PER TELEGRAAF. tiurgcrlijkc ^fanb. AI) VERTEN TIEN. GEREGTELIJKE AANKONDIGING. CURATEELE. van zaken len gevolge van het gunstige weder en de gevallen regens in de laatste 14 dagen aanmerkelijk verbeterd is. De voorjaarsoogst is meeren- deels zeer goed uitgevallen; overal is men druk bezig met zaaijen voor den lateren oogst. FRANKRIJK. Het vroeger vermelde besluit belrefïende het stellen van de kolonie Algerië in den staat van beleg bad niet, gelijk de dagbladen mededeelen, de geheele kolonie, maar uitsluitend de stad Algiers op bet oog. Het werd den 29llcn Maart door den gouverneur-generaal Chanzy genomen. De bevel voerende generaal te Algiers heeft terstond van de hem aldus verleende buitengewone magt gebruik gemaakt door tot de opheffing over te gaan van een der dagbladen van Algiers, hetwelk, volgens zijn besluit, »in cene reeks van beleedigende artikelen bij het bestrjjden van hel gemeente bestuur van Algiers niet geschroomd beeft de heilige regleu van bel familie leven te schenden." In de Corr. Franco-Ilalienne wordt, onder voorbehoud, het volgende geschreven; Aan verschillende bronnen ontleenen wij het gerucht dat de kardinaal Antonelli aan den heer de Corcelles het leedwezen van den 11. Stoel zou hebben te kennen gegeven dat het door Frankrijk gedane verzoek om eene verandering te brengen in de grensregeling der Fransch-Duilsche bis dommen niet kon worden vervuld. Twee jaren geleden zou de H. Stoel geen bezwaar hebben gemaakt om aan de Fransche regering de vervulling van de bij het tractaat van Frankfort op zich gcnomene verpligting gemak kelijk te maken; doch de verwoede oorlog, welken de regering van Berlijn tegen de Duitsche katholieken voert, wederhoudt den Paus thans om de katholieken van Elzas-l.otharingen los te maken van hunne oude herders om hen aan de willekeur der Pruissische regering over Ie leveren. De be langen van de godsdienst moeten zwaarder wegen dan de diplomatieke be leefdheid, welke de II. Stoel gaarne zou hebben in acht genomen, vooral jegens eene regering als die van Versailles, welke aan het opperhoofd der kerk zoo vele bewijzen van welwillendheid gegeven heeft. Ilel Joum. off. kondigt het plotseling overlijden aan van den heer Beulé. gewezen minister van binnenlandsche zaken van het gouvernement van den maarschalk-president. Hij was Vrijdag avond laat, naar het scheen volmaakt wel, te huis gekomen en Zaturdag ochtend heeft zijn kamerdie naar hem dood in zijn bed gevonden. Volgens de Pairie zal de heer de Rességuier, afgevaardigde van Gers. onmiddellijk na het reces de regering over de ontvlugling van Rochefort interpelleren. Er wachten der regering ook interpellatiën over hel ontslag van den gemeenteraad te Marseille en over den staat van beleg te Algiers. Te Parjjs is per telegraaf uit Sidney het volgende berigt ontvangen: De uit Nieuw-Caledonië ontvlugle gedeporteerden hebben geweigerd bijzon derheden mede te deelen omtrent de wijze, waarop hunne ontvlugting heeft plaats gehad, uit vrees, dat zij daardoor hunne vrienden in ongelegenheid zouden brengen. Le Frangais zegt dat het gouvernement nog geene om standige berigten te dezer zake heeft kunnen mededeelendaar er geene regtstreeksche telegraafgemeenschap met de deportatie-kolonie bestaat. De telegraaf gaat niet verder dan Sydney, en met eene sloomreis van die plaats naar Numea zijn, heen en terug, minstens tien dagen gemoeid. De hh. Daguin en Gouin, voorzitters van de regtbank van koophandel en van de kamer van koophandel te Parijs, hebben aan de algemcenc armenkas aldaar eene som van 25000 fr. toegezonden uit de opbrengst der inschrijving voor het feest, dat onlangs aan den maarschalk-president in hel gebouw van het eerstgenoémde ligchaam is aangeboden. §FANJE Volgens brieven uit Spanje, aan het Joum. des Déb., moet de trage voortgang van de krijgsverrigtingen bij Bilbao geene verwondering baren. Het geldt daar toch geen geregelden strijd in het vlakke veld, maar eeueu bergoorlog, bovendien verzwaard door een geregeld beleg. De belegering van Bilbao is vervangen door een beleg van den berg Abanto. Men moet er zich dus niet over verwonderen, indien er nog verscheidene dagen vcr- loopen voordat men eenig resultaat verkrijgt. Eene volgreeks van als ver diepingen op elkaar gestapelde fortificatiën, die door een berg van 1800 voel worden gekroond en gedeeltelijk uit in forten herschapen kloosters be staan. moet óf door liet geschut platgeschoten óf stormenderhand ingenomen worden. Van weerszijden wordt er mei een moed en eene volharding ge vochten, den ouden Spaanschen oorlogsroem waardig. Omtrent de laatste gevechten schrijft een ooggetuige, de correspondent van Daily NetcsDe stellingen konden alleen met een forschen aanloop genomen worden. Men hoorde dan ook allerwege het bevel »met de bajonet." De hardnekkigste tegenstand werd geboden. Buiten adem bereikten de troepen de huizen, bestormden ze een voor een en werden ze meester. Een adjudant van generaal Blanco, wiens colonne onder de voorsten was, be schreef mij het looneel in een der huizen. Het was ontzettend Er werd geen kwartier gegeven. Een rcpubhkeinsch officier zag een zijner man schappen vallen en op het punt van te worden afgemaakt schoot toen twee man neder met zijn revolver. Van weerszijden drong een troep vech tenden in de kamer. Het geleek een slagthuis. Slechts vijl soldaten ver lieten levend het gebouw. Al de huizen lagen vol dooden; gewonden liet men niet in het leven. DUITSCHLAND. In de Strassburger Zeit. worden afgekondigd een keiz. besluit van 3 April, houdende ontbinding van den gemeenteraad van Straatsburg, en een besluit van den regeringspresidentwaarbij de uitoefening van de reg- ten en pligten van dat collegie aan den politiedirecteur Back, met toevoe ging van eene gemeentecommissie, wordt opgedragen. Als reden van deze ontbinding wordt opgegeven dat de Duitsche regering uit de verklaring van den lieer Lauth, dat hij zijne stappen lot verzoening als ongedaan be schouwde, de overtuiging had geput dat het terrorismus op nieuw de over hand verkregen had, en dat bij den gemeenteraad geene genoegzame over eenstemming van denkbeelden bestond. De bisschop van Augsburg heeft professor Uhlich, bjj het Lyceum te Dillingen, wegens ketterij in zijne geestelijke functiën geschorst. De llamburgsche regering heeft dezer dagen het volgende besluit ge nomen. Met den eersten April zullen niet meer worden geheven de inkomende regten op de artikelen, daaraan lot nog toe onderworpen. Sedert een reeks van jaren heelt de regering steeds er naar gestreefd, om den handel te ont heffen van die lasten, waaraan hij sedert onheugelijken tijd was onderworpen. In 1857 zijn de uitgaande regten opgeheven; na dien lijd is men steeds op dien weg voortgegaan en thans is daaraan de laatste hand gelegd. Naar men uit Moskou meldt zal de keizer van Rusland den leD Mei op reis gaan, naar men zegt eerst naar Stuttgart, om de trouvvplegligheid dei grootvorstin Vera Conslantinowna bij te wonen, vervolgens naar Engeland en daarna naar Ems, alwaar hy zich gelijktijdig met keizer Wilhelm zou bevinden. QUEENSTOWN, 8 April. De Egypte heeft hier het berigt aangebragtdat de stoomboot Europe, van de Compagnie Transallantique, verlaten is gewor den toen zij op het punt was van zinken. Al de passagiers en de bemanning zijn gered door de Grèce, die naar New-York op weg was. MUNCI1EN, 8 April. Wilhelm von Kaulbach. directeur der schilderakade- mie alhier, is gisteren avond aan de cholera overleden. SYDNEY, G April. De vlugt van Rochefort en zijne lotgenooten geschiedde op deze wijze: Zij hadden vergunning gekregen tot visschen, en maakten hiervan gebruik om aan boord van een boot te gaan, waar zij verborgen werden gehouden tot dat men in volle zee gekomen was. Van 2 tot en met 8 April 1871. BEVALLEN: M. Th. Schalks, geb. Tickels, D. J. W. Dee, geb. Lau, D. G. J. Verbrugge, geb. Verhoog, Z. G. Lina, geb. Hoogkamer, Z.--J. M. van der Klugt, geb. Gattin, Z. C. C. Marks, geb. Wolters, Z. C. Meerburg, geb. van Beek, D. A. van der Jagt, geb. van der Meer, D. M. M. Verhoeven, geb. Sirach, Z. S. M. Korswagen, geb. van der Heyden, D. - E. F. van der Kaay, geb. Bon net, D. J. Segaar, geb. van der Laaken, D. J. Biegstraaten, geb. Breedeveld, Z. M. G. Engels, geb. Heesterman. D. M. M. van der Pot. geb. van Weerlee, D. - D. Kriek, geb. Delfos, Z. M. van der Reyden, geb. Riebeek, D. G. J. van Kleef, geb. la Riviere, D. F. Zundvoort. geb. Bernard. D. -- D. J. Pabst, geb. Seelig, D. J. Giezen. geb. van den Burgh, D. E. J. W. Werner, geb. van der Gugten, Z. H. C. Zandvliet, geb. Koenen, D. J. Simons, geb. Breedeveld, D. - - S. C. C. van Bemmel, geb. Wendel, D. J. A. de l'Ecluse, geb. van Wouw, M. le Feber, geb. Rijke, D. P J. Vrijbloed, geb. Melgcrd, D. J. Maartcnse.geb. Mazurel, D. J. E. van As, geb. van den Dop, Z. M. van de Wijngaard, geb. van den Berg. Z. A. M. Roos, geb. van der Linden, D. OVERLEDEN: P. Kooreman, 34 j L. Bonten, 83 j. J deKessel, geb.Swit- ser, 49 j. P. van der Slaay, Z.. 4 m. A. J. Goddijn, Z., 2 j. C. llabraken, Z.. 7 m. E. Lut, D„ 5 m. .1. Uljee. 56 j. E. M. du Pree. Z 2 j. A. H. Ger- rilse, Z., 5 m. 11. van Daalen, D.. 6 m. P. J. Cornelius. Z 3 j. J. Goed- raad, geb. Galjaard, 35 j. P. J. C Rosdorff, geb. Kasteelen, 27 j. - N. A. J. van Noort, geb. van Leeuwen. 36 j. J. de Wringer, Z., 20 j. J. E. Zandvliet, wede. I». van Zwielen, 83 j. J. A. Derogee, D., 5 m. M. Wassenaar, 1).. 27 j M. C. Wisse, V., 69 j. -- J. Burendse, geb. de Fey, 58 j. E. Voorzaat, geb. van der Veer, D. levenl. J. Wetter, Z., 2 m. P. G. Bik, Z., 18 m. W. Brandsegeb. Alofs, 47 j. J. J. de Groot, Z., 1 m. 12Mi-JARIGE ECHTVEREEMKIXti van W. E. L. VAN EWIJK en K. BRUMMELKAMP. Wierixgen, 9 April 1874. Voorspoedig bevallen van eene Doclitcr D. J. I'ABST Leiden, 6 April 1874. TEELING. Heden overleed plotseling, in den ouderdom van ruim 47 jaren, mijne dierbare Echlgcnoole WESSELINA ELISABETH ALOFS, diep betreurd door mij en mijne kinderen. Die haar in het leven gekend hebben zullen besef fen wat ik en mijne kinderen aan haar verliezen. Leiden, 8 April 1874. G. BRANDSEN. Voor de menigvuldige blijken van deelneming, ontvangen bij het overlij den van mijne dierbare Echtgenoote BEATRIX VAN GEER, betuig ik. ook namens wederzijdsche familie, mijnen hartelijken dank. Leiden, 9 April 1874. J. T. TERBURGHApotb. Bij brieven van meerderjarigverklaring, verleend door den Iloogen Raad der Nederlanden den 20slfD Maart 1874, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den 31s«» Maart 1874, N°. 18, zijn aan RUDOLPH ADR1AAN FOCKEMA, gedomicilieerd te Leiden, gegeven al de regten bij de wet aan meerderjari gen toegekend, behoudens de bepaling van Artikel 478 van het Burger lijk Wetboek. C. J. FRANQOIS, Procureur bij den Hoogen Raad. Bij vonnis van de Arrondissements-Rechlbank te Leiden van 31 Maart 1874, bij verstek gewezen, is ARIE BLIJLEVEN, wonende le Leiden, doch sedert meer dan drie jaar geplaatst in het geneeskundig gesticht voor krank zinnigen Meerenberg, te liloemendaalten verzoeke van zijnen broeder KLAAS BLIJLEVEN, Tuinman, wonende te 's Graeenhage, ter zake van krankzinnigheid gesteld onder Curateele. Leiden, 8 April 1874. De Procureur voor den verzoeker (Kosteloos.) geoccupeerd hebbende, Mr. L. D. SUR1NGAR, Procureur.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3