij die stemming. Ik geloof dat het niet ongepast is de publieke opinie in deze ook te laten spreken, en gevoel mij opgewekt een lans te breken voor het behoud van de Poort, die zelfs bij het bouwen van de te ontwerpen woonhuizen op het vrijkomende terrein, niemand in den weg zal staan, die waard is om te blijven slaan, en die een niet onaardig aandenken zal kunnen zijn aan de tegenwoordige vergrooting, waarvan ik zoo even sprak. Waarom zou toch zoo'n poort niet als aanwijzing van vroegere kleinere kracht en beperkte macht kunnen blijven? Zij die Parijs of Mnnchen be zochten. om slechts deze twee plaatsen tc noemen, zullen toch geen aan-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2