liUITENLANDSCIIE UEKIGTEN. wegens misbruik van vertrouwen vetoordeeld lot een cellulaire gevangenis straf van twee maanden, benevens 7.50 boete of 2 dagen gelijke gevange nisstraf. Zijn misdrijf bestond in het als lasthebber aan de beslemming onttrekken of niet verantwoorden van eene geldsom, die hem voor de over schrijving van een onroerend goed was ter hand gesteld. -- Te Groningen is de policie er in geslaagd den vermoedelijken dader te vatten van den moord op eene weduwe in een dorp nabij Emden, in Oost- Friesland, gepleegd liet is een gedeserteerd Pruissisch soldaat, die zijne misdaad reeds bekend heeft. Een ander üuitscher had getracht aldaar eenig zilverwerk te gelde te maken, en daardoor was men den moordenaar op het spoor gekomen. Blijkens de stalen behoorende bij het koloniaal verslag over 1872 (Ned. Indië), bedroeg de bevolking van Java en Madura op uit". December van dat jaar 17,298,200 inwoners, welk cijfer eene vermeerdering aanwijst van 407,132, vergeleken met 1871. Men telde in 1872: 28926 Europeanen, 185,758 Chinezen, 8988 Arabieren. 13044 andere Oosterlingen en 17,061,484 inlanders. De talrijkst bevolkte residential zijn: Soerabaija met 1,478,864, Samarang met 1,313.613, Bagelen met 1,128,508, de Preanger met 1,115,943. en Cheribon met 1.078,367 inw. De andere residentiën hebben eene bevol- king beneden 201 millioen; de minst bevolkte residentie is Banjoewangi met 53844 inw. Onder de Europeanen telde men 9678 mannen, 7112 vrou wen en 28926 kinderen. Van de Europesche mannen waren in 's lands dienst 3699, in contract met het gouvernement voor landbouwondernemingen 203. in den handel 805. andere industriëlen 2759, zonder beroep 2165. liet aantal inlandsche Christenen op Java en Madura bedroeg 4976; dat op de Luitenbezittingen (Borneo daaronder niet begrepen) 148,568. De bevolkingscijfers voor de buitenbezittingen kunnen niet dan b(j bena dering worden opgegeven. Mcii telde voor Sumatra's Westkust 1.620,979, Benkoelen 134.126. de Lampongs 112,271, Palembang 497,697, Banka 62,216, Billitow 26160. Biouw 76872. Weslerafdeeling Borneo 365.881, Zuider- en Oosterafdeeling Borneo 869,763, Celebes en onderhoorigheden 349,750, Menado 517,000, Amboina, enz. 233,253, Ternate 97402. Timor 500.000Bali 8359 Voor de gezamenlijke bevolking zou dus 3 a 4& millioen inwoners Ie tellen zijn. 's GBAVEN11 AGE16 April. Door Z. M. is vergunning verleend aan de bh. J. Israëls, C. Bisschop en J. Bosboom, kunstschilders te 'sGravenhage, W. Boclofs, kunstschilder te Brussel, C. Rochussen, kunstschilder te Botterdam, C. Springer, kunst schilder te Amsterdam, en C. T. Liernur, civiel-ingenieur te Haarlem, tot het dragen van het ridderkruis der Frans-Joseph-orde. aan ieder hunner door den keizer van Oostenrijk geschouken. J Aan den heer A. F. F. W. Scbreurs is), op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Roermond. De heer D. Leon is erkend en toegelaten als consul van Denemark'en j te Curasao. Z. M. heeft HD. adjudant in buitengewone dienst den generaal-majoor A. E. Mansfeldt, kommandant van de 3* divisie infanterie, op zjjne aan vrage, pensioen verleend Z. M. heeft den generaal-majoor F. C. H. baron van Tuyll van Seroos- kerken, plaatselijk kommandant der 1' klasse te 's Hage, waarnemend gouverneur der residentie, en den majoor G. J. Engelen, van het reg. gre nadiers en jagers, op hunne aanvrage, pensioen verleend. Z. M. heeft benoemd bij den plaatseljjken staf: tot generaal-majoor plaatselijken kommandant le kl. te "s Hage den kolonel G. H. J. Michelhoff van het 2e reg. huzaren; bij het wapen der infanterie: bij het 3e reg. tot kolonel den luit.-kolonel C. M. 11. Pel, kommandant van het corps: bjj het 6« reg. tot kolonel en kommandant van het corps, den luit.-kolonel W. B. Bunnik, belast met het bevel over dat corps. Bij het wapen dercavallerie, bij het 1« reg. huzaren tol ritmeester van de 2dt kl., den le luit. W. II. Nolthenius van het corps; tot le luit. den 2"" luit. jhr. A. C. baron van Asbeek van het corps. Bjj het 2de reg. huzaren, tot kolonel en kommandant van het corps, den luit.-kolonel jhr. J. G. A. van Spengler van het corps; tot luit.-kolonel, den majoor C. L. Hermsen van hel 4de reg. huzaren; bij het 3" reg. huzaren, tot luit.-kolonel, den majoor C. L. Scheidier List, van beL corps; tot majoor, den ritmeester F. C. D. M. 11 inlopenvan hetcoips; tol p° luit., den 2'" luit. VV. A. Slorni de Grave, van het 2' reg. huzaren. Bjj het 4' reg. huzaren, tot majoor, den ritmeester J. N. Kohn. van het corps. Tot ritmeester 2? kl.den l'D luit. F. A. de Jong van Beek en Donk, van het 2' reg. huzaren. In de gisteren avond gehouden zitting van de eerste kamer heeft de minister van oorlog geantwoord op hetgeen door enkele leden in de voor middag-zitting over de vesting-wet was in het midden gebragt. Vooraf echter gaf hij antwoord op twee vragen in het eindverslag gedaan. Het eerste puilt was ditDe wensch werd in eene afdeeling uitgedrukt om het slechten der vestingwerken door het domeinbestuur en de genie zooveel mo gelijk in de hand le doen werken, waardoor de financiële belangen van het rijk tevens bevoordeeld zullen worden. De minister antwoordde dat, na de aanneming der wel door de tweede kamer en in afwachting eener gunstige beslissing der eerste kamer, aan de aanwezige ingenieurs de noodige in- structien in dien zin zijn gegeven. Ten tweede werd gevraagd of niet ter stond na de aanneming dezer wel door de regering verlof kan worden ge geven om binnen den nu nog verboden kring der bij dit artikel bedoelde sterkten te bouwen; of wordt die verboden kring reeds door de wettelijke vaststelling van dit artikel virtueel opgeheven? Het antwoord was toestem mend. Van de afkondiging der wet houdt het bestaande verbod op. Verder gaf de minister op de vraag van den heer Fransen van de Putte of bij een geconcentreerd dcfensiestelsel de militie en schutterjj tijdig binnen de Iinien kunnen worden gebragt, ten antwoord wat de militie betreft: ja. Wat ook het jaar 1870 hebbe geleerd, het is gebleken dat de maatregelen tot oproeping der miliciens allergunstigst zijn uitgevoerd, zoodat in vier dagen alle miliciens op de plaats hunner bestemming waren. Uit dien hoofde behoeft er dus geen vrees te bestaan, dat de aanneming der wet nadeeligen invloed daarop zal kuunen uitoefenen. De schutterij evenwel is nog niet ge- I regeld, maar maatregelen zullen genomen worden om zoo spoedig mogelijk een groot gedeelte onder de wapenen te kunnen brengen. Op de vraag of spoedig eene militiewet en schutterijwet zullen worden ingediend, zeide de minister, dat het niet juist is dat de eerste reeds bij den raad van state zou zijn; dit is een misverstand, maar zjj is nagenoeg gereed; bovendien moet het militie-contingent verhoogd worden en dus de vrijstellingen ver minderd. De wet zal zoo spoedig doenlijk ingediend worden. De schutterjj- wet is in voorbereiding en zal spoedig op de militiewet volgen. Inmiddels kunnen er nog maatregelen tot verbetering genomen worden, om daar waar de schutterij talrijk is voor spoedige beschikking te zorgen. Nadat nog enkele leden het woord hadden gevoerd, werd het ontwerp van wet lot regeling en voltooijing van het vestingstelsel aangenomen met 31 tegen 1 stem, die van den heer Michiels van Kessenich. Vervolgens werden met algemeene stemmen aangenomen de wets-ontwer- pen tot bekrachtiging van credieten door den gouv.-gen. van Nederl. Indië geopend boven de Indische begrootingen voor 1871, 1872 en 1873, en dat tot het toestaan van credieten ten behoeve van tot de dienstjaren 1867 tot en met 1871 behoorende onverevende vorderingen ten laste der begrooting van Ned. Indië voor 1874. Na in comité-generaal het adres aan Z. M. den koning bij gelegenheid van de feestviering van 12 Mei te hebben vastgesteld, is de kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een ont werp tot afschaffing van den zeep-accijns en verhooging van den accijns op het gedistilleerd. In den aanvang der zitting was aan de orde de voortzetting der interpel latie van den heer Messchert van Vollcnhoven over Atchin. De voorzitter stelde voor, wegens het verband dier interpellatie en de door de regering overgelegde, ook geheime stukken, beiden interpellatie en stukken gezamenlijk te behandelen, doch dan in comité-generaal, behoudens nadere openbare beraadslaging over de zaak zelve en over al wat voor open bare behandeling vatbaar is. Na velerlei discussiënwaarbij de heer van Lijndeu en anderen opkwamen tegen het verwijt alsof het de oppositie te doen was de regering omver te werpen en nadat de minister van koloniën voor de meest openbare behande ling was, met uitzondering over de geheime stukken, is het voorstel van den voorzitter met 62 tegen 3 stemmen aangenomen. üet comité-generaal is daarop aangevangen en heeft tot 4 uren geduurd. Het is nog niet afgeloopen, maar zal morgen voortgezet worden, nadat vooraf even eene openbare zitting zal zijn gehouden. De directeur van het kon. kabinet van schilderijen heeft bekend ge maakt dat het kabinet, wegens daarin te verrigten werkzaamheden, van d^n 20»1"1 dezer af, gedurende eenige dagen zal gesloten zjjn. ENGELAND. LONDEN. 15 April. Door het lagerhuis is Maandag 11. de begrooting van oorlog aangeno men nadat eerst eene discussie was gevoerd over eene motie van den heer Beaumont, de verklaring inhoudende dat de reserve behoorde gevormd te worden uit de manschappen, die de werkelijke dienst bij het leger vol- bragt hadden, welke met de intrekking der motie eindigde. Bij de beraad slaging over deze motie werd geklaagd over de slechte resultaten van het ~1n Engeland gevolgde stelsel van aanwerving, en de door den vorigen mi nister ingevoerde verkorting van den werkclijken diensttijd als zeer nadee- lig, vooral voor de wapens der artillerie en cavalerie, scherp veroordeeld. De minister Gathorne llardy verklaarde echter dat de aanwerving voor het leger tegenwoordig gcene bezwaren opleverde, en dat de daardoor geleverde manschappen gemiddeld den leeftijd van 20—32 jaren hadden. FBANKRMH. Voortdurend zijn allerlei geruchten in omloop omtrent oneenigheid in het kabinet. De hh. Decazes en de Fourtou zouden willen aftreden, indien de hevige taal der legitimistische bladen tegen het septennaat niet met ge strengheid werd bedwongen. Het zou echter den heer de Broglie gelukt zjjn hen voorloopig tevreden te stellen. De schout-bjj-nacht Ribourt, belast met het instellen van een onder zoek naar de ontsnapping van Rochefort c. s., zou den I4d,° te Southamp ton scheep gaan, op de Engelsche pakketboot van Sidney. In de.haven van Sidney zal hij een vaartuig vinden van het marine-station van Nieuw-Cale- donic, waarop hij onverwijld naar Noumea zal vertrekken. Hij heeft de meest onbeperkte volmagt om handelend op te treden. De zitting van den departementalen raad van Corsica zou den 13de" April geopend worden. Prins Napoleon, voorzitter van den raad, was tegen woordig en met hem slechts 18 leden van de 62, waaruit de raad iszamen- gesteld. De vergadering is daarop tot den volgenden dag uiteengegaan; maar men geloofde, dat de meerderheid zou wegblijven, zoodat de zitting niet gehouden zal kunnen worden. Hel was uitgelekt, dat de meerderheid uit «eente" Bonapartistcn bestaande, voornemens was de zitting niet bij te wonenten einde op die wijs eene vijandige demonstratie tegen den voor- zittenden prins aan den dag te leggen. De gemeenteraad van Toulouse is, evenals die van Marseille, geschorst en door eene municipale commissie vervangen. De aanleiding tot dezen maatregel is dat de raad, ondanks het bestaande wettelijke verbod zich met de staatkunde inlatende, in een van hem uitgegaan stuk gezegd heeft dat de wet, door de wjjze van benoeming der gemeentebesturen te veranderen, ook hun karakter veranderde en van de vertegenwoordigers der kiezers ver tegenwoordigers van het gezag maakte.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2