nu IT KM AN I SCI IK HK1UGTKN. PER TELEGRAAF. 08.90. Van dit dividend werd in October ii. reeds '20 aan de aandeel houders als voorloopig dividend uitbetaald. Het batig saldo der winst- en verliesrekening, ad 012.86% kan op nieuwe rekening worden overgebragt. De reservekas zalna storting van bovengenoemd bedrageen kapitaal bezitten van 952,'46.35 zoodat de directie met grond verwacht, dat in liet jaar 1874 het cijfer, genoemd in artikel 25 der statuten van de maat schappij, zal bereikt zijn en geene stortingen van een gedeelte der overwinst in de reservekas meer zullen behoeven te geschieden. De Oosterspoorweg komt op de balans voor tot een bedrag van 0,282,522.30 Aan onteigening is in het geheel besteed 1,520,7)2.13% en aan werken ƒ3,807,812.21. Dank zij de medewerking, welke van de hooge regering en van het gemeentebestuur van Amsterdam is ondervondenis bij die stad een terrein voor lijdelijk slation verkregen, waardoor hel mogelijk werd, onaf hankelijk van de draaibrug voor de Ooslerdoksluis, den spoorweg gereed te maken. Naar de directie zich vleit, zal de lijn Amsterdam- Amersfoort, met zijtak naar Utrecht, in Mei aanstaande zoover gereed zijn, dat de exploitatie alsdan spoedig zal kunnen aanvangen. Zalurdag is te Amsterdam met goed gevolg te water gelaten het op 's rijks werf aldaar gebouwde schroclstoomschip Alkmaar. In de dagbladen circuleerde dezer dagen een berigt aangaande het schenken van eene nalatenschap aan de orde der vrijmetselaren in Neder land. Ter voorkoming van onjuiste mededeelingen of gevolgtrekkingen kun nen wij mededeelen, dal wijlen mevr. de wed. Corl Heiligers, te Deventerr bij testament tot universele erfgenaam van bare bezittingen heeft gemaakt de Nederlandsche vrijmetselarij, welk vermogen op een half millioen gulden wordt geraamd. Van verzet tegen deze testamentaire beschikking is tot nogtoe geen sprake, veel minder van eenigen eisch tot nietigverklaring van hel testament, waartoe dan ook geene termen zouden bestaan, omdat de zedelijke ligchamen, opgcrigt vóór de inwerkingstelling der wel van 22 April 1855, op vereenigingen en vergaderingen, geene goedkeuring op hunne sta tuten of reglspersoonlijkheid behoeven om te kunnen optreden. Evenmin als ooit, waar aan verschillende stichtingen of kerkgenootschappen legaten werden gemaakt, bezwaren zijn gerezen, zal dit, waar het de vrijmetse laarsorde betreft, thans plaats hebben. (M. R. C.) De Rtoomp. meldt dat op 21 dezer het eiland Marken zoodanig onder water stond, dal geen land zigtbaar was. Te Rotterdam heeft zich eene commissie gevormd, die zich ten doel stelt, eene vereeniging te stichten onder den naam //liet Rotterdamsche Schoollonds". tiet doel dezer vereeniging is. aan kinderen van bijzonderen aanleg, te Rotterdam woonachtig, wier ouders of verzorgers niet in slaat zijn hun meer dan gewoon lager, middelbaar of gymnasiaal onderwijs te laten geven, de middelen te verschaffen om dit onderwijs te ontvangen. Rij de aankomst te Elburg op Zaturdag avond van den trein, die te 8 uur 30 m. van Utrecht vertrokken was, werd den passagiers tot hun schrik verzocht, haastig uit te stappen en onder geleide der conducteurs en eenige werklieden gingen zij in de rigling van Zwolle, ongeveer 30 minuten langs den spoorweglijndaar zij eenige verbrijzelde wagens zagen liggen, zoomede een tal arbeiders aantroflen, die over eene nog al belangrijke lengte nieuwe spoorleggers en rails aanbragten; een wagentrein, die van Utrecht naar Kampen moest, was gederailleerd; van ongelukken, aan mcnschen overkomen, is niets gehoord, maar het nadeel der maatschappij toegebragt kan wel dui zenden bedragen. Toen de reizigers den versperden weg waren gepasseerd, vonden zij een trein, die hen naar Zwolle bragt. Naar men uit Groningen meldt, zijn ten gevolge van den vreeselijken storm, die in de vorige week heeft gewoed, 600 menschen van alles beroofd. Er heeft zich in de provincie eene commissie gevormd, ten einde de onge-, lukkige polderbevolking van het noodzakelijkste te voorzien. Uit Middelburg meldt men dat uit het plaats gehad hebbend scheikun-. dig onderzoek der beruchte worst zou zijn geblekendat deze strychnine bevatte; vermits de ziekteverschijnselen niet met die van strychnine-vergifti-, ging overeenkomen, zoo vermoedt men dat zulks aan de hoedanigheid vair hel vlecsch moet worden toegeschreven. Het onderzoek wordt voortgezet. Door het prov. gcregtshof in Limburg is uitspraak gedaan in de zaak. van Gerard Rijcken, beschuldigd van moedwilligen manslag, met voorbe dachten rade op zijne huisvrouw M. C. Odekerke gepleegd. Het hof heeft, overeenkomstig de door de verdediging aangevoerde conclusion, de //voorbe dachten rade" ter zijde gesteld, den beschuldigde verklaard schuldig aai/ manslag en hem lot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijftien jaren veroordeeld. .j 's GRAVEN11AGE 30 Maart. Tol lid van de algemeene rekenkamer van Ncderl. Indië is benoemd de heer T. C. J. Kroesen, intendant le kl. (hoofdintendant) van de militaire administratie, sedert April 1872 tijdelijk besluit met de waarneming der betrekking van lid bij dat collegie. De luit. ter zee 2e kl. L. M. L. de Haandienende als eerste officier aan boord van den monitor lieiligerlee, wordt op non-acliveit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. J. van Herwaarden. Z. M. de koning heeft Zalurdag met Z. K. II. den prins van Oranje de schilderij van Titiaan, Danaë, sedert het begin der vorige weck in de zaal van de Loge ten toon gesteld, bezigtigd. Z. K. 11. prins Fredcrik is heden ochtend ten 8 ure per llijnspoor uil de residentie naar Neuwied vertrokken om aldaar eenige weken döor te brengen. De policie alhier heeft aangehouden eene dienstmaagd, die ten huize van haren meester, een winkelier in de Vlamingstraat, eenige voorwerpen uit den winkel heeft gestolen, ter waarde van ongeveer 10. ESGELANB. LONDEN 29 Maart. In het hoogerhuis zijn wets-ontwerpen ingediend tot wijziging der wet- geving op de overdragt en het verkrijgen van den eigendom van landi welke zonder oppositie voor de eerste maal gelezen werden. In die wets ontwerpen wordt voornamelijk voorgesteld het registreren van titels van eigendom in drie verschillende vormen, naar gelang van den aard des ei- gendoms, namelijk titels waaromtrent geen twijfel kan bestaan, titels van aan bepaalde voorwaarden van tijd en omstandigheden gebonden eigendoms- regten, en titels omtrent welker regtmatigheid door de inschrijving niets beslist wordt. De inschrijving der titels in de registers zal gedurende de eerste drie jaren facultatief, doch later verpligt zijn. Verder wordt daarbij de termijn voor hel verkrijgen van den eigendom door verjaring van 60 tot 40 jaren verkort. Bij de toelichting dezer ontwerpen verklaarde lord Cairns dat liet zijn doei was geweest aan den volkswensch zoo veel mogelijk te voldoen, dat de verkoop en overdragt van grond even gemakkelijk en ze ker mogl gemaakt worden als die van schepen en roerende goederen. Bij den Zaturdag gehouden roeiwedstrijd lusschen de studenten van Cambridge en Oxford, hebben de eerstgenoemden weder de overwinning behaald. Uit eene Carlistische bron wordt aan de Trines medegedeeld dat don Carlos, bijaldien hij koning mogt worden, volstrekt niet voornemens is de schulden te erkennendoor de Spaansche regering gemaakt sedert hij op Spaansch grondgebied kwam. Volgens berigt uit Calcutta heeft het aldaar gevestigde comité tot on dersteuning der noodlijdenden medegedeelddal als de voorjaarsoogt goed uitvalt, daardoor nog alleen tijdelijke verligling van den nood verkregen zal worden. FRANKRIJK. De markies de Franclieu, van de uiterste regterzijde, heelt eene ver klaring openbaar gemaakt, welke hij eerst voornemens was geweest in de nationale vergadering terstond na de aanneming van het regeringsontwerp op de verlenging der functien van de gemeenteraden voor te lezen. Hij verklaart daarin acte le nemen van dit besluit, waarbij de vergadering was teruggekomen op eene stellige bepaling der wet van 14 April 1871, en geeft aan zijne medcafgevaardigden te kennen dat hij zich op dit precedent beroepen zal wanneer het voorstel zal worden gedaan om terug te komen op de wet van 20 November jl. (betreffende het zevenjarige presidentschap), ten einde aan den lijdelijken toestand een einde te maken en een vasten regeringsvorm aan Frankrijk te schenken. Naar aanleiding dezer verkla ring, welke door de republikeinsche dagbladen breed uitgemeten wordt als een voorteeken van nieuwe pogingen lot herstel der monarchie, geeft de officieuse Frangais op nieuw te kennen datwat enkele leden der uiterste regterzijde ook in hun schild mogen voerende regering en de meerderheid geen ander voornemen heeft dan met eerlijkheid en vastberadenheid de op den 19den November opgenomen verpligtingen jegens de natie le vervullen, en het zevenjarige gezag van den president te bevestigen en te organiseren. De nationale vergadering heeft het voorstel tot opheffing van het se quester op de onroerende goederenbehoorende tot het bijzonder domein van Napoleon lil, aangenomen. De president heeft te Sainl-Cyr een bataillon van de militaire school in oogenschouw genomen cn bij die gelegenheid aan de kwcekelingen op het hart gedrukt dat zij alles, zelfs hunne persoonlijke begrippen, voor het vadcrlaud veil moesten hebben. De commissie, belast met het onderzoek van de overeenkomst lusschen den minister van financiën, namens den staat, en den gemagtigde der ex-keizerlijke familie gesloten, heeft beslist, dat het Chinesche museum te Fontainebleauhet museum van wapens te Pierefonds en hel Fransch- Romcinsch museum te Saint-Gerinain eigendom van den staat zijn, en alzoo niet in het bezit der ex-keizerin kunnen gesteld worden. Door de Turksche regering is met verschillende financiële instellingen en bankiers te Parijs eene schikking getroffen, waarbij haar een voorschot wordt verstrekt van 40 millioen. De interest van het voorschot bedraagt 12 pCt., zonder commissieloon. De som moet geheel aangewend worden tot betaling der April-coupon. Mgr. Dupanloup, de bisschop van Orleans, heeft aan de geestelijkheid zijner diocese een schrijven gerigt, waarin hij te velde trekt tegen de pro fetien waardoor onnoozele of dweepzieke lieden worden geëxploiteerd. Sedert eenige maanden is de handel in voorspellingen schrikbarend toegenomen. Sommigen wachtten met angst op //de groote gebeurtenis", die 17 Februarij had moeten plaats grijpen; anderen verzekeren in allen ernst dat de Anti christ thans geboren is. Dupanloup breekt den staf over deze //onuitspreke lijke zotheden" en zegt o. a.: //de bovennatuurlijke orde heft de orde der natuur niet op. Men heeft geen regt van de Voorzienigheid te vragen, dat zij onophoudelijk op wonderdadige wijs zal lusschen beiden komen. Wij mogen op geen buitengewone gunsten rekenen. Wij mogen ze niet vermetel verzinnen, noch voor ons. noch voor anderen. Wij mogen het orakel der II. Schrift niet tot fantastische toespelingen misbruiken. Wij mogen ons niet blindelings overgeven aan de beloften der valschc profeten of dcillusiën der geestdrijvers." DtiIT§«SILAND. De rijksdag heeft bij derde lezing de wet op het burgerlijk huwelijk aangenomen. Daarna zijn de zittingen verdaagd tol 9 April. De werkstaking der bakkersgezellen te Hamburg heeft een einde ge nomen. Zij hadden reeds eenige voordeelen van de patroons bedongen, maar bicven nog op een zeer ondergeschikt punt slaan, zoodat de patroons toen maatregelen namen om in de behoefte aan werkkrachten te voorzien. Dit gelukte en de gezellen, nu ziende dal men het buiten hen kon stellen, hebben moeten besluiten weder op de oude conditiën aan het werk le gaan. De werkstaking der slaglersknechts duurt nog voort. Hunne eischen zijn bespottelijk. PARIJS,- 30 Maart. Voor zoo ver de uitslag der aanvnllingsverkiezingen voor de nationale vergadering bekend zijnhebben verkregenin het depar tement Gironde, Berlrand 68877, Larrieu 45078 stemmen; in het departement Haute-Marne, op twaalf kantons na, Danelli Bernardin 23628, Lesperut 3329 stemmen. MADRID, 28 Maart. De regeringstroepen hebben San Pedro de Abanto bezet, en de Carlisten tot aan gene zijde van Santa Juliana teruggedreven. MADRID, 29 Maart. Dé regeringstroepen hebben Murrieta stormenderhand bemagtigd. Al de Carlistische verdedigers verloren het leven. De troepen hebben zich verschanst onder het beschieten van de positiën der Carlisten op driehonderd meter afstand. MADRID, 29 Maart. De Gaceta meldt dat Zabalta. adjudant van Serrano, te Madrid is aangekomen en berigt heeft dat het leger zijne veroverde stellingen handhaaft, en steeds voorwaarts rukt door de verschanste liniën heen, welke de vijand aan de troepen legenstelt. Telegrafische berigten van Ser rano zijn niet ontvangen, doch particuliere mededeelingen bevestigen de heden ochtend ontvangen lijding der behaalde voordeelen. Rivera is gekwetst. IAOEZONDEN. Naar aanleiding van het gelczene in het L. D. van 26 Maart is de vraag door velen gedaan; //Zal de illuminatie op 12 Mei wel algemeen wezen?" Dat de commissie voor de feestviering daartoe niet bij machte zijn zal, is zeker, maar, zullen Leidens ingezetenen in dezen achterblijven en niet door

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2