LEIDSCRE COURANT. 1874, 89. DONDERDAG 16 APRIL. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. w. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p. p. 3 -'0 met het T'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.5 's jaars. buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 14 April. Gisteren avond had in het gebouw der maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene openbare zamenkomst plaats, uitgeschreven door de vereeniging tot bescherming der dierea, waarop door den heer R. Koopmans van Boekeren het woord werd gevoerd. De redenaar, die een groot aantal toehoorders onder zijn gehoor lelde, besprak op heldere, populaire wijze het doel en de strekking der dieren-bescherming. Hij toonde aan hoe weinig het ware streven dier vereeniging werd begrepen, zelfs door meerbeschaafden. Be spotting en miskenning was meest haar loon. Doch dat werkte volgens den spreker eerder gunstig, vergeleken bjj het gevaar van te worden doodge zwegen, waarmede onverschilligheid deze zaak dreigde. Met voorbeelden, als uit ieders jeugd gegrepen, wees de spreker op het gevaar, hetwelk schuilt in de onnadenkende wreedheid van het kind. Hoe zijn gevoel gevaar loopt verstompt te worden en hoeveel daarmede zamenhangt, om tot de slotsom te komen dat een gevoelloos mensch, zooal niet een slecht, dan toch een onedel lid der maatschappij is. Hij bewees duidelijk, dat het doel der dicren-beschcrming gevestigd is op de veredeling van den mensch. Geen ziekelyke zorg wordt er beoogd, maar noodelooze wreedheid, enkel, wordt bestreden. Daartoe wcnschte spreker ieder in zijn kring aan te sporen, zonder daarom op te treden als werf-ofïicier voor de vereeniging, maar enkel om te wijzen op den zedelijken pligt, door den Schepper den met rede begaafden schepselen tegenover de redelooze opgelegd, getuige het schoone beeld, dat er geen muschje valt zonder Gods wil. Ten slotte gaf de spre ker te kennen, dat zijn onderwerp, nog verre van uitgeput, hem aanleiding zou geven om te gelegener plaats en tijd de zaak der dieren-bescherming verder te bespreken, waarna hjj eindigde met het vers, waarin de dichter Tollens eenmaal de liefde en zorg van den Schepper voor de vogelen en dieren des velds bezong. De majoor J. II. H. Dommers is van het 6e rcg. bij het 4« reg. infan terie te Leiden overgeplaatst. Met goed gevolg hebben ook Ie 's Hage voor de bevordering tot 2e0 luitenant hun examen afgelegd de sergeanten Spruyt en Haring van het 2', en Eindhoven van het 6e reg. infanterie, van den cursus te Maastricht. Gisteren werden te 's Hage geëxamineerd voor de acte als hoofdonder wijzer 14 candidaten, 1 trok zich den 2'1"1 dag terug, 9 werden afgewezen en 4 toegelaten, te weten: D. 11. van Kalkeren, uit lleinenoord; W. 11. A. van Meerkerk, uil Dubbeldam; F. M. Mulders en J. Radersma, beiden uit Dordrecht. De Staatscourant bevat het jaarlijksch verslag van den archivaris van het rijk aan den minister van binnenl. zaken omtrent den toestand van het rijks-archief, van de aanwinsten die het verkregen heeft en van hetgeen door de ambtenaren verrigt is. Ten einde grondig te kunnen oordeelcn over de werking van de jongste wjjzigingen in de wettelijke bepalingen omtrent de heffing van belastingen door of ten behoeve van de gemeenten, heeft de minister van financiën het noodig geacht een goed overzigl te hebben van de plaatselijke belastingen en inkomstenzooals die op dit oogenblik kunnen worden geacht te zjjn. In overleg met zijn ambtgenoot voor binnenl. zaken heeft de minister der halve, door tusschenkomst van de commissarissen des konings, de gemeen tebesturen aangeschrevenover het afgeloopen jaar 1873 gelijksoortige staten van de bedoelde belastingen en inkomsten op te maken als indertijd in vroegere jarenen laatstelijk over 1868, zijn opgevraagd. Voor die gemeen ten, waar de hoofdelijke omslagen worden geheven naar den grondslag van het inkomen of vermoedelijk inkomen, wenscht de minister tevens te ont vangen een extract uil de betrekkelijke verordeningen, voor zooveel betreft de bepalingen omtrent de wijze, waarop het inkomen der belastingschuldi gen aangewezen, geschat of berekend wordt. Van de gemeentelijke opga ven wordt door de zorg van de commissarissen des konings een provinciale verzamelstaat opgemaakt en den minister gezonden. Het Ned. stoomschip Holland, kapitein Hoefman, van Penang naar het Nieuwediep, is volgens berigt uit Suez, in de Golf van Suez, op twee mijlen afstand van laatstgenoemde plaats, op een zandgrond geraakt. Van Suez zijn 8 iigters afgezonden om het schip te liglen en men verwacht dat liet zonder schade weder vlot zal komen. Een correspondentie van de Penang Gazette schrijft uit Atchin d.d. 10 Febr. jl.: "De Hollanders zijn van oordeel, dal de oorlog geëindigd is: er moet evenwel nog een geruime tijd verloopen, alvorens alles geschikt zal zijn. Eenige dagen geleden had ik bet zeldzame geluk een Alhinees te spre ken, die een hooge maatschappelijke en militaire positie scheen tebekleeden. Hij deelde my mede, dat de strijdlust bij den kleinen man sterk aan het afnemen was, bevestigde het overlijden van den Sultan aan de cholera, en verhaalde dat de Kratontwee dagen voordat de Hollanders dien in bezit namen, door den vijand ontruimd was; een groot aantal strijders had b|j die gelegenheid het leger verlaten en was naar de kampongs teruggekeerd. Hjj voegde er echter onmiddellijk bij, dat sedert de talrjjke gevechten op gehouden haddende tegenwoordige magthebbenden alle middelen in het werk stelden om manschappen en wapenen in het land te werventen einde eene laatste poging tegen de Hollanders te wagen. Hij zeidc vervolgens, dat de vijand volkomen op de hoogte was van den toestand der Hollanders, maar ik geloof dat hij de verliezen door ziekten, enz. geleden te hoog schatte; hij ontkende het woeden van de cholera onder zijne landgenooten in zulk een hevigen graad als men dit voorstelde, maar moest toegeven dat de ver liezen, in de gevechten geleden, aanzienlijk waren. Ofschoon ik niet voor alles wil instaan wat deze Alchinees mij verhaalde, zoo moet ik toch beken nen dat zijne woorden mij volkomen vertrouwen inboezemen." - Gisteren is te Amsterdam de veiling van het kabinet schilderijen van wijlen den baron van Reede van Ondlshoorn begonnen. De prijzenvoor enkele nommers besteed, waren: De waterval in Noorwegen door A. Achen- bach met de 10 pCt. kosten ƒ8030; de Dag vóór de scheiding door J. Israëls ƒ7150; het Kegelspel door C. Dusart ƒ4840; het Bezoek door J. B. Madou ƒ4510, de prediking van Luther door H. A. van Trigt ƒ3355, Bertrand en Raton door A. J. Decamps 3300, het Atelier door C. Brillouin ƒ1962. een gezigt in Noorwegen door F. H. Hendriks ƒ1870, een klein stukje door J. 11. Weissenbrnch ƒ836, een dito door A. H. Bakker KorfT 101een Zee stuk door E. Isabey ƒ1485, een Boschgezigt door C. Jacque en Anastasi ƒ1100, het Toilet door Jan Steen ƒ1023, llille Bobbe door F. Hals ƒ2090. een gezigt op den Dam door Berckheyden ƒ660. De opbrengst dezer veiling was 67269.75. Blijkens het verslag der Ulrechtsche zendings-verceniging over 1873 werd de zendeling Bode door de cholera weggerukt. De vereeniging zal eerlang vjjf kweekelingen tellen. Zijne zendelingen en zendeling-werklieden arbeiden op Nieuw-Guinea. Bali en Almaheira. De spraakkunst der Baline- sche taal van den zendeling van Eek verscheen in druk. en een woorden boek van diezelfde taal is ter perse. De vereeniging telt 559 leden en 774 begunstigers, en verloor sedert het vorige jaar 74 leden dn 102 begunstigers, liet getal helpende gemeenten bedroeg 292, of 17 minder dan in 1872. De inkomsten bedroegen ƒ33658.82, of ƒ4000 minder dan het jaar te voren. Het nadeelig saldo is tot ƒ23906.66 geklommen. Onder de giften komt eene voor van een onbekende, groot 3 certificaten a ƒ1000, 4 pCt. W. S. De arrond.-regtbank te Tiel heeft uitspraak gedaan in de kerkelijke quaeslie te Opheusden. Ofschoon de regtbank meende, dat hier niet kon worden beslist over de vraag, of de eischers al dan niet wettig kerkvoog den konden worden genoemd, was het naar haar oordeel niet gebleken, dat zij tijdens de dagvaarding die betrekking niet meer feitelijk uitoefenden en dat hier dus geen sprake kon zijn van storing in het bezit. Op dien grond werd het eischend college van zich noemende kerkvoogden niet ont vankelijk verklaard in zijne vordering tol schadevergoeding en veroordeeld in de kosten van het geding. Men meldt uit Leeuwarden: De gezondheidstoestand van het rundvee in deze provincie laat, wegens de longziekte, bij voortduring nogal te wen- schen over In de drie eerste maanden dezes jaars heeft die ziekte 562 offers geëischt. Van andere veeziekten wordt weinig of niets vernomen. In de afgeloopen maand is echter onder de paarden van een landbouwer te Dragten de kwade droes waargenomen, ten gevolge waarvan een paard is afgemaakt. De nieuwe veemarkt alhier zal Vrijdag a. s. worden geopend. Dat markt plein, geheel naar de eischen van den tijd ingerigt en hetwelk een verras send gezigt aanbiedt, is echter buitengewoon groot, zoodat het te betwijfe len is of het wel ooit geheel bcnoodigd zal zijn. Te 's Hertogenbosch hebben de hnisscliildersgezellen den arbeid ge slaakt. verhooging van loon eischende.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1