HUITKM.AMkSCIIE UKMMiTKN. PER TELEGRAAF. verbrand, terwijl een vierde perceel, de pastorie der herv. gemeente, voor een groot gedeelte is uitgebrand. De maand Maart leverde weder 195 gevallen van longziekte onder het j rundvee in Friesland op. Er stierven 3 runderen aan de ziekte, terwijl de overige werden afgemaakt. De ziekte kwam voor in 12gemeenten; het ergst in Wjjmbritseradeel, waar zich van het opgegeven getal gevallen niet minder dan 98 voordeden. - Voor het prov. geregtshof in Zeeland stond Vrijdag 11. teregt E. Ilollesielle, oud 22 jaren, dienstmeid te lleinkenszand, beschuldigd van kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, liet O. M. eischte eene tuchthuisstraf van vijf tot twintig jaren. De verde diger van de besch., mr. 11. M. van Diggelen, concludeerde tot vrijspraak, op grond dat niet bewezen was dat het kind bij de geboorte had geleefd, liet hof heeft de besch. aan het haar ten laste gelegde feit schuldig verklaard, doch verzachtende omstandigheden gevonden in haar jeugdigen leefljjd, haar vroeger ongesproken gedrag en hare volledige bekentenis, en haar dienover eenkomstig veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van 3 jaren, 's GRAVENHAGE 13 April. Tot griffier bjj het kantongeregt te Bergum is benoemd de heer mr. J. 1 Pelinck Stratingh. advocaat te Groningen, en tot griffier b(j het kantonge- regt te Delden de heer mr. E A. F. Thomas, advocaat te Deventer. Aan den heer J. II. C. Copius Peereboom is eervol ontslag verleend als ontvanger der in-en uitgaande regten te Kotten (gem. Winterswijk), en aan den heer 11. van Hall is. op zijg verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Strijen. De heer J. L. van Gennep, ontvanger der directe belastingen enz. te Spaarndam, is als zoodanig be noemd te Scheveningeu. De ministers van financiën van oorlog en van koloniën zullen Donder dag, en die van koloniën, minister van marine ad interim, zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de eerste kamer van heden heeft de voorzitter mede gedeeld dat, ingevolge het besluit in comité-generaal van Zaturdag genomen, door de afdeelingen benoemd is eene commissie tot het ontwerpen van een adresdat Z. M. den koning zal worden aangeboden ter zake van de feest viering op 12 Mei. Dat adres zal voor de leden gedrukt en naar de afdee lingen verzonden woreen. Na de aanneming der verschillende aan de orde gestelde kleinere ontwerpen, is de beraadslaging over de vestingwet bepaald op Woensdag aanst. Dezer dagen heelt prof. Baehr, hoogletraar aan de polytechnische school te Delft, in een bijeenkomst van liet Ilaagsche schaakgenootschap uitstekend geslaagde proeven genomen met een door hem uitgevonden zelfoplcckenend schaakbord. Een hem geheel onbekende schaakpartij heelt hij onder dictee op zjjn bord afgespeeld en later gereedelijk opgeteeKend. Het mechanisme schijnt even eenvoudig als vernuftig. ENGELAND. LONDEN 12 April. Volgens een berigt van Gape Coast Castle van 19 Maart heeft de ko ning van Ashantee het door den generaal Wolseley ontworpen tractaat goed gekeurd en onderteekend. liet Engelsche schip Sandfly, dat gebruikt wordt tot onderdrukking van den Polynesischen slavenhandel, heeft op zijn laatsleu kruistogt rondom de Solomon-eilanden, hoogst treurige indrukken ontvangen van de gewoonten der bewoners van dezen belangrijken kleinen Archipel. Op een der eilanden vaii deze groep vond men de kustbewoners in een zoo vriendschappelijke verhouding tot de stammen, die de heuvelen bewoonden, dat zij elkander niet konden ontmoeten zonder dat moord en doodslag hiervan het gevolg waren. Kort vóór de aankomst van de Sandfly was een der heuvelbe woners die in stilte een bezoek bragt aan zijn dochter, welke vóór het uitbreken van de veete met een kustbewoner getrouwd was, ontdekt en terstond gedood. Daar de gewone manier van handelen tegenover een ge-, dooden vijand hierin bestaat, dat men hem braadt en opeet, zoo maakte' de schoonzoon van den verslagcne hiervoor de noodige toebereidselen, toen tie bevelhebber van den kruiser, van dit voornemen onderrigt. eensklaps 'door middel van een tolk tusscheii beide kwam en zijn voornemen te ken nen aaf, om liet dorp te verwoesten, zoo het lijk niet terstond langs boord werd grbragl om bet daar te laten zinken. Dit bevel werd gehoorzaamd. Kort daarop kwam dezelfde bevelhebber bij een dorpdai juist een bezoek bad ontvangen van een troep slavenjagers en koppensnellers van een mag- iiser volksstam. De gewoonte brengt bij zulke gelegenheden mede dat de volwassen mannen gedood en opgegeten en de overigen in slavernij worden gevoerd. Een schot, door den schooner gelost, dwong de roovers overhaast tie vlugt te nemen. Toen een deel der bemanning van het schip geland was, vonden zij veertien kinderen, wier ouders waren gedood, en een aantal schedels, die scboongebrand werden om als zegeteekenen tc worden bewaard. Volgens bengten uit de Verecnigdc Staten is den 25i,,D Maart te Phi ladelphia eene groote meeting gebonden, die strekte om ingenomenheid aan den dag Ie leggen met de viering van het eeuwfeest der Unie, door het houden eener wereldtentoonstelling in 1876. Voor de kosten dier tentoon stelling waren reeds meer dan 3 millioen dollars gewaarborgd en in deze meeting werden nog 2 millioen toegezegd, waarvan de stedelijke regering de eene helft zal bijdragen. Men verwachtte, dat het congres eene aanzien lijke som ten behoeve der zaak zou toestaan en waarschijnlijk zou men spoedig niet het stellen van het gebouw aanvangen. E 11 A N li K IJ K. Door de ministers van landbouw en koophandel en van buiteiilandsche zaken is een rappotl aan den president ingediend over den exporthandel van Frankrjjk, waarin wordt aangetoond dat die handel op Afrika; het yerre Oosten en Australië betrekkelijk, en in vergelijking met dien van an dere landen, met name van Italië, weinig uitgebreid is. De ministers geven daarom aan den president in overweging eene commissie te benoemen, be last met een onderzoek naar de middelen, welke door den staat zouden kunnen en behooren aangewend te worden om de uitbreiding der handels betrekkingen in de hand te werken. De president der republiek heeft over eenkomstig dit verzoek beschikt en de voorgestelde commissie benoemd, bestaande uit leden der nationale vergadering, hoofdambtenaren van de de- parlementen van buitenlandsche zaken en van handel en landbouw, consu laire beambten, vertegenwoordigers van den handel en der staatshuishoud kunde. De commissie telt twaalf leden. Men leest in de Corr. üavasMet de zaken gaat het nog altijd slecht. Door de onzekerheid, waarin wij leven, kan er van geen vertrouwen sprake zijn en volgt de eene crisis met rassche schreden op de andere. Men spreekt tegenwoordig veel over de moeijelijkheden, waarin zich eene industriële maatschappij te Parijs bevindt, die gedurende vele jaren de schitterendste zaken deed. Indien de geruchten, welke daaromtrent verbreid zijn, waar heid behelzendan zal eene voor Parijs zeer onrustbarende catastrophe onver mijdelijk zijn. Steeds vermeerdert het aantal bankroeten. Een der eerste handelshuizen in koloniale waren is failliet verklaard; de daarbjj geleden verliezen zullen meer dan 2 millioen fr. bedragen. Men verzebert, dat vice-admiraal Bibourt naar Nieuw-Caledonië zal vertrekken, tol het instellen van een onderzoek naar de ontvlugting van Rochelort en anderen. SPANJE. liet noorderleger heelt wederom eene versterking van 20 kanonnen ontvangen, en men verwachtte, dat Maandag de vijandelijkheden zouden beginnen. Op verzoek van de gravin van Calderon heeft maarschalk Serrano beloofd Sanlurce, waar eene Carlislische ambulance met 1870 gekwetsten is, niet te bombarderen; hjj heeft geweigerd dezelfde belofte omtrent Por- tugalete te doen. Koningin Isabella en haar zoon, de prins van Asturie, hebben ieder 10000 realen en de infante Isabella 5000 realen voor de gekwetsten beschik baar gesteld. 11. M. heeft bovendien den hertog van Sesto gelast al het linnen, dat door zijne zorg tijdens de omwenteling van 1868 uit de konink lijke paleizen naar zijn hotel te Madrid is overgebragt, naar de hospitalen en ambulances te zenden. De inschrijvingen, door de Madridsche en andere bladen voor hetzelfde doel opengesteldhebben goede gevolgen gehad. liet Diario o. a. heeft 303,000, de Imparcial 141,500 realen ingezameld. D IJ I T 8 C II L. A N D. liet groote «Niederrheinische Musikfest," zal te Keulen op 24, 25 en 26 Mei, in bet Giirzenich-gebouw, worden gegeven. De leiding daarvan is opgedragen aan Ferdinand Hiller. Op 24 zal ten gehoore worden gebragt de Pastorale Symphonie van L. van Beethoven en »Samsbn" van Handel; op 25 Brahms «Triumphlied" en de *Zerstörung Jerusalems;" op 26 zal een groot concert worden gegeven. Ingevolge de uitspraak van het kerkelijk geregtshol te Berlijn heeft de president van het provinciaal bestuur in Wcstphaien den bisschop van Pader- born op straffe eener boete van 500 th. gelast, den door hem afgezetten kapellaan Mönnikes binnen vier weken in zijne functiën te herstellen. De bisschop heeft hierop onmiddellijk geantwoord, dat hij de bevoegdheid van hel kerkelijk geregtshof in die zaak niet erkent en derhalve aan het bevel geen gevolg wil geven. Den 6ieD dezer heeft er weder eene demonstratie te zijner eere plaats gehad. Dien dag zjjn 16000 personen, waaronder 12000 niet tot het bisdom behoorende, te I'aderborn aangekomen, om hem hunne hulde te bewijzen. In den gemeenteraad van Munchen heeft de voorzitter het overlijden van den heer von Kaulbach volgeuderwijze medegedeeld. »Zoo even heb ik officieel berigt ontvangen, dat de heer Wilhelm von Kaulbach is overleden. Ik meen hier in deze vergadering mijne diepe smart over zijn afsterven te mogen betuigen. Op het toppunt van aardschen roem, te midden van zijn onvermoeiden kunstarbeid, werd hij eensklaps aan de kunst, aan zijne familie, aan onze stad, aan de wereld ontrukt. Wat wij in hem verliezen, zal ieder uwer levendig beseffen. Van andere zjjden zal de overledene op eene hem waardiger wijze worden herdacht; op ons rust voor het oogen- blik alleen de pligt, te doen blijken dat wij hier, even als in het burger lijk leven, zijne hooge verdiensten waarderen. Ik verzoek u, als een bewijs van instemming met die vereering en die rouwe, allen op tc staan," Slechts enkele leden bleven zitten. BERLIJN, 12 April. Het amendement van von Bennigscn op de legerwct luidt aldus; De sterkte van het effectief op voel van vrede bedraagt van 1 .lanuarij 1875 tot 31 December 1881: 401,659 man. Eenjarige vrijwilligers komen daarbij niet in rekening. Het amendement wordt, buiten de geza menlijke nationaal-liberalen, nog door zes leden der Fortschritt-partij on dcrsleund. PABUS, 12 April. In het Journ. off. is openbaar gemaakt eene circulaire van de lieer Depeye. minister van justitie, aan den procureur-generaal, houdende uitnoodiging hem aan te wjjzen de artikelen der dagbladen, die voortgaan met de aanvallen tegen het septennaat. Aan de Union en de Libei tê zrjn tc dezer zake communiqués'gezonden. PARIJS, 13 April. De toespraak door den heer Fourtou, minister van onderwijsgisteren in de vergadering der geleerde genootschappen gehouden bevat niets politieks. De minister geide slechts dat geen regering tegen de omwenteling beveiligd is en dat Fraukrijks lot niet moest afhankelijk zijn van eene staatsregering, welke ook. PF.DI',0 DE ABANTO (9 Maart?). Serrano heeft aan don Carlos, door

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2