BLMTKM.AtNDSCIIK HKlUGTKiN PER TELEGRAAF. vrouwen en jonkvrouwen, haar door den Duilschen keizer, koning van Pruissen, geschonken. Tol kantonregter ie Bergum is benoemd de heer mr. H. Ferl, thans plaatsvervangend kantonregter aldaar. Door Z. M. is de kapitein-luit. ter zee jh'. H. 0. Wichers, onder dank betuiging voor de goede diensten door hem bewezen, eervol ontheven van de waarneming der betrekking van inspecteur over het loodswezen enz. in het 3e district te Willemsoord en op non-activiteit gesteld; terwijl bedoelde betrekking is opgedragen aan den luit. ter zee 1* kl. J. Spanjaard. De lui», ter zee 2e kl. W. F. Blaauw, H. Nijgh en C. J. Damme, uit tl. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën is benoemd tot tweeden klerk bij het depart, van koloniën (koloniaal etablissement te Amsterdam) de heer W. Kuyper, te Amsterdam. Z. K. 11. prins Hendrik vertrok beden ochtend wederom naar Amster dam. Morgen avond wordt de prins hier terugverwacht. In de zitting van de eerste kamer van heden is een viertal ontwerpen aangenomen. Bij dat tot indeeling der bedijkte gronden in het Wjjkermeer heeft de minister van binnenlandsche zaken, op eene vraag van den heer Nobel, geantwoord dat de concessie tot droogmaking der Zuiderzee niet kan worden verleend zonder krachtdadige hulp van het gouvernement. De mi nister hoopte zeer spoedig zijne denkbeelden, omtrent de wijze hoe dit zal moeten geschieden, te formuleren in een voorstel aan den ministerraad. De eindverslagen zijn gereed over alle aanhangige wetsontwerpendie na afloop van de behandeling der vestingwet aan de orde zullen worden gesteld; daarna zal het adres aan den koning in comité worden behandeld. In <te zitting van de tweede kamer zynbehalve de reeds bekende wetsontwerpen, nog ingekomen een ontwerp tot regeling der voorwaarden tot het sluiten van tractaten wegens de uitlevering van vreemdelingen, en een tractaat met België tot wijziging van artikel 6 van het Maastractaat. De kamer heeft besloten op den 12" Mei den koning een adres van hulde en gelukwensch en corps aan te bieden. Donderdag ten elf uur zal de interpellatie nopens Atchin voortgezet worden. Beklaagd van het onbevoegd iiiioefeuen der geneeskunde stond gisteren voor de arrond.-regtbank alhier leregt de heer Th. P., oud 47 jaren, gebo ren te Londen en thans te dezer stede als dentisle gevestigd. Het bleek uit de verklaringen van vier getuigen, twee heelkundigen en twee particu lieren dat de beklaagde sedert eenige jaren alhier de tandheelkunde nitoe- fent, als door het geven van consult, het plomberen, schoonmaken, het inzetten van valsche tanden en ook wel het trekken van tanden. Dit laatste had niet plaats dan in tegenwoordigheid van een medicus. De be klaagde erkende dat de verklaringen juist waren, maar gaf te zijner ver dediging op, dat hij te Philadelphia en Londen gestudeerd had, en na te Luik als tandarts examen gedaan te hebbenalhier was aangekomen en toen verzocht had een dergelyk examen af te leggendat hem evenwel niet werd toegestaanomdat hier te lande de tandheelkunde een onderdeel der ge neeskunde uitmaakt. Na deze weigering zette hij zich toch als dentiste alhier neder, of, zoo als beklaagde het noemde, als dentiste mecanicien. Hjj geloofde daardoor niet in strijd met de wet te hebben gehandeld. De substituut-officier van justitie, mr. Roest, meende dat ten deze was gehan deld in strijd met de ar». 1 en 18 der wet van 1865. De twee eenige vra gen, die hierbij konden worden gesteld, of onder geneeskunde ook moet worden verstaan tandheelkunde en of hetgeen beklaagde gedaan heeft ge rekend kan worden uiloefening der tandheelkunde te zijn, moesten z. i. bevestigend beantwoord worden. Hij toonde dij aan uit de wet en den wil van den weigever. Hij requireerde ten slotte tot schuldigverklaring en veroordeeling van beklaagde in eene geldboete van 75 of gevangenisstraf van 10 dagen. De uitspraak zal over acht dagen plaats hebben. FRANKRIJK. Aan de Corr. Ilavas wordt uit Rome gemeld: In tegenspraak met de beweringen van een Lotharingcr dagblad, is het stellig dat de onder handelingen met het Vaticaan over de wijziging van de grenzen der Duitsch- Fransche bisdommen op het punt zyu van tot haar beslag te komen. De daartoe noodige bultc wordt gereed gemaakt. De heer Crémieux heeft een brief aan den generaal Chanzy geschreven, waarin hij hem verklaart, dat de goede dunk. dien hij van zijnen liberalen zin en van zijne milde en verlichte bedoelingen ten aanzien van Algcrië bezat, ceu dunk, die het gewezen lid van het gouvernement der nationale defensie en diens vrienden genoopt had in de dubbele opdragt van het civiel en militair gezag in de kolonie aan genoemden generaal te doen berusten door het decreet omtrent het in staat van beleg verklaren van Algiers ge heel en al vernietigd is. lil zake den onderzeeschen tunnel lusschen Engeland en Frankrijk heeft er te Parijs weder eeuc conferentie plaats gehad van Fransche en Engelsche spoorwegdirecteuren. Men gelooft, dal vóór er omtrent den tunnel een beslissing genomen zal worden, er ernstig zal worden gedacht om op de Fransche kust een haven te slichten, waardoor de stoombootdienst verbeterd worden kan. Volgens berigt uit Melbourne zouden Rochefort cn zijne lotgenooten den 11' April van daar naar Europa vertrekken. DU1TSCHLAND. De twist over de militaire wet. schrijft men aan de Köln. Zeil, kan als geëindigd beschouwd worden, De laatste tegenstand tegen eene schik king ging, naar verzekerd wordt, uit van graaf von Moltke en in het algemeen van de hooge generaliteit, welke de sterkte des legers eens voor al vast geiegeld wenschtc te. zien. Maar von Bismarck was door Tie ge sprekken met de afgevaardigden von Bennigscn en Miqnel gewonnen voor het vergelijk, hetwelk dezen, na langdurige beraadslagingen in den schoot der nationaal-liberale partij, in slaat waren aan te bieden. De keizer had niet alleen den zieken rijkskanselier in persoon bezocht, maar hem ook bij herhaling door den minister van oorlog von Ramecke doen raadplegen, en zoo is dan niet zonder veel wikken en wegen de eendragt gelukkig hersteld. In Berlijn heerschl eene stemming als bij het sluiten van vrede na eenen oorlog, die niets goeds voorspelde; al kan men zich niet met alle voorwaar den vereenigen, men verblydt zich toch over den vrede. En de nationaal- liberale partij heeft bijzondere reden tot tevredenheid. Zij is voor eene dreigende scheuring behoed geworden. OOIT-INDIE. BATAVIA. 5 Maart. Uit Atchin is hier aangekomen het stoomschip Holland, met een ge deelte der cavalerie aan boord, benevens den ritmeester van Woelderen en den 1" luit. van dat wapen J. Martens. Een detachement van ongeveer 30 man onder bevel van luit. ten Bosch blijft voprloopig te Atchin. Te Atchin heeft het totaal zieken en gewonden (ongerekend de ge sneuvelden) bij de landmagt en haren legertros bedragen van het vertrek uit de garnizoenen tol en met 5 Fcbrnarij 4581. Van dezen zijn naar Pa- dang geëvacueerd 910. overleden 808, hersteld 2334, te zamen 4052. Alzoo op 6 Februarij te Atchin onder behandeling 529. Van de naar Padang ge- evacueerde 910 zijn, tot en met 26 Januaryoverleden: gedurende de reis 31in het hospitaal 36, te zamen 67. Volgens de regerings-bulletins zijn tot en met 15 Februarij gesneuveld 66. Totaal overleden en gesneuvelden tot de jongste berigten 941. Men verhaalt, dat een Europeesch soldaat van onze troepen op Atchin, die zich bij verschillende gelegenheden derwijze had onderscheidendat h(j voor een eervolle vermelding was voorgedragen, op zekeren avond, na acht dagen niet uit de kleeren geweest te zijn, op post staande, door. slaap over mand, tegen een boom leunde en in die houding werd gevonden door den officier van de ronde.'die van het voorgevallene onmiddellijk rapport maakte. De opperbevelhebber der expeditie, van het gebeurde omstandig onderrigt, vaardigde een order uit, waarbij het feit werd geconstateerd, dat bedoelde fuselier, slapende op zijn post tegenover den vijand gevonden,' volgens de krijgswetten met den kogel gestraft behoorde te worden, doch dat de op perbevelhebber, in aanmerking nemende het uitstekend gedrag van dien soldaat bij onderscheiden gelegenheden en de zware vermoeijenissengedu rende vele dagen uitgestaan, besloten had hem ter zake niet te doen ver volgen. Generaal van Swieten herinnerde verder de officieren aan Napoleon I die 'snachts, na een groot gevecht de ronde doende, eveneens een schild wacht slapende vond, doch den man liet slapen, zyn geweer nam en op post bleef slaan tot de soldaat werd afgelost. Volgens berigten uit Bczoeki sleept de cholera te Sitoebondo dagcljjks gemiddeld 15 slagloflers ten grave. De cholera is ook uitgebroken op Bima. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleendeen tweejarig verlof naar Europaaan deir ambtenaar op wachtgeld J. F. Haase; aan den controleur 1' kl. by het bfn- nenl. bestuur op Java en Madura F. L. Wittenrood, en aan den hoofdonderw. te Ngawi (Madioen) H. L. Beckenhofï. Ontslagen: eervol, de controleur 2'kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura A. H. Fa- bius. Benoemd: tot subst.-griffier bij den raad van justitie te Soerabaija, de griffier bij den landraad te Probolinggo mr. R. J. Dannenborgh; tot post meester, de commies 1* kl. bij de postdienst II. L. Weiter; tot hulpprediker ten dienste der inland, christen-gemeente te Babauw (Timor), J. F. Niks, laatstelijk zendeling van de Utrechtsche vereeniging te Nieuw-Guinea; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Ngawi (Madioen), de lc hulp- onderw. aan de ofienb. 5e lagere school te Soerabaija F. J. Bosch. Bij het binnenl. bestuur op Java en Madura: tot controleur le kl., de controleur 2' kl J. C. Hastens; tot controleur kl.de ambtenaar ter beschikking J. G. Mijer; tot ambtenaar ter beschikking, de ambtenaar voor de burger), dienst G. A. van Lookercn Campagne. Bij het binnenl. bestuur op de be zittingen buiten Java en Madura: tot controleur 1* kl.de controleur 2kl. E. W. E. Burger; tot controleur 2e kl.de ambtenaren ter beschikking II. E. D. Engelhard en jhr. W. 11. W. de Koek; tot ambtenaar ter beschikking, de 2' commiesen by de algem. rekenkamer J. Eschbach en G. A. L. W. Sol. Bij de post- en telegraafdienst: tot commies 2e kl., de commiesen 3e kl. W. C. W. van Bergen en C. E. A. Duehateau. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den majoor der artillerie A. N. Coblijn. Bevorderd: bjj het wapen der artillerie, tot kapt., de le luit. K. J. A. Pape; tot 1" luit., de '1' luit, J. H. van Holst Pellekaan. Bij hel wapen der cavalerie, tol 1" luit., de 2e luit. A. Uyt den Bogaard. Departement van marine. Ontslagen: eervol, uit 'slands dienst, de por tier bij hel marine-etablissement te Onrust P. Scrvius. SGRAVENHAGE14 April. Blijkens een regeringstelegram. Buitenzorg 13 April, meldt generaal van Swieten: De staten ter Westkust, van Troemon af tot en met Waylah, erkennen de Nederlandschc oppermagt; aldaar is de blokkade opgeheven. BERLIJN, 13 April. In den rijksdag zijn heden de beraadslagingen ge opend voor de tweede lezing der legerwet. Nadat de heer von Bennigsen zijn bemiddelend voorstel met een beroep op de vaderlandsche gezindheid der nationale partijen had aanbevolen, heeft de minister van oorlog, gene raal von Kamecke, namens de regering eene verklaring voorgelezen, hoofd zakelijk van dezen inhoudBij bet ontwerpen van art. 1 (legersterkte voor onbepaalden tyd) lag het niet in de bedoeling, een, gelijk men heeft be weerd, "eeuwigdurend" cijfer te doen vaststellen, ol den rijksdag afbreuk te doen in zijn regt van budget. De bedoeling was: in den tegenwoordigen toestand van Europa, ter handhaving van den vrede en ter verdediging tegen eiken aanval, de onvoorwaardelijk noodige legersterkte voor zoolang vast te stellen, tot dat de rijksdag en de bondsraad gemeenschappelijk daarin eene verandering zouden maken. Het verschil tusschen het voorstel Ben-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2