LEIDSCH COURANT. iV. 7H, DONDERDAG 2 APRIL. STADS-BERICHT EN. BÏNNENLANDSCHE BEBIGTEN. im. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3. franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 jaars. buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. as* Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. BURGEMEESTER et» WETHOUDERS va» LEIDEN, In aanmerking nemende, dat zich in deze gemeente herhaaldelijk gevallen van hondsdolheid hebben voorgedaan en het daarom van hunnen plicht achlende die middelen aan te wenden, welke onder hun bereik liggen om het gevaar, daaruit soms te duchtenzooveel mogelijk af te keeren; Gezien art. 63 der Algemeene Politieverordening van den IB"1'" October 1873 (Gemeenteblad n\ 4); Bepalen dat lot nadere aankondiging honden niei anders dan gemuilband op straat mogen worden gelaten. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsohe Courant afgekondigd. Burgemeester en Weihouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 31 Maart 1874. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 April. Uit een telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië van 26 Maart jl.niet op de Atchinesehe aangelegenheden betrekking hebbende, bljjkt dat de 2de luit. der infanterie G. C. J. Hemmes, van het 14de bataillon is overleden. Deze officier werd op 6 Januarij jl.bij de inneming van de Missigil, gewond. De Staatscourant bevat het verslag van den minister van binnenl. zaken aan den koning, omtrent den afloop van de ligting der nationale militie van 1873. Het tekort op de ligting, op 11000 man bepaald, bedroeg 125, ten gevolge van gebrek aan beschikbare lolelingen in 84 meestal kleine gemeenten. Dit te kort was meer dan in vorige jaren en moet toegeschre ven worden aan hel minder getal ingeschrevenen dan in de vier voorafgaande jaren. Het contingent voor de zeemilitie was niet ten volle verkregen, bedragende dit 597 man, hetgeen in de laatste vier jaren wel het geval was. Het getal ingelijfde plaatsvervangers bedroeg in 1873 1774, dus bijna een zesde deel van het aantal afgeleverde manschappen. Vergeleken bij de vier laatste jaren is er van de bevoegdheid tot het stellen van plaatsver vangers in 1873 op nieuw ruimer gebruik gemaakt. Daarentegen is van het middel van vervanging door nommerverwisseling bij de ligting van 1873 minder ruim gebruik gemaakt dan in de vier voorgaande jaren. Het getal als zoodanig voor die ligting opgetredenen bedroeg 617. Het gelal opgetre den plaatsvervangers en nomiiierverwisselaars te zamen bedroeg 2391. alzoo ruim 1/5 van het geheele bedrag dier ligting. Het aantal toegekende vrij stellingen wegens gemis van de gevorderde lengte is in de laatste jaren steeds afgenomen en bedroeg in 1873 1717. Vrijstelling wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken is daarentegen in de laatste jaren van lieverlede toegenomen. Bij de ligting van 1873 werden 2179 lolelingen als zoodanig vrijgesteld. In 1873 is aan 4356 lolelingen vrijstelling verleend als eenige wettige zoon tegen 4289 in 1869, 4349 in 1870, 4316 in 1871 en 4473 in 1872. Aan 73 lolelingen der ligting van 1873 is ontheffing van de werke lijke dienst als geestelijken en bedienaren van de godsdienst bij de kerk genootschappen of als studenten in de godgeleerdheid verleend. Te Amsterdam werd gisteren in het stationsgebouw builen de Wil lemspoort door de directie der Hollandsche spoorwegmaatschappij in het openbaar aanbesteed het bouwen van zes stecnen bruggen, ter vervanging van de bestaande in den spoorweg. Minste inschrijver was de heer Jac. van der Kamp, te Leiden, voor 34392. Men meldt ons van Katwijk aan Zee: Zaturdag en Maandag 11. zijn alhier met harde westenwind 45 schuiten aangekomen, waarvan eenige Noordvaarders en binnenlekkers. Zjj besomden ƒ250 in 6 dagen reis. Het mecrendcel besomde ƒ150 a ƒ100. De vischprijzen waren weder buitenge woon hoog. Er werd besteed voor grootc tarbot 12 a ƒ8 per stuk, klein soort 2 a ƒ1.50 per stuk, groole tong ƒ0.35 a 0.25 per stuk, levende schol ƒ0.75 a ƒ0.60 per stuk, builenlek droogschol 6 a 5.50 per mand, VERORDENING houdende Reglement voor de Bank van leening, goedge keurd bij kon. besluit van 19 Februari 1874. Zie het Bijvoegsel.) binnenlek idem 4.50 a 3.25 per mand, braad 3 a 2.25 per mand, keu ƒ1.50 a ƒ1.25 per mand, scharren ƒ3.50 k f 2.25 per mand. De heer de Vlieger, pred. te Oosterland, heeft de toezegging van beroep naar de hervormde gemeente alhier aangenomen. Door den minister van oorlog is aan de chefs der bereden artillerie corpsen de [magtignig verleend om bij het aanstaande groot verlof der lig ting van 1872 de plaatsvervangers van die ligting onder de wapenen te houden tot 1 Julij e. k. Aan een brief uit Atchin, 13 Febr., ontleent het Ubl. o. a. de volgende bijzonderheden: Den 24%tcD Januarij verkondigden ons de saluutschoten der oorlogschepen, dat de geduchte vesting, de Kraton, genomen was. Het was den volgenden Zondag, dat ik haar in gezelschap voor het eerst bezocht. Verbeeld u een vierkante vlakte, zoo groot als de Dam, met enkele boomen beplant en met inlandsche woningen bezet, omgeven door een zes voet dikken, naar schatting twaalf voet hoogen vestingmuur, van ouderwetsch metselwerk, daar doorsneden van een klein watertje, ziedaar den zoo hoog beroemden Kraton. Aan de overzQde van dat watertje ligt de begraafplaats der vorige Sullans, een soort van open tempel, overdekt door een bamboezen dak, en bevattende, onder meerdere grafsteenen, twee merkwaardige sarco- phagen, in Egyptischen stjjl, waarop twee vier voet hooge gebeeldhouwde steenen vazen staan. Gekleurde katoenen gordijnen omgeven het geheel. Wij zagen in den Kraton eene merkwaardige verzameling vai) bronzen 'kanonnen, stukken van 15 en 20 voet laag, ook verscheidene stukken van Engelseh fabrikaat, onder anderen een met een prachtig gesneden Engelsch wapen, met liet opschrift: »T. and. R. Pit brothers made This pecce, A°. 1617Jacobus Rex." Ik houd het voor een geschenk van koning Jacobus van Engeland, aan den toen levenden Sultan. Het stuk zelf was bijzonder goed onderhouden. Op onzen terugtogt bezocht ik nog een soort van tempel voor de inlandsche godsdienstoefeningen, en zag daarin verschei dene Engelsche lantaarns, een ouderwetsche hangklok en twee kisten, oppervlakkig van oud Hollandsch maaksel. Men belette mij echter hier lang te vertoeven. Verscheidene Atchinezen zie ik tegenwoordig aan het strand, met verlof van den generaal, hun visschcrsberoep uitoefenende; zelfs koinen zij in hunne kano's visch aan de schepen en in het kamp te koop aanbieden. Veel vertrouwen kan men hun echter niet schenRen, want handeldrijven en spioneren gaan meest bij lien hand aan hand. Ik voorzie in lang nog geen vrede of onderwerping, zoolang er die menigte dwcepach- tige priesters aan het hoofd staat, die iedere toenadering verhindert, het volk opruit en het de overwinning belooft. Dal de Atchinezen dapper strijden eu ondanks velen hunner door onze kogels vallen moedig trachten vooruit te komen, is een uitgemaakte waar heid, en veel zal liet nog kosten eer wij het uitgestrekte Atchin aan ons gouvernement onderworpen hebben. Is het eenmaal het onze Cfl ontziet men geen geld, om den toegang tot de rivier door liet opruimen der zand banken te verbeteren, dan kan Atchin, beschut als liet is door de eilanden Pocloe Nassy en Poelo Way, een even goede haven worden als Singapore en als station voor de mailbooten naar Java betere diensten doen, doordien deze dan niet door de met banken en riffen bezaaide straat van Majakka behoeven te gaan, maar hun weg kunnen nemen langs de westkust van Sumatra. Te Amsterdam is op 28 Maart overleden de verdienstelijke oud-hoofd onderwijzer der voormalige stads-, thans openbare armenscholen, Roberlus Bell, in 81-jarigen ouderdom. Hij was als onderwijzer 64 jaren Jang aan de genoemde scholen verbonden geweestwaarvan 50 jaren als hoofdonder wijzer, en daarna eervol in het jaar 1869 ontslagen. Ten verleden jare, op den dag dat hij den leeftijd van 80 jaren had bereikt, werd hjj door Z. M. den koning vereerd met de orde van de Eikenkroon. In 1852 werd hij tot lid verkozen van de maatschappij der Ncderlandsche letterkunde te Leiden. Men meldt uit Utrecht: Maandag zijn langs de verschillende spoor? lijnen een 100-tal paarden van hier vervoerd, met beslemming naar Frank rijk DuitschlandBelgië en Engeland. Vooral voor Geldersche paarden zijn hooge prijzen besteed; voor 4- en 5-jarige paarden werd zelfs tot ƒ900 per stuk betaald. Als een bewijs, dat er op de groote palmpaardenmarkt al daar buitengewoon hooge prijzen zijn besteed voor paarden van weelde, kan dienendat een Fransche koopman voor een span paarden ƒ2100 betaalde. Door liet prov. geregtshof in Gelderland is de 37-jarige arbeider A. van

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1