meenlewet als regel is aan te nemen, dat elk, die alhier een huis ter be woning in gebruik heelt, dat hij gewoon is gedurende eenige maanden van het jaar zelf te betrekken en voor de overigen in zoodanigen toestand be woonbaar blijft, geacht moet worden zijn hoofdverblijf in deze gemeente te hebben, waarvoor hij steeds in de lasten moet bijdragen; terwijl als uit zondering kan worden toegelaten de eene of andere omstandigheid ter be oordeeling van den gemeenteraad in het speciale geval. Niettegenstaande burg. en welh. van oordeel waren, dat de wetgever zoodanigen regel blijk baar niet zou hebben gewild, maar iedere aanvrage naar omstandigheden wenscht te hebben beoordeeld, heeft de gemeenteraad toch, na eene zeer langdurige beraadslaging, zich vereenigd met de zienswijze van den contro leur en evenzeer met in het oog houden der beoordeeling naar omstandig heden, begrepen, dat de bedoelde regel „waar de omstandigheden genoeg zaam gelijk zijn, zeer goed is aan te nemen. Met 20 tegen 12 stemmen zijn dan ook verschillende aanvragen om restitutie afgewezen. Voor het aanstaande looneeljaar van den Kon. Franschen schouwburg is door burgemeester en wethouders wederom tot directeur benoemd de beer Defossez. - BUIT EN LAN DSC 11 B KIÏÏGÏ liN Woerkom, van lleerewaardenschuldig verklaard aan moed willigen manslag, gepleegd op 18 Jan. 1874, te Wainel (gem. Dreumel) op G. van der Boom, arbeider uit Dreumel, en veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 12 jaren. De gemeenteraad van Zutphen heeft besloten deel te nemen in de Neder- landsch-Westfaalsche spoorweg-maatschappij voor 200,000 en die inschrij ving tot ƒ250,000 te verhoogenwanneer door particuliere deelneming in het benoodigde kapitaal niet voorzien wordt. De raad heeft echter aan deze deelneming eenige voorwaarden gehecht. Te Nieuw-Stadskanaal is eergisteren eene groole boerderij een prooi der vlammen geworden. 18 koeijen en 1 paard kwamen daarbij om. Te Middelburg kwam Zondag avond 11. met den spoortrein uit Hol land aan zekere in het Politieblad gesignaleerde persoongenaamd C. Nab- ben, van beroep pakhuisknecht, laatst woonachtig te 's Bosch, beschuldigd van diefstal van acht bankbilletten, ieder groot ƒ100. Hij is door de po- licie aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld, om naar 's Bosch te worden overgebragt. Bij zijne visitatie bleek het, dat hij nog in het bezit was ecuer som van ongeveer ƒ150. Uit het door dr. F. Seelheitn, leeraar aan de rijks l.oogere burgerschool te Middelburg, uitgebragt rapport omtrent het scheikundig onderzoek der beruchte leverworst, blijkt dat het onderzoek zich heeft uitgestrekt 1°. op me taal-vergiften; 2". op vergiftige alkaloïden; 3®. op vergiften van bewerktuig- den aard en 4®. op eene chemise analyse van de worst. Uit deze vier in hel breede uiteengezette punten neemt genoemde deskundige de volgende conclusion 1'. dat er geene minerale vergiften in de worst aanwezig zijn bevonden. 2". dat van vergiftige alkaloïden evenmin een spoor te vinden is, 3®. dat er vibrerende cellen in zijn bevonden, die niet als oorzaak van de nadeeligc werking der worst kunnen beschouwd worden en 4". dat de worst uit lever is gemaakt, die vee! //leucine" bevatte, dus ziek was. Als algemeen resultaat geelt hij eindelijk op, dat dc ziekteverschijnselen ten gevolge van het gebruik dezer worst aan geen andere oorzaak zijn te wijten dan aan deze, dat deelen van een zieke lever er in bevat zijn. De justitie zet het onderzoek voort. Ten gevolge der vergiftiging is weder een persoon te Middelburg overle den. Dit is het vierde slagtoffer. 's GRAVENHAGE 1 April. Door Z. M. is aan den hoogleeraar dr. J. van Geuns, te Amsterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter der commissie, gedurende den lijd van één jaar, ingegaan 1 Augustus 1873, belast met het afnemen der geneeskundige examens. Voorts zijn benoemdtot voorzitter van genoemde commissie, de hooglceraar dr. A. E. Simon Thomas, te Lei den, thans lid en vice-president; tot vice-president, het lid dr. J. W. R. Tilanus, hoogleeraar te Amsterdam; tot lid, dr. 11. Hertz, hoogleeraar te Amsterdam, thans plaatsvervangend lid, en tot plaatsvervangend lid dr, 11. A. Kooyker, hoogleeraar te Groningen. Bij kon. besluit van 28 Maart jl.is hel kon. besluit van 31 Jan 1874, voor zooveel betreft den ingenieur van den waterstaat le kl. L. A. Reuvens, op zijn verzoek, ingetrokken en met ingang van 1 Jttlij 1874 aan den in genieur van den waterstaat 3® kl. C. J. Kool, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend; voorts zijn benoemd: tot hoofdingenieur van den waterstaat 2e kl., de ingenieur der le kl. J. van der Toorn; tot ingenieur van den waterstaat le kl., die der 2® kl. A. van Hooff; tot ingenieur van den wa- j lerslaat 2® ld., die der 3e kl. K. F. W. Rooseboom; tot ingenieur van den waterstaat 3® kl.de adspirant-ingenieur A. Keurenner, en met ingang van 1 Jttlij c. k., tot ingenieur van den waterstaat 3® kl.de adspirant-inge- trtenr A. Deking Dura. Tot kantonregtcr le Sliedrechl is benoemd de heer m'. J. C. Tack, thans kantonregter le Sluis. De heer J. G. van Trooslenburg de Bruyn is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als surnumerair der posterijen. Z. M. heeft goedgevonden den officier van gezondheid 3® kl. bij dc zeemagt G. P. J. Thcunissen te bevorderen lot officier van gezondheid 2'kl. den generaal-majoor jhr. J. F. A. van Panhuys, van den grooten staf, op zijne aanvrage, op pensioen te stellen, onder toekenning van den rang van luitenant-generaal; en aan den met verlof hier te lande teruggekeerden kapitein g der infanterie van het leger in Ned. Indie H. J. van Dobben, op zijn ver- 1 zoekeervol ontslag uit de militaire dienst te verleencnwegens ongeschikt heid voor de dienst ten gevolge van ligchaamsgebreken. De 1® luitenant G. J. D. JE Riesz, van hel 3® reg. infanterie, thans bij de militaire verkenningen te Arnhem gedetacheerd, is bij het ministerie van oorlog alhier overgeplaatst, om aldaar werkzaam te zijn. De luit. ter zee I® kl. 11. D. Guyot, uil G. I. teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. De le luitenant J. D. Wijnstroom, van hel 3® reg. huzaren, is, op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën zijn bij zijn departement tot 2'1® kler ken benoemd de hh. F. J. M. van Gherl te Nijmegen en J. M. J. van Res teren en 11. T. Kraft, beiden te 'sGravcnhage; de twee laatstgenoemde als schrijvers. De minister van marine zal Vrijdag aansl. geen gehoor verleenen. -- Aan het ministerie van binnenl. zaken werd heden aanbesteed het maken van een nieuw gebouw voor scheikunde en daarmede in verband staande werken, ten behoeve der polytechnische school te Delft. De heer J. den Braanker te Delft was minste inschrijver voor ƒ62900. In strijd met het gevoelen van den controleur der plaatselijke belastin gen alhier, alsmede van de vaste commissie voor die belastingen, was door burg. en weth. voorgesteld aan een aantal personen restitutie van betaalden j hoofdelijken omslag te verleenen. De meening van den controleur, waar mede de commissie zich ook geheel vereenigde, was, dal zeer goed, ter be oordeeling van de belastingpligtighcid, als uitvloeisel van art. 245 der ge- ENdELANB. LONDEN, 31 Maart. 11. M. heeft aan sir Garnet Wolseley een baronetschap en een jaargeld verleend. Hij zal voorts tot generaal-majoor bevorderd worden en ridder- grootkruis worden in de Orde van St. Michael en St. George. Omtrent het overlijden van den heer Livingstone wordt in een tele gram uit Suez nog het volgende gemeld: De groote reiziger bad reeds maanden lang geleden aan chronische dysenterie; hij schijnt een voorgevoel gehad te hebben, dat die kwaal hem ten grave slepen zou. Te Muilala gekomen, bewesten het meer Bemba, kon hij niet verder. //Bouwt mij een hut om in te sterven", gelastte hij zijn volgelingen. Hij leed veel, en kermde dag en nacht. Na vier dagen verloor hij zijn bewustzijn, en stierf in den nacht van 4 Mei |1873. Zijn laatste aanleekening in zijn journaal was van 27 April. Hij sprak veel en treurig over huis en familie. Zijn volgelingen ontdeden het lijk van de ingewandendie zij onder een grooten boom be groeven het ligchaam behandelden zij met zoutlieten het twaalf dagen in de zon droogen, wikkelden het in boombast en namen het met zich. Van Muilala tot Unyanyembe waren zij zes maanden onderweg; zij moesten allerlei listen te baat nemen om den argwaan der inlandsche stammen niet op te wekkenwier bijgeloof het vervoer van een lijk over hun grondge bied niet geduld zou hebben. Boden werden vooruitgezonden om naar Zan zibar het doodsberigt over te brengen. Livingstone's kleederen. instrumen ten en papieren hebben zijn lijk vergezeld. De papieren zijn alle verzegeld, en geadresseerd aan lord Granville, door bemiddeling van den heer Laing te Zanzibar. FRANKRIJK. f De lot de uiterste linkerzijde behoorende leden der nationale vergadering hebben eene bijeenkomst gehouden om le overleggen over hetgeen hun tijdens het reces te doen stond. Met algemeene stemmen werd daarin be sloten dat de partjj behoorde vast te houden aan de ongeschonden hand having van het algemeene stemregt en zich te verklaren voor eene ontbinding der nationale vergadering, ten einde aan de natie zelve de beslissing over hare eigene toekomst over te laten. Het bureau der partij zou gedurende het reces te Parijs tegenwoordig blijven en in geval van noodzakelijkheid al hare leden tot eene bijeenkomst oproepen. Bij de jl. Zondag gehouden verkiezingen zijn tot leden der nationale vergadering in de departementen Ilaute-Marne en Gironde de radicale candi- daten verkozen. De Temps zegtHet kabinet telt twee nederlagen te meer. Verwonderen kan het niemand; dat is nu in minder dan twee maanden tijds zestien nederlagen van de zeventien verkiezingen. Het ministerie kan thans erva ren, dat het bij hel benoemen van zooveel nieuwe maires even weinig baat vindt, als het gevonden heeft bij de opruiming van het republikeinsch per soneel van prefecten en onder-prefecten. De heer Larricude ministeriële candidaat, die door den bekenden prefect Pascal in bijzondere bescherming was genomen, heeft slechts 21500 stemmen bekomen van de 135,000. De monarchale partijen hebben hemel en aarde bewogen, zegt de Siècle, maar het heeft, haar niet gebaat. De natie laat bij de stembus geen gelegenheid voorbijgaan om te toonendat zij niet anders dan de republiek wil. Hoe meer men het gezag harer uitspraken betwist, hoe meer men haar dreigt, hoe meer men doel zien dat men niets om hare votums geeft, hoe nadruk kelijker zij haar wil kenbaar maakt. Het is alsof zij door hare volharding de mannen hoopt te ontmoedigen, die schijnen niet te willen weten, wat er omgaat in het gemoed der massa. Maarschalk Mac Mahon is Zondag jl. van Versailles naar Parijs ver trokken om er gedurende de parlementaire vacanlie een tijdlang te blijven. Hjj heeft zijn intrek genomen in het Paleis van het Elysée. Het Joum. off. maakt thans openbaar de verdeeling tusschen de voor malige geoccupeerde gewesten van de som van nagenoeg 112 millioen Ir., die bij de wet van 7 April 1873 ter vergoeding voor oorlogscontribntiën requisitiën en andere stollelijke oorlogsschaden aan de bedoelde gewesten is toegestaan, nadat reeds ingevolge de wet van 27 Oct. 1871 eene som van 100 millioen fr te zelfder zake over die departementen omgeslagen was geworden. Het geheele bedrag der verleende schadeloosstelling beloopt thans 208,700,000 fr.die, ter vergoeding eener schade van nagenoeg 687 mil lioen fr.over ongeveer 14000 gemeenten, tot 34 departementen behoorende, verdeeld moet worden. Een bedrag van 2'4 millioen Ir. wordt in reserve gehouden. Dc uitbetaling der vergoeding zal plaats hebben in liquidatie bons, ten bedrage van 500 fr. of minder, die een jaarlijkschen interest van

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2