LEIDSCUE COURANT. DONDERDAG 9 APRIL. 1874. 83. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het f'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.5Q 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. STADS-RERICHTEN. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet adres van G. F. Gombault, wonende te Arnhem, waarbij hij aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie verzoekt om in zijn huis aan de Hoogewoerd, n°. 183, een stoomketel van vijf paardekracht te mogen doen plaatsen, ten einde aldaar eene kunslververij op te richten; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n". 19); Doen te weten, dat tol het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incommodo. door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 131'" April aanst. 'svoormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 8 April 1874. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van LeidenDonderdag 9 April 1874, des namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1» Benoeming van een Secretaris van Curatoren van het Gymnasium. (71) 2°. Idem van eene Commissie tot voorbereiding van de uitvoering der nieuwe organisatie van de Bank van Leening. (75) 3°. Idem van een stads-geneesheer. (76) 4°. Idem van een onderwijzer der 2Je klasse aan de school n°. 1 voor min vermogenden. (79) 5°. Verzoek van J. C. De Munck, om vrijstelling van de betaling van gabel- geld aan de Delflsche trekvaart. (72 en 81) 6°. Idem van A. P. M. Van Oordt, ter bekoming in eigendom van grond buiten de voormalige Wittepoort. (73 en 81) 7". Idem van de Verccniging //Bouwkunst en Vriendschap", betrekkelijk de aanwijzing van bouwterrein. (74) 8°. Idem van M. 11. Fontein, om eene stoep met palen te plaatsen, Nieuwe Rijn. (77) 9". Suppletoire staat van begrooting, dienst 1873, van het Werkhuis. (78). 10°. Verzoek van II. Veefkind, ter bekoming in gebruik van grond nabij de Langegracht. (82 en 83) 11°. Voorstel tot wijziging van de arlt. 63, 64, 65, 66 en 67 der Alge- meene Politieverordening. ls, tegen betaling van 10 Cents, ter Gemeente-Secretarie indruk ver krijgbaar. BINNENLANDSCHE BlïiPGTEN. LEIDEN, 8 April. De minister van liinanciën heeft bekend gemaakt dat er, te rekenen van 1 April, gelegenheid bestaat door tussehenkomst der Fransche postad- administratie monsters van koopwaren, bestemd voor de hierna vermelde landen, te verzenden. De frankering is gedwongen en het port bedraagt; a. voor Brazilië, 10 cent per 40 grammen; b. voor de Fransche bezittingen in Oost- en West-Indië. Tanger, Tunis en de plaatsen in de Levant alwaar Fransche postkantoren zijn gevestigd, 12 cent per 40 grammen; c. voor alle andere overzeesche landen zonder onderscheid, 15 cent per 40grammen, wanneer de verzending met Fransche pakketbooteu of over Engeland plaats vindt, en 20 cent per 40 grammen, wanneer de verzending overBrindisi of Panama geschiedt. De monsters zullen slechts ter verzending worden toege laten, voor zoo verre zij geene handelswaarde bezitten, en onder kruisband of in dier voege zijn ingepakt, dat het onderzoek naar den inhoud gemak kelijk kan plaats hebben. De wijze van verzending //over Frankrijk" moet tevens op het adres worden vermeld. Bij kon. besluit van 21 Maart zijn gemaakt de navolgende bepalingen omtrent het bedrag der sommen, welke gedurende het loopende jaar bij de landmagt voor het werflonds worden te goed gedaante weten voor ieder korporaal-militien bij die regimenten en bij het corps pontonniers, die zich voor den lijd van zes jaren verbindt om als vrijwilliger, en voor hem die in de termen vallende om met groot verlof te worden gezonden, het ver langen te kennen geeft om onder de wapenen te blijven zonder zich als vrijwilliger te verbinden, of die, met groot verlof zijnde, verlangt onder de wapenen te komen, gelijke sommen als voor de in die gevallen verkecrende mililiens van het wapen der infanterie zijn vastgesteld De korporaals- militien bij de artillerie genieten de soldijen, zooals die, naar gelang van het corps waartoe zij belmorenvoor de vrijwillig dienende korporaals van dat wapen zijn vastgesteld. De minister van biunenlandsche zaken heeft bekend gemaakt dat, vol gens bij hem ingekomen ambtsberigten, in de week van 29 Maart lot 4 April ji. aan Aziatische cholera zjjn overleden 2 personen; te Rotterdam 1 en te Utrecht 1. Bljjkens kennisgeving van de commissie tot het aanbieden van een nationaal geschenk aan den koning, heeft Z. M. aan haren voorzitter, den burgemeester van Amsterdampersoonlijk te kennen gegevendat het voor nemen bij hem bestaat om de bijeengebragte gelden te doen strekken ten bate van de kunst, en dat Z. M. op 12 Mei in de Nieuwe kerk te Amster dam wanneer de gelden van het nationaal huldeblijk aan den koning zullen aangeboden worden, verklaren zal, voor welke instelling die door hem zullen worden bestemd. De gewestelijke vergadering van hel Ned. onderwijzers-genootschap In Zuidholland zal dit jaar op 31 Mei te 's Uage gehouden worden. Naar men uit -Rotterdam meldt zal het krooningsfeest aldaar op den 21" Mei gevierd worden en zullen HI1. MM. de koning en de koningin dien dag aldaar vertoeven. Eenige weken geleden is aan het spoorwegstation te Uitgeest eene telegraafgeleiding in den grond gelegd volgens eene methode, die tot dusve' niet in praktijk was gebragt en waarbij eenvoud in de bewerking en gering verbruik van materiaal hoofdzaken zijn. Thans verneemt men, dat die ge leiding geheel aan het doel beantwoordt en dat er gegronde hoop bestaat, dat zij dit bjj voortduring zal blijven doen. Wordt die hoop verwezenlijkt en eene duurzame en minkostbare grondgeleiding gevonden,'dan is eene bfr' langrijke vordering in de wetenschap der telegrafie gemaakt en een moege lijk vraagstuk opgelost, waartoe, zoo in ons land als eldersgedurende meer dan twintig jaren velemaar vruchtelooze pogingen waren aangewend. (B. C.) Door den gemeenteraad van Arnhem is aan den heer dr. J. M. van Bemmelen, benoemd tot hooglecraar te Leiden, onder dankbetuiging voor de vele bewezen diensten, als directeur der hoogere burgerschool en burger avondschool en mededirecteur der middelbare school voor meisjes daar ter slede, eervol ontslag verleend. Te Arnhem is gisteren nacht een hevige brand uitgebarsten in de stal houderij van den heer Burgers, in de Weverstraat, waardoor een gröol ge deelte van het pand. waarin ook een groote hoeveelheid hooi en stroo ge borgen was, spoedig in de asch gelegd werd. Door de vereenigde werking van eenige spuiten mogt men spoedig er in slagen het vuur meester te wor den, zoodat de belendende percelen geheel gespaard bleven. De paarden en rijtuigen heeft men nog bij tijds kunnen redden. Te Kampen is Maandag avond een 15-jarig jongeling legen een ijzeren hek nabij zijne woning geloopen, waardoor eene flesch, die hij in zijne zak had geborgen, in stukken brak. Een dezer stukken glas sneed tegelyk een der aderen in het ligchaam door, en na hevig bloedverlies is hij kort daarop overleden. Het Utr. D. meldt betreffende de te Hoogevecn gepleegde moorden, dat de geneeskundigen hebben verklaard dat de dader, Jan Kroesen, volsla gen krankzinnig is. Ily zal naar het krankzinnigen-gesticht te Zutphen gezonden worden. Te Middelburg zijn weder twee personen, ten gevolge van de worst vergiftiging, overleden. In de nabijheid van Einden in Oost-Friesland is een moord gepleegd, vergezeld van diefstal. De dader, naar men vermoedt een militaire deserteur, is bij Nieuweschans de grenzen gepasseerd, in de rigting van Groningen of Harlingen. Dj policie te Groningen was een geheelen dag op de been, om den ontvlugte op te sporen, doch hare pogingen waren vruchteloos. De Staatscourant beval den nominativen staat van de Europcsche officieren, onderofficieren en soldaten, die gedurende de 24e expeditie tegen Atchin gesneuveld, gewond of overleden zijn, voor zooverre daaromtrent lot op den 'i6st'° Februarij 1874 bij het departement van oorlog in Nederlandsch lndië kennisgeving is bekomen. Volgens den staat zijn gesneuveld ol overleden: J P. Smith. C. F. Maro- nier, W. Regters, J. Schirmer, J. Mulder, P. A. Slosscr, J. Tscban, H. Keyning, J. A. Miesch, V. llerr, A. J. Meijer, A. van Dijk, F. Meijer, C.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1