BUITENLANDSCIIE BEBIGTEN. Uit Middelburg meldt men dat aldaar weder een persoon, die van de beruchte leverworst had gegeten, is overleden. Ook te YVissekerke zou een persoon dientengevolge zijn overleden. Het getal vergiftigde personen zou ruim 300 bedragen. Aan het Hbl. wordt omtrent de vermoedelijke oorzaak dezer vergiftiging het volgende gemeld: Het is een algemeen erkend feit, dat varkenshokken, hoe weinig logeable die localiteiten ook zijn, toch een geliefkoosd loevlugts- oord voor muizen en rallen zijn. Men pleegt dan ook deze dieren daaruit te verdrijven, door het strooijen van muizentarwe om den voederbak. Nu is het duidelijk, dat als dit zonder voldoende voorzorgen geschiedt, de var kens ten slotte zullen gaan lijden aan al de onaangename verschijnselen, die aan de ratten en muizen waren toegedacht, en evenzeer, dat als de menschen zich gaan vergasten aan deelen van zulk een vergiftigd varken, zich evenzeer bij hen de sporen eener verg if tiging zullen voordoen. Dat de hier aangegeven loop van zaken zeer mogelijk en natuurlijk is, blijkt nog verderals men het verschijnsel meer in bijzonderheden nagaat. De muizen tarwe heeft haar vergiftigd karakter te danken aan strychnine (een bestand deel der gewone braaknoten). De toxicologische chemie leert verder, dat de zoogenaamde alcaloïden, bij opname in het dierlijk organisme, zich vooral en bij voorkeur ophoopen in de lever. Wanneer dus door varkens gegeten wordt van de muizentarwe, die voor de ralten en muizen bestemd was, zal zich een zeer merkbare hoeveelheid strychnine in de lever afzet ten, en van daar dus ook verhuizen in de leverworst, welke door slagters van zulke besmette varkens gemaakt wordt. Woensdag 11. is een met straatsteen geladen vaartuigde tjalk Jonge Cornelia, van Veendamkomende van Nijmegen en gaande naar lloedekens- kerke, op de Oosler-Schelde lek gesprongen, zoodat het begon te zinken. De bemanning, die groot gevaar liep van te verdrinken, is gelukkig gered door de bemanning van den loodsrinkelaar van brouwershaven, bijgestaan door eenige loodsen. 'sGRAVENHAGE, 31 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan den voor de dienst in 0. I. be stemden soldaat G. 11. Richter, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen der Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den vcldtogt tegen Frankrijk 1870/71. Tot griffier bij het kantongeregt te Doesburg is benoemd de heer mr. L. 11. D. de Vos van Nedervcen-Cappelthans griffier bij het kantongeregt te Enkhuizen, en aan den heer J. 11. E. Guliktrs is. op zijn verzoek, ont slag verleend als notaris te Kerkrade. De beer M. F. Römer, thans Nederl. vice-consul te Puerto Cabello, in Venezuela, is bevorderd tot consul. De minister van binnenlandscbe zaken zal Zalurdag aanst. geen ge hoor verleenen. Thans is door het gemeentebestuur definitief bepaald dat de kermis in Mei a. s. zal worden gehouden op het Plein 1813 en omliggende Straten, zooals de Nassaulaan, Javastraat en Mauritskade. terwijl de groote tenten, nl. die waarin alleen des avonds wordt gespeeld, zullen geplaatst worden op Plein en Ruitenhof. Nevens de door hel algemeene stemregt benoemde kamer, wenschle de regering ecne andere te vestigen, niet gegrond op de numerieke meerder heid, maar op de vertegenwoordiging der verschillende belangen in den staat. Een evenredig deel van de leden dezer kamer zou gekozen worden door den president der republiek uit mannen, welke groote diensten aan den lande hadden bewezen in verschillende betrekkingen. Verder zou een gedeelte dezer kamer worden verkozen door kiezers, welke lot verschillende klassen der maatschappij behoorden. Aan de leden der magistratuur, aan de openbare onderwijzers, aan de geestelijken van erkende kerkgenootschappen, aan de leden der kamers en regtbanken van koophandel, aan de advocaten, aan de leden der departementale raden en aan de hoogstaangeslagenen in de directe belastingen wenschle de regering daarom het kiesregt te ver leenen. Verder zouden de bekleeders van enkele hooge staatsambten, als de maarschalken en admiralen van Frankrijk, de eerste presidenten van het hof van cassatie en der rekenkamer, van reglswege zitting in de kamer hebben. De inrigting der kiesdistricten maakte nog een punt van onder zoek nit. Wat de bevoegdheid van de tweede kamer betreft, was de rege ring van oordeel dat zij, als mede uitoefenende het regt van wetgeving, in geen enkel opzigt minder magt behoorde te hebben dan de andere kamer, doch dal hare natuur zekere privilegiën medebragt. Zij wilde daarom, op het voorbeeld van de Vereenigde staten, aan haar het uitsluitende regt van ratificatie van door de regering gesloten internationale traclaten en over eenkomsten opgedragen, en haar maken tot het geregtshof, hetwelk oordeelen zou in gevallen waarin de verantwoordelijkheid van het hoofd van den staat in het spel was. Na eenige aarzeling had de regering ook besloten aan de tweede kamer op te dragen het regt van ontbinding der andere kamer in overleg met den president der republiek, gelijk in het voorstel der vorige regering betrekkelijk de tweede kamer voorkwam. De voorgestelde regeling had dit voordeel dat, in geval van eene botsing van de regering met de andere kamer, aan het hoofd van den staat de gelegenheid gegeven werd om bij de verkozenen door het hoogcr ontwikkelde deel der natie in beroep te komen vóór dat hij tot de uitoefening van zijn hoogste regt overging. De L'nivers meidt dat de graaf en de gravin van Parijs eene nieuwe bedevaart, die der kinderen van Maria, hebben bijgewoond. - Naar men zegt zou prins Napoleon stappen hebben gedaan om een dagblad op te rigten. Uit Melbourne wordt gemeld dat Rochefort, Grousset, Joude, Ral- lieri en twee andere communemannen, die naar Nieuw-Caledonië gede porteerd waren, van daar ontsnapt en te Newcastle, in New-South-Wales, aangekomen zijn. DUIT8S1ILAND. Sommige dagbladen deelen eenige bijzonderheden mede omtrent een onderhoud, dat twee leden van den rjjksdag, de hh. Dietze en Lucius, met vorst von Bismarck zouden gehad hebben. Zij vonden hem niet zoo ziek als zij verwacht hadden, maar zeer ontevreden over den loop der zaken van het parlement. Hij zou gezegd hebben dat er in den tegenwoordigen stand van zaken slechts twee wegen voor hem openstonden, t. w. af te treden of den rijksdag te ontbinden. OOST-IIVDIE. BATAVIA, 19 February. Na de inneming van den kraton is door den luit.-generaal van Swie- ten de volgende dagorder uitgevaardigd «Aan de officieren en minderen van de zee- en landmagt, uitmakende de 2Je expeditie tegen Atchin. De kraton is ons, en het trotsche volk van Atchin heeft voor uwen moed en uwe krijgskunde moeten zwichten. Ik rekende niet te vergeefs op uwe dapperheid en volharding, en oordeelde ook niet ten onregte dat dit bol werk door andere middelen dan een geweldigen aanval genomen moest wor den. De verovering van de Missigit was een meesterstukdat allen en uw brigade-aanvoerder eer doet. Ik zoude den aanval op de punt der bajonet nog dan hebben bevolen, al had ik te voren geweten wat hij ons zoude kosten, omdat die positie vooraf noodig was om tegen den kraton te kun nen operceren. Maar dat deze door een geweldigen aanval niet te nemen zoude zijn, begreep ik, en dat het zoo is, kan een ieder zien, die zijne wallen met voorliggende werken gaat zien. Wij behoeven dus geen spijt te hebben, dat wij dit steunpunt van 's vijands verdediging eerst 47 dagen na de landing hebben verkregen; want de zege komt vroeg genoeg, indien zij met weinig verlies is behaald, en dit was vooral het oogmerk uwer ma noeuvres en werkzaamheden met schop en spade. Maar de vijand is wel overwonnen, doch nog niet onderworpen; daarvoor zal ik nieuwe inspan ningen van u vorderen, die echter ligt zullen zijn in vergelijking van het geen reeds door u is verrigt. Laat ons tevreden en gelukkig zijudat wij den koning en het vaderland deze zege hebben geschonken." Bij verschillende dagorders is voorts door den opperbevelhebber bekend gemaakt dat Z. M. de koning den gouverneur-generaal heeft opgedragen HD. tevredenheid en gelukwenschingen aan de zee- en landuiagt voor- en in Atchin bekend te maken, en dat aan de land- en zeemagt hulde is ge- bragt en gelukwenschen zijn aangeboden door: de ingezetenen, het garni zoen en de zeemagt te Vlissingcn; de ingezetenen en het garnizoen te 's Iler- logenbosch; de officieren van het garnizoen te Maastricht; de studenten van de Leidsche hoogeschooi; de vereeniging Amicitia te Rotterdam; commissa rissen en directeuren der N. I. spoorwegmaatschappijenen de leden der sociëteit.Besogne-Kamer te 'sGravenhage. Zalurdag jl. kwam alhier van Atchin aan het stoomschip Vice-Presi dent Prins, ongeveer 350 kellinggangers medebrengende. Gedurende de reis waren er in 5 dagen tijd niet minder dan 62 overleden en over boord gezet; de overigen werden door de 'IJiliwong van boord gehaald en kwa men des namiddags aan den Kleinen Boom. Slechts weinigen konden den weg naar het stadsverband te voet alleggen, het meerendeel moest met brancards of per kar vervoerd worden. Onder de offers, die de strijd tegen Atchin gevorderd heeft, behoort ook de kapitein Pordon, chef van den staf det 3de brigade. Hij is aan de cholera bezweken. Aan het Bat. Hbl. wordt gemeld; De gezondheidstoestand der troepen is over het algemeen niet zeer gunstig te noemen. De cholera is wel afne mende, doch daarvoor zijn nu gastrische koortsen in de plaats gelreden, die BELGIË. In de kamer van afgevaardigden is mcdedecling gedaan van de verloving van de oudste dochter des konings, prinses Louise, met prins Philips van Saksen, zoon van prins August van Saksen en prinses Clémentine van Orleans. M E L A Sf B. LONDEN 30 Maart. In liet lagerhuis werd Vrijdag II. de regering geïnterpelleerd over hare voornemens omtrent de nog in de gevangenis zich bevindende fenians. Men vroeg of zij den tijd nog niet daar achtte de kon. genade uit te strekken J over alle lenians die veroordeeld werden. De minister Cross gaf op die interpellatie het volgende antwoord: «Ik ben niet in staat de ware betee- i keuis te vatten van eenige woorden, welke de interpellant heeft gebezigd, namelijk wat is een niet-politiek, of een stellig politiek misdrijf. Ik zal daarom alleen mededeelen hoe veel personen nog in gevangenschap verkec- ren. Twee personen ziju lot levenslange gevangensstraf veroordeeld wegens den op eenen policie-agent te Manchester gepleegden moord: wegens het I misdrijf te Clerkenwell (de poging om eene bres te doen springen in den j muur der gevangenis tot het ontzet van daarin opgesloten fenians, waardoor j vele personen het leven verloren) zijn geen personen meer gevangen; twee personen ondergaan gevangenschap, de een voor 15 de ander voor 7 jaren, wegens hoog verraad, het verschaffen van wapenen aan de fenians, waar van de een de aangestelde agent der opstandelingen was. Bovendien onder gaan 11 soldaten, 3 in Engeland en 8 in Australië, levenslange gevangen schap, en zijn drie anderen in Australië, de een voor 15, de twee anderen voor 10 jaren, lot gevangenisstraf veroordeeld, wegens het schieten op policie-agenlen; van deze zullen de beide laatsten waarschijnlijk met een «ticket of leave" in vrijheid zijn. De regering is niet voornemens den loop des regts te belemmeren." Aan de militairen van het uit Ashantee teruggekeerde corps zal, naar men verneemt, eene herinnerings-medaille worden uitgereikt; daarenboven aan hen die in hel front streden eene bijzondere onderscheiding. In de steenkolenmijnen van South-Staffordshire en East Worcestershire is eene werkstaking onder de 12000 arbeiders ontslaan, ten gevolge van de vermindering van werkloonw aartoe de eigenaars bij het dalen der prijzen hadden moeten besluiten. FRANKRIJH. De heer de Broglie heeft dezer dagen in de commissie van dertigen de inzigten der regering met betrekking tot eene tweede kamer doen kennen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2